Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εαν αυτο ειναι το προβλημα σου δεν θα κατσω να σε λυπηθω κιολας. Εχουν προτεραιοτητα αλλοι με σοβαροτερα προβληματα που τους αναγκαζουν να βγουν στους δρομους. Εσυ πηξε στην κινηση σου και ριχνε καταρες. Δικο σου προβλημα ;) . Το quote σου δεν μου λεει απολυτως τιποτα σε μια συζητηση που λεμε για το αν θα επρεπε να απεργουν ή οχι, γενικα και αοριστα.

Μα δε σου ζητηθηκε να λυπηθεις κανεναν.

Αντθετως αυτο λεω και εγω, δε μπορει να μου ζητειται να λυπηθω κανεναν απο τη στιγμη που (εμφαση εδω ε) οχι δε με λυπαται, αλλα μου προκαλει προβλημα ;)

Και ναι, απο τη στιγμη που με ταλαιπωρεις και μου ζητας παρολα αυτα να ειμαι και αλληλεγγυος στον αγωνα σου, αρα να ταχθω μαζι σου, πολυ απλα θα λαβεις στην καλυτερη την αδιαφορια μου. Στις χειροτερες τις καταρες μου.

Οχι για την κινηση per se βεβαιως βεβαιως, αλλα για τα χρηματα του ταξι, τα χρηματα που εχασα σε καρτες κλπ. Το οποιο ειναι δικο μου προβλημα καθαρα. Οπως και οι λογοι της απεργιας ειναι λογω προβληματων. Οχι δικων μου. Αλλα δικων τους. Οποτε?

 

Επισης, μιλαμε για τη συγκεκριμενη απεργια. Οχι για τις απεργιες γενικα, για τη συγκεκριμενη ειδικα. Του Μετρο. Που γινεται τις τελευταιες μερες. Του μηνα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό το παραπάνω. Αν όντως η κυβέρνηση έχει αρ.... ως αύριο θα έχει απολύσει τους πρωτεργάτες και θα έχει πάρει και 5-6 % πάνω με την οργή υπάρχει στον κόσμο.

 

Υπάρχουν απεργίες και "απεργίες". Αυτή είναι από τις δεύτερες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεργεια κανονικη ομως ή τετοια?

 

Απεργία 17/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 430

Ποσοστό απεργών: 33%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 790

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

Απεργία 18/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό, ΗΣΑΠ, τραμ: 2.522

Απεργοί: 967

Ποσοστό απεργών: 38%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.310

Προσωπικό ασφαλείας: 181

 

Απεργία 19/1/13

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 210

Ποσοστό απεργών: 16%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.010

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

Απεργία 20/1/13

 

Εργαζόμενοι σε μετρό: 1.300

Απεργοί: 190

Ποσοστό απεργών: 14%

Ρεπό, άδειες, ασθένεια: 1.030

Προσωπικό ασφαλείας: 80

 

 

 

Οι απεργοί από μέρους τους μιλάνε για 90% συμμετοχή. Γιατί παραθέτεις και δέχεσαι τα στοιχεία από μεριάς υπουργείου; Από μια κυβέρνηση που μοντάρει βιντεάκια για να δημιουργήσει εντυπώσεις.....Μερικές ημέρες πριν έτσι όχι πριν αιώνες. Μνήμη χρυσόψαρου;

 

Δεν μπορώ να δεχτώ από μέρους τους τίποτα ως αληθές, ΤΙΠΟΤΑ!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείστηκαν στο αμαξοστάσιο οι απεργοί του Μετρό
http://www.lifo.gr/now/politics/21861

 

«Η επιστράτευση είναι χούντα, θα μας πάρουν νεκρούς από εδώ»

 


 

 

 

killik
Θα χυθει αιμα.

PK.%20Finger%20head.jpg


 


popcorn.jpg

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε σου ζητηθηκε να λυπηθεις κανεναν.

Αντθετως αυτο λεω και εγω, δε μπορει να μου ζητειται να λυπηθω κανεναν απο τη στιγμη που (εμφαση εδω ε) οχι δε με λυπαται, αλλα μου προκαλει προβλημα ;)

Και ναι, απο τη στιγμη που με ταλαιπωρεις και μου ζητας παρολα αυτα να ειμαι και αλληλεγγυος στον αγωνα σου, αρα να ταχθω μαζι σου, πολυ απλα θα λαβεις στην καλυτερη την αδιαφορια μου. Στις χειροτερες τις καταρες μου.

Οχι για την κινηση per se βεβαιως βεβαιως, αλλα για τα χρηματα του ταξι, τα χρηματα που εχασα σε καρτες κλπ. Το οποιο ειναι δικο μου προβλημα καθαρα. Οπως και οι λογοι της απεργιας ειναι λογω προβληματων. Οχι δικων μου. Αλλα δικων τους. Οποτε?

 

Επισης, μιλαμε για τη συγκεκριμενη απεργια. Οχι για τις απεργιες γενικα, για τη συγκεκριμενη ειδικα. Του Μετρο. Που γινεται τις τελευταιες μερες. Του μηνα. 

Το θεμα δεν ειναι να σου ζητηθει. Το θεμα ειναι ενστικτωδώς να ταυτιζεσαι με εκεινον που εχει το μεγαλυτερο προβλημα διοτι αυριο μπορει να εισαι εσυ αυτος που εχει αυτο το μεγαλυτερο προβλημα. Συνεπως, ακριβολογώντας, και γενικα μιλώντας,  δεν ειναι οτι δεν λυπαται κανεις τα λεφτα που εσενα σου κοστιζει η οποιαδηποτε απεργια, αλλα οτι υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες πιο σημαντικες. Ας πουμε πολυ μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο τον δικο σου/μου/του κοστος, ειναι να πετυχει μια απεργια, να ολοκληρωσει επιτελους τον κυκλο της και να κερδισει τους στοχους της, μπας και ξυπνησουν και αλλες κοινωνικες ομαδες και απαιτησουν τιποτα. Οι φραση "οχι δικων μου αλλα δικων τους" εμπεριεχει ολο το σκεπτικο σου που ξεκιναει απο την πολυ απλη υποθεση "κοιταω την παρτυ μου".  Συνεπως πλεον, ειδικα μιλώντας, αδιαφορω αν σκας και 50 ευρω στο ταξι για να πας στην δουλεια σου. Για την ακριβεια το χαιρομαι κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ρικο πριν απο λιγο μου ειπε γνωστος που ειχε συνεντευξη μετα απο 7-8 μηνες ανεργος, οτι δεν τον δεχτηκαν επειδη αργησε 10 λεπτα. και ξερεις γιατι αργησε ετσι; σημερα το πρωι εγινε αυτο.

 

ευχομαι πραγματικα να μη βρεθεις ποτε σε αντιστοιχη θεση. ελπιζω να μην το ζησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα κοπροσκυλα του μετρο την παρτη τους κοιτανε.

Mπορει. Αλλα αν κερδισουν ισως παρουν ενα μαθημα και καποιες αλλες κοινωνικες ομαδες, οποτε ειναι χρησιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απεργοί από μέρους τους μιλάνε για 90% συμμετοχή. Γιατί παραθέτεις και δέχεσαι τα στοιχεία από μεριάς υπουργείου; Από μια κυβέρνηση που μοντάρει βιντεάκια για να δημιουργήσει εντυπώσεις.....Μερικές ημέρες πριν έτσι όχι πριν αιώνες. Μνήμη χρυσόψαρου;

 

Δεν μπορώ να δεχτώ από μέρους τους τίποτα ως αληθές, ΤΙΠΟΤΑ!!!

90% με την γριπη ή χωρις? Γιατι δεν βγαζουν μια εκτυπωση με το ποσοι ειχαν ρεπο-αναρρωτικη να το κολησουν στην μαπα της κυβερνησης να λυθει αυτο το θεμα?

 

Αντε η κυβερνηση λεει παραμυθεια, οι απεργοι λενε ολη την αλληθεια?(σε μια χωρα με 1.5 εκ.ανεργους αμα λεγαν ΟΛΗ την αλληθεια-πως μπηκαν, απο ποιον, τι επιδοματα περνουν και επερναν στο παρελθον, τι προσοντα εχουν κτλ τοτε ο κοσμος θα τους αντιμετωπιζε χειροτερα οχι καλυτερα)

 

Κραταω λοιπον μικρο καλαθι και προτιμαω να πιστευω αυτον

 

 

Όμως, το πόρισμα του Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, Λέανδρου Ρακιντζή, που δημοσιεύθηκε προσφάτως, άλλα

αναφέρει.

Αναφέρει, επί παραδείγματι, ότι ένας οδηγός συρμών (που θα μπορούσε να είναι ένα παιδί ή ένα κομπιούτερ) ή ένας τεχνίτης, λαμβάνουν 2.500 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο γενικός διευθυντής λαμβάνει 7.942 ευρώ.

Δυστυχώς γι’ αυτόν δεν λαμβάνει επιδόματα.

Αναφέρει ότι ο διευθυντής μια υπηρεσίας λαμβάνει 5.920 ευρώ.

Ούτε αυτός λαμβάνει επιδόματα.

Όμως, το πάρτι των επιδομάτων, αφορά όλους τους άλλους εργαζομένους στο Μετρό.

Σε πολλές περιπτώσεις, τα επιδόματα είναι περισσότερα από τους μισθούς.

Το πόρισμα του Λέανδρου Ρακιντζή, αναφέρει μεταξύ άλλων.

Αναφέρει ότι ο προϊστάμενος λειτουργίας σταθμών λαμβάνει 2.696 ευρώ και 1.173 ευρώ επιδόματα. Σύνολο 3.869 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο μηχανικός τεχνικής υποστήριξης λαμβάνει 2.115 ευρώ και επιπλέον 1.922 ευρώ επιδόματα. Σύνολο 4.037 ευρώ.

Αναφέρει ότι οι επόπτες λαμβάνουν 1986 ευρώ και επιπλέον 1.700 ευρώ επιδόματα. Σύνολο 3.686 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο επιβλέπων γραφείου πρωτοκόλλου (!!!) λαμβάνει 1702 ευρώ και επιπλέον 1.096 ευρώ επιδόματα. Σύνολο 2.798 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο ρυθμιστής κυκλοφορίας λαμβάνει 1.885 ευρώ και επιπλέον 1300 ευρώ επιδόματα. Σύνολο 3.185 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο πωλητής εισιτηρίων λαμβάνει 1.150 ευρώ και επιπλέον επιδόματα 780 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο υπάλληλος ανεφοδιασμού λαμβάνει 1.400 ευρώ και επιπλέον επιδόματα 945 ευρώ. Σύνολο 2,345 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο υπάλληλος διοικητικής υποστήριξης λαμβάνει 1.460 ευρώ και επιπλέον επιδόματα 805 ευρώ. Σύνολο 2.265 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο υπάλληλος προμηθειών λαμβάνει 1.400 ευρώ και επιπλέον επιδόματα 430 ευρώ. Σύνολο 1.830 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο υπάλληλος του γραφείου προγραμματισμού λαμβάνει 1250 ευρώ και επιπλέον επιδόματα 650 ευρώ. Σύνολο 1.900 ευρώ.

Αναφέρει ότι ο διανομέας οδηγός λαμβάνει 1.135 ευρώ και επιπλέον επιδόματα 1.400 ευρώ. Σύνολο 2.535 ευρώ.

Ποιος λέει ψέματα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ρικο πριν απο λιγο μου ειπε γνωστος που ειχε συνεντευξη μετα απο 7-8 μηνες ανεργος, οτι δεν τον δεχτηκαν επειδη αργησε 10 λεπτα. και ξερεις γιατι αργησε ετσι; σημερα το πρωι εγινε αυτο.

 

ευχομαι πραγματικα να μη βρεθεις ποτε σε αντιστοιχη θεση. ελπιζω να μην το ζησεις.

Ναι ρε, αλλιως θα τον περνανε. Εγω ευχομαι να το ζησουμε ολοι μπας και κανουμε τιποτα. Ετσι καθίστε να σας προσβάλλουν μπροστα στα μουτρα σας και εσεις να νομιζετε οτι φταινε οι απεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι να σου ζητηθει. Το θεμα ειναι ενστικτωδώς να ταυτιζεσαι με εκεινον που εχει το μεγαλυτερο προβλημα διοτι αυριο μπορει να εισαι εσυ αυτος που εχει αυτο το μεγαλυτερο προβλημα. Συνεπως, ακριβολογώντας, και γενικα μιλώντας,  δεν ειναι οτι δεν λυπαται κανεις τα λεφτα που εσενα σου κοστιζει η οποιαδηποτε απεργια, αλλα οτι υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες πιο σημαντικες. Ας πουμε πολυ μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο τον δικο σου/μου/του κοστος, ειναι να πετυχει μια απεργια, να ολοκληρωσει επιτελους τον κυκλο της και να κερδισει τους στοχους της, μπας και ξυπνησουν και αλλες κοινωνικες ομαδες και απαιτησουν τιποτα. Οι φραση "οχι δικων μου αλλα δικων τους" εμπεριεχει ολο το σκεπτικο σου που ξεκιναει απο την πολυ απλη υποθεση "κοιταω την παρτυ μου".  Συνεπως πλεον, ειδικα μιλώντας, αδιαφορω αν σκας και 50 ευρω στο ταξι για να πας στην δουλεια σου. Για την ακριβεια το χαιρομαι κιολας.

 

Οι προτεραιοτητες ειναι ενα καθαρα υποκειμενικο πραγμα, και εξαρτωνται απο δεκαδες παραμετρους παραλληλα με τον ιδιο τον  ανθρωπο που τις θετει. Δεν μπορεις εσυ η εγω να δηλωσω οτι οι προτεραιοτητες του Α ειναι πιο δυνατες απο του Β. Ειναι τελειως λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει. Αλλα αν κερδισουν ισως παρουν ενα μαθημα και καποιες αλλες κοινωνικες ομαδες, οποτε ειναι χρησιμοι.

 

 

οχι μπορει. την παρτη τους κοιτανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...