Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν μπορώ να διαβασω ολες τις σελίδες , αλλά ...

 

Ο λόγος της απεργίας αν κατάλαβα καλά , είναι πως δεν θέλουν να μπουν στο Ενιαίο Μισθολόγιο ;;

Δηλαδή να μην περιληφθούν σε αυτό ως τι ??

Τι είναι αυτό που τους κάνει διαφορετικούς και που δεν πρέπει να περιληφθούν σε αυτό ;;;

Μαλάκες είναι ολοι οι άλλοι που τους έβαλαν ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το θεμα δεν ειναι να σου ζητηθει. Το θεμα ειναι ενστικτωδώς να ταυτιζεσαι με εκεινον που εχει το μεγαλυτερο προβλημα διοτι αυριο μπορει να εισαι εσυ αυτος που εχει αυτο το μεγαλυτερο προβλημα. Συνεπως, ακριβολογώντας, και γενικα μιλώντας,  δεν ειναι οτι δεν λυπαται κανεις τα λεφτα που εσενα σου κοστιζει η οποιαδηποτε απεργια, αλλα οτι υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες πιο σημαντικες. Ας πουμε πολυ μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο τον δικο σου/μου/του κοστος, ειναι να πετυχει μια απεργια, να ολοκληρωσει επιτελους τον κυκλο της και να κερδισει τους στοχους της, μπας και ξυπνησουν και αλλες κοινωνικες ομαδες και απαιτησουν τιποτα. Οι φραση "οχι δικων μου αλλα δικων τους" εμπεριεχει ολο το σκεπτικο σου που ξεκιναει απο την πολυ απλη υποθεση "κοιταω την παρτυ μου".  Συνεπως πλεον, ειδικα μιλώντας, αδιαφορω αν σκας και 50 ευρω στο ταξι για να πας στην δουλεια σου. Για την ακριβεια το χαιρομαι κιολας.

Μα ειπα εγω πως το θεμα ειναι να μου ζητηθει? Εσυ λες : Δε θα κατσω να σε λυπηθω κιολας.

Και σου λεω, πολυ καλα κανεις, δε στο ζηταω. 

Και μου απαντας πως το θεμα ΔΕΝ ειναι να μου ζητηθει και ενστικτωδως να ταυτιστω μπλα μπλα μπλα?

Ε ωραια, ταυτισου εσυ  λοιπον με οσους παιζει να απολυθουν αν αργησουν στη δουλεια και χανουν και χρηματα.

 

Α, ειδικα μιλωντας, δε σκαω χρηματα σε ταξι και δε με ενοχλει η κινηση με το αυτοκινητο και οντως ειμαι πρωινος τυπος :) Απλα να, σκεφτομαι τους αλλους που τα σκανε και ταυτιζομαι μαζι τους ;)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτεραιοτητες ειναι ενα καθαρα υποκειμενικο πραγμα, και εξαρτωνται απο δεκαδες παραμετρους παραλληλα με τον ιδιο τον  ανθρωπο που τις θετει. Δεν μπορεις εσυ η εγω να δηλωσω οτι οι προτεραιοτητες του Α ειναι πιο δυνατες απο του Β. Ειναι τελειως λαθος.

Δεν μπορεις να μην το κανεις. Παντα το δηλωνεις εστω και υποσυνειδητα. Οταν βρισκεσαι απεναντι στους απεργους την ιδια βιολογικη λειτουργια ενεργοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ειναι η λυση στην κατασταση που ειμαστε:

 

ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΑΝΤΟΥ.

 

αλλα οταν ο καθενας κοιταει την παρτη του οταν θα ερθουν και γι'αυτον μη παραξενευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αιτήματα τους ποια ειναι; Υπάρχει κάποια λίστα;

 

Το βασικό είναι να εξαιρεθούν από το ενιαίο μισθολόγιο.

 

Κοινώς νεαροί εκπαιδευτικοί με μεταπτυχιακά 840

Σώματα ασφαλείας, στρατός κλπ γύρω στο, ίσως και λίγο πιο πάνω, από χιλιάρικο με τα έξτρα

Τελευταία τρύπα της βελόνας στην ιεραρχία του μετρό 1400 καθαρά (και άτομα που όλα ανεξαιρέτως μπήκαν επί ΠΑΣΟΚ και ΝΔ με πάρα πολλούς εξ αυτών αποφοίτους Λυκείου). 

 

Λογικότατο μου ακούγεται. Οι εργαζόμενοι του μετρό είναι σαν τον Τατσόπουλο. Γ.αμ.. και δέρ....

 

Να μη μιλησουμε για ιδιωτικό τομέα που κλαίνε μανούλες. Νεαροί δικηγόροι που τους βγήκε ο πάτος στο διάβασμα κάνουν πρακτική με 400-500 ευρώ... Νεαροί δημιογράφοι δουλεύουν τσάμπα εντελώς ή με 400 ευρώ μπλοκάκια κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να μην το κανεις. Παντα το δηλωνεις εστω και υποσυνειδητα. Οταν βρισκεσαι απεναντι στους απεργους την ιδια βιολογικη λειτουργια ενεργοποιεις.

 

Βιολογικη λειτουργια... απεναντι σε απεργους... τι θα κανω, θα χεσω; καταλαβαινεις τι γραφεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειπα εγω πως το θεμα ειναι να μου ζητηθει? Εσυ λες : Δε θα κατσω να σε λυπηθω κιολας.

Και σου λεω, πολυ καλα κανεις, δε στο ζηταω. 

Και μου απαντας πως το θεμα ΔΕΝ ειναι να μου ζητηθει και ενστικτωδως να ταυτιστω μπλα μπλα μπλα?

Ε ωραια, ταυτισου εσυ  λοιπον με οσους παιζει να απολυθουν αν αργησουν στη δουλεια και χανουν και χρηματα.

 

Α, ειδικα μιλωντας, δε σκαω χρηματα σε ταξι και δε με ενοχλει η κινηση με το αυτοκινητο και οντως ειμαι πρωινος τυπος :) Απλα να, σκεφτομαι τους αλλους που τα σκανε και ταυτιζομαι μαζι τους ;)

Το διευκρινησα. Δεν θα σε λυπηθω κιολας απο την στιγμη που ο αλλος εχει σημαντικοτερο προβλημα και η ενεργεια του αυτη μπορει να εχει καλυτερες συνεπειες για το κοινωνικο συνολο απο το  να πας αλλη μια μερα στην δουλεια σου. Εισαι ζωντανο παραδειγμα αυτου που μολις ανεφερα στον πουρναρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να διαβασω ολες τις σελίδες , αλλά ...

 

Ο λόγος της απεργίας αν κατάλαβα καλά , είναι πως δεν θέλουν να μπουν στο Ενιαίο Μισθολόγιο ;;

Δηλαδή να μην περιληφθούν σε αυτό ως τι ??

Τι είναι αυτό που τους κάνει διαφορετικούς και που δεν πρέπει να περιληφθούν σε αυτό ;;;

Μαλάκες είναι ολοι οι άλλοι που τους έβαλαν ;;

ΜΑΤ-ΔΙΑΣ και λοιπά σκυλιά εξαιρέθηκαν... για να ξέρουμε τι λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μια ειναι η λυση στην κατασταση που ειμαστε:

 

ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΑΝΤΟΥ.

 

αλλα οταν ο καθενας κοιταει την παρτη του οταν θα ερθουν και γι'αυτον μη παραξενευτει.

κι οι γιατροί, να πηγαίνεις στο νοσοκομείο και να σου λένε ΨΟΦΑ, απεργούμε...

 

χωρίς προσωπικό ασφαλείας, όχι φλωριές...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Γιατι σε χαλαει?

Εμένα προσωπικά ναι. Έτσι όπως εγώ αναγκάζομαι να δουλεύω έτσι και οι υπόλοιποι, ειδικά γιατροί όπως λέει ο θρες.

 

Υπάρχουν και πιο δραστικά μέσα από την απεργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ειναι η λυση στην κατασταση που ειμαστε:

 

ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΠΑΝΤΟΥ.

 

αλλα οταν ο καθενας κοιταει την παρτη του οταν θα ερθουν και γι'αυτον μη παραξενευτει.

 

Σε περιπτωση που δεν το εχεις καταλαβει, οι υπαλληλοι του μετρο ειναι απο τους τελευταιους που τους "ηρθε".

Και οταν ερχοταν στους υπολοιπους και εκαναν πορεια, αυτοι εκλειναν σταθμους μετρο.

Οποτε να μην παραξενευονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...