Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το διευκρινησα. Δεν θα σε λυπηθω κιολας απο την στιγμη που ο αλλος εχει σημαντικοτερο προβλημα και η ενεργεια του αυτη μπορει να εχει καλυτερες συνεπειες για το κοινωνικο συνολο απο το  να πας αλλη μια μερα στην δουλεια σου. Εισαι ζωντανο παραδειγμα αυτου που μολις ανεφερα στον πουρναρα

Μα τασσομαι υπερ του προβληματος που θεωρω εγω πιο σημαντικο. Και στην παρουσα θεωρω πιο σημαντικο το προβλημα των ΙΥ απο εκεινο των απεργων. Αρα ειμαι αλληλεγγυος με εκεινους. Και πιστευω πως ακομα και μια παραπανω απολυση ή μη προσληψη με βαση τα δικα μου κριτιρια βλαπτει το κοινωνικο συνολο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι φίλε μου, μάλλον δεν με έχεις καταλάβει καλά. Εμένα προσωπικά δεν πρόκειται να μου φάει κανείς την θέση, απλά θα χάσω την δουλειά μου (δουλεύω σε ειδικό τομέα). Εάν θες την γνώμη μου, την στιγμή που έξω υπάρχουν πόσοι άνεργοι, ακόμα και ένας παραπάνω είναι πολύ άσχημο! Το να σταματήσουν να λειτουργούν τα πάντα (ουσιαστικά το να γίνουμε μια νεκρή χώρα χωρίς παραγωγή και τίποτα) μόνο καλύτερη δεν θα κάνει την κατάσταση.

Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω. Θα σε απολυσει δηλαδη για να παρει ποιον? Η θεση κενη θα μεινει. Και η εταιρεια κλειστη αφου ολοι θα εχουν κατασκηνωσει απ'εξω. Για αυτο σας εκμεταλλευονται και θα σας πιουνε το μεδουλι τα προσεχη χρονια. Επειδη ο καθενας κοιταει την παρτυ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στορμρεην νομιζω οτι ειναι σαν να εισαι βαζελος και να προσπαθεις να πεισεις εναν γαυρο οτι εχεις καλυτερη ομαδα (η το αντιστροφο για να μην παρεξηγουμαι).

 

δε βγαινει ακρη. συμφωνειτε στο οτι διαφωνειτε. το βλεπετε διαφορετικα. πολυ λογικο να συμβαινει αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι να σου ζητηθει. Το θεμα ειναι ενστικτωδώς να ταυτιζεσαι με εκεινον που εχει το μεγαλυτερο προβλημα διοτι αυριο μπορει να εισαι εσυ αυτος που εχει αυτο το μεγαλυτερο προβλημα. Συνεπως, ακριβολογώντας, και γενικα μιλώντας,  δεν ειναι οτι δεν λυπαται κανεις τα λεφτα που εσενα σου κοστιζει η οποιαδηποτε απεργια, αλλα οτι υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες πιο σημαντικες. Ας πουμε πολυ μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο τον δικο σου/μου/του κοστος, ειναι να πετυχει μια απεργια, να ολοκληρωσει επιτελους τον κυκλο της και να κερδισει τους στοχους της, μπας και ξυπνησουν και αλλες κοινωνικες ομαδες και απαιτησουν τιποτα. Οι φραση "οχι δικων μου αλλα δικων τους" εμπεριεχει ολο το σκεπτικο σου που ξεκιναει απο την πολυ απλη υποθεση "κοιταω την παρτυ μου".  Συνεπως πλεον, ειδικα μιλώντας, αδιαφορω αν σκας και 50 ευρω στο ταξι για να πας στην δουλεια σου. Για την ακριβεια το χαιρομαι κιολας.

Ζητας να λυπηθει ο κοσμος αυτους που στην πλειοψηφια τους μπηκανε λογω του μπαρμπα τους?

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω. Θα σε απολυσει δηλαδη για να παρει ποιον? Η θεση κενη θα μεινει. Και η εταιρεια κλειστη αφου ολοι θα εχουν κατασκηνωσει απ'εξω. Για αυτο σας εκμεταλλευονται και θα σας πιουνε το μεδουλι τα προσεχη χρονια. Επειδη ο καθενας κοιταει την παρτυ του.

Ε πες ετσι ντε!

Καθομαστε και ασχολουμαστε τζαμπα τοση ωρα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τασσομαι υπερ του προβληματος που θεωρω εγω πιο σημαντικο. Και θεωρω πιο σημαντικο το προβλημα των ΙΥ απο εκεινο των απεργων. Αρα ειμαι αλληλεγγυος με εκεινους. Και πιστευω πως ακομα και μια παραπανω απολυση ή μη προσληψη με βαση τα δικα μου κριτιρια βλαπτει το κοινωνικο συνολο. 

από τη στιγμή που κάνεις διαχωρισμούς ανάμεσα σε ΔΥ,ΙΥ και ΕΕ το έχεις χάσει το παιχνίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

από τη στιγμή που κάνεις διαχωρισμούς ανάμεσα σε ΔΥ,ΙΥ και ΕΕ το έχεις χάσει το παιχνίδι...

Μα στην παρουσα φαση ειναι σαφεστατος ο διαχωρισμος και γινεται μονος του, δεν τον κανω εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τασσομαι υπερ του προβληματος που θεωρω εγω πιο σημαντικο. Και στην παρουσα θεωρω πιο σημαντικο το προβλημα των ΙΥ απο εκεινο των απεργων. Αρα ειμαι αλληλεγγυος με εκεινους. Και πιστευω πως ακομα και μια παραπανω απολυση ή μη προσληψη με βαση τα δικα μου κριτιρια βλαπτει το κοινωνικο συνολο. 

 

Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να θεωρεις το προβλημα σου πιο σημαντικο. υπαρχουν οι rikoi και οι λοιποι, οι οποιοι αποφασιζουν ποιανου το προβλημα ειναι σημαντικοτερο, και εισαι υποχρεωμενος να το αποδεχτεις.

Αντε πια, μικροι μεγαλοι στα καφενεια...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω. Θα σε απολυσει δηλαδη για να παρει ποιον? Η θεση κενη θα μεινει. Και η εταιρεια κλειστη αφου ολοι θα εχουν κατασκηνωσει απ'εξω. Για αυτο σας εκμεταλλευονται και θα σας πιουνε το μεδουλι τα προσεχη χρονια. Επειδη ο καθενας κοιταει την παρτυ του.

Επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις είμαι στρατιωτικός. Το μόνο που θα γίνει θα είναι να απολυθώ εγώ. Άλλους πέραν των ίδιων των (υπ)αξιωματούχων από τις σχολές δεν πρόκειται να προσλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τασσομαι υπερ του προβληματος που θεωρω εγω πιο σημαντικο. Και θεωρω πιο σημαντικο το προβλημα των ΙΥ απο εκεινο των απεργων. Αρα ειμαι αλληλεγγυος με εκεινους. Και πιστευω πως ακομα και μια παραπανω απολυση ή μη προσληψη με βαση τα δικα μου κριτιρια βλαπτει το κοινωνικο συνολο. 

Προφανως και στην βαση του συλλογισμου μας αυτη ειναι και η διαφορα μας. Εγω θεωρω υπαιτιους για την ελληνικη μιζερια τις πολιτικες που επιβαλλονται και σαν φαρμακο θεωρω το αιωνιο (απαξιωμενο δυστυχως στις μερες μας) οπλο που ειχε παντα ο εργαζομενος στα χερια του. Εσυ θεωρεις υπαιτιους για την μιζερια αυτη, τους απεργους. 

 

Επειδή μάλλον δεν το γνωρίζεις είμαι στρατιωτικός. Το μόνο που θα γίνει θα είναι να απολυθώ εγώ. Άλλους πέραν των ίδιων των (υπ)αξιωματούχων από τις σχολές δεν πρόκειται να προσλάβουν.

Εσυ εντάσσεσαι στην κατηγορια των γιατρων που ειπα προηγουμενως. Εσυ και αν εχεις αναγκη απο αλλυλεγγυη.

 

Ε πες ετσι ντε!

Καθομαστε και ασχολουμαστε τζαμπα τοση ωρα!

Το "σας" αναφερεται σε εκεινη την ομαδα που κοιταει την παρτυ της. Δεν ανηκω σε αυτην. Να μην ασχολεισαι. Να μιλας μονο με τους ομοιους σου. Δεν μου ειπες ομως...σε πνιγει το δικιο ε?χαχαχα

 

Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να θεωρεις το προβλημα σου πιο σημαντικο. υπαρχουν οι rikoi και οι λοιποι, οι οποιοι αποφασιζουν ποιανου το προβλημα ειναι σημαντικοτερο, και εισαι υποχρεωμενος να το αποδεχτεις.

Αντε πια, μικροι μεγαλοι στα καφενεια...

Τσωπα τσωπα και θα σε παρω το κουλουρι που σου ειχα υποσχεθει παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εντάσσεσαι στην κατηγορια των γιατρων που ειπα προηγουμενως. Εσυ και αν εχεις αναγκη απο αλλυλεγγυη.

Σύμφωνοι. Έχω ανάγκη την αλληλεγγύη. Αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι εάν εγώ αποφασίσω να απεργήσω, το Ναυτοδικείο με απαλλάσσει από τα καθήκοντά μου απευθείας, άρα το μόνο που καταφέρνω είναι να χάσω την δουλειά μου. Αυτό το λέω για να σου δείξω ότι η απεργία δεν είναι η μόνη λύση. Υπάρχουν και άλλες, κάποιες πολύ πιο αποτελεσματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, μάλλον δεν με έχεις καταλάβει καλά. Εμένα προσωπικά δεν πρόκειται να μου φάει κανείς την θέση, απλά θα χάσω την δουλειά μου (δουλεύω σε ειδικό τομέα). Εάν θες την γνώμη μου, την στιγμή που έξω υπάρχουν πόσοι άνεργοι, ακόμα και ένας παραπάνω είναι πολύ άσχημο! Το να σταματήσουν να λειτουργούν τα πάντα (ουσιαστικά το να γίνουμε μια νεκρή χώρα χωρίς παραγωγή και τίποτα) μόνο καλύτερη δεν θα κάνει την κατάσταση.

 

Καλά μην τρελαίνεσαι γιατί έτσι κι αλλιώς εδώ και 35+ χρόνια δεν παράγεις τίποτα επειδή είσαι σοβιέτ.Το ότι βλέπεις ανθρώπους να κινούνται στο δρόμο δεν σημαίνει ότι παράγεις κάτι. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και στον στρατό που ανήκεις.Δεν έχει παράξει ποτέ τίποτα, αντίθετα με άλλους στρατούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι. Έχω ανάγκη την αλληλεγγύη. Αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι εάν εγώ αποφασίσω να απεργήσω, το Ναυτοδικείο με απαλλάσσει από τα καθήκοντά μου απευθείας, άρα το μόνο που καταφέρνω είναι να χάσω την δουλειά μου. Αυτό το λέω για να σου δείξω ότι η απεργία δεν είναι η μόνη λύση. Υπάρχουν και άλλες, κάποιες πολύ πιο αποτελεσματικές.

Λογικα θα υπαρχουν και τετοιες. Την εργατικη ταξη τοσο της κοβει τοσα κανει σημερα. Το αμεσως καλυτερο σεναριο, ειναι να κανει κατι πιο αποτελεσματικο. Δεν ειναι το να μην κανουν καθολου απεργια. Οι κυριοι εδω περα παραπονιουνται γενικα και αοριστα, οχι επειδη εχουν κατι να προτεινουν, αλλα επειδη τους χαλασε το πρωινο η απεργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...