Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επρεπε να απαγορευσουν τα ρεπο σε ημερες απεργιων. Οποιος θελει ας ερθει για δουλεια. οποιος θελει ας απεργησει να χασει το μεροκαματο. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

 

Βεβαια και οταν ηρθε το ενιαιο μισθολογιο, αρκετοι κρατησαν υψηλοτερους μισθους με τη μορφη μιας "προσωπικης διαφορας". Δηλαδη οποιοι παιρναν μικρους (η μαλλον λογικους) μισθους μειναν εκει. Αυτοι που παιρναν πολλα, χασανε καποια αλλα συνεχιζουν να παιρνουν περισσοτερα. Για τοσο "ενιαιο" μισθολογιο μιλαμε.

 

Προβλεπω στο τελος να γινει καμια ad hoc συμφωνια τετοιου ειδους που δεν θα μαθευτει και θα ληξει ετσι το θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο υπουργός Μεταφορών, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, τόνισε ότι μαζί με τις υπερωρίες, τα νυχτερινά και τα επιδόματα ο μέσος μισθός στο μετρό είναι 3083 ευρώ το μήνα, στον ΗΣΑΠ 4095 και στο τραμ 2542, μεικτά. Χωρίς τα δώρα, τις Κυριακές, τα νυχτερινά και τις υπερωρίες ο μέσος μισθός είναι 2.500 ευρώ στο Μετρό, 3.286 στον ΗΣΑΠ και 2.167 στο τραμ, μεικτά.

 

Εύχομαι να συνεχίσουν λίγο ακόμα τις απεργίες πάντως. Να δω τους τσοπάνηδες πώς θα την παλέψουν στην πραγματική αγορά εργασίας.

 

Αυτη την προπαγάνδα τρώει ο καθένας και μάλιστα ακόμα και σπουδαγμένοι άνθρωποι και δεν θα βρει ποτέ προκοπή αυτή η χώρα.

Ακου τώρα ανάλυση...Μας μιλάει για μικτό μισθο και όχι για καθαρό καθώς στην ψυχολογία του αναγνώστη επιδρά το νούμερο χωρίς να δίνεται έμφαση στο "μικτος". Θα μου πείς "εκει κολλάς;μιλάμε για 4095"¨. 4095 μικτά σημαίνει χοντρικα γύρω στα 2500-2800 καθαρά και μιλάμε για ΜΕΣΟ ΜΙΣΘΟ.

Πάμε να δούμε τι σημαίνει μέσος μισθός με έναν απλο υπολογισμό : Σε μια εταιρία όπως μία που δούλευα, ο ατομικός μισθός των υπαλλήλων κυμάινονταν μεταξύ 700-1200. Υπάρχαν άλλοι 2 που έπαιρναν 2000 και 2200 και οι 3 διευθυντές που πέρνανε 5000 έκαστος (ήμουνα IT και είχα τις διαθέσιμες πληροφορίες). Εκτός απο τους 3 διευθυντές είχα υπολογίσει ότι ο μέσος μισθός ήταν γύρω στα 950€ για 26 άτομα. Δηλαδή σύνολο 24700. Τα 3 άτομα μόνα τους, παίρνανε 15000!!!!. Συνολικός μέσος μισθός 1368€. Αν αυτα τα κανεις και μικτά, φτάνουν τα 2000. Πόσο αδικείται η εικόνα της πλειοψηφίας που αμοίβεται με 950 όταν διαρρέεται ότι παίρνουν 2000€?

 

Στον ΗΣΑΠ είδικα έχουμε ακούσει όλοι για κάτι 300.000€ το χρόνο που παίρνουν κάποιοι. Φανταστείτε λοιπόν τι δίκαιος που είναι ο μέσος όρος για τους χαμηλόμισθους που σαφώς και αποτελούνε την πλειοψηφία.

 

Φιλαράκι μου πάντως που δουλεύει στο ΤΡΑΜ, έπαιρνε 1300 καθαρά και τώρα παίρνει 930.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την προπαγάνδα τρώει ο καθένας και μάλιστα ακόμα και σπουδαγμένοι άνθρωποι και δεν θα βρει ποτέ προκοπή αυτή η χώρα.

Ακου τώρα ανάλυση...Μας μιλάει για μικτό μισθο και όχι για καθαρό καθώς στην ψυχολογία του αναγνώστη επιδρά το νούμερο χωρίς να δίνεται έμφαση στο "μικτος". Θα μου πείς "εκει κολλάς;μιλάμε για 4095"¨. 4095 μικτά σημαίνει χοντρικα γύρω στα 2500-2800 καθαρά και μιλάμε για ΜΕΣΟ ΜΙΣΘΟ.

Πάμε να δούμε τι σημαίνει μέσος μισθός με έναν απλο υπολογισμό : Σε μια εταιρία όπως μία που δούλευα, ο ατομικός μισθός των υπαλλήλων κυμάινονταν μεταξύ 700-1200. Υπάρχαν άλλοι 2 που έπαιρναν 2000 και 2200 και οι 3 διευθυντές που πέρνανε 5000 έκαστος (ήμουνα IT και είχα τις διαθέσιμες πληροφορίες). Εκτός απο τους 3 διευθυντές είχα υπολογίσει ότι ο μέσος μισθός ήταν γύρω στα 950€ για 26 άτομα. Δηλαδή σύνολο 24700. Τα 3 άτομα μόνα τους, παίρνανε 15000!!!!. Συνολικός μέσος μισθός 1368€. Αν αυτα τα κανεις και μικτά, φτάνουν τα 2000. Πόσο αδικείται η εικόνα της πλειοψηφίας που αμοίβεται με 950 όταν διαρρέεται ότι παίρνουν 2000€?

 

Στον ΗΣΑΠ είδικα έχουμε ακούσει όλοι για κάτι 300.000€ το χρόνο που παίρνουν κάποιοι. Φανταστείτε λοιπόν τι δίκαιος που είναι ο μέσος όρος για τους χαμηλόμισθους που σαφώς και αποτελούνε την πλειοψηφία.

 

Φιλαράκι μου πάντως που δουλεύει στο ΤΡΑΜ, έπαιρνε 1300 καθαρά και τώρα παίρνει 930.

Μη μιλας για τραμ....μιλαμε για μεγαλα βυσματα. Ολοι τους βαλτοι. ΟΛΟΙ. Καμια συμπαθεια στα βυσματα που κανανε το ρουσφετι επιστημη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε εδω υποτιθεται οτι μας λενε τους μισθους των οδηγων.αλλα και να παιζει η παραπληροφορηση που λες παραπληροφορηση ειναι και τα τοσα ατομα που πηραν αδειες ενω απεργουσαν?το οτι ολοι ειναι εκει απο βυσμα?το οτι ειναι παρανομη η απεργια?και δικιο να εχουν το εχουν ηδη χασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι επειδη θα αρχισουν να υπαρχουν καποιες νομικες συνεπειες στους απεργους, οι περισσοτερο κοτες, πηρανε αδεια, ετσι ωστε και απεργοσπαστες να μην το παιξουνε αλλα και να φανει οτι δεν κανουν απεργια. Διπλο ταμπλο δηλαδη. Στον καιαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνη τη νοοτροπία του "γιατί κάνουν απεργία οι βολεμένοι στο μετρό και μας ταλαιπωρούν, αφού και άλλοι έχουν υποχωρήσει, να στήσουν κώλο και αυτοί οι κύριοι", ειδικά όταν δεν ακούγεται από Πρετεντέρηδες, αλλά από ανθρώπους που έχουν υποστεί μειώσεις μισθών, ή ανέργους.

Έννοιες όπως η εργασία και η απεργία, στο μυαλό πολλών δυστυχώς, από κοινωνικές αξίες έχουν καταντήσει παρασιτισμός.

 

Σε αυτό προφανώς έχουν παίξει σημαντικό ρόλο πολλοί παράγοντες, ξεπουλημένοι συνδικαλιστές γραφειοκράτες, "δημοσιογράφοι" που θυμούνται τους ηλικιωμένους π.χ όταν κάνει απεργία η ΔΕΗ, όχι όταν δεν έχουν να πληρώσουν το ρεύμα, τηλεδικαστές που κουνούν το δάχτυλο σε απεργούς ..

 

-Με ποιο δικαίωμα κύριοι κόβετε το ρεύμα, δε λειτουργείτε το μετρό, δε μαζεύετε τα σκουπίδια [..]

 

 

 

-Με το δικαίωμα του κασκαντέρ στον πυλώνα, του οδηγού του τρένου, του τύπου που μαζεύει τα σκουπίδια σου, παλιομαλάκα.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ακομα καλυτερα, γιατι δεν κανουν κανονικα τα δρομολογια αλλα να μην αφηνουν κανενα να χτυπαει εισητηριο?

Και δεν θα ταλαιπωρησουν κανεναν, και θα χτυπησουν εκει που ποναει.

Γιατι πολυ απλα φιλε μου η πλειοψηφια αυτων ειναι βολεμενα κομματοσκυλα-γλειφτες, που μπηκαν εκει μεσα λογω γνωριμιων και φιλοντας κατουρημενες ποδιες και κανουν τωρα λες και πιασαν τον παπα απο τα @ρχ...Απεργοι του κ@λου που πληρωνονται  για να καθονται και διεκδικουν ακουσον -ακουσον ,να μην ενταχθουν στο ενιαιο μισθολογιο γιατι?  σε τι διαφερουν απο τους υπολοιπους Δ.Υ ? γιατι ετσι γουσταρουν τοσο απλα οπως οι δικαστικοι  και οι αλλες συντεχνιες .

Εδω εχουμε 1.2 εκατομμυρια ανεργους και  απο αυτους κανεναν και αντι να ανοιξουν μια τρυπα και να κρυφτουν εκει μεσα απο ντροπη  βγαζουν και γλωσσα και διεκδικουν οτι τους κατεβει στο κεφαλι οταν την ιδια στιγμη το κρατος που τους πληρωνει (δηλαδη εμεις ειναι χρεωκοπημενο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει γράφτηκε και το γνωστό τροπάριο περι των ελαχίστων μεγαλοαμοιβόμενων που παρασέρνουν το μέσο μισθό και δεν αντικατοπτρίζει τους μισθούς πείνας του υπολοίπου 99%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και μια αλλη παραμετρος που ακουσα στο ραδιο, ολοι αυτοι που οντος πιθανον να ειναι και πολλοι βυσματα ειναι δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης (οδηγοι, τεχνιτες κτλ.) . Ζητανε λοιπον να μην πανε στο ενιαιο μισθολογιο σαν Δ.Ε αλλα σαν κατι αλλο αφου παλιοτερα επερναν χρηματα σαν ειδικοτητα που ειχαν και οχι βαση προσοντων. Αν πανε σαν Δ.Ε οι μισθοι ψαλιδιζονται αγρια. Εχουν καποιο δικαιο αλλα στα πλαισια του ενιαιου μισθολογιου πρεπει να μπει μια ταξη. Πχ ο ΕΠΟΠ Δ.Ε που οδηγαει αρμα πρεπει να ειναι Δ.Ε + διπλωμα αρματος;

 

Η κοροιδια ειναι οτι οντος απεργουν λιγοι και πληρωνονται πολλοι πρεπει να ληξει καποια στιγμη, η απεργια ειναι νομιμο δικαιωμα αλλα να εχει καποια ορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως μιλουσαμε για μισθους πεινας, δεν θα αντιδρουσαν στο ενιαιο μισθολογιο. Επειδη προφανως εχουν πολλα να χασουν γι αυτο αντιδρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 
 
 

 

Βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνη τη νοοτροπία του "γιατί κάνουν απεργία οι βολεμένοι στο μετρό και μας ταλαιπωρούν, αφού και άλλοι έχουν υποχωρήσει, να στήσουν κώλο και αυτοί οι κύριοι", ειδικά όταν δεν ακούγεται από Πρετεντέρηδες, αλλά από ανθρώπους που έχουν υποστεί μειώσεις μισθών, ή ανέργους.

Έννοιες όπως η εργασία και η απεργία, στο μυαλό πολλών δυστυχώς, από κοινωνικές αξίες έχουν καταντήσει παρασιτισμός.

 

Σε αυτό προφανώς έχουν παίξει σημαντικό ρόλο πολλοί παράγοντες, ξεπουλημένοι συνδικαλιστές γραφειοκράτες, "δημοσιογράφοι" που θυμούνται τους ηλικιωμένους π.χ όταν κάνει απεργία η ΔΕΗ, όχι όταν δεν έχουν να πληρώσουν το ρεύμα, τηλεδικαστές που κουνούν το δάχτυλο σε απεργούς ..

 

-Με ποιο δικαίωμα κύριοι κόβετε το ρεύμα, δε λειτουργείτε το μετρό, δε μαζεύετε τα σκουπίδια [..]

 

 

 

-Με το δικαίωμα του κασκαντέρ στον πυλώνα, του οδηγού του τρένου, του τύπου που μαζεύει τα σκουπίδια σου, παλιομαλάκα.

 

Ειλικρινα τα λεφτα που παιρνουν δεν τα γνωριζω και δεν με απασχολουν. Δεν στηριζω εκει το επιχειρημα μου.

 

Ισως να ειναι λαθος, αλλα παντα κατι τετοιες απεργιες τις συγκρινω με τον ιδιωτικο τομεα.

Μιλαμε για Δ.Υ. που ολοι γνωριζουμε πως μπαινει εκει μεσα μια μεγαλη πλειοψηφια. Οχι ολοι, αλλα αρκετοι.

Απο την αλλη εχουμε τους Ι.Υ. που τα τρωνε ολα στον κωλο και δεν μπορουν να κανουν κατι αμεσα. Ας μην μπουμε στο τριπακι της ψηφου γιατι και εκει τα ποσοστα αλλα λενε.

Οι μονοι που εχουν δικαιωμα στην απεργια ειναι οι Δ.Υ. Καλα κανουν. Μεχρι ενος σημειου ομως.

 

Οταν πανε και κανουν για τοσες μερες απεργια, στην συγκεκριμενη περιπτωση, τι νοημα εχει?

- Κοβουν τα εσοδα του Μετρο.

- Γνωστοποιουν την αντιδραση τους στον υπολοιπο κοσμο και κυριως στους πολιτικους.

- Ταλαιπωρουν εκατομμυρια πολιτες, δυσκολευοντας ακομα περισσοτερο την καθημερινοτητα τους.

 

Απο την στιγμη που υπαρχει τροπος να κανουν τα 2 πρωτα και οχι το τριτο, αλλα επιλεγουν το αντιθετο, ειναι λογικο ο μεσος πολιτης οχι μονο να μην ενδιαφερεται για τους λογους της απεργιας,

αλλα να σκασει και ενα χαμογελο οταν τελικα θα τους μειωθει ο μισθος.

Σορρυ αλλα εγω πλεον πιο πολυ σαν εκβιασμο προς τους πολιτες το βλεπω, παρα σαν νομιμη απεργια.

 

Εγω σαν απλος πολιτης, με το εισοδημα μου να μειωνεται συνεχως, την ανεργια να ανεβαινει και χωρις φως στον οριζοντα,

για ποιο λογο να συμπαρασταθω σε απεργους που διαλεγουν να ταλαιπωρησουν εμενα και οχι αυτους που πραγματικα φταινε?

 

Και τελος... γιατι ρε αλητες οταν παω εγω να διαμαρτηρηθω μου κλεινετε το Μετρο? Που ειναι η αλληλεγγυη σας εκει περα?

Εκει δεν εχετε τα @@ να υψωσετε αναστημα στην διοικηση σας για να με υποστηριξετε?

Και εγω τωρα πρεπει να δειξω κατανοηση για τον δικο σας αγωνα?

Παγερα αδιαφορος και πολυ σας ειναι.

 

 
 
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και μια αλλη παραμετρος που ακουσα στο ραδιο, ολοι αυτοι που οντος πιθανον να ειναι και πολλοι βυσματα ειναι δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης (οδηγοι, τεχνιτες κτλ.) . Ζητανε λοιπον να μην πανε στο ενιαιο μισθολογιο σαν Δ.Ε αλλα σαν κατι αλλο αφου παλιοτερα επερναν χρηματα σαν ειδικοτητα που ειχαν και οχι βαση προσοντων. Αν πανε σαν Δ.Ε οι μισθοι ψαλιδιζονται αγρια. Εχουν καποιο δικαιο αλλα στα πλαισια του ενιαιου μισθολογιου πρεπει να μπει μια ταξη. Πχ ο ΕΠΟΠ Δ.Ε που οδηγαει αρμα πρεπει να ειναι Δ.Ε + διπλωμα αρματος;

 

Η κοροιδια ειναι οτι οντος απεργουν λιγοι και πληρωνονται πολλοι πρεπει να ληξει καποια στιγμη, η απεργια ειναι νομιμο δικαιωμα αλλα να εχει καποια ορια...

 

Δηλαδη θα πρεπει να πληρωθουν βαση των ικανοτητων του και οχι αναλογως ποιον ξερουν?! Πως τολμανε να τους απειλουν με κατι τετοιο οι πολιτικοι!!!!!11111

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνη τη νοοτροπία του "γιατί κάνουν απεργία οι βολεμένοι στο μετρό και μας ταλαιπωρούν, αφού και άλλοι έχουν υποχωρήσει, να στήσουν κώλο και αυτοί οι κύριοι", ειδικά όταν δεν ακούγεται από Πρετεντέρηδες, αλλά από ανθρώπους που έχουν υποστεί μειώσεις μισθών, ή ανέργους.

 

Θα μπορούσες να υποστηρίξεις αυτή τη θέση μέχρι 3 χρόνια πριν, όταν όλοι οι εργαζόμενοι διεκδικούσαν, ανά κλάδο, υψηλότερες αμοιβές, με τον τρόπο που μπορούσε κάθε κλάδος να πιέσει.

 

Σήμερα, όμως, όταν έχουν κοπεί οι μισθοί σε ΟΛΟ το δημόσιο τομέα, έχουν πέσει σημαντικά οι συντάξεις σε ΟΛΟΥΣ τους συνταξιούχους, έχουν κλείσει χιλιάδες επιχειρήσεις και έχουν απολυθεί 1,5 εκατ. εργαζόμενοι, δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση και από κανένα που μπορεί και θέλει να σκέφτεται λογικά και ψύχραιμα, να ταλαιπωρείται 1,5 εκατ. πληθυσμός καθημερινά, από μια μικρή ομάδα εργαζομένων, που απεργούν για να διαττρήρουν τα κεκτημένα τους!!!.

 

Προσωπικά, δεν με απασχολεί αν βολεύτηκαν με βύσμα οι εργαζόμενοι στο ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ και ΤΡΑΜ (άν και θυμόμαστε όλοι πόσοι προσλήφτηκαν στην ΤΡΑΜ ΑΕ από τον Σουφλιά, αλλά και στις υπόλοιπες, λίγες μέρεςπριν τις εκλογές) και όχι με διαγωνισμούς, ΑΣΕΠ κλπ όπως πλέον προσλαμβάνονται οι ελάχιστοι υπάλληλοι στο δημόσιο τομέα.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι δεν επιτρέπεται στη δύσκολη για όλους εποχή που ζούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα στη λογική του ότι κάποιοι λίγοι θεωρούν τους εαυτούς τους περισσότερο έξυπνους από τους πολλούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 
 
 

 

 

Ειλικρινα τα λεφτα που παιρνουν δεν τα γνωριζω και δεν με απασχολουν. Δεν στηριζω εκει το επιχειρημα μου.

 

Ισως να ειναι λαθος, αλλα παντα κατι τετοιες απεργιες τις συγκρινω με τον ιδιωτικο τομεα.

Έτσι πρέπει.

Μιλαμε για Δ.Υ. που ολοι γνωριζουμε πως μπαινει εκει μεσα μια μεγαλη πλειοψηφια. Οχι ολοι, αλλα αρκετοι.

Μέχρι το 2008 σχεδόν όλοι.

Απο την αλλη εχουμε τους Ι.Υ. που τα τρωνε ολα στον κωλο και δεν μπορουν να κανουν κατι αμεσα. Ας μην μπουμε στο τριπακι της ψηφου γιατι και εκει τα ποσοστα αλλα λενε.

Αυτο είναι δικό μας πρόβλημα που δεν υπάρχει σοβαρή οργάνωση. Επειδή εσύ δεν έχεις συνδικαλισμό, να σκύβουν το κεφάλι και αυτοί που έχουν?

Οι μονοι που εχουν δικαιωμα στην απεργια ειναι οι Δ.Υ. Καλα κανουν. Μεχρι ενος σημειου ομως.

Και εσύ έχεις αλλά στο αφαιρεί ο απολιτικ συνάδελφος που φοβαται και την σκια του. Παρεμπιπτόντως αυτός ειναι το προβλημα σου.

 

Οταν πανε και κανουν για τοσες μερες απεργια, στην συγκεκριμενη περιπτωση, τι νοημα εχει?

- Κοβουν τα εσοδα του Μετρο.

- Γνωστοποιουν την αντιδραση τους στον υπολοιπο κοσμο και κυριως στους πολιτικους.

- Ταλαιπωρουν εκατομμυρια πολιτες, δυσκολευοντας ακομα περισσοτερο την καθημερινοτητα τους.

Κανένα νόημα αν δεν την κάνουν μέχρι τέλους. Αντίθετα το να μην ταλαιπωρηθείς εσυ, μεχρι να δικαιωθουν, τι νοημα εχει? SFW? Ισα ισα, που αμα κερδισουν κατι απεργώντας, ο βλακοσυναδελφος απολιτικ που λεγαμε προηγουμένως, ισως και να αρχισει να αλλάζει νοοτροπια.

Απο την στιγμη που υπαρχει τροπος να κανουν τα 2 πρωτα και οχι το τριτο, αλλα επιλεγουν το αντιθετο, ειναι λογικο ο μεσος πολιτης οχι μονο να μην ενδιαφερεται για τους λογους της απεργιας,

Σωστό. Πρέπει καποια στιγμη να δοκιμαστουν και αλλοι τροποι αντιδρασης.

αλλα να σκασει και ενα χαμογελο οταν τελικα θα τους μειωθει ο μισθος.

Αυτο θα το κανει ετσι και αλλιως ο χαιρεκακος που στην δουλεια του ειναι κοτα και τα δεχεται ολα. 

Σορρυ αλλα εγω πλεον πιο πολυ σαν εκβιασμο προς τους πολιτες το βλεπω, παρα σαν νομιμη απεργια.

Αυτο ειναι που λεμε κοινωνικη αλληλεγγύη. Απλα τωρα εισαι ξεκαθαρα αρνητικος επειδη εχεις την δικαιολογια οτι ειναι βυσματα. Κατα 99% ετσι εισαι παντου, οπως και οι περισσοτεροι. 

Εγω σαν απλος πολιτης, με το εισοδημα μου να μειωνεται συνεχως, την ανεργια να ανεβαινει και χωρις φως στον οριζοντα,

για ποιο λογο να συμπαρασταθω σε απεργους που διαλεγουν να ταλαιπωρησουν εμενα και οχι αυτους που πραγματικα φταινε?

Ομοίως.

Και τελος... γιατι ρε αλητες οταν παω εγω να διαμαρτηρηθω μου κλεινετε το Μετρο? Που ειναι η αλληλεγγυη σας εκει περα?

Εκει δεν εχετε τα @@ να υψωσετε αναστημα στην διοικηση σας για να με υποστηριξετε?

Εδω εχεις ολο το δικιο.

 

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Οταν πανε και κανουν για τοσες μερες απεργια, στην συγκεκριμενη περιπτωση, τι νοημα εχει?

- Κοβουν τα εσοδα του Μετρο.

- Γνωστοποιουν την αντιδραση τους στον υπολοιπο κοσμο και κυριως στους πολιτικους.

- Ταλαιπωρουν εκατομμυρια πολιτες, δυσκολευοντας ακομα περισσοτερο την καθημερινοτητα τους.

Κανένα νόημα αν δεν την κάνουν μέχρι τέλους. Αντίθετα το να μην ταλαιπωρηθείς εσυ, μεχρι να δικαιωθουν, τι νοημα εχει? 

 

Σχετικα με το κοκκινο.

 

Εχει και παραεχει νοημα. Εστω ΙΥ που μενει στου διαολου τη μανα και τον πατερα μαζι και ο μονος τροπος να παει στη δουλεια του ειναι χρησιμοποιωντας τα μεσα, για τα οποια μαλιστα εχει αγορασει και καρτες απεριοριστων και ολα τα σχετικα.

Αυτος λοιπον πρεπει να βρισκεται στη δουλεια του το πρωι με καθε τροπο. Οποτε ξυπναει 2 ωρες πριν το κανονικο, αλλα δεν τον πειραζει γιατι ειναι και πρωινος τυπος και γουσταρει. Ωστοσο βρισκει κινηση με το ταξι που πρεπει να πληρωσει εξτρα και φτανει καθυστερημενος στη δουλεια. Και φυσικα τρωει καμπανα. Συνεχιζομενη η απεργια, αυξανονται και οι πιθανοτητες να ξανασυμβει το γεγονος. Δεν ειναι ολοι οι εργοδοτες ελαστικοι με την ωρα προσελευσης εν τω μεταξυ (μαλλον ειναι ελαχιστοι). Ο ΙΥ μας λοιπον εχει προβλημα.

 

Ας γραψουμε ομως τη μοναδα ΙΥ στα παλια μας τα παπουτσια. Τα εμπορικα καταστηματα που βλεπουν το τζιρο τους να μειωνεται διαρκως, εχουν αλλο ενα προβλημα ελλείψη πελατων. Και οσο συνεχιζεται ολο αυτο δεν μπαινουν σε καμια περιπτωση σε τριπακι ενδεχομενης προσληψης, αλλα ισως να μειωνουν το χρονο μιας ενδεχομενης απολυσης.

 

Επισης διαφωνω με αυτο που λες πως και οι ΙΥ εχουν δικαιωμα απεργιας που τους αφαιρειται απο τον απολιτικ συναδελφο. Νομιζω πως τους αφαιρειται λογω της ουρας που θα υπαρξει απο ανεργους για να καλυψουν την θεση του αν απολυθει. Και φυσικα ενω δε στεκει το "σε απολυω γιατι εκανες απεργια", αλλα στεκει μια χαρα το "σε απολυω για χψ λογο".

 

Οποτε ενω μπορεις να διεκδικησεις ο,τι θεωρεις δικαιωμα σου, διχως να απειλεις τα δικα μου δικαιωματα (καποια απο τα οποια μαλιστα τα εχω πληρωσει σε σενα ε, βλ. καρτες κλπ), γιατι να αποφασιζεις να με απειλησεις ενω δε σου εχω προκαλεσει προβλημα, και περιμενεις επειτα να σε υποστηριξω στον αγωνα σου? Καλη η κοινωνικη αλληλεγγυη, αλλα θελω να ειναι αμφιδρομη, οχι μονοδρομη οπως συνηθως διοτι ετσι θα επιλεξω να μην ειμαι και εγω αλληλεγγυος.

 

Τελος επειδη το εχω ακουσει πολλακις, μπορει να γινει σαφης η διαφορα ενος που στη δουλεια του ειναι κοτα (sic) και δεχεται τα παντα λογω δουλοπρεπειας, με καποιον που στη δουλεια του ανεχεται τα παντα γιατι αν δεν τα ανεχθει δεν θα μπορει να πληρωσει για τα εξοδα της οικογενειας του? 

 

ΕΔΙΤ: Και δεν ανεφερα καν πως περιμενεται να δειχθει αλληλεγγυη σε καποιους που βαζουν ρεπο/αδειες οπως προαναφερθηκε. Αλληλεγγυη σε τι ακριβως (μεταξυ αλλων)? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...