Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 
 

 

Αντίθετα το να μην ταλαιπωρηθείς εσυ, μεχρι να δικαιωθουν, τι νοημα εχει?

 

Μου λες δηλαδη οτι ξεκιναν την απεργια με βασικο στοχο να ταλαιπωρησουν εμενα, για να διεκδικησουν αυτα που εγω εχω ηδη χασει.

Και κερατας και δαρμενος δηλαδη ο μεσος πολιτης.

Και μετα φταιει αν θελει να χορεψει πανω στον ταφο του μισθου τους?

 

Παρτε χαμπαρι οτι δεν ειναι ολα μαυρα-ασπρα.

Δεν ειναι ολες οι απεργιες σωστες, ουτε ολες λαθος.

Η συγκεκριμενη ετσι οπως εξελιχθηκε ειναι λαθος.

Να παλεψουν για τον μισθο τους αν θεωρουν οτι αδικουνται, ποιος ειμαι εγω εξαλλου να πω αν ειναι πολλα ή λιγα,

αλλα γαμω το κερατο τους  ας το κανουν μια φορα χωρις τον εκβιασμο των συμπολιτων τους. 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

mementomori, επίτηδες προσπάθησα να μην επικετρωθώ αποκλειστικά στην απεργία του μετρό, και απλά την έθεσα ως παράδειγμα ανάμεσα σε άλλα.

Είναι γεγονός (δυστυχώς) πως οι περισσότερες απεργίες έχουν περισσότερο συντεχνιακή μορφή παρά κινηματική, και αυτό φυσικά οδηγεί την κοινή γνώμη να τις καταδικάζει, δικαιολογημένα εν μέρει.

Έχει πολύ ψωμί αυτή η κουβέντα, αλλά είναι δευτερεύουσας σημασίας κατά την άποψή μου.

 

Αυτό που έχει προτεραιότητα, είναι να προστατευθεί το αυτονόητο δικαίωμα στην απεργία, που λίγο-πολύ τείνει να μη θεωρείται ούτε αυτονόητο, ούτε δικαίωμα.

Ο τίτλος του thread είναι χαρακτηριστικός..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mementomori, επίτηδες προσπάθησα να μην επικετρωθώ αποκλειστικά στην απεργία του μετρό, και απλά την έθεσα ως παράδειγμα ανάμεσα σε άλλα.

Είναι γεγονός (δυστυχώς) πως οι περισσότερες απεργίες έχουν περισσότερο συντεχνιακή μορφή παρά κινηματική, και αυτό φυσικά οδηγεί την κοινή γνώμη να τις καταδικάζει, δικαιολογημένα εν μέρει.

Έχει πολύ ψωμί αυτή η κουβέντα, αλλά είναι δευτερεύουσας σημασίας κατά την άποψή μου.

 

Αυτό που έχει προτεραιότητα, είναι να προστατευθεί το αυτονόητο δικαίωμα στην απεργία, που λίγο-πολύ τείνει να μη θεωρείται ούτε αυτονόητο, ούτε δικαίωμα.

Ο τίτλος του thread είναι χαρακτηριστικός..

 

Σ'αυτο μαζι σου!

Εγω εδω μιλαω για την συγκεκριμενη.

Ενταξει ο τιτλος δεν ειναι αρκετα περιγραφικος, αλλα το εξηγει στο πρωτο ποστ περι τινος προκειται.

 

 

Στο κατω κατω δεν εχω ουτε τις γνωσεις, ουτε την διαθεση, ωστε να κατσω να τσουβαλιασω ολες τις απεργιες.

Θα ειχε ενδιαφερον ενα τετοιο thread, αλλα ξερουμε και οι δυο με μαθηματικη ακριβεια που θα κατεληγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, κάθε άλλο, στο πρώτο ποστ αν παρατηρήσεις καλύτερα, θεωρεί αφορμή την απεργία στο μετρό, για να ρωτήσει απόψεις για τις απεργίες γενικότερα, βάζοντάς τες σε ένα στενό πλαίσιο "υπέρ-κατά-δικαίωμα-εκβιασμός".

 

Χωρίς να το θέλει ούτε ο ts ούτε πολλά από τα σχόλια που ακολούθησαν νομίζω, έπεσαν σε αυτή τη παγίδα που κινούνται τα περισσότερα φασιστογενή σχόλια στο διαδίκτυο, "η απεργία είναι το πρόβλημα επειδή υπάρχουν συντεχνίες και ξεπουλημένοι συνδικαλιστές", "η δημοκρατία είναι το πρόβλημα, επειδή υπάρχουν ξεπουλημένοι πολιτικοί", η γνωστή πανηλίθια λογική δηλαδή "το καράβι φταίει που έπεσε στο βράχο, όχι ο καπετάνιος".

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος επειδη το εχω ακουσει πολλακις, μπορει να γινει σαφης η διαφορα ενος που στη δουλεια του ειναι κοτα (sic) και δεχεται τα παντα λογω δουλοπρεπειας, με καποιον που στη δουλεια του ανεχεται τα παντα γιατι αν δεν τα ανεχθει δεν θα μπορει να πληρωσει για τα εξοδα της οικογενειας του?

 

ΟΧΙ...ΡΕ!!! Δε μπορεί να γίνει σαφής! Δεν υφίσταται διαφορά! Όποιος ανέχεται και δεν απεργεί, είναι «νεοφιλελές», «προσκυνητής», «σκλαβάκι», «Πρετεντερο-fun» και, τελικά, «άξιος τής μοίρας του». Το πεπρωμένο του είναι η καριέρα στο «φίλημα κατουρημένης ποδιάς» και...

 

...ζμπούτσαμ' αν μπορεί να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και τα έξοδα τής οικογένειάς του!

 

Το 'πιασες ...«παπαγαλάκι»; Άντε από 'δω, που θα μας πεις ότι έχει και δικαίωμα να βάζει την οικογένειά του μπροστά από τον ...ιερό συνδικαλισμό! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, κάθε άλλο,

 

Οντως, απλα ειχα διαβασει ολη την πρωτη σελιδα μαζι, και εμεινα με την εντυπωση οτι ανοιξε για να συζητησουμε την απεργια του μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μιλας για τραμ....μιλαμε για μεγαλα βυσματα. Ολοι τους βαλτοι. ΟΛΟΙ. Καμια συμπαθεια στα βυσματα που κανανε το ρουσφετι επιστημη.

Βύσμα είναι...αλλα δεν παίρνει 2500 χιλιάρικα που διαρρέεται...

 

κατσε εδω υποτιθεται οτι μας λενε τους μισθους των οδηγων.αλλα και να παιζει η παραπληροφορηση που λες παραπληροφορηση ειναι και τα τοσα ατομα που πηραν αδειες ενω απεργουσαν?το οτι ολοι ειναι εκει απο βυσμα?το οτι ειναι παρανομη η απεργια?και δικιο να εχουν το εχουν ηδη χασει..

 

Ώπα, κάτσε λίγο. Προπαγάνδα νούμερο 2 και μάλιστα ακόμα πιο οικτρή. Κάθε εργαζόμενος έχει κάποιες μέρες άδεια. Σωστά; Αυτές τις μέρες τις πληρώνεται. Σωστά; Όταν λοιπόν ένας εργαζόμενος παίρνει άδεια για να πάει για ψάρεμα ή διακοπές ή για να κοροιδέψει οτι δήθεν απεργεί, απλά χάνει μία μέρα άδεια την οποία φυσικά και πληρώνεται κανονικά. Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα σου. Ίσα ισα που όταν έρθει η ώρα να πάει διακοπές. στο όνομα της απεργίας θα έχει χάσει μία μέρα απο τα μπάνια του. 

Εσένα θα έπρεπε να σε προβληματίζει το ΠΟΙΟΣ προιστάμενος τους δίνει την άδεια όταν ξέρουν οτι έχει προκυρηχθεί απεργία και συνεπώς δεν θα υπάρχει προσωπικό διαθέσιμο.

 

Για την παράνομη απεργια δεν θέλω να συζητήσω καν γιατι για εμένα δεν υπάρχει καν αυτή η έννοια. Ή θα υπάρχει η έννοια της απεργίας ή δεν θα υπάρχει καθόλου μιας και όλες οι απεργίες επιβαρύνουν κάποιο κομμάτι του κοινωνικού συνόλου. Απεργία με τον προσδιορισμό "παράνομη" είναι ότι πιο αστείο έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά η επιβολή του ενιαίου μισθολογίου ξεκίνησε από τους πιο ταλαίπωρους, την τελευταία τρύπα του ζουρνά και όχι από τους πιο προνομιούχους.

Οι πραγματικοί προνομιούχοι, οι οποίοι ελάχιστες έως καθόλου περικοπές έχουν δει μέχρι τώρα, δεν αγγίζονται.

Μιλάω φυσικά για τις προνομιούχες ΔΕΚΟ στις οποίες υποτίθεται πως η εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου θα γινόταν από 01/01/2013.

Αντί να ξεκινήσουν λοιπόν από τη ΔΕΗ, τον ΟΣΕ, ΤΡΑΙΝΟΣΕ κτλ στις οποίες είναι διορισμένοι οι πιο παλιοί και εγκάθετοι ψηφοφόροι, ξεκίνησαν από το μετρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την προπαγάνδα τρώει ο καθένας και μάλιστα ακόμα και σπουδαγμένοι άνθρωποι και δεν θα βρει ποτέ προκοπή αυτή η χώρα.

Ακου τώρα ανάλυση...Μας μιλάει για μικτό μισθο και όχι για καθαρό καθώς στην ψυχολογία του αναγνώστη επιδρά το νούμερο χωρίς να δίνεται έμφαση στο "μικτος". Θα μου πείς "εκει κολλάς;μιλάμε για 4095"¨. 4095 μικτά σημαίνει χοντρικα γύρω στα 2500-2800 καθαρά και μιλάμε για ΜΕΣΟ ΜΙΣΘΟ.

Πάμε να δούμε τι σημαίνει μέσος μισθός με έναν απλο υπολογισμό : Σε μια εταιρία όπως μία που δούλευα, ο ατομικός μισθός των υπαλλήλων κυμάινονταν μεταξύ 700-1200. Υπάρχαν άλλοι 2 που έπαιρναν 2000 και 2200 και οι 3 διευθυντές που πέρνανε 5000 έκαστος (ήμουνα IT και είχα τις διαθέσιμες πληροφορίες). Εκτός απο τους 3 διευθυντές είχα υπολογίσει ότι ο μέσος μισθός ήταν γύρω στα 950€ για 26 άτομα. Δηλαδή σύνολο 24700. Τα 3 άτομα μόνα τους, παίρνανε 15000!!!!. Συνολικός μέσος μισθός 1368€. Αν αυτα τα κανεις και μικτά, φτάνουν τα 2000. Πόσο αδικείται η εικόνα της πλειοψηφίας που αμοίβεται με 950 όταν διαρρέεται ότι παίρνουν 2000€?

 

Στον ΗΣΑΠ είδικα έχουμε ακούσει όλοι για κάτι 300.000€ το χρόνο που παίρνουν κάποιοι. Φανταστείτε λοιπόν τι δίκαιος που είναι ο μέσος όρος για τους χαμηλόμισθους που σαφώς και αποτελούνε την πλειοψηφία.

 

Φιλαράκι μου πάντως που δουλεύει στο ΤΡΑΜ, έπαιρνε 1300 καθαρά και τώρα παίρνει 930.

 

Ο μεσος μισθος λεει παρα πολλα, και ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα. Ο υπολογισμος ειναι πολυ απλος, πχ

εχεις 3000 μο μισθο, ας πουμε οτι εχεις την ομαδα α με τους απλους μισθους, και την ομαδα β με την ελιτ. Στο παραδειγμα σου εχει το 10% να ειναι η ελιτ, αν το παμε στο μετρο εχουμε την ομαδα α να ειναι το 90% των υπαλληλων, και η ομαδα β να ειναι το 10%

 

Εχεις την ομαδα α να παιρνει 3000 και την ομαδα β να παιρνει 3000. Για να παει ενα ευρω απο την ομαδα α στην ομαδα β πρεπει να ειναι χ9 για να βγει η εξισωση

 

Αρα αν η ομαδα α παιρνει 2900 τοτε η ομαδα β παιρνει 3000 + 100 * 9 δηλαδη 3900

Αν πουμε οτι ο μισθος πεινας για εναν δυ (ειναι αλλης κλασης) ειναι τα 1000 καθαρα (δηλαδη ~1200 μικτα) τοτε η ομαδα α παιρνει 1200 και η ομαδα β παιρνει 3000 + 1800 * 9 = 19200 ανα μηνα.

 

 

Αν υπαρχει τοσο μεγαλη ανισοτητα στους μισθους, για πιο λογο τιμωρουν τον επιβατη με τις απεργιες και την τιμη των εισιτηριων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει γράφτηκε και το γνωστό τροπάριο περι των ελαχίστων μεγαλοαμοιβόμενων που παρασέρνουν το μέσο μισθό και δεν αντικατοπτρίζει τους μισθούς πείνας του υπολοίπου 99%

 

Εντάξει, έκανε και κάποιος troll χωρίς τεκμηρίωση. Big deal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα πρεπει να πληρωθουν βαση των ικανοτητων του και οχι αναλογως ποιον ξερουν?! Πως τολμανε να τους απειλουν με κατι τετοιο οι πολιτικοι!!!!!11111

 Ώπα στακα, οι πολιτικοί δεν το δημιούργησαν αυτό; Τώρα έγιναν εφαρμοστές των νόμων και της τάξης; Οι ίδιοι; Αυτοι που κυνηγάνε να κόψουνε έστω και απο τα βύσματα, παρασέρνοντας τον κάθε νορμαλ εργαζόμενο χωρίς να έχουν καταφέρει να βρούν ένα cd και ένα στικάκι; 

 

Μιλάμε για πολύ ικανούς ανθρώπους. Βασίσου πάνω τους και μη φοβασαι τίποτα.

 

Σιγά εσύ αρχιερέα της μαθηματικής τεκμηρίωσης

 

Είμαι σίγουρος οτι σου τι σπάει που δεν κυκλοφορούν τα troll-ey σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι στα ΜΜΜ δουλεύουν μόνο 26 άνθρωποι και παίρνουν μόνο 950.

 

Σταθμισε το στον αριθμο που δουλευει στα ΜΜΜ και θα βρεις το νούμερο. Αλλα θα πρεπει να μάθεις και τους πραγματικούς μισθούς τους.

Βεβαια σιγά μην καταλαβαίνεις τι γραφω! Σε λίγο θα πας στους δημοσκόπους και θα τους πεις οτι λένε μπούρδες επειδή στις εκλογές δεν ψηφίζουν 2000 άνθρωποι, οποτε τα ποσοστά ακριβείας που βγάζουνε με δείγμα 2000 άτομα είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...