Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι υλοποιήσιμες ιδέες, και οι ρεαλιστικές λύσεις συνήθως έχουν μια βασική προυπόθεση. Το κεφάλαιο και τη σωστη διαχείριση αυτου.

Το ρητό "τα λεφτά πάνε στα λεφτά" δεν έχει βγει τυχαια. Δε ζουμε πλέον στο 1950.

Για να έχεις κεφάλαιο, πρέπει να δανειστείς, να πάρεις ρίσκο (διότι ισως να μη πετύχει).

 

Ξέρω ανθρώπους πολύ μορφωμένους με εξαιρετικές ιδέες που δυστηχώς δεν επιασαν, ίσως επειδή η κοινωνία μας δεν ηταν έτοιμη για κάτι τέτοιο, ίσως επειδη κάτι πήγε στραβά, ίσως επειδή οι ίδιοι έκαναν κάτι λάθος στην εφαρμογή τους. Πλέον χρωστάνε. Και το να χρωστάς τέτοιες εποχές ειναι ότι χειρότερο.

 

Μη ξεχνάμε οτι το ΕΣΠΑ τελειώνει, οπότε αποχαιρετούμε τις επιδοτήσεις (επίσης ξέρω κόσμο που με τις επιδοτήσεις αυτές έκαναν μια μικρή περιουσία και όχι απλά έχουν επιστρέψει τα χρήματα που τους έδωσε το κράτος μέσω των φόρων, αλλά δίνουν και θέσεις εργασίας και φυσικά όλοι ξέρουμε άλλους που πήραν καγιέν :P)

 

Τα πάντα κρίνονται στη λεπτομέρεια.

 

Το να λέμε πως πάσχουμε από ιδέες, είναι υποτιμητικό ως προς τους εαυτούς μας, ειδικά όταν η ιδέα υπάρχει αλλά δεν υπάρχουν τα χρηματα για να υλοποιηθεί.

 

Σε ότι αφορά τις λύσεις, το θέμα ειναι στο να συμφωνούμε στο πρόβλημα.

Και πολλοί απο εμάς, βλέπουμε ένα σάπιο δέντρο αλλά χάνουμε το καμμένο δάσος.

 

Δεν το συνεχίζω γιατι ειμαστε εκτος θέματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ θα ήταν καλό να σκεφτούμε πόσα εγκλήματα έχουν γίνει στο "όνομα" του ρεαλισμού και πόσα πράγματα που σήμερα είναι αυτονόητα κάποτε θεωρούνταν φαντασιώσεις και ουτοπίες.... επίσης που θα βρισκόταν η ανθρωπότητα σήμερα με τέτοια συντηρητικά μυαλά και χωρίς τους "ουτοπιστές" και τις "μειοψηφίες"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα την ουτοπια που εγινε πραγματικοτητα.Ωραιο εγχειρημα, στα πλαισια του καπιταλισμου , της χρηματοδοτησης που αυτος θετει αλλα και τον κρατικο προστατευτισμο (επιδοτησεις ) που αυτος συχνα παραχωρει.Εμποδιζει καποιον ο καπιταλισμος να φτιαξει ενα συναιτερισμο ? 



Αλλο λιγο διαφορετικο παραδειγμα 

 

http://www.lets.net.gr/newsflashes/news/svanholm-the-oldest-priory-in-europe.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα την ουτοπια που εγινε πραγματικοτητα.Ωραιο εγχειρημα, στα πλαισια του καπιταλισμου , της χρηματοδοτησης που αυτος θετει αλλα και τον κρατικο προστατευτισμο (επιδοτησεις ) που αυτος συχνα παραχωρει.Εμποδιζει καποιον ο καπιταλισμος να φτιαξει ενα συναιτερισμο ? 

Τι σχέση έχει η ουτοπία που έγινε πραγματικοτητα, με τον καπιταλισμό?

 

 

Αλλο λιγο διαφορετικο παραδειγμα 

 

http://www.lets.net....-in-europe.html

Θεωρείς κάτι τέτοιο ως λύση για το κράτος μας? Μια λύση που έχει ως θεμέλιο την κοινοκτημοσύνη? Εντυπωσιάζομαι!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Θεωρείς κάτι τέτοιο ως λύση για το κράτος μας? Μια λύση που έχει ως θεμέλιο την κοινοκτημοσύνη? Εντυπωσιάζομαι!!!!!!!!!!!!!!

 

Φυσικα και οχι.Δεν πεταω στα συννεφα οπως οι ''αντικαπιταλιστες'' (του δημοσιου κυριως )

 

Απλως δειχνω το δρομο σε εχουν μπουχτισει με τον καπιταλισμο.Κοινοβιο  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ανοιχτό είναι αυτό το thread; Εκπλήσσομαι!

 

Να πας σε ενα γιατρο να το κοιταξεις, μπορει να σε γυρισει σε πνευμονια. 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας σε ενα γιατρο να το κοιταξεις, μπορει να σε γυρισει σε πνευμονια. 

 

:)

Μπα. Για να μην έχει κλειδωθεί ακόμα σημαίνει δύο πράγματα:

 

1) Ή ο Λούσι είναι άρρωστος,

2) Ή έχει λάβει "φακελάκι" από μέλος εδώ μέσα προκειμένου να παραμείνει το θέμα ανοιχτό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Ή δεν έχεις ποστάρει εσύ ακόμα σε αυτό (τώρα που το έκανες είναι θέμα χρόνου βέβαια)

Είχα ποστάρει κάτι σελίδες πριν :P

 

Απεργώ.

Α, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ διασκεδαστικό πάντως να βλέπεις τις ''απόψεις'' των αριστερικιστικών καλλιτεχνών, κυρίως έντεχνων μουσουργών και ηθοποιών τύπου Κιμούλη. (Πεθαίνω να δω τι έχει να πει ο Πλιάτσικας για το όλο θέμα.) Ή που θα είναι σε φάση ''Είναι κακιά η κρίση. Κακιά, θα την μαλώσω. Τι να κάνουμε? Πολύ απλό. Θα πούμε όλοι ''όχι'', και την άλλη μερα θα είμαστε όλοι καλά'', ή μετά πάμε στα κιμουλίστικα που με άγνωστες λέξεις χτίζεις αυτό που δεν είχες εξ'αρχής να πεις. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως...

Απλα σκεψου, ποιος θα διαχειριζεται αυτα τα κερδη, και βρες καποιον που θα ειναι κοινα αποδεκτος και απο τα 5 εκατομμυρια, ωστε να του εχετε εμπιστοσυνη να διαχειριστει τα κερδη. Εκει σε θελω.

Εδω εχεις δικιο αλλα μπορουσαμε να το σπασουμε σε μικροτερα μερη πχ  5 επι 1 εκατομμυριο ή να αδιαζαμε την αθηνα και να ειχε σοβαρα κινητρα ο πολιτης να παει στην επαρχεια.

 

 

Μια απ' τις μεγαλύτερες κατάρες αυτής της χώρας: "αριστερή" καρδιά και δεξιά τσέπη.

 

 

To να εχει καποιος λεφτα δεν ειναι κακο το θεμα ειναι πως τα αποκτησε, δεν μπορω να κραξω εναν που πχ κερδισε το λαχειο αλλα εναν που πινει  το αιμο του κοσμου ναι θα το κραξω αν μου το παιζει αριστερος.

 

 

Αλλο λεω. Εσυ και αρκετοι αλλοι εχετε αυτη την αποψη, το θεμα ειναι οτι δεν ειστε πολλοι. Ετσι εγω ρωταω, γιατι αντι να προσπαθησετε να πεισετε μια Αθηνα να ακολουθησει τα πιστευω σας, δεν μαζευεστε εσεις και να πατε σε καποιο χωριο να τις εφαρμοσετε εσεις που εχετε πειστει οτι αυτο θα πετυχει;

 

 

Γιατι δεν εχουμε τα εφοδια αν ειχα δικια μου γη να καλιεργησω ή εστω να προσφερω εργασια για να εχω τα βασικα θα το εκανα.

 

 

Απεργώ.

 

 

Με τι αιτηματα  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν εχουμε τα εφοδια αν ειχα δικια μου γη να καλιεργησω ή εστω να προσφερω εργασια για να εχω τα βασικα θα το εκανα.

 

"οαεδ νεοι αγροτες" <- google it

Αλλη δικαιολογια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...