Προς το περιεχόμενο

Η Intel σταματά την παραγωγή νέων μητρικών πλακετών για επιτραπέζιους Η/Υ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποτε δεν θα εξαφανιστουν οι επιτραπεζιοι.Ισως τους δουμε σε διαφορετικη μορφη αλλα παντα θα υπαρχουν καθως θα ειναι παντα πιο φθηνοι συγκριτικα με ενα λαπτοπ με το ιδιο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιριες μας ωθουν ολο και πιο πολυ σε πραγματα οσο το δυνατων fixαρισμενα και λιγοτερο παραμετροποιησημα, τις συμφερει και ειναι επομενο να γινει. Δεν θα εκλειψουν συντομα οι desktop υπολογιστες, αλλα σιγουρα θα περιοριστουν ακομα περισσοτερο. Ωραιοι ειναι, μας αρεσουν σαν χομπυ, αλλα οι εταιριες εστιαζουν αλλου και ο μεγαλητερος ογκος των καταναλωτων δεν ζηταει ενα ισχυτο diy desktop συστημα, αλλα κατι φτηνο, ευκολο και γερο, χωρις πολλες σκοτουρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια άκουγα όταν βγήκαν τα laptop, τα ίδια άκουγα όταν βγήκαν οι κονσόλες, τα ίδια άκουγα όταν βγήκαν τα media PC και τα ίδια άκουγα όταν βγήκαν και τα tablets, netbooks κτλπ. Έχω laptop, Playstation, Wii και tablet, το desktop PC όμως δε μπορεί να το αντικαταστήσει τίποτα.

Στο τέλος μπορούσε να προστεθεί ένα "για τις δικές μου ανάγκες" για λόγους αντικειμενικότητας.

 

 

 

Υπάρχει συρρίκνωση της αγοράς των παραδοσιακών υπολογιστών με στοιχεία, εκτός από την Intel η AMD νιώθει την πίεση πολύ παραπάνω αλλά προς το παρόν αποφεύγει να δηλώσει τα αυτονόητα. Το PC δύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόλο που δεν είμαι intelάκιας. Τις μητρικές της intel πάντα τις προτιμούσα. Κρίμα που σταμάτησε να παράγει πλέον σε desktop. Από την άλλη όποιος αγόραζε intel mobo πήγαινε σε enthusiast (συνήθως i7 s2011 η 1366).

Ακριβά μεν τα intel mobo αλλά αξίζαν. Πλέον τους πρώην αγοραστές τους βλέπω η σε intel serverboard η σε gigabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα αγοράσει μητρική ΙΝΤΕL και μάλλον δεν θα αγόραζα και ποτέ, αδιάφορο το αν σταματήσει ή όχι. Πάντως όπως και να έχει είναι μια επιλογή λιγότερο και αυτό είναι κακό για τον καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασια έχει ότι επιτραοεζιοι θα εξαφανιστούν σε ελάχιστα χρόνια.

Δεν χρησιμοποιούν όλοι την υπολογιστική συσκευή τους καταναλωτικά.

Οποιαδήποτε συσκευή ή κατασκευή χρησιμοποιείς, έχει δημιουργηθεί χρησιμοποιώντας επιτραπέζιο υπολογιστή, καθώς είναι ο μόνος υπολογιστής που χρησιμοποιείται για σοβαρές δημιουργίες.

Ο επιτραπέζιος Η/Υ θα εξαφανιστεί, όταν αλλάξει ριζοσπαστικά η τεχνολογία και η χρήση της... Έχουμε ακόμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Intel μητρικη εχει περασει απο τα χερια μου αλλα ηταν διαμαντι.Εndeavour εποχες παλιες και ειχα κουμπωμενο πανω ενα pentium 100.Κατασκευασμενη στο ολοκαινουριο τοτε εργοστασιο στην Iρλανδια παρακαλω.Τι fixed pc και apple μου λετε τωρα το πακετο τοτε ηταν σαν να ειχα handmade παραγγελεια προσωπικο υπολογιστη απο hardware engineers στο MIT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Intel D845GRG μητρικη σε ενα φτηνο PC του 2002 (πριν 11 χρονια δηλαδη), να τι υποστηριζε...

 

Untitled2_zps3464d26f.jpg

Untitled_zpscd5f8f0e.jpg

 

Με custom ρυθμισεις οριων ειδοποιησης...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι επαγγελματίας και αγοράζεις υπολογιστές (πόσο μάλλον να τους φτιάχνεις μόνος σου) κάνεις μία επένδυση. Μια επένδυση από την οποία πρέπει να κάνεις απόσβεση. Θέλεις ένα σύστημα που να μπορεί να ξεκινάει το πρωί και να δουλεύει χωρίς restart όσο το χρειάζεσαι. Αν απλά παίζεις παιχνίδια και "φας κόλλημα" δεν τρέχει και τίποτα. Αν όμως δουλεύεις ένα έντυπο που πρέπει να είναι έτοιμο αύριο και έχεις ανοιχτό Photoshop με 10 φωτό προς επεξεργασία πολλά MB κάθε μία και 2-3 άλλες εφαρμογές και πηδάς από τη μία στην άλλη τότε δεν έχεις χρόνο να "παίζεις" με το PC. Να γιατί δεν είχα ποτέ μου PC με "κινέζικα" εξαρτήματα, πόσο μάλλον το motherboard. Να γιατί έχω αγοράσει πάνω από 15 Intel boards και όσο και να σας φαίνεται παράξενο, δουλεύουν όλα ακόμα και οι πιο παλιές 10ετίας... Έτσι κάνεις απόσβεση κι όχι από τη σουπερ-ντουπερ mobo που κολλάει καθε τρεις και λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η AMD έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να βγάζει motherboards πάντως...

 

socketed cpus θα βγάζει για αρκετό καιρό ακόμα, το θέμα είναι μην τους περιορίσει στο high end platform της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...