Προς το περιεχόμενο

"Ξεθαμμενο" Nintendo Gameboy Dmg- 01


gazp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Ψαχνοντας σε κατι συρταρια επεσε στα χερια μου το παλιο μου gameboy:

 

 

 1592925-nintendo-gameboy-dmg-01-0.jpg 

 

 

οι πολοι των μπαταριων ειχαν πιασει πανω διαφανεις κρυσταλλους απο σκασμενες μπαταριες, ενω αν και τους καθαρισα το gameboy μου δεν αναβε. Οποτε μπηκα στην διαδικασια να το ανοιξω. Μεσα λοιπον, εκτος απο μπιχλα, εχει μαζεψει "διαφορα" τα οποια δεν ξερω τι ειναι, πανω στις πλακετες του. Εχω βρει καποια βιντεακια στο youtube για το που πρεπει να ελεγξω πανω στην πλακετα για το θεμα της τροφοδοσιας, εχω ομως καποιες ερωτησεις:

 

α) Τις πλακετες πως θα τις καθαρισω? Spray επαφων κανει? Επισυναπτω φωτο για να δειτε

 

QUs9uEt.jpg

 

krzNBcx.jpg

 

pKPKy1v.jpg

 

 

( εκτος κι αν αυτα που εχει μαζεψει η πλακετα δεν ειναι αξια λογου οποτε απλα με ενα πανακι τα καθαριζω :ph34r:, τι λετε? ) .

 

β) Τα πλαστικα του εχουν κιτρινισει. Τα επλυνα με νερο και σαπουνι, θα δοκιμασω και με Cif. Πολυ φοβαμαι ομως οτι εχουν κιτρινισει λογω του πολυμερισμου. Υπαρχει καποιος τροπος να ασπρισουν? διαβασα εδω οτι οξυζενε 40% κανει δουλεια, εσεις τι λετε?

επισυναπτω και φωτο με τα πλαστικα :-)

 

 

vuoSHk7.jpg

 

 

 

 

Τελος, θα καθαρισω τα κουμπια του ωστε να κανουν καλη επαφη με την πλακετα και να "πιανουν" αλλα αν δεν δουλευουν ικανοποιητικα, υπαρχει κατι που μπορω να βαλω απο κατω απο τα κουμπια ωστε να γινεται καλη επαφη?

 

Και για οσους απορουν...τα παιχνιδια του gameboy τα εχω σε emulators, ομως ειναι αλλη αισθηση...το gameboy αυτο μου ξυπνησε (ευχαριστες) αναμνησεις γι αυτο και ασχολουμαι να το φτιαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βάλε μπαταρίες στον gameboy και πάρε ένα πολύμετρο (ρυθμισμένο σε 20 volt dc) και μέτρα εκεί που είναι κολλημένα(στην μέσα πλευρά) τα καλώδια να δεις αν φέρνει τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βάλε μπαταρίες στον gameboy και πάρε ένα πολύμετρο (ρυθμισμένο σε 20 volt dc) και μέτρα εκεί που είναι κολλημένα(στην μέσα πλευρά) τα καλώδια να δεις αν φέρνει τάση.

 

το εχω κανει. Δυστυχως τιποτε, δεν εχω ταση. οποτε γι αυτο θελω να το καθαρισω και αν ειναι να του ξαναζεστανω/ξανακολλησω τις ενωσεις B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζόταν να το κάνεις βίδες, αν και νομίζω ότι πιό πολύ το έκανες επειδή σου βγήκε το μεράκι.

 

Λοιπόν, εφόσον μέτρησες με το πολύμετρο στο σημείο που ενώνονται οι μπαταρίες, τότε καθάρισε καλά τις επαφές και μετά τσέκαρε τις ενώσεις για τις μπαταρίες όπως είπες.

 

ένα βιντεάκι στο youtube που μπορεί να σε βοηθήσει λίγο:

 

 

Για τα πλαστικά, ο πολυμερισμός είναι πολυμερισμός, που σημαίνει μή αναστρέψιμη κατάσταση. Καλύτερα άστο, διότι με τα οξυζενέ υπάρχει πολύ μεγάλος κίνδυνος να χαλάσεις το πλαστικό ανεπανόρθωτα.

 

Και πρόσεξε πάρα πολύ μην ακουμπήσει το υγρό την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζόταν να το κάνεις βίδες, αν και νομίζω ότι πιό πολύ το έκανες επειδή σου βγήκε το μεράκι.

ισχυει :)

Λοιπόν, εφόσον μέτρησες με το πολύμετρο στο σημείο που ενώνονται οι μπαταρίες, τότε καθάρισε καλά τις επαφές και μετά τσέκαρε τις ενώσεις για τις μπαταρίες όπως είπες.

 

...  με σπρει επαφων , ε? η με κατι αλλο? εχουν αυτους του κρυσταλλους που ειχαν κι οι πολοι, οι οποιοι δεν εχουν καθαρισει τελειως.

 

 

Για τα πλαστικά, ο πολυμερισμός είναι πολυμερισμός, που σημαίνει μή αναστρέψιμη κατάσταση. Καλύτερα άστο, διότι με τα οξυζενέ υπάρχει πολύ μεγάλος κίνδυνος να χαλάσεις το πλαστικό ανεπανόρθωτα.

 

Και πρόσεξε πάρα πολύ μην ακουμπήσει το υγρό την οθόνη.

την εχω ηδη αφαιρεσει. δεν θα το δοκιμασω, θα δοκιμασω μονο με Cif.

 

για τα κουμπια? μορω πχ να βαλω καποιο ελασμα?

 

οσο για το θεμα με τις μπαταριες, αν δεν βγαλω ακρη, θα ενωσω τα + και - απο τους πολους στα + και - του jack της εξωτερικης τροφοδοσιας, το δα στο youtube και δουλεψε (αρκει να μην βαλω μπαταριες μεσα ταυτοχρονα με την εξωτερικη τροφοδοσια, θα εχουμε εκρηξη :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο πρώτα να δουλέψει και μετά βλέπεις και για τα κουμπιά.

 

Για τα κουμπιά πάντως οποιαδήποτε μοντίφα και να κάνεις, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα κάνεις χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που λέει ο panther_512 και καθάρισε καλά τις επαφές για να αποκατασταθεί το ρεύμα και για τα υπόλοιπα βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο πρώτα να δουλέψει και μετά βλέπεις και για τα κουμπιά.

 

Για τα κουμπιά πάντως οποιαδήποτε μοντίφα και να κάνεις, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα κάνεις χειρότερα.

 

 

ωωωχ...γιατι? Αν παρω τις βεντουζιτσες απο αλλο gamepad και τις βαλω επανω? γιατι τις συγκεκριμενες ναι μεν θα τις καθαρισω αλλα ειναι πολυ ταλαιπωρημενες ( ας οψεται ο αδερφος μου ). Πως θα καθαρισω τις πλακετες ομως? Οπως ειπα, εκτος απο μπιχλα ετων, εχουν και κατι σαν κρυσταλλους σε καποια σημεια. Σαν οξειδια.

 

edit: ο λογος που ρωταω πως θα καθαρισω τις πλακετες ειναι οτι δεν θελω να φτιαξω την τροφοδοσια προτου τις καθαρισω, φοβαμαι μην γινει καμμια...χαζομαρα :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις φωτογραφίες που βλέπω, οι πλακέτες είναι αρκετά καλές. Oι κρύσταλλοι που λές είναι στις περιοχές που υπάρχουν κολλήσεις έτσι? Πιθανότατα είναι υπολλείματα από flux. Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό.

 

 Όπως και να έχει καθάρισέ τις πλακέτες με λίγο οινόπνευμα και μπατονέτες και θα είσαι μιά χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα οτι gameboy classic στο κουτι του σφραγισμενο κανει πια 5.000 αν το χει καποιος.

Ειναι αληθεια?

 

 

Στο Ebay τα προβληματικα Gameboy εχουν 15 - 20$ χωρις τα μεταφορικα. Ενα Gameboy Classic σαν το δικο μου, το ειχα βρει καινουριο στο κουτι του στα 120$. Αλλα δεν θελω να χαλασω λεφτα για να αγορασω αλλο, αφου εχω το δικο μου.

 

Από τις φωτογραφίες που βλέπω, οι πλακέτες είναι αρκετά καλές. Oι κρύσταλλοι που λές είναι στις περιοχές που υπάρχουν κολλήσεις έτσι? Πιθανότατα είναι υπολλείματα από flux. Δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό.

 

 Όπως και να έχει καθάρισέ τις πλακέτες με λίγο οινόπνευμα και μπατονέτες και θα είσαι μιά χαρά.

 

Ναι, σε εκεινα τα σημεια πρεπει να ειναι. Γενικως ολη την πλακετα θα την καθαρισω με οινοπνευμα και μπατονετες? Γιατι οπως ειπα εχει μαζεψει μπολικη...μπιχλα :(

 

edit: Επισης οι πολοι των μπαταριων εχουν επανω αυτους του "κρυσταλλους". Κι αυτους με οινοπνευμα? Αν ειναι θα ανεβασω φωτο να τους δειτε κι αυτους.

 

P.S. Εννοειται οτι σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συλλεκτες αμα πιανει 5000 ευρω.

Παντως αν υπαρχει στο κουτι του θα το παρω και θα το πουλησω σε καμια 15 χρονια

Για να μπει σε μουσειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...