Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για online game με χρονο 1 day ειμαι μεσα!

Το userrname ειναι insomnian :)

 

Προφανως τα κριτηρια θα ειναι αυτα που ισχυουν στο chess.com

Δε νομιζω οτι μπορει καποιος να βαζει τους δικους του κανονες.

 

Η πρόσκληση έχει σταλεί.

 

 

Μα βρε παιδια , ενα pm αποσταση ειμαστε  :P

 

Υπαρχει θεση κενη ? Και αν ναι, μπορω να γραφτω τωρα στο chess,com και να παρω μερος ?

 

Υπάρχει κενή θέση. Όταν μου πεις το username στο chess.com θα σου στείλω πρόσκληση.

 

 

 

Posthelper θέλεις να πάρεις μέρος στο τουρνουά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν χωραω και γω, θα ηθελα να συμμετεχω.

username: Fotis_13

 

Το username είναι Fotis13 ή Fotis_13; Για το δεύτερο δεν βρίσκω κάποιον χρήστη. Παρολο αυτά έστειλα μια πρόσκληση. Για ρίξε μια ματιά να δεις αν έχεις πρόσκληση.

Γιατι λεει "you will play 3 simul. games"?

Mηπως θα επρεπε να λεει 6 games?

 

 

Σωστο το να μην υπαρχει vacation.

Ο ελβετος ποιος ειναι? :)

 

Γιατι οι αγωνες χωριζονται σε δυο αγωνιστικες. Στην πρωτη παιζεις με το ενα χρωμα και στην δευτερη με το αντιθετο. Ο ελβετος ειναι ο tr3quart1sta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το username είναι Fotis13 ή Fotis_13; Για το δεύτερο δεν βρίσκω κάποιον χρήστη. Παρολο αυτά έστειλα μια πρόσκληση. Για ρίξε μια ματιά να δεις αν έχεις πρόσκληση.

 

Ναι την ελαβα, ευχαριστω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι οι αγωνες χωριζονται σε δυο αγωνιστικες. Στην πρωτη παιζεις με το ενα χρωμα και στην δευτερη με το αντιθετο. Ο ελβετος ειναι ο tr3quart1sta

 

Aπ οτι ξερω, εαν ειναι να παιξουμε και με τα δυο χρωματα τα παιχνιδια ειναι 6.

Ο ελβετος ειναι εκτος insomnia?

Ποτε αρχιζουν οι αγωνες?

 

Καποιος παιχτης εχει σκορ >2000...

Ελπιζω να μην εχουμε κολπακια με προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν είναι εκτός insomnia. Αυριο κατά πάσα πιθανότητα θα ξεκινήσουμε. Περιμένω μήνυμα από bluesattack. Όταν το λάβω θα είμαστε στούς 11. Να μπορούσε να βρεθεί άλλος ένας ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποιος παιχτης εχει σκορ >2000...

Ελπιζω να μην εχουμε κολπακια με προγραμματα.

Εγω εχω 2053. Ελπιζω να μην θεωρεις οτι καθε παικτης που πιθανον ειναι καλυτερος σου, ισως και κατα πολυ καλυτερος σου,χρησιμοποιει προγραμματα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπ οτι ξερω, εαν ειναι να παιξουμε και με τα δυο χρωματα τα παιχνιδια ειναι 6.

Ο ελβετος ειναι εκτος insomnia?

Εκτός Ελλαδας ειναι αλλα εντός ινσομνια. :-D

Μελος του ινσομνια ειναι.

 

Ποτε αρχιζουν οι αγωνες?

Κυριακη(αυριο) λογικα(συμφωνα με αυτα που ειπωθηκαν παραπανω)....

 

Καποιος παιχτης εχει σκορ >2000...

Ελπιζω να μην εχουμε κολπακια με προγραμματα.

Θα σας παρακολουθω εγω. :mrgreen:  Εαν χρησιμοποιει καποιος προγραμμα ή βαση δεδομενων(opening book) ευκολα θα το καταλαβω. Ασχολουμαι με το Σκακι 42 χρονια (απο 5 χρονων) και με τα σκακιστικα προγραμματα και τον κοσμο του Computer Chess καμια 22+ χρονια(και μανιωδως απο το 1995 και μετα) ξεροντας ολα τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα των υπολογιστων, εχω υπαρξει και δευτερος 2 Grandmasters και ενος ΙΜ μελετωντας απειρα ανοιγματα στο παρελθον οποτε προσεξτε! :-D

 

Αν και εδω μιλαμε για correspondence Chess οποτε με την δραματικη ανοδο των μηχανων και σε αυτο το time control τοσο ωστε να μπορουν πλεον να κερδισουν(και να παιζουν σε ιδιο επιπεδο σχεδον) τους τοπ correspondence παικτες, δεν ειναι και ευκολο να διαχωρισει καποιος το παιξιμο υπολογιστη με ανθρωπου. Σε πρακτικο χρονο(οχι correspondence Chess) ειναι πανευκολο, εδω ομως οχι και τοσο. Αν και ακομα υπαρχουν οι κλασικες κινησεις υπολογιστη. Οπως και βαθια συνεχιση μιας βαριαντας ενος ανοιγματος, πιθανοτατα σημαινει οτι ο αντιπαλος παιζει βαση καποιου opening book.

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω 2053. Ελπιζω να μην θεωρεις οτι καθε παικτης που πιθανον ειναι καλυτερος σου, ισως και κατα πολυ καλυτερος σου,χρησιμοποιει προγραμματα? :)

 

Συνηθως οσοι εχουν σκορ απο 1800 και πανω χρησιμοποιουν προγραμματα φιλε μου.

Πως γινεται ομως να εχεις 2053 στο online και 1380 στο live?

Θα σας παρακολουθω εγω. :mrgreen:  Εαν χρησιμοποιει καποιος προγραμμα ή βαση δεδομενων(opening book) ευκολα θα το καταλαβω.

 

Bασιζομαστε πανω σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Posthelper θέλεις να πάρεις μέρος στο τουρνουά;

 

Θελει ο barca10 οποτε βαλε αυτον.

 

Αν μιλουσαμε για Atomic Chess ή Dark Chess ή Gothic Chess(Embassy Chess) ή κατι παρομοιο θα επαιζα. Πλεον Σκακι δεν παιζω ουτε καν για διασκεδαση. Παρακολουθω βεβαια τι γινεται στον χωρο του Σκακιου και των ανθρωπων και των υπολογιστων, απλως δεν παιζω. Ο κοσμος των παραλλαγων του Σκακιου(και οχι μόνο, πχ Amazons, Connect4, GO, GOMOKU κλπ) με εχει κερδισει και υπαρχουν μερικα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ παιχνιδια-παραλλαγες του Σκακιου οπως αυτα που ανεφερα που ειναι πιο διασκεδαστικα και οκ οχι εξισου(γιατι Σκακι ειναι μόνο ενα!!) τρομερα, αλλά εξαιρετικα και τρομερα ενδιαφεροντα.

 Και δυστυχως δεν τα ξερει ο πολυς ο κοσμος και παιζει μόνο σκακι. Που ναι μεν μιλαμε για την κορυφη των παιχνιδιων αλλά δεν θα επρεπε να "υποβαθμιζει-αδιαφορει"(βασικα χωρις να τα ξερει ο περισσοτερος κοσμος δεν τα υποβαθμιζει και δεν αδιαφορει ακριβως-απλως δεν τα ξερει) για καποιες παραλλαγες του Σκακιου που εαν ασχολουνταν ειμαι σιγουρος θα εβρισκε εξαιρετικα ενδιαφερουσες.

Συνηθως οσοι εχουν σκορ απο 1800 και πανω χρησιμοποιουν προγραμματα φιλε μου.

Πως γινεται ομως να εχεις 2053 στο online και 1380 στο live?

Τι ειναι το online και τι ειναι το live?

Με το επιπεδο του Chess.com δεν ειναι και τοσο δυσκολο να πας πανω απο 2000.

Σε λιγη ωρα γινεται.

Καπου στον Δεκεμβρη εκανα λογαριασμο ετσι για πλακα και αρχισα να νικαω συνεχεια(4-5 παικτες) και πηγα στο 1950 περιπου, μετα επαιξα το κομπιουτερ impossible(που δεν ειναι καν "Impossible" και ειναι συγκριτικα με ακομα και τις 2ου επιπεδου μηχανες ΠΟΛΥ πιο αδυναμο!!) και με αντι-computer στυλ(που ξερω απο εξω και ανακατωτα μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης) εφτιαξα κρυφη και ησυχη επιθεση και νικησα μια φορα και εφερα ισοπαλια σε άλλα 2 παιχνιδια. Και με μπαναραν γιατι λεει επαιζα με κομπιουτερ(την ωρα που κανενα κομπιουτερ-ακομη και τωρα- δεν θα επαιζε με τετοιο στυλ με "κρυφη επιθεση").

Αρα ειναι και αρκετα ανοητοι οι του Chess.com.

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οσοι εχουν σκορ απο 1800 και πανω χρησιμοποιουν προγραμματα φιλε μου.

Πως γινεται ομως να εχεις 2053 στο online και 1380 στο live?

Αυτη η αποψη ειναι αστεια εως γελοια.

 

Εχω προσωπικα 10 φιλους που οπως εγω,παιζουν αγωνιστικο σκακι, οι περισσοτεροι ειναι master και ανω και εχουν FIDE ELO μεσο ορο πανω απο 2200. Εχω και εναν γνωστο International Master που τον ξερω πανω απο 20 χρονια και εχει πανω απο 2400. Οι περισσοτεροι παικτες με τους οποιους παιζουν στο chess.com ειναι πολυ αδυναμοι για αυτους γιατι ο μεσος ορος του chess.com ειναι χαμηλος και ετσι μπορουν να βγαλουν πολυ υψηλο chess.com ELO.

 

1380 ELO εχω στο blitz του ενος λεπτου(αν κοιταξεις προσεκτικα θα το διαπιστωσεις), το λεγομενο bullet blitz,στο blitz του 5αλεπτου,που επισης ειναι live οπως καταλαβαινεις, εχω 2006 ELO.  Σε ενα λεπτο δεν παιζεις σκακι ειναι μονο για την πλακα.Οι περισσοτερες παρτιδες που χανω ειναι απο χρονο.Απλα μου αρεσει που γινεται χαμος,αλλα δεν το θεωρω σκακι.

 

 

Αυτο ομως δεν σημαινει τιποτε. Εξαρταται ποσο χρονο αφιερωνει ο καθε σκακιστης στις κατηγοριες παιχνιδιου του chess.com Π.χ. ξερω εναν Τουρκο grandmaster που εχει χαμηλο ELO στο 5αλεπτο blitz γιατι δεν παιζει συχνα.Ξεκινα απλα απο το μηδεν στο chess.com ενω FIDE που ειναι το πραγματικο βασει αγωνων,εχει πανω απο 2500 και στο chess.com εχει ας πουμε καπου στο 1600 αν θυμαμαι καλα.

 

Προτεινω ,οποιος εχει τετοιου ειδους κολληματα οτι οποιος εχει υψηλο ELO κλεβει, να μην λαβει μερος γιατι θα δημιουργησει προβληματα οταν θα χανει κατηγορωντας οσους τον νικησαν. Παιζουμε για το κεφι μας και τιποτε περισσοτερο.

 

Προσωπικα παιρνω μερος για την φιλικη παρεα ενω εχω υψηλο ELO και δεν εχω κατι να κερδισω απο τα υπολοιπα παιδια βαθμολογικα,αντιθετα αν χασω η κανω ισοπαλια θα χασω αρκετους ποντους.Επισης παιζω αγωνιστικο σκακι ερασιτεχνικα απο το 1990 ,εχω προπονηθει απο πολυ μεγαλους Ελληνες και ξενους παικτες και εχω διαβασει εκατονταδες σκακιστικα βιβλια.  Δεν εχω αναγκη να κλεψω για να κερδισω οποιονδηποτε αβαθμολογητο παικτη και επειδη εχω παιξει σε open τουρνουα μερικες φορες με αβαθμολογητους το σκορ μου ειναι 20/0.5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rating στο chess.com δεν λέει και πολλά(πάντοτε τουλάχιστον). Εμένα είναι 1730 αλλά ο μέσος όρος των αντιπάλων τους οποίους έχω κερδίσει είναι 1396.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rating στο chess.com δεν λέει και πολλά(πάντοτε τουλάχιστον). Εμένα είναι 1730 αλλά ο μέσος όρος των αντιπάλων τους οποίους έχω κερδίσει είναι 1396.

Ακριβως αλλα πιστευω οτι πρεπει να αποχωρησει ο φιλυποπτος φιλος pap 1980, γιατι ουσιαστικα εβγαλε,πριν καν παιξει,εμενα κλεφτη και μερικα αλλα εκατομμυρια παικτες στο chess.com ενω εσυ που εισαι κοντα στο 1800 εισαι κατα αυτον δυναμει κλεφτης. :P

 

Να σεβαστω την καθε αποψη αλλα υπαρχει και ενα οριο. Με ατομα με τετοια λογικη προσωπικα δεν παιζω,να το ξεκαθαρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, το ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΡΟ IPAD.

Παιζουμε για την πλακα μας μην το χαλασουμε.

Εγω πχ αναλυω απο προχτες μια παρτιδα που εχασα manually με το χερι. Ξερω τι φταιει και εχω παιξει πολλες παραλλαγες μεχρι και 8 βηματα βαθος. Το κανω ομως γιατι το γουσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...