Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσενα πως σε λενε? Εννοω στο Chess.com.

 

benign - Assasin13. Λαθος στο 19. Bxc5?! και στο 20. Bd6?? και το 35. ....ασχολιαστο.

 

Θελω ενα ελαφρυ προγραμμα που να εχει σκακιερα και να φορτωνει pgn :)

 

Λαθος δικο μου για την διαφωνια. Εδω ομως τι θα προτεινες(22. Bxf6) στο παιχνιδι με τον king_of_blues?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

benign - Assasin13.

Ωραιο παιχνιδι!! :-)  Εδω περα ο σχολιασμος(το τελευταιο παιχνιδι κατω κατω) του:

http://crocodile-23.blogspot.gr/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

Το παιχνιδι με τις περισσοτερες βαριαντες που σχολιασα ως τωρα στο τουρνουα. Γεματο ενταση.

Πραγματικα εντυπωσιακο που βρηκες τα 31...h5! και 32...h4! αλλά τα θαλασσωσες στην 35η κινηση! :(

 

 

Λαθος στο 19. Bxc5?! και στο 20. Bd6?? και το 35. ....ασχολιαστο.

Ε?

Στο Assasin13 - King_of_Blues δεν υπαρχουν οι κινησεις που λες.

Δεν σε πιανω....

 

 

Θελω ενα ελαφρυ προγραμμα που να εχει σκακιερα και να φορτωνει pgn :)

ChessPad. Ελαφρυ σαν πουπουλο και ωραιο. Δεν εχει την δυνατοτητα να δειξει βεβαια τα fancy βελακια κλπ του Fritz/Chessbase αλλά δεν πειραζει....

 

http://www.wmlsoftware.com/chesspad.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονολογω για την παρτιδα μου με τον benign. Αλανθαστος ο ατιμος :P

 

Ti αλανθαστος εδω η φιλος μου ο post helper χαρακτηριζει (και δικαιως) τις κινησεις μου ''second rate'' . :P

 

Οχι μονο δεν ειμουν αλανθαστος αλλα εκανα πολλα λαθη ,καποια στιγμη ειμουν χειροτερος,καποια αλλη απλα ισοπαλος αλλα δεν το καταλαβες ,ειδικα στο τελος ειχες σιγουρη ισοπαλια.Πιστευα μαλιστα οτι θα την βρεις με εκεινη  την κινηση που σου εγραψα στο chat,δηλαδη 35. ..Bc7! που για ενα τεμπο που σου δινει,εξασφαλιζεις ισοπαλια,σε μερικες περιπτωσεις με συνεχες σαχ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο παιχνιδι!! :-)  Εδω περα ο σχολιασμος(το τελευταιο παιχνιδι κατω κατω) του:

http://crocodile-23.blogspot.gr/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

Το παιχνιδι με τις περισσοτερες βαριαντες που σχολιασα ως τωρα στο τουρνουα. Γεματο ενταση.

Πραγματικα εντυπωσιακο που βρηκες τα 31...h5! και 32...h4! αλλά τα θαλασσωσες στην 35η κινηση! :(

 

Οι 19, 20, 35 τις χαρακτηριζω ως λαθη με τον benign.

 

Ε?

Στο Assasin13 - King_of_Blues δεν υπαρχουν οι κινησεις που λες.

Δεν σε πιανω....

Μόνο την 22 με την ανταλλαγη του αξιωματικου :)

 

ChessPad. Ελαφρυ σαν πουπουλο και ωραιο. Δεν εχει την δυνατοτητα να δειξει βεβαια τα fancy βελακια κλπ του Fritz/Chessbase αλλά δεν πειραζει....

 

http://www.wmlsoftware.com/chesspad.html

 

Ωραιος, ευκαιρια να μπορω να δοκιμαζω πραγματα στις παρτιδες γιατι το χαρτι δεν με βολευει :)

Eπιτέλους ένα ωραίο pgn viewer!

 

 

Ti αλανθαστος εδω η φιλος μου ο post helper χαρακτηριζει (και δικαιως) τις κινησεις μου ''second rate'' . :P

 

Οχι μονο δεν ειμουν αλανθαστος αλλα εκανα πολλα λαθη ,καποια στιγμη ειμουν χειροτερος,καποια αλλη απλα ισοπαλος αλλα δεν το καταλαβες ,ειδικα στο τελος ειχες σιγουρη ισοπαλια.Πιστευα μαλιστα οτι θα την βρεις με εκεινη  την κινηση που σου εγραψα στο chat,δηλαδη 35. ..Bc7! που για ενα τεμπο που σου δινει,εξασφαλιζεις ισοπαλια,σε μερικες περιπτωσεις με συνεχες σαχ. :)

 

Νομιζω οτι γενικα ημασταν ισοπαλια μεχρι το 20. Μετα για καποιο ακατανοητο λογο σου εδωσα την στηλη C μεχρι που το διορθωσα για να το ξανακαψω με το 35! Eίχα δει το Bc7 απλά έκανα λάθος υπολογισμό. Μάλιστα ήταν η πρώτη μου σκέψη να το παίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη 35. ..Bc7! που για ενα τεμπο που σου δινει,εξασφαλιζεις ισοπαλια,σε μερικες περιπτωσεις με συνεχες σαχ. :)

 

Σε ολες τις περιπτωσεις. Το 35...Bc7 ειναι ισοπαλια.

Βρηκε τα δυσκολα 31....h5! και δεν ειδε τα ευκολα. Το 31...h5 σε πρακτικο χρονο(<10 λεπτα πχ) δεν θα το επαιζα ποτέ(επειδη δεν θα το εβλεπα--παροτι εχω δει απειρα παρομοια παραδειγματα με εκεινο το πιονι και με το ιδιο theme ακριβως αλλά το μυαλο μου παλι θα κολλουσε ειμαι σιγουρος!!). Το Bc7 ηταν ενα σχετικα ευκολο tactic.

 

Το 29.Qe1! (αντι του 29.h3?!) που αναλυω στον σχολιασμο οτι οδηγει τον λευκο σε καλη κατασταση(οχι νικη αλλά αρκετη πιεση σιγουρα), το ειχες σκεφτει(και το απερριψες) ή δεν το ειχες εξετασει καθολου?

 

Οι 19, 20, 35 τις χαρακτηριζω ως λαθη με τον benign.

 

Η 19η οχι μιας και απλως κανει πιο δυσκολη την ισοπαλια, αλλά ισοπαλια πρεπει να ειναι και αυτο που επαιξες.

Το ιδιο και η 20η αφου με 20...Ba3 ειχες ευκολη την νουλα.

Καλα για την 35η ναι εκει αυτοκτονησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 19, 20, 35 τις χαρακτηριζω ως λαθη με τον benign.

 

Μόνο την 22 με την ανταλλαγη του αξιωματικου :)

 

 

Ωραιος, ευκαιρια να μπορω να δοκιμαζω πραγματα στις παρτιδες γιατι το χαρτι δεν με βολευει :)

Eπιτέλους ένα ωραίο pgn viewer!

 

 

Νομιζω οτι γενικα ημασταν ισοπαλια μεχρι το 20. Μετα για καποιο ακατανοητο λογο σου εδωσα την στηλη C μεχρι που το διορθωσα για να το ξανακαψω με το 35! Eίχα δει το Bc7 απλά έκανα λάθος υπολογισμό. Μάλιστα ήταν η πρώτη μου σκέψη να το παίξω.

Οχι μονο μεχρι την 20 κινηση,αλλα και μετα σε διαφορες στιγμες στην παρτιδα ειχες ισοπαλια και μερικες φορες,οπως τα γραφει στην αναλυση του ο post helper ειχες την δυνατοτητα να βγεις απο ελαφρα καλυτερος μεχρι φανερα καλυτερος. Απο οτι διαβασα κανει πολυ καλες αναλυσεις ο post helper. :)

 

Πολλες φορες παιζω υποδεεστερα ανοιγματα , η βαριαντες,οπως γραφει και ο post , για να εκμεταλευτω την εμπειρια μου και οτι ο αντιπαλος θα ξενιστει.Το πετυχα και με εσενα αυτο,θυμασαι που καποια στιγμη μου ανεφερες οτι ειναι ''παραξενη θεση''?  Ειναι οντως παραξενη και πολλες φορες εχω μπερδεψει και κερδισει η κανει ισοπαλια με καλυτερους παικτες απο μενα φετος σε τουρνουα.

 

Μαλιστα το 1. f4 το επαιζε ο Bent Larsen και ενας εκκεντρικος Ισλανδος GM ο Henrik Danielsen τωρα τελευταια εχει αναλυσει κατι βαριαντες που αντικειμενικα δεν ειναι οι καλυτερες για τον Λευκο αλλα του δινουν καλες τυχες απενταντι σε ενα απροετοιμαστο αντιπαλο και πολυ σταθερες θεσεις.(Ο προπονητης μου,με εχει κραξει που το παιζω αλλα εγω πρακτικα εχω δει ωφελος.)

 

http://video.chessdom.com/1-f4-complete-chess-course-in-bird-polar-bear/

 

PostHelper .

 

Το 29.Qe1! (αντι του 29.h3?!) που αναλυω στον σχολιασμο οτι οδηγει τον λευκο σε καλη κατασταση(οχι νικη αλλά αρκετη πιεση σιγουρα), το ειχες σκεφτει(και το απερριψες) ή δεν το ειχες εξετασει καθολου?

 

Δεν το ''επιασα'' σαν κινηση οπτικα,οτι εχει ενδιαφερον. Νομισα οτι με 29. h3 θα τον αναγκασω να βαλει την νταμα σε κακο τετραγωνο. Υπερτιμησα την θεση μου και μετα ειδα οτι μπορει να κρατησει την βασιλισσα του στην λευκη διαγωνιο και να μου δημιουργησει προβληματα με τις προωθησεις h5,h4 και με το πυργο του καποια στιγμη να με βαλει σε ''πλεγμα ματ''.. Μου διεφυγαν αυτα και αργοτερα συνειδητοποιησα τι τρεχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος δικο μου για την διαφωνια. Εδω ομως τι θα προτεινες(22. Bxf6) στο παιχνιδι με τον king_of_blues?

 

Οπως βλεπεις δεν εβαλα συμβολο στην κινηση πραγμα που σημαινει οτι δεν ειναι κακη ή κατι τετοιο και πιθανοτατα ειναι ισοπαλια και δεν υπηρχε κινηση που οδηγει σε κατι καλυτερο αλλά δεν ειναι ειναι λογικη κινηση καθως δεν ειναι λογικο να διευκολυνεις τον μαυρο παιζοντας την αφου πλεον εαν καποιος αρχιζει να εχει καλυτερες προοπτικες(εστω και μικρες) ειναι ο μαυρος.

Εγω θα επαιζα Rd6 ενω τα προγραμματα λενε οτι υπαρχουν 4-5 κινησεις που μπορει να παιχτουν απο τον λευκο με ισοπαλια το σχεδον σιγουρο αποτελεσμα και παντως τον λευκο να ειναι μια χαρα.

(Εκανα μια μικρη ανανεωση στον σχολιασμο)

 

Ως τωρα παντως τελειωνουν γρηγορα οι παρτιδες καμια σχεση με τους φοβους μερικων οτι θα κρατησουν πολυ με μια μερα ανα κινηση. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν συμφωνω με αυτο στον αγωνα  blues_benign  :P

 

13.b2 This is better. White should have seen the tactic after 13.bxc5? 

 

Βεβαια εκ του αποτελεσματος καποιος μπορει να συμφωνησει αλλα συνεχιζε (αν θυμαμαι καλα  :P ) με νεα θυσια αξιωματικου,δηλαδη νεο κοψιμου πιονιου.

Βασικα περιμενα να παρει τον πυργο .Παντως θα συμφωνησω οτι οι δυο αμφιλεγομενες κινησεις στο ανοιγμα με εφεραν σε δυσκολη θεση αλλα αποφασισα να μην παιξω ενα κλειστο ανοιγμα, που δεν πολυσυμπαθω κιολας , απεναντι σε ενα διαβασμενο θεωρητικα παικτη αλλα να το ανοιξω γρηγορα και να ''γνωρισω'' καλυτερα  τον αλλο σαν παικτη κιολας.Το θεμα βεβαια ειναι οτι με αυτα και με τα αλλα χαθηκε η προκριση  :P (νομιζω δηλαδη, βαθμολογικα λογω του tie break)


Eιναι πολυ καλος παικτης ο benign.Στο επομενο τουρνουα μου φαινεται θα κατσω να διαβασω κανα ανοιγμα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι και τοσο καλος,αλλα οταν κανεις παιζει πολλα χρονια αγωνιστικα, και εχει προπονηθει απο καλους παικτες σιγουρα μαθαινει αρκετα. Ποτε δεν εκανα το βημα παραπανω,την σκληρη μελετη,τους τουλαχιστον 3 αγωνες ανα εβδομαδα που κανουν οσοι θελουν να ειναι πολυ καλοι και αποσκοπουν σε καποιον τιτλο,ας πουμε. Ετσι κανει τωρα ενας φιλος που ειναι ηδη master αλλα ειναι κολλημενος με το αθλημα.Εμενα με πιανει καταθλιψη να ασχολουμαι τοσο πολυ.Αισθανομαι οτι χανω απο αλλες δραστηριοτητες στην ζωη. :)

 

Επισης το σκακι εχει ανεβει πολυ.Καποτε εστηνες ενα κομματι και αν τα εδινες ολα, ισως εκανε λαθος ο αντιπαλος σου αν ηταν μεχρι 1800 το πολυ ELO,ας πουμε, και μπορει να επαιρνες ισοπαλια.Τωρα ουτε 1 % δεν ισχυει αυτο.Εχω δει φετος περιπτωσεις που θεωρητικα καλυτεροι παικες εστησαν υλικο και στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων εχασαν.

 

Βεβαια το σκακι ειναι εξαιρετικα δυσκολο παιχνιδι και χανουν πολλες φορες ασχημα ακομη και παγκοσμιοι πρωταθλητες.Αυτο το video αλλα και ο εξαιρετικος σχολιασμος ,ειναι η καλυτερη ενθαρρυνση για καθε σκακιστη. :) (Ισως το εχω ξαναβαλει,αλλα αξιζει. B) )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο kpartsi ποιος ειναι?

Διοτι θελω να μου εξηγησει στο παιχνιδι kpartsi – eco_ γιατι επαιξε τις τελευταιες 2 κινησεις ετσι!! Ειναι σαν να θελεις να αυτοκτονησεις.

 

 

 

Αυτα παθαινει οποιος ειναι συγκεντρωμενος στην επιθεση και παραμελει την αμυνα. Στο τελος ο eco με κερδισε με ακριβως τον ιδιο τροπο που προσπαθουσα να τον κερδισω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν συμφωνω με αυτο στον αγωνα  blues_benign  :P

 

13.b2 This is better. White should have seen the tactic after 13.bxc5? 

 

Βεβαια εκ του αποτελεσματος καποιος μπορει να συμφωνησει αλλα συνεχιζε (αν θυμαμαι καλα  :P ) με νεα θυσια αξιωματικου,δηλαδη νεο κοψιμου πιονιου.

13.bxc5? ειναι 100% κακη κινηση αφου η θεση του λευκου πλεον ειναι αδυνατο να σωθει. Το ροκε καταστραφηκε, ο Πυργος αποκλειστηκε απο τον Βασιλια, ο Ιππος ειναι βαθια μεσα στο στρατοπεδο του λευκου προκαλωντας παραλυση του δεν υπαρχει κανενα μελλον.

Με 13.Bb2 ο μαυρος κερδιζει ενα πιονι, εχει πολυ καλυτερη αναπτυξη αλλά τουλαχιστον μπορει ο λευκος να το παλεψει(σε πολυ δυσκολη μαχη βεβαια οντας το φαβορι για να χασει παλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορουμε να παιξουμε και εμεις μια παρτιδα οπως ειδα σε μερικα λινκς πιο πανω σε  καποιο blog?

 

Τουρνουα παιζουν. Τωρα αρχισε(http://www.chess.com/tournament/test101). Αργησες(οσον αφορα να παιξεις σε αυτο)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια το σκακι ειναι εξαιρετικα δυσκολο παιχνιδι και χανουν πολλες φορες ασχημα ακομη και παγκοσμιοι πρωταθλητες.Αυτο το video αλλα και ο εξαιρετικος σχολιασμος ,ειναι η καλυτερη ενθαρρυνση για καθε σκακιστη. :) (Ισως το εχω ξαναβαλει,αλλα αξιζει. B) )

 

https://www.youtube.com/watch?v=Vrt9U1EzPOQ

 

Χεχε, και μετά αναρωτιέστε γιατί παραιτήθηκα εγώ που δεν είμαι γκρανμάστερ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...