Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια παιζω σκακι απο μικρος,εχω λαβει μερος σε διασυλλογικα πρωταθληματα,διεθνη τουρνουα και μου αρεσει πολυ.Δεν ειμαι κανενας πανισχυρος σκακιστης,απλα ενας καλουτσικος παικτης του σωρου,αλλα το αγαπαω πολυ.

 

Μετα απο αποχη 10 ετων απο τα πρωταθληματα και τουρνουα, σκεφτηκα να ξαναξεκινησω να παιζω γιατι σε αυτην την μαυρη περιοδο κρισης που περναμε ,λειτουργει αγχολυτικα και ειναι και πνευματικη ασκηση.Ειμαι παικτης της ομαδας της Ν.Φιλαδελφειας,αλλα χρειαζομαι προπονητικες παρτιδες για να ξαναβρω την φορμα μου.

 

Μηπως υπαρχει καποιος ινσομνιακ που ανηκει σε ομαδα και μενει στην ευρυτερη περιοχη Μαρουσι,Ν.Ηρακλειο,Ν.Ιωνια,Ν.Φιλαδελφεια,Πατησια ωστε να μπορουμε να βρισκομαστε μια η δυο φορες την εβδομαδα για να παιζουμε μια προπονητικη παρτιδα της μιας ωρας?

 

Επισης ειμαι ανοιχτος στην πιθανοτητα να παιζουμε παρτιδες μεσω internet.

 

 

Τελος σκεφτηκα οτι μπορει γενικα να υπαρχει ενδιαφερον σε καποια μελη σχετικα με το σκακι,μπορει να θελουν να μιλησουμε για παικτες,ανοιγματα,παρτιδες,πρωταθληματα,θεωρια κ.τ.λ.  μπορει μαλιστα και να κανουμε συναντησεις σκακιστων ινομνιακς σε μια σκακιστικη καφετερια που υπαρχει στο κεντρο της Αθηνας και να παιζουμε αγωνες μπλιτς.

 

Να και ενα αριστουργημα απο εναν απο τους αγαπημενους μου παικτες τον Michail Tal,που βρηκα απο ενα καλο site που λειτουργει και σαν βαση δεδομενων αλλα σου δινει και την δυνατοτητα να δεις ολοκληρα παιχνιδια ,μερικες φορες και με σχολια διαφορων παικτων απο κατω:

 

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1139729

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητέ μου φιλε. Στο επόμενο μας καφεδάκι θα παίξουμε σίγουρα μια παρτίδα :-)

Ok δεν είμαι δεινός, αλλά το παλεύω :-) Ομάδα πάντως υπάρχει σε αυτα τα μέρη που αναφέρεις :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι Λαγονήσι αλλά μετά την δουλειά μου είναι εύκολο να ανεβαίνω όπου θες. Δεν είμαι κι εγώ τίποτα το ιδιαίτερο αλλά στην σχολή όποτε παίζαμε πάντα έκανα ματ και έληγε το παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια επαιζα και ζητημα αν εχω κερδισει πανω απο 3-4 φορες.αλλα οποτε το εχω παλεψει να παιξω πηγαινω σε αυτο το site http://www.instantchess.com/

μια χαρα για να περνα η ωρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια! Μπορουμε να βρεθουμε και να παζουμε η να κανουμε αναλυση αγωνων μεγαλων παικτων.Εχει τρομερο ενδιαφερον!  Θα το κανονισουμε. :)

 

παλια επαιζα και ζητημα αν εχω κερδισει πανω απο 3-4 φορες.αλλα οποτε το εχω παλεψει να παιξω πηγαινω σε αυτο το site http://www.instantchess.com/

μια χαρα για να περνα η ωρα..

 

 

Σε ευχαριστω για το site.Τοσα χρονια που το ειχα εγκαταλειψει εχω χασει πολλα επεισοδια.Δεν ξερω τι sites καινουργια υπαρχουν,καπια παλια που ηξεραν επαψαν να υπαρχουν κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειμαι ανοιχτος στην πιθανοτητα να παιζουμε παρτιδες μεσω internet.

 

 

Mεσα.Βεβαια αφου παιζεις αγωνιστικα θα ειναι μαλλον προπονηση αλλα  θα πεσουμε μαχομενοι. :-D Ειχαμε παιξει παλιοτερα εδω , ενα απογευμα, μεσω μια μηχανης alpha chess κατι , νομιζω ο status (?) την ειχε προτεινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα παλιά στο chesscube.com

Ενδιαφερον site.Bookmarked.

 

Mεσα.Βεβαια αφου παιζεις αγωνιστικα θα ειναι μαλλον προπονηση αλλα  θα πεσουμε μαχομενοι. :-D Ειχαμε παιξει παλιοτερα εδω , ενα απογευμα, μεσω μια μηχανης alpha chess κατι , νομιζω ο status (?) την ειχε προτεινει

Πρωτα απο ολα θα παιζουμε για διασκεδαση.Επαιζα καλουτσικα μεχρι πριν 10 χρονια.Τωρα ειμαι εκτος φορμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ruy lopez από 'μενα με ΠΟΛΛΑ λάθη. =ρ

 

http://www.chesscube.com/play/app/?openGameById=230650843

Slyg τπως βλεπω την παρτιδα?Παταω τα βελακια ,κλασσικα,αλλα δεν δειχνει τις κινησεις,παραμενει στην αρχικη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας τα βελάκια και δεν κουνιέται; Εμένα παίζει, δεν ξέρω.

 

/εντιτ: άλλο ένα τώρα..

 

http://www.chesscube.com/play/app/?openGameById=232403721

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας τα βελάκια και δεν κουνιέται; Εμένα παίζει, δεν ξέρω.

Ποιον browser χρησιμοποιεις?Εχω τον Seamonkey αλλα δοκιμασα και τον Internet Explorer χωρις αποτελεσμα.Μου επιτρεπει να σωσω την παρτιδα ομως.

 

Edit : Ενταξει εφταιγε το adblock.Την βλεπω τωρα. :)

 

Ο Λευκος εισαι ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση 16. .. α4 του μαυρου,που ανοιγει τις στηλες προς το μαυρο ροκε,εκθετει τον μαυρο βασιλια σε κινδυνο και δινει επιθετικη πρωτοβουλια στον λευκο.

 

Καλα επαιξες και με επιθετικο θαρρος και εμπνευση.(Στο 27. Rb5 τον στηνεις τον πυργο,αλλα ειναι ευγενικος και δεν τον παιρνει. :devil: )

 

Παντως ηταν διατρητη η θεση του και ο μαυροτετραγωνος αξιωματικος του και ο πυργος του στο H8 ειχαν γινει πιονια.Διασκεδαστκη παρτιδα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θύμησες τώρα. μεγάλη αγάπη για το σκάκι, εχουν περάσει όμως πολλά χρόνια που το παράτησα. για την ηλικία που το άφησα είχα καλό elo : 1235 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...