Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον, αφου βγαλαμε παγκοσμιο πρωταθλητη, ας αναλυσουμε καποια παιχνιδια μηχανων τα οποια βρηκα ενδιαφερον...αν υπαρξει ανταποκριση βεβαια..

 

πρωτο παιχνιδι Rybka VS Houdini και ειναι το παρακατω:

 

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1713457

 

 

μετα απο ατελειωτες (ανουσιες?) κινησεις φτανουμε στην 65 οπου μετα το  65. Qf1 ακολουθει θυσια βασιλισσας απο τα μαυρα με  65... Bxf3.

 

 

stilldiagram.php?d=_____RQK______P__B_P_

 

Στη συνεχεια 66. Rxe8  και 66... Rxe8

 

stilldiagram.php?d=______QK______P__B_P_

 

δλδ, σ αυτη τη θεση εχουμε καθαρο πλεονεκτημα των μαυρων? Υπενθυμιζω οτι τα μαυρα κερδισαν.

 

Στη συνεχεια τα λευκα παιζουν 67. Qxa6  και αφηνουν την τελευταια τους οριζοντια αφυλακτη για να δωσει με το πασο του ρουα ο μαυρος πυργος... 67... Re1+ και στην συνεχεια να χασουν τη Β και τα λευκα με 68. Qf1 και 68... Rxf1. ποια η λογικη πισω απ αυτο?

 

στην 66 κινηση δλδ δεν μπορουν τα λευκα να κανουν ενα αμυντικο παιξιμο και σταθεροποιησουν λιγο την κατασταση εκμεταλευομενα το εξτρα υλικο τους? πρεπει να πανε κοψουν με την Β το πιονακι a6?. αυτη ειναι η καλυτερη κινηση? εχω πολλες αμφιβολιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συνεχεια 66. Rxe8  και 66... Rxe8

 

stilldiagram.php?d=______QK______P__B_P_

 

δλδ, σ αυτη τη θεση εχουμε καθαρο πλεονεκτημα των μαυρων? Υπενθυμιζω οτι τα μαυρα κερδισαν.

Ναι εχουμε καθαρο πλεονακτημα των μαυρων. Βασικα τα μαυρα νικανε.

 

Στη συνεχεια τα λευκα παιζουν 67. Qxa6  και αφηνουν την τελευταια τους οριζοντια αφυλακτη για να δωσει με το πασο του ρουα ο μαυρος πυργος... 67... Re1+ και στην συνεχεια να χασουν τη Β και τα λευκα με 68. Qf1 και 68... Rxf1. ποια η λογικη πισω απ αυτο?

Η λογικη ειναι οτι δεν εχουν κατι καλυτερο.

 

 

στην 66 κινηση δλδ δεν μπορουν τα λευκα να κανουν ενα αμυντικο παιξιμο και σταθεροποιησουν λιγο την κατασταση εκμεταλευομενα το εξτρα υλικο τους? πρεπει να πανε κοψουν με την Β το πιονακι a6?. αυτη ειναι η καλυτερη κινηση? εχω πολλες αμφιβολιες...

Στην 66η κινηση τα λευκα δεν εχουν εξτρα υλικο. Ειναι εναν αξιωματικο πισω.

 

Πιθανοτατα εννοεις την 67η θεση.

Στην 67η θεσηλοιπον με Β αντι για Π+Α τι μπορουν να παιξουν τα λευκα. Καταρχην σε ενοχλει το 67.Βχα6 απο οτι καταλαβα επειδη δινει σαχ με τον πυργο ο μαυρος αμεσως μετα και χανει την βασιλισσα.

Ομως αν παιξει κατι αλλο πχ 67.Αγ1 τοτε ο μαυρος εχει το 67...Πδ8 και η βασιλισσα θα καρφωθει ετσι και αλλιως αφου το ματ παραμονευει.

 

stilldiagram.php?d=___B__QK______P____P_

 

 

Αν τωρα παιξει το πιο(φαινομενικα) πιο εξυπνο 67.Ρθ2 για να σταματησει η απειλη καρφωματος της βασιλισσας απο τον πυργο εχουμε 67...Πδ8

 

stilldiagram.php?d=______Q_______P_KB_P_

 

Και το ματ στο θ1 παραμονευει οποτε ο μαυρος ειναι ανημπορος να προστατευτει, πχ η καλυτερη προσπαθεια ειναι:

68.η4 Πδ1 69.Βχα6

stilldiagram.php?d=____r_________P_KB_P_

 

Και τωρα το 69...Αδ6+ νικαει αφου ο λευκος πρεπει να αιχμαλωτισει τον αξιωματικο με την βασιλισσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω εχουμε μια παρτιδα του Carlsen στην οποια ηττηθηκε απο εναν νεαρο παικτη που πολλοι και οχι αδικα,θεωρουν τον επομενο πρωταθλητη κοσμου.Ο αντιπαλος του ειναι σημερα 19 ετων. :)

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η Σταυρουλα Τσολακιδου βγηκε παγκοσμια πρωταθλητρια στους κατω των 20!

 

[Με προλαβαν :)]

Συγχαρητηρια στην κοπελιτσα! :) Ειχε παει πολυ καλα και στο Πανευρωπαικο Πρωταθλημα ,οπου και η αντρικη μας ομαδα ειχε εντυπωσιακη εμφανιση με νικες απεναντι σε πανισχυρες ομαδες.

 

Μια σκακιστικη παρτιδα απο 2 τιτανες του σκακιου για ατσαλινα νευρα! Και Kαλη Χρονια με επιτυχιες στους σκακιστες insomniacs φετος με τις ομαδες τους και στα ατομικα τους τουρνουα. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας και από εμένα. Μόλις βρήκα το θέμα και το διάβασα όλο και είμαι εντυπωσιασμένος: 235 μηνύματα και κανείς ακόμα δεν έχει αναφέρει το FICS (Free Internet Chess Server) http://www.freechess.org/

 

Χιλιάδες παίκτες από όλο τον κόσμο παίζουν εκεί και ναι όπως και στα άλλα online επικρατεί το blitz αλλά βρίσκεις και κανονικές παρτίδες αν έχεις υπομονή.

 

Εγώ ξανά-ανακάλυψα το σκάκι πριν μερικούς μήνες από ένα θέμα σε άλλο σημείο του φόρουμ: http://www.insomnia.gr/topic/481873-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-linux/

 

Πολύ ενδιαφέροντα και τα βιντεάκια που έχετε βάλει σε αυτό το θέμα (έχω δει περίπου τα μισά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας και από εμένα. Μόλις βρήκα το θέμα και το διάβασα όλο και είμαι εντυπωσιασμένος: 235 μηνύματα και κανείς ακόμα δεν έχει αναφέρει το FICS (Free Internet Chess Server) http://www.freechess.org/

 

 

Σε ποσο καιρο σε ανακαλυπτουν αν κλεβεις και σε πετανε εξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας και από εμένα. Μόλις βρήκα το θέμα και το διάβασα όλο και είμαι εντυπωσιασμένος: 235 μηνύματα και κανείς ακόμα δεν έχει αναφέρει το FICS (Free Internet Chess Server) http://www.freechess.org/

 

Χιλιάδες παίκτες από όλο τον κόσμο παίζουν εκεί και ναι όπως και στα άλλα online επικρατεί το blitz αλλά βρίσκεις και κανονικές παρτίδες αν έχεις υπομονή.

 

Εγώ ξανά-ανακάλυψα το σκάκι πριν μερικούς μήνες από ένα θέμα σε άλλο σημείο του φόρουμ: http://www.insomnia.gr/topic/481873-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-linux/

 

Πολύ ενδιαφέροντα και τα βιντεάκια που έχετε βάλει σε αυτό το θέμα (έχω δει περίπου τα μισά).

Γεια σου φιλε και καλη χρονια.Συγνωμη, για το freechess.org και ευχαριστω για την επισημανση. :)

 

Εγω απειχα 12 χρονια απο το ενεργο σκακι και απο περσι επανηλθα,οποτε σιγουρα μου διαφευγουν πολλες απο τις εξελιξεις του απο αποψη internet. Οτι ενδιαφερον βρεις απο σχετικα sites ,σε παρακαλω να το ποσταρεις εδω.

Σε ποσο καιρο σε ανακαλυπτουν αν κλεβεις και σε πετανε εξω?

Γιατι rus σκοπευεις να κανεις τετοια πραγματα ? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι rus σκοπευεις να κανεις τετοια πραγματα ? :devil:

 

Εγω οχι, για τους αλλους λεω!

Συνηθως οσοι εχουν τις υψηλες βαθμολογιες ειναι μεγαλοι κλεφταραδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...