Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβως αλλα πιστευω οτι πρεπει να αποχωρησει ο φιλυποπτος φιλος pap 1980, γιατι ουσιαστικα εβγαλε,πριν καν παιξει,εμενα κλεφτη και μερικα αλλα εκατομμυρια παικτες στο chess.com ενω εσυ που εισαι κοντα στο 1800 εισαι κατα αυτον δυναμει κλεφτης. :P

Τωρα στο ημιχρονο εκανα εναν στα γρηγορα λογαριασμο για πλακα για να δω πόσο καλα ανιχνευει το Chess.com τους κλεφτες και εβαλα το παλιο Fritz 8 για να παιξει για εμενα. Με μπαναραν σε 3 αγωνες!

Αν και τον δεκεμβριο που επαιζα κανονικα ειχαμε επεισοδιο false positive αφου με βγαλανε οτι και τοτε επαιζα με κομπιουτερ(επειδη ειχα εναντια στο impossible κομπιουτερ 2 ισοπαλιες και μια νικη)!!

 

Αρα ο Pap 1980 να μην ανησυχει. Οπως ειπα θα βλεπω και εγω τα ματς οποτε.... Αλλά μην κανετε σαν υστερικοι εχει δικιο o Benign. Ενα τουρνουα μεταξω "φιλων" του Σκακιου του ινσομνια ειναι.

 

 

1380 ELO εχω στο blitz του ενος λεπτου(αν κοιταξεις προσεκτικα θα το διαπιστωσεις), το λεγομενο bullet blitz,στο blitz του 5αλεπτου,που επισης ειναι live οπως καταλαβαινεις, εχω 2006 ELO. Σε ενα λεπτο δεν παιζεις σκακι ειναι μονο για την πλακα.Οι περισσοτερες παρτιδες που χανω ειναι απο χρονο.Απλα μου αρεσει που γινεται χαμος,αλλα δεν το θεωρω σκακι.

Θα εκπλαγεις! Υπαρχουν μερικοι(εγω ποτέ δεν μπορεσα) που παιζουν 1+0, σε ΠΟΛΥ καλο επιπεδο. Παιζουν 80 κινησεων παιχνιδια και τα ολοκληρωνουν με λαθη οχι blunders, ουτε καν απλα, αλλά τελειωνουν την παρτιδα κανονικα με ματ, προαγωγη σε βασιλισσα, με φιναλε κλπ!!

 

Ξεκινα απλα απο το μηδεν στο chess.com ενω FIDE που ειναι το πραγματικο βασει αγωνων,εχει πανω απο 2500 και στο chess.com εχει ας πουμε καπου στο 1600 αν θυμαμαι καλα.

Στο Chess.com ενας καλος παικτης μπορει να βγαλει 2000 ΕΛΟ σε μιση ωρα.

Το rating στο chess.com δεν λέει και πολλά(πάντοτε τουλάχιστον). Εμένα είναι 1730 αλλά ο μέσος όρος των αντιπάλων τους οποίους έχω κερδίσει είναι 1396.

 

Ειναι και ενα flaw του συστηματος βαθμολογησης του Chess.com αυτο. Αν στα πρωτα 4-5 παιχνιδια διαλεξεις παικτες με ΕΛΟ 1600+ και τους νικησεις πας στο 2000 ευκολα.

Αν χασεις τα πρωτα 1-2 παιχνιδια ή αν νικησεις 1200ρηδες στα πρωτα 5-10 παιχνιδια, τοτε μετα πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να φτασεις τους 2000 ποντους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ειναι το online και τι ειναι το live?

Με το επιπεδο του Chess.com δεν ειναι και τοσο δυσκολο να πας πανω απο 2000.

Σε λιγη ωρα γινεται.

Καπου στον Δεκεμβρη εκανα λογαριασμο ετσι για πλακα και αρχισα να νικαω συνεχεια(4-5 παικτες) και πηγα στο 1950 περιπου, μετα επαιξα το κομπιουτερ impossible(που δεν ειναι καν "Impossible" και ειναι συγκριτικα με ακομα και τις 2ου επιπεδου μηχανες ΠΟΛΥ πιο αδυναμο!!) και με αντι-computer στυλ(που ξερω απο εξω και ανακατωτα μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης) εφτιαξα κρυφη και ησυχη επιθεση και νικησα μια φορα και εφερα ισοπαλια σε άλλα 2 παιχνιδια. Και με μπαναραν γιατι λεει επαιζα με κομπιουτερ(την ωρα που κανενα κομπιουτερ-ακομη και τωρα- δεν θα επαιζε με τετοιο στυλ με "κρυφη επιθεση").

Αρα ειναι και αρκετα ανοητοι οι του Chess.com.

 

Online ειναι να παιζεις με χρονο 1-14 μερες. Live ειναι να παιζεις live :)

To επιπεδο του chess.com ειναι αρκετα υψηλο, προφανως το υψηλοτερο απο ολα τα chess sites.

Αν νομιζεις οτι ειναι ευκολο να πας 2000 χωρις cheat σε λιγη ωρα, ξεκινα! :lol:

Για να σε μπαναραν θα ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν, γιατι το κανουν μετα απο εξεταση πολλων δειγματων.

Ανοητοι φιλε μου ειναι οσοι κλεβουν νομιζοντας οτι δε θα γινουν αντιληπτοι απο το chess.com. Kαποια στιγμη μοιραια ανακαλυπτονται και εξοβελιζονται ;)

Αυτη η αποψη ειναι αστεια εως γελοια.

 

Εχω προσωπικα 10 φιλους που οπως εγω,παιζουν αγωνιστικο σκακι, οι περισσοτεροι ειναι master και ανω και εχουν FIDE ELO μεσο ορο πανω απο 2200. Εχω και εναν γνωστο International Master που τον ξερω πανω απο 20 χρονια και εχει πανω απο 2400. Οι περισσοτεροι παικτες με τους οποιους παιζουν στο chess.com ειναι πολυ αδυναμοι για αυτους γιατι ο μεσος ορος του chess.com ειναι χαμηλος και ετσι μπορουν να βγαλουν πολυ υψηλο chess.com ELO.

 

1380 ELO εχω στο blitz του ενος λεπτου(αν κοιταξεις προσεκτικα θα το διαπιστωσεις), το λεγομενο bullet blitz,στο blitz του 5αλεπτου,που επισης ειναι live οπως καταλαβαινεις, εχω 2006 ELO.  Σε ενα λεπτο δεν παιζεις σκακι ειναι μονο για την πλακα.Οι περισσοτερες παρτιδες που χανω ειναι απο χρονο.Απλα μου αρεσει που γινεται χαμος,αλλα δεν το θεωρω σκακι.

 

 

Οποιος εχει fide elo 2200 ειναι λογικο να εχει και αξιοπιστο υψηλο σκορ στο chess.com, δε μιλαμε γιαυτους. Μιλαμε για κοινους παιχτες οπως ειμαστε εμεις, και η μεγαλη πλειοψηφια του chess.com

Σημειωσε παντως οτι αν ενας με υψηλο σκορ παιζει συνεχεια με αδυναμους δε θα κανει και σπουδαια πραγματα, γιατι θα παιρνει λιγες μοναδες.

 

Εχεις 2006 στο live του 5λεπτου? Τοτε εισαι καλος. Εαν εχεις χρονια στο chess.com και συνεχιζεις ακαθεκτος, δηλαδη δε σε εχουν πεταξει εξω, σημαινει οτι το σκορ σου ειναι αληθινο  :)

 

 

 

Στο Chess.com ενας καλος παικτης μπορει να βγαλει 2000 ΕΛΟ σε μιση ωρα.

 

Γινεται εαν ειναι φρεσκογραμμενος. Στα πρωτα παιχνιδια τα χαντικαπς νικων/ηττων ειναι μεγαλα. Μετα καταντας να παιρνεις 6, αν θυμαμαι καλα, ποντους για καθε νικη με ομοβαθμο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Online ειναι να παιζεις με χρονο 1-14 μερες. Live ειναι να παιζεις live :)

To επιπεδο του chess.com ειναι αρκετα υψηλο, προφανως το υψηλοτερο απο ολα τα chess sites.

Αν νομιζεις οτι ειναι ευκολο να πας 2000 χωρις cheat σε λιγη ωρα, ξεκινα! :lol:

Για να σε μπαναραν θα ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν, γιατι το κανουν μετα απο εξεταση πολλων δειγματων.

Ανοητοι φιλε μου ειναι οσοι κλεβουν νομιζοντας οτι δε θα γινουν αντιληπτοι απο το chess.com. Kαποια στιγμη μοιραια ανακαλυπτονται και εξοβελιζονται ;)

 

Οποιος εχει fide elo 2200 ειναι λογικο να εχει και αξιοπιστο υψηλο σκορ στο chess.com, δε μιλαμε γιαυτους. Μιλαμε για κοινους παιχτες οπως ειμαστε εμεις, και η μεγαλη πλειοψηφια του chess.com

Σημειωσε παντως οτι αν ενας με υψηλο σκορ παιζει συνεχεια με αδυναμους δε θα κανει και σπουδαια πραγματα, γιατι θα παιρνει λιγες μοναδες.

 

Εχεις 2006 στο live του 5λεπτου? Τοτε εισαι καλος. Εαν εχεις χρονια στο chess.com και συνεχιζεις ακαθεκτος, δηλαδη δε σε εχουν πεταξει εξω, σημαινει οτι το σκορ σου ειναι αληθινο  :)

 

 

 

 

Λιγο περισσοτερο απο ενα χρονο εχω στο chess.com

 

Δεν με ενδιαφερει το ELO ουτε αξιολογω τον εαυτο μου σαν καλο. Αγαπαω το σκακι πολυ και παιζω πανω απο 25 χρονια αλλα ποτε δεν εκανα θυσιες για το αθλημα η να μελετησω πολυ σκληρα για να παρω τιτλους και τετοια.Απλα κανω το κεφι μου.Ασχοληθηκα πολλες ωρες και διαβασα πολλα βιβλια,αλλα χαλαρα.

 

Το σκακι ειναι πολυ δυσκολο παιχνιδι και η μονη σοβαρη αξιολογηση ειναι η OTB(over the board)οταν θα κατσει ο αντιπαλος απεναντι μου,θα εχουμε κλεισει τα κινητα,οπως λενε οι κανονες της FIDE και  θα παιξουμε αγωνιστικη παρτιδα. Ολοι οι on line αγωνες και η αξιολογηση τους επομενως,δεν αναγνωριζονται επισημα και ειναι απλα ενδεικτικοι της δυναμικοτητας ενος παικτη.

 

Παρε για παραδειγμα τα στατιστικα μου στο 5αλεπτο blitz. Ο μεσος ορος αντιπαλου μου ειναι 1485 ELO για αυτο εχω παει τοσο υψηλα. Αλλα δεν επιλεγω εγω τον αντιπαλο καθε φορα που ψαχνω για παιχνιδι,αλλα τον επιλεγει αυτοματα το συστημα του chess.com

post-73690-0-36310100-1400963747_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To επιπεδο του chess.com ειναι αρκετα υψηλο, προφανως το υψηλοτερο απο ολα τα chess sites.

Προφανως το υψηλοτερο????

Απο που προκυπτει αυτο????

Καμια σχεση με την πραγματικοτητα φυσικα.

Προφανως δεν εχεις ιδεα απο Playchess, ICC, FICGS, FICS.

 

 

Αν νομιζεις οτι ειναι ευκολο να πας 2000 χωρις cheat σε λιγη ωρα, ξεκινα! :lol:

Μα το εκανα. Τον δεκεμβριο.

Πανευκολο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε pap1980

 

Ειναι λαθος η αποψη σου και επισης οταν λες '' οι περισσοτεροι παικτες πανω απο 1800'' για πολλους λογους.

 

Ενας λογος απο τους δεκαδες.Οποιοσδηποτε ερασιτεχνης του ινσομνια,η του chess.com η γενικα,αν παιξει με ενα 7αχρονο της σκακιστικης μου ομαδας,που προπονειται τακτικα απο εναν master της πρωτης ομαδας,θα χασει χαλαρα και ευκολα.

 

Οποιος δεν με πιστευει,στην Ν.Φιλαδελφεια ειμαι,εδω ειναι το site μας, http://www.sonf.gr/ τον περιμενω,να παιξει παρτιδα φιλικη και μετα θα δημοσιευσουμε εδω στο νημα τις κινησεις. Για αυτο χωρις να θελω να γινω προσβλητικος για σενα προσωπικα,σου ξαναλεω οτι οποιος δεν εχει ασχοληθει με αγωνιστικο σκακι,δεν μπορει να ξερει αν καποιος στο chess.com κλεβει ας πουμε η οχι.

 

Εγω λοιπον που εχω ασχοληθει και κρινοντας απο την  ποιοτητα των κινησεων των αντιπαλων μου,σε διαβεβαιω οτι απο τους εκατονταδες αντιπαλους που εχω παιξει,μονο 2 βρηκα υποπτους και τους ανεφερα σε moderator του chess.com και απο οτι ειδα αργοτερα,μετα απο λιγες εβδομαδες εγιναν ban.Προφανως και αλλοι τους ειχαν αναφερει.

 

Αρα,το να λεει καποιος που δεν ειναι εστω ερασιτεχνικα αθλητης,που δεν εχει προπονηθει ποτε,δεν εχει μελετησει θεωρια σκακιου και δεν εχει παιξει επισημα αναγνωρισμενες παρτιδες οτι οποιος ειναι πανω απο 1800 ELO στο chess.com κλεβει ειναι λαθος.

 

 

Αυτα φιλικα,απο μενα σαν τελικη γνωμη για το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{σνιπ}

To επιπεδο του chess.com ειναι αρκετα υψηλο, προφανως το υψηλοτερο απο ολα τα chess sites.

{σνιπ}

 

Προφανως το υψηλοτερο????

Απο που προκυπτει αυτο????

Καμια σχεση με την πραγματικοτητα φυσικα.

Προφανως δεν εχεις ιδεα απο Playchess, ICC, FICGS, FICS.

Συμφωνώ, δεν είμαι τόσο γνώστης όσο κάποιοι άλλοι που συμμετέχουν εδώ αλλά έχω παρακολουθήσει παιχνίδια ανάμεσα σε πάικτες με 2000+ βαθμολογία στο FICS και είναι άπιαστοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα στο ημιχρονο εκανα εναν στα γρηγορα λογαριασμο για πλακα για να δω πόσο καλα ανιχνευει το Chess.com τους κλεφτες και εβαλα το παλιο Fritz 8 για να παιξει για εμενα. Με μπαναραν σε 3 αγωνες!

Και εγω ετσι ξερω οτι το αντικλεπτικο συστημα του chess.com ειναι πολυ καλο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ οτι ειδα ειναι 2 ομαδες απο 5 παιχτες. Θα πρεπει να διορθωθει ο αριθμος των games που θα παιχτουν.  Αν ειναι ο καθενας να παιξει με ολους τους αλλους του ομιλου του ειναι 4 games, ενω αν προκειται να παιξουμε ταυτοχρονα με ασπρα και με μαυρα(πραγμα που βρισκω καλη ιδεα) τοτε ειναι 8 games.


 

Παρε για παραδειγμα τα στατιστικα μου στο 5αλεπτο blitz. Ο μεσος ορος αντιπαλου μου ειναι 1485 ELO για αυτο εχω παει τοσο υψηλα. Αλλα δεν επιλεγω εγω τον αντιπαλο καθε φορα που ψαχνω για παιχνιδι,αλλα τον επιλεγει αυτοματα το συστημα του chess.com

 

Δηλαδη καθε φορα το συστημα σου δινει περιεργως αντιπαλο με μ.ο. 1485?

 

Παντως μπορει ο παιχτης να επιλεγει αντιπαλους απο συγκεκριμενη κλιμακα που θα ορισει. Επισης μπορει να αρνηθει να αρχισει παιχνιδι αν του πεσει καποιος υψηλοβαθμος(στη πραξη βεβαια ειναι οι υψηλοβαθμοι που σχεδον παντα αρνουνται και δε καταδεχονται να παιξουν με μικροβαθμους).


Προφανως το υψηλοτερο????
Απο που προκυπτει αυτο????
Καμια σχεση με την πραγματικοτητα φυσικα.
Προφανως δεν εχεις ιδεα απο Playchess, ICC, FICGS, FICS.



Μα το εκανα. Τον δεκεμβριο.
Πανευκολο ειναι.

 

Προκυπτει γιατι εχει τη μεγαλυτερη συμμετοχη. Εχει κατοχυρωσει τη φιρμα βλεπεις... chess.com :)

Tα sites που εγραψες τα ξερει η μανα τους?

 

Ξεκινησες απο το 0? Οπως ειπα δεν ειναι δυσκολο αν εισαι νεους στο site.

Kαι μετα τι εγινε, διατηρηθηκες εκει? Αν εισαι κι εσυ παιχτης τoυ 2000 τοτε αναμενεται ντερμπι γιγαντων αναμεσα σε σενα και τον ben... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ οτι ειδα ειναι 2 ομαδες απο 5 παιχτες. Θα πρεπει να διορθωθει ο αριθμος των games που θα παιχτουν.  Αν ειναι ο καθενας να παιξει με ολους τους αλλους του ομιλου του ειναι 4 games, ενω αν προκειται να παιξουμε ταυτοχρονα με ασπρα και με μαυρα(πραγμα που βρισκω καλη ιδεα) τοτε ειναι 8 games.

 

Δηλαδη καθε φορα το συστημα σου δινει περιεργως αντιπαλο με μ.ο. 1485?

Οχι ο μεσος ορος τους ειναι αυτο.Μια φορα ας πουμε κερδιζω 2000> και την επομενη χανω απο 1850.Το συστημα δεν το προσαρμοζω,το εχω αφησει να επιλεγει default με δικα τους κριτηρια.. Εν τω μεταξυ αν καποιος αρνηθει να σε παιξεις μερικες φορες,το συστημα το θεωρει αγενεια και παραβαση και δινει τους βαθμους της νκης σε συτον που απεφυγες να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι λαθος η αποψη σου και επισης οταν λες '' οι περισσοτεροι παικτες πανω απο 1800'' για πολλους λογους.

 

Ενας λογος απο τους δεκαδες.Οποιοσδηποτε ερασιτεχνης του ινσομνια,η του chess.com η γενικα,αν παιξει με ενα 7αχρονο της σκακιστικης μου ομαδας,που προπονειται τακτικα απο εναν master της πρωτης ομαδας,θα χασει χαλαρα και ευκολα.

 

Οποιος δεν με πιστευει,στην Ν.Φιλαδελφεια ειμαι,εδω ειναι το site μας, http://www.sonf.gr/ τον περιμενω,να παιξει παρτιδα φιλικη και μετα θα δημοσιευσουμε εδω στο νημα τις κινησεις. Για αυτο χωρις να θελω να γινω προσβλητικος για σενα προσωπικα,σου ξαναλεω οτι οποιος δεν εχει ασχοληθει με αγωνιστικο σκακι,δεν μπορει να ξερει αν καποιος στο chess.com κλεβει ας πουμε η οχι.

 

Εγω λοιπον που εχω ασχοληθει και κρινοντας απο την  ποιοτητα των κινησεων των αντιπαλων μου,σε διαβεβαιω οτι απο τους εκατονταδες αντιπαλους που εχω παιξει,μονο 2 βρηκα υποπτους και τους ανεφερα σε moderator του chess.com και απο οτι ειδα αργοτερα,μετα απο λιγες εβδομαδες εγιναν ban.Προφανως και αλλοι τους ειχαν αναφερει.

 

Αρα,το να λεει καποιος που δεν ειναι εστω ερασιτεχνικα αθλητης,που δεν εχει προπονηθει ποτε,δεν εχει μελετησει θεωρια σκακιου και δεν εχει παιξει επισημα αναγνωρισμενες παρτιδες οτι οποιος ειναι πανω απο 1800 ELO στο chess.com κλεβει ειναι λαθος.

 

 

 

Για να χασει καποιος απο 7χρονο πρεπει να ειναι αρκετα αδυναμος. Εκτος κι αν ο 7χρονος αυτος ειναι ενα παιδι θαυμα. Φανταζομαι οτι αυτο εννοεις "ερασιτεχνης". Να ξερει ουσιαστικα μονο τις κινησεις.

Εχω αναφερει κι εγω πολλους κατα το παρελθον. Σχεδον ολοι ειδαν τη πορτα της εξοδου.

Οσοι κλεβουν συστηματικα ειναι διακριτοι, αρα και τους τσιμπανε αργα ή γρηγορα. Το προβλημα ειναι με αυτους που κλεβουν περιστασιακα. Μπορει πχ. καποιος να παιζει normal και να κλεβει μονο οταν συμετεχει στα τουρνε ή σε επιλεγμενα παιχνιδια. Αυτον ειναι δυσκολο να τον τιμωρησεις.

Απο που συμπερανες οτι "δεν ειμαι εστω ερασιτεχνης αθλητης, δεν εχω προπονηθει ποτε, δεν εχω μελετησει θεωρια σκακιου, δεν εχω επισημα αναγνωρισμενες παρτιδες"? Απ οσα εχω γραψει ως τωρα στο νημα τετοια εντυπωση αποκομισες?

Χτες επαιξα ενα 5' μπλιτσακι, στην 22η κινηση παγιδευσα την αντιπαλη βασιλισσα

http://www.chess.com/livechess/game?id=815055866

Ελπιζω να μην θεωρεις αυτες κινησεις ερασιτεχνη.

 

 

Εδω ειναι και η λιστα των cheaters, καθε 2 το πολυ μερες εμπλουτιζεται με δεκαδες ονοματα... :lol:

 

www.chess.com/cheating?page=1

 

 

 

Αντε θα αρχισετε κανα παιχνιδι να δουμε πως παιζετε ή ολο ανουσιο μπλαμπλα ειστε? :-D

 

Αυτο ξαναπεστο :)

Εν τω μεταξυ αν καποιος αρνηθει να σε παιξεις μερικες φορες,το συστημα το θεωρει αγενεια και παραβαση και δινει τους βαθμους της νκης σε συτον που απεφυγες να παιξεις.

 

Την τελευταια φορα που ημουν, πριν εναμισυ χρονο, θυμαμαι οτι ειχαν καθιερωσει ενα point system για οποιους αρνουνται ή εγκαταλειπουν μια παρτιδα. Αν το εκανες συνεχεια ειχες καποιες κυρωσεις.

Τωρα πως εξελιχτηκε, εισαι σιγουρος οτι δινονται βαθμοι στο "θυμα"?

Επεξ/σία από pap1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χασει καποιος απο 7χρονο πρεπει να ειναι αρκετα αδυναμος. Εκτος κι αν ο 7χρονος αυτος ειναι ενα παιδι θαυμα. Φανταζομαι οτι αυτο εννοεις "ερασιτεχνης". Να ξερει ουσιαστικα μονο τις κινησεις.

Λαθος εγραψα ''ερασιτεχνης'' στο παραδειγμα με τον 7αχρονο.Ηθελα να γραψω ''αβαθμολογητος''.Πιο συγκεκριμενα,οποιοσδηποτε παικτης παιζει σκακι χωρις να εχει μελετησει θεωρια,να ανηκει σε ομιλο,να εχει δελτιο στην ΕΣΟ(Ελληνικη Σκακιστικη Ομοσπονδια)και δεν εχει παιξει ποτε του επισημο αγωνιστικο σκακι.Ενας τετοιος παικτης δεν εχει καμμια ελπιδα με οποιονδηποτε προπονουμενο 7αχρονο και επιμενω σε αυτο και μπορει να αποδειχτει με μια επισκεψη στον ομιλο μας. :)

 

Απο αυτα που εγραψες εκρινα οτι δεν εισαι τοσο σχετικος με το σκακι.Και αυτο γιατι συνηθως αυτοι που παραπονουνται οτι τους κλεβουν ειναι απο κακιστοι μεχρι μετριοι σκακιστες που αποδιδουν την ανεπαρκεια τους σε δολο. Αν διαβασεις στα σχετικα νηματα του chess.com ειναι συνηθως παικτες χαμηλοτατης βαθμολογιας.Εχω εναν πολυ στενο φιλο που ειναι National Master και ποτε δεν εχει παραπονεθει ουτε σε εμενα προσωπικα,ουτε στο chess.com οταν περιστασιακα εχασε απο παικτη πολυ χαμηλοτερης βαθμολογιας.Μαλιστα παιξαμε δυο παρτιδες μαζι,στην μια με κερδισε πειστικοτατα και στην αλλη εχασε σε μια περιπλοκη θεση.Αλλα η καλυτερη μου νικη ηταν με μια κοπελα απο την Ασια που ειναι επισημα FIDE Master. Παιξαμε 2 αγωνες και παλι εχασα στον ενα ενω στον αλλο κερδισα. Το μονο που ειπε η κοπελα ηταν καλα λογια και ηταν ευγενεστατη.

 

Αλλα οχι ειδικα εσυ,που δεν σε ξερω προσωπικα οποτε και δεν εχω τιποτε μαζι σου,αλλα οποιοσδηποτε εκανε την δηλωση οτι συνηθως οσοι εχουν περισσοτερο απο 1800 ELO στο chess.com κλεβουν,θα τον θεωρουσα ατομο μειωμενης νοημοσυνης με μανια καταδιωξης. Επισης θεωρω οτι ,οπως ο posthelper απεδειξε στο πειραμα του, οποιοσδηποτε κλεβει ,αργα η γρηγορα θα γινει ban γιατι θα ανιχνευτει απο το αντικλεπτικο τους συστημα.Μαλιστα τωρα μολις θυμηθηκα,οτι μια δυο φορες,ενω εχασα σε αγωνα,στο τελος πηρα εγω το ELO και μου αναφερθηκε οτι πιαστηκε ο αντιπαλος να παραβιαζει τους κανονες fair play.Τωρα δεν θυμαμαι αν εγινε αυτο στο chess.com η στο chesscube που επισης παιζω αν και σπανιοτερα.

 

Αναφορικα για την παρτιδα σου,επαιξες μετρια ενω ο αντιπαλος σου ηταν πολυ αδυνατος.Δεν του παγιδευσες εσυ την Βασιλισσα του,αλλα μονος του με την κινηση 21. ...Qf4 που επαιξε.Βεβαια ηδη ειχε κανει τη θεση του πολυ παθητικη με αστοχες κινησεις απο πριν. Εσυ επαιξες γενικα ορθοτερα αλλα οχι τις καλυτερες κινησεις.Για παραδειγμα η κινηση σου 17. Nh2 δεν ειναι καλη γιατι βγαζεις τον ιππο απο την καλυτερη του θεση και ετσι χανεις tempo αναπτυξης.Επρεπε να του αλλαξεις ττον ιππο που τον εβαλε σε υποδεεστερο τετραγωνο και μετα να κερδισεις χρονο παιζοντας μια κινηση οπως Re3 απειλωντας να διπλωσεις πυργους στην στηλη Ε η και να μεταφερεις αργοτερα τον πυργο σου απο το e3 στο g3 και να αρχισεις επιθετικες ενεργειες στην πτερυγα του Βασιλια του.

 

 

Την τελευταια φορα που ημουν, πριν εναμισυ χρονο, θυμαμαι οτι ειχαν καθιερωσει ενα point system για οποιους αρνουνται ή εγκαταλειπουν μια παρτιδα. Αν το εκανες συνεχεια ειχες καποιες κυρωσεις.

Τωρα πως εξελιχτηκε, εισαι σιγουρος οτι δινονται βαθμοι στο "θυμα"?

 

Ναι, αλλα οχι σε ολους οσους εγκαταλειπουν.Εξαρταται ποσες φορες το εχουν κανει στην ημερα.

Αντε θα αρχισετε κανα παιχνιδι να δουμε πως παιζετε ή ολο ανουσιο μπλαμπλα ειστε? :-D

Το μπλα μπλα του σκακιου ειναι το μονο επουσιωδες μπλα μπλα νημα. :P

Και ενα ακομη ωραιο σκακιστικο video του Mato. :)

 

Αντε να δειξω και μια δικη μου ωραια παρτιδα που κερδισα εντυπωσιακα χτες,μινιατουρα,με θυσια αξιωματικου.  :) (Χρονος 1 λεπτο,bullet blitz.)

 

http://www.chess.com/livechess/game?id=815821747

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη καθε φορα το συστημα σου δινει περιεργως αντιπαλο με μ.ο. 1485?

3260585-7607679097-Batma.jpg

 

 

 

 

 

Προκυπτει γιατι εχει τη μεγαλυτερη συμμετοχη. Εχει κατοχυρωσει τη φιρμα βλεπεις... chess.com :)

Tα sites που εγραψες τα ξερει η μανα τους?

Αν ειναι γνωστα τα Playchess, ICC και FICS????? :blink: :blink:

Μαλλον εσυ εισαι ο φοβερα ασχετος που δεν τα ξερεις!!!!!!

 

Το Chess.com μπροστα στο ICC και στο Playchess ειναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. Οι περισσοτεροι για να μην πω ολοι οι GMs, IMs και γενικα οι επαγγελματιες παικτες καθως και οι σοβαροι παικτες-χομπιστες παγκοσμιως, παιζουν στο ICC και και δευτερευοντως και στο Playchess καθως και στο FICS.

Οι περισσοτεροι σοβαροι correspondence παικτες, επισης παιζουν στο FICGS.

Το Chess.com βασικα δεν υπαρχει στον χαρτη του σοβαρου. Μόνο για παιχνιδια για πλακα.

 

Ξεκινησες απο το 0? Οπως ειπα δεν ειναι δυσκολο αν εισαι νεους στο site.

Kαι μετα τι εγινε, διατηρηθηκες εκει? Αν εισαι κι εσυ παιχτης τoυ 2000 τοτε αναμενεται ντερμπι γιγαντων αναμεσα σε σενα και τον ben... :P

Δεν ξεκινησα απο το μηδεν, ξεκινησα απο το 1200 ή τελος παντως απο ποιο σου δινει αρχικα.

Οπως ειπα νικησα 5-6 παικτες και εφτασα γυρω στο 1950 περιπου. Μετα εφερα 2 ισοπαλιες και μια νικη με anti-computer style εναντια στο κομπιουτερ impossible και θεωρησαν οτι κλεβω και με μπαναραν τον λογαριασμο. Αν εβλεπε ομως τα παιχνιδια και τις κινησεις καποιος που ξερει θα καταλαβαινε ευκολα(με τον μεθοδικο τροπο που δημιουργησα κλειστη θεση και κρυφη επιθεση μαζευοντας ολα α κομματια πισω απο τον αντιπαλο βασιλια), οτι δεν ηταν κομπιουτερ αυτο που επαιζε αλλά ανθρωπος.

 

Επισης δεν θα παιξω εναντια στον Benign γιατι δεν θα συμμετασχω στο τουρνουα....

Απο αυτα που εγραψες εκρινα οτι δεν εισαι τοσο σχετικος με το σκακι.Και αυτο γιατι συνηθως αυτοι που παραπονουνται οτι τους κλεβουν ειναι απο κακιστοι μεχρι μετριοι σκακιστες που αποδιδουν την ανεπαρκεια τους σε δολο.

ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σκεφτηκα και εγω μολις τα διαβασα αυτα που εχει πει.

Γιατι εχω συναντησει παρομοιες περιπτωσεις κυριολεκτικα χιλιαδες φορες ΕΙΔΙΚΑ στο ταβλι οπου αμα χασει καποιος μετριος και κατω παικτης τα ριχνει στην μεγαλη τυχη/"κωλοφαρδια" του αντιπαλου.

 

Και ναι ενας 8χρονος που ασχολειτει ενεργα με το Σκακι(μελετα θεωρια και παιζει καθημερινα αρα ειναι και δυνατος στο "τακτικο" κομματι, θα νικησει ευκολα καποιον που ασχολειται μόνο περιστασιακα με το Σκακι(και δεν ηταν πιο πριν επαγγελματιας φυσικα)).

Ισως ισχυει και για 7χρονο.

 

 

Επισης θεωρω οτι ,οπως ο posthelper απεδειξε στο πειραμα του, οποιοσδηποτε κλεβει ,αργα η γρηγορα θα γινει ban γιατι θα ανιχνευτει απο το αντικλεπτικο τους συστημα.

Το πειραμα μου το επεκτεινα.

Δημιουργησα αλλους 2 λογαριασμους οπου στον εναν εκλεβα σε μερικα παιχνιδια και σε άλλα οχι. Με μπαναραν μετα απο 6-7 παιχνιδια.

Στον αλλο ημουν πιο ηπιος και εκλεβα στο ενα παιχνιδι και μετα οχι, αλλά σε αυτο που εκλεβα, επαιζα κινησεις του υπολογιστη 1 στις 5 περιπου(4 δικες μου και 1 του υπολογιστη πχ). Και παλι με μπαναραν μετα απο 8 παιχνιδια.

 

Καλο το βρισκω το συστημα τους. Το μόνο κακο ειναι οτι δινει και false positives οπως εγινε τον Δεκεμβριο οπου ενω τοτε επαιζα εγω με μπαναραν χωρις λογο επειδη μαλλον νικησα(+1 =2 -0) τον "impossible" computer τους.

 

Το μπλα μπλα του σκακιου ειναι το μονο επουσιωδες μπλα μπλα νημα. :P

Elephant in the room....

Πρεπει να το κανουν sticky και να του αλλαξουν και χρωμα για να ξεχωριζει. Αν και σε λιγο τα αχρηστα sticky που εχουν, θα γινουν τοσα πολλα που θα πιανουν ολη την σελιδα....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...