Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 games εχουν ολοκληρωθει μεχρι στιγμης. Οταν τελειωσει ενα game αρχιζει αμεσως με το αλλο χρωμα.

Να πουμε οτι υπαρχει και δυνατοτητα συζητησης, κλικαροντας στο "chat" στη δεξια στηλη. Μιλησα και στους 3 συμπαiκτες μου αλλα μονο ενaς απαντησε και με καθυστερηση.


Ανελυσα λιγο το 1ο παιχνιδι που τελειωσε. Τωρα βλεπω οτι ολοκληρωθηκαν ακομα 2 παιχνιδια....

 

http://crocodile-23.blogspot.gr/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

 

Φιλε αυτο το παιχνιδι δεν αντεχει σε σοβαρη αναλυση. Ο αντιπαλος μου δε μπορεσε να δει ενα διπλο χτυπημα σε βασιλα και βασιλισσα! συν και αλλα λαθη.

Γιατι στα αγγλικα?


Ναι το ξερω και? Τι σχεση εχει αυτο με αυτο που ειπα οτι ειπες??????????????
Καμια!!
 

Ε αφου το ξερεις που ειναι το προβλημα? Λεμε το ιδιο πραγμα. Τι ειναι αυτο που βλεπεις περιεργο?

Δεν καταλαβαινεις τι λεω.
Με απλα λογια: Το Chess.com ειναι σαν η Β' Σουηδιας στο ποδοσφαιρο πχ, ενω το ICC και το Playchess αλλά και το FICGS για correspondence Chess ειναι το Τσαμπιονς Λιγκ.
 

Καταλαβα τι λες και σου απαντησα. Δεν υπαρχει λογος να τα επαναλαβω.

 

Μα τα κομπιουτερ που εχουν ειναι(σκοπιμως προφανως τα εχουν κανει ετσι) εξαιρετικα αδυναμα! Πχ το παμπαλαιο Fritz 5.32 καλυτερο ειναι απο το impossible τους. Προφανως σκοπιμως τα εχουν κανει ετσι, ωστε να σκεφτονται πχ 7-10 plies και να παιζουν ωστε να εχει καποιο νοημα να παιξεις μαζι τους και να μην χανεις παντα.

 

Εχουν 3 κομπιουτερς, ενα αδυναμο, ενα μετριο και ενα εξπερ.

Ναι, τα fritz και σια θα κερδισουν και τον εξπερ. Μονο που θα γινεις τσιμπητος :)

Το νοημα των κομπιουτερς αυτων ειναι να τα παιζεις οταν δεν υπαρχει διαθεσιμος ανθρωπινος παιχτης. 
 

Μα δεν επαιζα κομπιουτεριστικες κινησεις. Ισα ισα το τακτικο κομματι ειναι το αδυναμο σημειο μου. Το δυνατο κομματι μου ειναι το positional game και στο να δημιουργω επιθεσεις στον βασιλια.

 

Για να σε μπαναρουν σημαινει οτι επαιζες κομπιουτεριστικες κινησεις. Τουλαχιστον συμφωνα με τα στανταρντς τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αυτο το παιχνιδι δεν αντεχει σε σοβαρη αναλυση. Ο αντιπαλος μου δε μπορεσε να δει ενα διπλο χτυπημα σε βασιλα και βασιλισσα! συν και αλλα λαθη.

Γιατι στα αγγλικα?

Προσθεσα ενα ακομη παιχνιδι. Πιο ενδιαφερον αυτη τη φορα.

http://crocodile-23.blogspot.gr/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

 

Στα Αγγλικα γιατι βαριεμαι να αλλαζω συνεχεια γλωσσα για να γραφω τις κινησεις σε Αγγλικη γραφη για να συναδει με την γραφη του PGN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινο το g6 που επαιξα ηταν μαπα τελειως.Το ηξερα ,  σχεδον το ενιωθα , δεν παιζεται αλλα επικρατησε η ακατανικητη δυναμη της περιεργειας.Βεβαια η συνεχεια δεν ηταν τοσο ευκολη οσο φαινοταν αλλα ευτυχως πηγε να το καθαρισει γρηγορα το παιχνιδι και βγηκα και με αβανταζ στο τελος  :P

Στο επομενο θα βρεις πιο πολλα λαθη,ανεβηκε πολυ ο ρυθμος ,το ξεπεταξαμε σε λιγα λεπτα σχεδον


Τωρα που το ξαναβλεπω και το d6 αντι για 5 ηταν μαπα τελειως.Εκτος απο το κομματι και ισχυρο κεντρο,πω,πω λαθη,για να συγκεντρωθουμε λιγο  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινο το g6 που επαιξα ηταν μαπα τελειως.Το ηξερα ,  σχεδον το ενιωθα , δεν παιζεται αλλα επικρατησε η ακατανικητη δυναμη της περιεργειας.Βεβαια η συνεχεια δεν ηταν τοσο ευκολη οσο φαινοταν αλλα ευτυχως πηγε να το καθαρισει γρηγορα το παιχνιδι και βγηκα και με αβανταζ στο τελος  :P

Στο επομενο θα βρεις πιο πολλα λαθη,ανεβηκε πολυ ο ρυθμος ,το ξεπεταξαμε σε λιγα λεπτα σχεδον

 

Τωρα που το ξαναβλεπω και το d6 αντι για 5 ηταν μαπα τελειως.Εκτος απο το κομματι και ισχυρο κεντρο,πω,πω λαθη,για να συγκεντρωθουμε λιγο  :-D

Με δ5 θα νικουσες ανετα(αφου κερδιζες κομματι).

Αναλυσα και την αλλη σου παρτιδα: http://crocodile-23.blogspot.gr/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

Πολλα λαθη ρε(εκατερωθεν)!! :X Παιξτε λιγο πιο αργα.... :-D Εσεις παιζετε correspondence Chess σε ρυθμους blitz. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνθεση των ομιλων εγινε με κληρωση?

Αληθεια ο νικητης τι κερδιζει?

Παιδια, καλο ειναι να υπαρχει η ιδια συμπεριφορα στους αντιπαλους σας. Πχ. προσεξα οτι ο astrinos σε ενα παιχνιδι του εγκατελειψε αμεσως και στην αρχη, μολις εχασε ενα ελαφρυ κομματι. Αντιθετα, με μενα συνεχισε ακομα και χωρις βασιλισσα. 

Στα αλλα δυο παιχνιδια που εχω παρατηρω νωθροτητα :) O astrinos παιζει γρηγορα αλλα οι αλλοι δυο κανουν μια or so κινησεις την ημερα. Παιδια, δε χρειαζεται να παιρνετε τοις μετρητοις το χρονο των 24h. Toυλαχιστον οση ωρα ειστε στο insomnia.gr ας παιζετε ταυτοχρονα και καποιες κινησεις. 

Τελος θεωρω αυτονοητο πως ο mod θα banαρει οποιο μελος συλληφθει να κανει cheating :devil:

 

Εκεινο το g6 που επαιξα ηταν μαπα τελειως.Το ηξερα ,  σχεδον το ενιωθα , δεν παιζεται αλλα επικρατησε η ακατανικητη δυναμη της περιεργειας.Βεβαια η συνεχεια δεν ηταν τοσο ευκολη οσο φαινοταν αλλα ευτυχως πηγε να το καθαρισει γρηγορα το παιχνιδι και βγηκα και με αβανταζ στο τελος  :P

Στο επομενο θα βρεις πιο πολλα λαθη,ανεβηκε πολυ ο ρυθμος ,το ξεπεταξαμε σε λιγα λεπτα σχεδον


Τωρα που το ξαναβλεπω και το d6 αντι για 5 ηταν μαπα τελειως.Εκτος απο το κομματι και ισχυρο κεντρο,πω,πω λαθη,για να συγκεντρωθουμε λιγο  :-D

 

Για ποιο παιχνιδι λες φιλε μου? Πες και σε μας για να ξερουμε που αναφερεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αληθεια ο νικητης τι κερδιζει?

 

Μια τηλεοραση OLED 112 ιντσων τελευταιας τεχνολογιας αξιας 9850 ευρω!! B)

Μα για πλακα παιζετε. Just for fun που λενε.

Εξαλλου ποιος ηθελες να βαλει το δωρο? Ο χορηγος? :huh: 

Ισως σε κανενα επομενο τουρνουα μπει και κανα δωρο....

 

 

 

Παιδια, καλο ειναι να υπαρχει η ιδια συμπεριφορα στους αντιπαλους σας. Πχ. προσεξα οτι ο astrinos σε ενα παιχνιδι του εγκατελειψε αμεσως και στην αρχη, μολις εχασε ενα ελαφρυ κομματι. Αντιθετα, με μενα συνεχισε ακομα και χωρις βασιλισσα.

Ε λογικο. Στην πρωτη περιπτωση προφανως απογοητευτηκε που εδωσε τοσο φθηνα ενα κομματι στην αρχη του παιχνιδιου και τα παρατησε. Και καλως τα παρατησε γιατι αν μεινεις πισω ενα κομματι το παιχνιδι τελειωνει. Αν και αυτο ισχυει οταν παιζεις με αντιπαλο που θα το εκμεταλλευτει αυτο, δεν ειναι αρχαριος δηλαδη.

Στην δικια σου περιπτωση ηταν σε ρυθμο μαχης οποτε ε ειπε να συνεχισει....

 

Στα αλλα δυο παιχνιδια που εχω παρατηρω νωθροτητα :) O astrinos παιζει γρηγορα αλλα οι αλλοι δυο κανουν μια or so κινησεις την ημερα. Παιδια, δε χρειαζεται να παιρνετε τοις μετρητοις το χρονο των 24h.

Στην πραγματικοτητα μπορουν να κανουν ο,τι θελουν!

Αρκει βεβαια να μην σκοπιμως καθυστερουν για να εκνευρισουν εναν αντιπαλο ή εναν συγκεκριμενο αντιπαλο πχ.

 

Για ποιο παιχνιδι λες φιλε μου? Πες και σε μας για να ξερουμε που αναφερεστε.

Λογικα εννοει για αυτο: Frod0 – King_of_Blues 0–1, το δευτερο παιχνιδι εδω περα.... οπου επρεπε να παιξει 8...δ5 οπου νικουσε και οχι 8...δ6.

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, σόρρυ δηλαδή, επιλέχθηκε ο συγκεκριμένος χρόνος παιχνιδιού και τώρα μιλάμε για σπάσιμο νεύρων;

Αυτοί είναι οι κανόνες.Εγώ δηλαδή που κοιμήθηκα ένα 8ωρο και δούλεψα άλλο ένα στο καπάκι, τι να κάνω;Να βάλω ξυπνητήρι για να κάνω την κίνηση νωρίς;Όχι βέβαια, θα την κάνω στις 18 ώρες.

Αν είχαμε συγκεντρώσει αρκετό κόσμο, θα μπορούσε να είναι το έπαθλο, με χορηγό insomnia, μία ωραιότατη σκακιέρα και κομμάτια.

PostHelper ευχαριστούμε για τις αναλύσεις των παρτίδων.Βοηθά αρκετά να δεις τα λάθη, ειδικά σε ένα παιχνίδι που είδα, ο χαμένος θα μπορούσε εύκολα να πάρει ισοπαλία (συμβαίνουν μεταξύ αρχαρίων αυτά).

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα προτεινω χωρις επαθλα,παιζουμε απλα για το κεφι μας. Και στο επομενο τουρνουα,οποιοι και οταν μπορεσουν, θα συμφωνησουν τους ορους προκαταβολικαγ και οσοι παραπονιουνται κατοπιν εορτης θα διαγραφονται απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι σκληρή τιμωρία η διαγραφή.
Όποιος παραπονιέται (κατόπιν εορτής) να χάνει έναν πύργο. Αν συνεχίσει τότε βλέπουμε πως θα το αντιμετωπίσουμε.
Αν παραπονιέται πριν τη γιορτή δεν υπάρχει πρόβλημα.
:-D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια τηλεοραση OLED 112 ιντσων τελευταιας τεχνολογιας αξιας 9850 ευρω!! B)

Μα για πλακα παιζετε. Just for fun που λενε.

 

 

Για πλακα, βεβαια, αλλα θα μπορουσε να υπαρχει ενα επαθλο. Πχ. ενας τιτλος στο προφιλ ή το αβαταρ του νικητη.

 

Ε λογικο. Στην πρωτη περιπτωση προφανως απογοητευτηκε που εδωσε τοσο φθηνα ενα κομματι στην αρχη του παιχνιδιου και τα παρατησε. Και καλως τα παρατησε γιατι αν μεινεις πισω ενα κομματι το παιχνιδι τελειωνει......

 

Το λογικο ειναι να τα παρατας οταν χασεις κομματι προς στο τελος, οχι στην αρχη.

Εχει παρατηρηθει πολλες φορες στα τουρνε του chess.com καποιοι παιχτες που μενουν εκτος διεκδικησης να ευνοουν καποιους σε βαρος των υπολοιπων, δηλαδη στον μεν εγκαταλειπουν ευκολα ή αμεσως, στον δε να το πανε μεχρι τελους.

 

Λογικα εννοει για αυτο: Frod0 – King_of_Blues 0–1, το δευτερο παιχνιδι εδω περα.... οπου επρεπε να παιξει 8...δ5 οπου νικουσε και οχι 8...δ6.

 

Καλο ειναι να αναφερεται το chess' nick ωστε να καταλαβαινουμε ακριβως.

Παιδιά, σόρρυ δηλαδή, επιλέχθηκε ο συγκεκριμένος χρόνος παιχνιδιού και τώρα μιλάμε για σπάσιμο νεύρων;

Αυτοί είναι οι κανόνες.Εγώ δηλαδή που κοιμήθηκα ένα 8ωρο και δούλεψα άλλο ένα στο καπάκι, τι να κάνω;Να βάλω ξυπνητήρι για να κάνω την κίνηση νωρίς;Όχι βέβαια, θα την κάνω στις 18 ώρες.

 

Δε μιλησε κανεις για σπασιμο νευρων. Απλα σημειωσα οτι χρονος 24h δε σημαινει οτι πρεπει να κανεις μονο 1 κινηση ανα 24 ωρες.

Εσυ φιλε Lanike στο insomnia ποση ωρα μπαινεις την ημερα? Ειμαι σιγουρος οτι στο χρονο αυτο μπορεις ταυροχρονα να παιξεις περισσοτερες απο 1 κινηση. Εκτος αν εχεις πολλα παιχνιδια ταυτοχρονα(εγω αυτη τη στιγμη εχω 11).

 

Σπασιμο ξερεις τι σημαινει? Θα σου πω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα. Επαιζα με καποιον με χρονο 3 days. To παιχνιδι ηταν αμφιρροπο και πηγαινε προς το τελος με λιγα κομματια να απομενουν, Ο αντιπαλος ειχε κλεισει τις γραμμες και επαναλαμβανε κινησεις περιμενοντας την ισοπαλια. Τοτε επαιξα κατι πολυ καλο και η προαγωγη του πιονιου μου ηταν  βεβαιη. Οποτε τι εκανε ο αντιπαλος? Αρχισε να δινει τη κινηση του τη τελευταια ωρα του 3ημερου :lol: Hθελε να το καθυστερησει οσο πηγαινε. Ετσι τραβηξε γυρω στον εναμιση μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλησε κανεις για σπασιμο νευρων. Απλα σημειωσα οτι χρονος 24h δε σημαινει οτι πρεπει να κανεις μονο 1 κινηση ανα 24 ωρες.

Εσυ φιλε Lanike στο insomnia ποση ωρα μπαινεις την ημερα? Ειμαι σιγουρος οτι στο χρονο αυτο μπορεις ταυροχρονα να παιξεις περισσοτερες απο 1 κινηση. Εκτος αν εχεις πολλα παιχνιδια ταυτοχρονα(εγω αυτη τη στιγμη εχω 11).

Θα σε συμβουλευα να σταματησεις να κάνεις υποδειξεις για το πως και το πότε θα παιξει ο καθενας....

 

Σπασιμο ξερεις τι σηξμαινει? Θα σου πω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα. Επαιζα με καποιον με χρονο 3 days. To παιχνιδι ηταν αμφιρροπο και πηγαινε προς το τελος με λιγα κομματια να απομενουν, Ο αντιπαλος ειχε κλεισει τις γραμμες και επαναλαμβανε κινησεις περιμενοντας την ισοπαλια. Τοτε επαιξα κατι πολυ καλο και η προαγωγη του πιονιου μου ηταν  βεβαιη. Οποτε τι εκανε ο αντιπαλος? Αρχισε να δινει τη κινηση του τη τελευταια μερα του 3ημερου :lol: Hθελε να το καθυστερησει οσο πηγαινε. Ετσι τραβηξε γυρω στον εναμιση μηνα.

Η βλακεια υπαρχει. Deal with it!!

Που να δεις στο σαιτ που επαιζα. 1.5-2 χρονια παραπανω, κρατησε παρομοιο παιχνιδι(ενω ειχε ηδη κριθει) μεταξυ 2 αλλων επειδη ο ενας δεν μπορουσε να χωνεψει οτι θα ειχε την πρωτη του ηττα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και στο επομενο τουρνουα,οποιοι και οταν μπορεσουν, θα συμφωνησουν τους ορους προκαταβολικαγ και οσοι παραπονιουνται κατοπιν εορτης θα διαγραφονται απο αυτο.

 

Προς το παρον παντως δεν εχει παραπονεθει κανεις με τους ορους.

 

Σημειωσε φιλε μου οτι οι οροι ειναι του chess.com, ενω δυνατοτητα διαγραφης καποιου παιχτη δεν υπαρχει παρα μονο αν τον banαρει το chess.com.

Είναι σκληρή τιμωρία η διαγραφή.

 

 

Εγω νομιζω οτι δεν ειναι καθολου σκληρη. Αν συλληφθει καποιο μελος να εξαπατα τα υπολοιπα, τι τιμωρια θα πρεπει να του επιβληθει?

Θα σε συμβουλευα να σταματησεις να κάνεις υποδειξεις για το πως και το πότε θα παιξει ο καθενας....

 

 

Η βλακεια υπαρχει. Deal with it!!

Που να δεις στο σαιτ που επαιζα. 1.5-2 χρονια παραπανω, κρατησε παρομοιο παιχνιδι(ενω ειχε ηδη κριθει) μεταξυ 2 αλλων επειδη ο ενας δεν μπορουσε να χωνεψει οτι θα ειχε την πρωτη του ηττα.

 

Δεν εινα κακο να κανεις υποδειξη για να ενημερωσεις. Πιθανον καποιοι φιλοι να νομιζαν οτι ειναι 1 κινηση ανα 24 ωρες χωρις δυνατοτητα περισσοτερων κινησεων.

 

Το χειροτερο ειναι να δηλώσεις vacation 1-2 μηνες στο τελευταιο game του τουρνουα, δηλαδη να βαλεις ολο το κοσμο να σε περιμενει!... Ειμαι σιγουρος οτι και αυτη τη στιγμη θα υπαρχουν τετoιες περιπτωσεις στο chess.com.

 

Καθε ποτε δινοταν η κινηση στο παιχνιδι που λες οτι κρατησε 1.5-2 χρονια παραπανω? :blink:

 

 

 

*** ΕDIT   Εκανα μια διορθωση, "ο αντιπαλος εδινε τη κινηση του τη τελευταια ΩΡΑ του τριημερου". Οχι τη τελευταια μερα. Τη τελευταια μερα αν την εδινε καλα θα ηταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...