Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι μεγαλοι παικτες βγαζουνε ισοπαλια :P

Επιτελους η πρωτη ισοπαλια του τουρνουα!! :shifty:

Παροτι ο μαυρος δεν θα επρεπε να συμφωνησει αφου μπορουσε να νικησει. Εδω (στο τελος) ο σχολιασμος για το πως: http://crocodile-23.blogspot.com/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παιχνίδι αυτό εγώ ήμουν με τα μαύρα και εγώ ήμουν που πρότεινα ισοπαλία.

Δεν έβλεπα κάποιον τρόπο να κερδίσω και φοβόμουν ότι ανά πάσα στιγμή θα κάνω κάποιο λάθος και θα χάσω ένα κομμάτι και ...τέλος!

Για παράδειγμα και στην ανάλυσή σου στην κίνηση 36. Bb2 που κάνει μια ανάλυση (που φτάνει 20 κινήσεις μετά), σε κάποιο σημείο λες: 51. Qe5 Ne3 αυτό εμένα μου φαίνεται εντελώς λάθος (χάνει αμέσως τον αφύλακτο πύργο 52. Qxc3). Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που δεν βλέπω. Σκέφτηκα λοιπόν ότι επειδή ο αντίπαλος είναι πιο δυνατός να παω την ισοπαλία και να φύγω.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει ότι με ισοπαλία εξανεμίζονται οι ελπίδες μου για 2η θέση και επόμενη φάση!

Αν το είχα δει θα το πάλευα κι άλλο...

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι δεν είχα άλλο σχέδιο από το να ανταλλάξω άλογο ή αξιωματικό με τον αξιωματικό και δεν είχα κάποιο πλάνο για να τον αναγκάσω. Για παράδειγμα η κίνηση 39. ... Re7 που σου φάνηκε ανεξήγητη: πράγματι ήταν misclick! ήθελα να παίξω Re8 αλλά δεν θα άλλαζε κάτι, απλώς δοκίμαζα πράγματα μέχρι να κάνει κάποιο λάθος και να πάω σε ανταλλαγή. Σκέφτηκα μέχρι και τον πύργο να θυσιάσω για να μείνει μόνο με τη βασίλισσα αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι θα τα κατάφερνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

( Τελειωσα και τον σχολιασμο των τελευταιων 2 παιχνιδιων που τελειωσαν στο τουρνουα: http://crocodile-23.blogspot.com/2014/05/insomnia-ches-tournament.html )

Εχεις πολυ ωραιο σχολιασμο και σε πολυ καλη γλωσσα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους η πρωτη ισοπαλια του τουρνουα!! :shifty:

Παροτι ο μαυρος δεν θα επρεπε να συμφωνησει αφου μπορουσε να νικησει. Εδω (στο τελος) ο σχολιασμος για το πως: http://crocodile-23.blogspot.com/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

 

πως εγινε αυτη η αναλυση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ,μιας και πιασατε τa immortal games μεγαλων σκακιστων,για μενα αυτο ειναι το καλυτερο immortal που εχω δει. Μπορω να πω οτι με πιανει και συγκινηση καθε φορα που το βλεπω.Απο τον Miguel Najdorf. (Σιγουρα το εχω ξαναβαλει,αλλα αξιζει.)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ,μιας και πιασατε τa immortal games μεγαλων σκακιστων,για μενα αυτο ειναι το καλυτερο immortal που εχω δει. Μπορω να πω οτι με πιανει και συγκινηση καθε φορα που το βλεπω.Απο τον Miguel Najdorf. (Σιγουρα το εχω ξαναβαλει,αλλα αξιζει.)

 

 

Ναι και αυτη εντυπωσιακη παρτιδα.

 

 

πως εγινε αυτη η αναλυση??

 

Δηλαδη?

Με την βοηθεια των σκακιστικων μηχανων φυσικα(ανεφερα πιο πισω ποιες χρησιμοποιω και πως) για να υπαρχει σχετικη απολυτη ακριβεια.

 

 

 

Στο παιχνίδι αυτό εγώ ήμουν με τα μαύρα και εγώ ήμουν που πρότεινα ισοπαλία.

Δεν έβλεπα κάποιον τρόπο να κερδίσω και φοβόμουν ότι ανά πάσα στιγμή θα κάνω κάποιο λάθος και θα χάσω ένα κομμάτι και ...τέλος!

Για παράδειγμα και στην ανάλυσή σου στην κίνηση 36. Bb2 που κάνει μια ανάλυση (που φτάνει 20 κινήσεις μετά), σε κάποιο σημείο λες: 51. Qe5 Ne3 αυτό εμένα μου φαίνεται εντελώς λάθος (χάνει αμέσως τον αφύλακτο πύργο 52. Qxc3). Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που δεν βλέπω. Σκέφτηκα λοιπόν ότι επειδή ο αντίπαλος είναι πιο δυνατός να παω την ισοπαλία και να φύγω.

 

Αυτο λες. Οτι ο μαυρος επαιξε Ιε3 και αφηνει απροστατευτο(φαινομενικα) τον Πυργο.

 

18kr1vb1zmtc1.png

 

Ομως δεν τον αφηνει καθολου απροστατευτο καθως εαν η Βασιλισσα αιχμαλωτισει τον Πυργο(κακη κινηση που χανει) τοτε το κλασικο πιρουνι του Ιππου με Ιδ1+ καρφωνοντας Βασιλια και Βασιλισσα κερδιζει την Βασιλισσα και το παιχνιδι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως δεν τον αφηνει καθολου απροστατευτο καθως εαν η Βασιλισσα αιχμαλωτισει τον Πυργο(κακη κινηση που χανει) τοτε το κλασικο πιρουνι του Ιππου με Ιδ1+ καρφωνοντας Βασιλια και Βασιλισσα κερδιζει την Βασιλισσα και το παιχνιδι.

:wacko: Ναι φυσικά, συνήθως κάτι τέτοια τα βλέπω αλλά να πριν που έγραφα το μήνυμα μίλαγα στο τηλέφωνο και ήμουν και στη δουλειά και άκουγα και τις ειδήσεις κλπ :whistle:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη?

Με την βοηθεια των σκακιστικων μηχανων φυσικα(ανεφερα πιο πισω ποιες χρησιμοποιω και πως) για να υπαρχει σχετικη απολυτη ακριβεια.

 

με αυτα που ειπες: Houdini 4 Pro, Komodo 7a και Stockfish 5 ??

 

αυτο δημιουργει και αυτοματα τα comments?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τα σχολια ειναι δικα μου.

 

σε αυτο το κομματι δεν συμφωνω, ομως.

 

vZhFR0b.png

 

η βασιλισσα αμα μεινει μονη της ειναι αχρηστη τελειως, ενω αν εχει και ενα αξιωματικο, με την βοηθεια του οποιου θα μπορει π.χ. να κανει check κοντα στο βασιλια αμα βρει την ευκαιρια. το να χασω την μονη υποστιρηξη της βασιλισσας μονο για να κερδισω ενα πιονακι δεν το βρισκω καλη ιδεα. τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο το κομματι δεν συμφωνω, ομως.

 

vZhFR0b.png

 

η βασιλισσα αμα μεινει μονη της ειναι αχρηστη τελειως, ενω αν εχει και ενα αξιωματικο, με την βοηθεια του οποιου θα μπορει π.χ. να κανει check κοντα στο βασιλια αμα βρει την ευκαιρια. το να χασω την μονη υποστιρηξη της βασιλισσας μονο για να κερδισω ενα πιονακι δεν το βρισκω καλη ιδεα. τι λετε?

Σε αυτη τη θεση ο λευκος παλευει για την ισοπαλια και γενικα εχεις δικιο δεν σε συμφερει να αλλαζεις κομματια γιατι γινεσαι πιο ευαλωτος σε τετοιες περιπτωσεις,αλλα στην συγκεκριμενη θεση επρεπε να αλλαξεις για να παρεις το πιονι που αν ο μαυρος επαιζε καλα και με ακριβεια θα ηταν περασμενο πιονι με την υποστηριξη του πυργου και των αλλων κομματιων και θα ηταν πολυ δυσκολοτερο να αντισταθεις. Θα μπορουσε να το προωθησει σε Βασιλισσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη θεση ο λευκος παλευει για την ισοπαλια και γενικα εχεις δικιο δεν σε συμφερει να αλλαζεις κομματια γιατι γινεσαι πιο ευαλωτος σε τετοιες περιπτωσεις,αλλα στην συγκεκριμενη θεση επρεπε να αλλαξεις για να παρεις το πιονι που αν ο μαυρος επαιζε καλα και με ακριβεια θα ηταν περασμενο πιονι με την υποστηριξη του πυργου και των αλλων κομματιων και θα ηταν πολυ δυσκολοτερο να αντισταθεις. Θα μπορουσε να το προωθησει σε Βασιλισσα.

 

Αυτο ακριβως ειναι το point, οτι ναι μεν γενικα δεν σε συμφερει να αλλαζεις κομματια σε τετοιες θεσεις και να μενει μονη της η Βασιλισσα, αλλά στην συγκεκριμενη πρεπει, γιατι το πιονι καποια στιγμη αναποφευκτα, θα γινει ΤΕΡΑΣΤΙΟ και μεγας μπελας και θα κοστισει το παιχνιδι. Οποτε το να το κερδισεις κανοντας την ανταλλαγη(κερδος μαυρου Αξιωματικος, κερδος λευκου Αξιωματικος+Πιονι) ειναι καλυτερο απο το να μην την κάνεις.

 

 

 

σε αυτο το κομματι δεν συμφωνω, ομως.

 

vZhFR0b.png

 

η βασιλισσα αμα μεινει μονη της ειναι αχρηστη τελειως, ενω αν εχει και ενα αξιωματικο, με την βοηθεια του οποιου θα μπορει π.χ. να κανει check κοντα στο βασιλια αμα βρει την ευκαιρια. το να χασω την μονη υποστιρηξη της βασιλισσας μονο για να κερδισω ενα πιονακι δεν το βρισκω καλη ιδεα. τι λετε?

 

Το παιχνιδι συμφωνα με την αναλυση που εκανα ειναι χαμενο μετα απο την μη-ανταλλαγη με 36.Αβ2.

Το α-Πιονι ειναι πανισχυρο και κρινει το παιχνιδι. Ο λευκος καποια στιγμη θα αναγκαστει να ανταλλαξει τον αξιωματικο του. 3 κομματια παραπανω ειναι παρα πολλα και ο μαυρος θα τον φερει σε τετοια θεση τον λευκο που δεν θα μπορει να κανει διαφορετικα. Εβαλα οριο -5 στην αναλυση μου(evaluation των κομπιουτερ) και δεν υπηρξε βαριαντα που να εξετασω που να μην πρεπει καποια στιγμη να γινει η ανταλλαγη για τον λευκο. Αρα πρεπει να γινει η ανταλλαγη. Και μετα με το εξωτερικο πιονι παραπανω, τους 2 Ιππους και τον Πυργο ειναι ευκολη νικη για τον μαυρο.

 

Μετα την ανταλλαγη εχουμε Βασιλισσα εναντιων 2 Ιππων και Πυργου. Χωρις τον μπελα του Πιονιου. Μπορει και αυτο να ειναι χαμενη θεση για τον λευκο αλλά 1ον ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο για τον μαυρο(αφου πλεον δεν εχει το εξτρα πιονι) και 2ον δεν μπορεσα να βρω κατι καλο αν και το ανελυσα ΠΟΛΥ λιγοτερο εξονυχιστικα(αφου η αναλυση με την μη-ανταλλαγη(που εκανα πρωτα) οδηγουσε σε ηττα του λευκου και αφου ειναι φανερο οτι το να εξαλειψεις την απειλη του α-Πιονιου ειναι προτιμητεο) και ισως υπαρχουν βαριαντες(η θεση ειναι εξαιρετικα πολυπλοκη και χρειαζονται πολλες δεκαδες κινησεις προτου φανει κατι και ειναι πολυ δυσκολη θεση) που οδηγουν σε νικη φυσικα.

 

Πχ σε μια πιθανη συνεχεια:

b7zfdn6vjfhh.png

 

Το μεγαλο προβλημα του μαυρου ειναι ο Βασιλιας και τα σαχ που μπορει να δεχτει και εμποδιζουν την περαιτερω συνεχεια. Οποτε πρεπει μαζι με τα μαυρα πιονια που πρεπει να προχωρησουν για να νικησει ο μαυρος, να προχωραει με ασφαλεια και ο μαυρος Βασιλιας. Ομως αυτο το ζ7 τετραγωνο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγαλη αδυναμια για τον λευκο και αρα πρεπει να εχει τον Βασιλια του στο η7 να το προστατευει. Οποτε την ιδια στιγμη πρεπει να εχει καλυμμενη την α1-θ8 διαγωνιο για να αποφευγει τα ενοχλητικα σαχ της Βασιλισσας. Εχοντας αυτες τις 2 σταθερες που πρεπει να καλυπτει πρεπει να βρει τροπο να κανει καποια προοδο.

Αλλά πως??

 

Πρεπει να βαλει καταρχην εναν Ιππο στο ε4 και να απειλει το ζ2 μαζι με τον Πυργο. Αλλά αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο με το ενοχλητικο καρφωμα της Βασιλισσας στον Ιππο με πισω απο αυτον τον Βασιλια. αν κουνησει τον Βασιλια για να μπορει να ελευθερωσει τον Ιππο, τοτε παλι το ζ7 Πιονι γινεται αδυναμο. Απο την αλλη μπορει ο λευκος να παιξει ζ3 και ο μαυρος πρεπει να βρει αλλο πλανο και το μόνο πλανο ειναι να σπρωξει τα πιονια του μπροστα αλλά με το η3->θ4 που θα πρεπει να παιξει γρηγορα ο λευκος(και μπορει να παιξει) το σπρωξιμο των πιονιων μπροστα δνε μοιαζιε να μπορει να γινει αποδοτικο αφου μετα τις αλλαγες θα ξεμεινει με ανοιχτη θεση ο μαυρος και η Βασιλισσα θα εχει περισσοτερα σαχ.

Εγω προσωπικα δεν βλεπω νικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...