Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω, στην υποθετική περίπτωση που χάσεις από τον Lanike θα έχετε από 3 βαθμούς και επίσης 3 στο Tie brake. ( σε μια υποθετική περίπτωση  :-) )

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Περνάτε και οι 2; Παίζετε και άλλον αγώνα;

Και επίσης, στον επόμενο γύρο τι γίνεται σχηματίζεται 1 όμιλος και παίζουμε όλοι με όλους;

Σε περίπτωση ισοβαθμίας θα περνούσαν και οι δυο. Mάλλον στον επόμενο γύρο θα είναι ένας όμιλος. Δεν είμαι και απόλειτα σίγουρος :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περνάνε και οι δυο στον επόμενο γύρο. Δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο στην περίπτωση μας γιατί υπάρχει διαφορά στην βαθμολογία των δυο παικτών. Επίσης οπλιστείται με υπομονή γιατί δεν ξέρω πόσο θα διαρκίσει ακόμη.

 

Τι εννοείς "υπάρχει διαφορά στη βαθμολογία των 2 παικτών" ; Δε μετράνε μόνο τα αποτελέσματα του τουρνουά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F@ck! It's one of these retrograde shit problems! I love them!!!!!!! :-D

 

Πρεπει να μετρησεις κινησεις και ποσες ανταλλαγες εγιναν και ποιες και πως μπορει να πηγε το μαυρο πιονι στο η2 κλπ κλπ και αν τελικα εχει δικαιωμα ο μαυρος για μεγαλο ροκε ή οχι.

Κλασικο προβλημα, παντ αμου εσπαγαν τα νευρα αυτα(γιατι ειναι πολυ μπελας να τα μελετησεις) αλλά τα αγαπαω κυριολεκτικα γιατι ως μαθηματικος θαυμαζω την παραγωγικη λογικη και την διαδικασια σκεψης που πρεπει να ακολουθηθει για να λυθει!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξεκινήσει ο δεύτερος γύρος του τουρνουά. Δυστυχώς λόγο προβλήματα σύνδεσης έχασα την τελευταία μου παρτίδα μιας και τελείωσε ο χρόνος. Βέβαια ήταν χαμένη η θέση για μένα αλλά τουλάχιστον θα το πάλευα όσο μπορούσα. Για αυτόν τον λόγο στο επόμενο τουρνουά δεν παίζει να είναι τόσο λίγος χρόνος για κάθε κίνηση.

 

Οι δύο όμιλοι έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

 

1ος

 

Fotis_13

eco_

Lanike

 

2oς

 

benign_man

insomnian

Assasin13

anelka39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια θελετε να κανουμε μια συναντηση Αθηναιων σκακιστων insomniacs? Απο οτι εμαθα υπαρχει και σκακιστικη καφε στην οδο Αθηνας κοντα σε μια εκκλησια που λεγεται Αγιος Δημητριος και σαν δευτερη επιλογη,το παλιο γνωστο λαικο σκακιστικο καφενειο ''Πανελληνιον'' Μαυρομιχαλη 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον μια συνάντηση απο κοντά αν συνδυαζόταν και με ένα μίνι τουρνουα. Δυστυχως εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορέσω να έρθω μιας και βρίσκομαι εξωτερικό. Για όσους μένουν Αθήνα είναι ευκαιρία για ΟΤΒ γνωριμία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3 φορες αυτο το app του chess.com δεν πηρε την κινηση ελεος

 

Σε μένα δουλεύει μια χαρά πάντως.

 

 

Εν τω μεταξύ, στην παρτίδα με τον Fotis_13 έχει προκύψει μία τόσο συμμετρική θέση, δε μου έχει ξανατύχει...

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο "σπορ" το σκάκι. Μου άρεσε απο μικρός είχα και συλλογές απο αγαλματίδια. Δεν κατάφερα ποτε να μάθω. Παντα το θεωρούσα παιχνιδι για λίγους.

 

Υ.Γ: Δεν ξέρω ψαγμενα πραγματα συγχωρέστε με αν είπα μπαρουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, στην παρτίδα με τον Fotis_13 έχει προκύψει μία τόσο συμμετρική θέση, δε μου έχει ξανατύχει...

Χμμ δεν το χα προσέξει. Είναι κάπως διαγώνια συμμετρική θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μολις πριν 2 ωρες μου εκλεισαν το account στο chess.com! Εστειλα email να ρωτησω για ποιο λογο εγινε αυτο και μου απαντησαν οτι ειχα ξαναγραφτει παλιοτερα και απαγορευεται να εχεις 2 accounts.

 

Τους ειπα οτι το ειχα ξεχασει και δεν εγινε σκοπιμα και ζητησα να μου επανεργoποιησουν τον λογαριασμο μου και περιμενω απαντηση.Ζηταω συγνωμη που σας χαλασα το τουρνουα με την βλακεια που εκανα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...