Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω κανένα λόγο να σου προσάψω κάτι, δύο παρατηρήσεις μόνο στα γραφόμενά σου, που μου κάνουν εντύπωση:

 

1.Παίζεις χρόνια σκάκι και αφήνεις φίλους ή την κοπέλα σου να σε κερδίσουν.

2.Ενώ είσαι πολύ καλός κάνεις αβλεψία και σε κοντράρει ένας 1600 (1600 στο chess.com πιθανό να είναι και 1200 πραγματικό).

 

Αυτά τα δύο δε συνάδουν με ένα αθλητή-σκακιστή όπως λες σε καμία περίπτωση.Τώρα για τις κατηγορίες δε θα ασχοληθώ, άλλωστε δε με νοιάζει κιόλας.

 

ΥΓ.Ήταν σίγουρο ότι θα έσκαγαν μαύρα σύννεφα στο τουρνουά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα λόγο να σου προσάψω κάτι, δύο παρατηρήσεις μόνο στα γραφόμενά σου, που μου κάνουν εντύπωση:

 

1.Παίζεις χρόνια σκάκι και αφήνεις φίλους ή την κοπέλα σου να σε κερδίσουν.

2.Ενώ είσαι πολύ καλός κάνεις αβλεψία και σε κοντράρει ένας 1600 (1600 στο chess.com πιθανό να είναι και 1200 πραγματικό).

 

Αυτά τα δύο δε συνάδουν με ένα αθλητή-σκακιστή όπως λες σε καμία περίπτωση.Τώρα για τις κατηγορίες δε θα ασχοληθώ, άλλωστε δε με νοιάζει κιόλας.

 

ΥΓ.Ήταν σίγουρο ότι θα έσκαγαν μαύρα σύννεφα στο τουρνουά.

Δεν ειμαι επαγγελματιας σκακιστης, ειμαι ενας ερασιτεχνης αθλητης και με παρανοησες,δεν τους αφησα(τους φιλους η την κοπελα μου) να με κερδισουν,εκανα ισοπαλια. Πολλες φορες γινονται αβλεψιες στο σκακι και στηνονται κομματια και μετα δεν εχει νοημα να παιζεις αν χασεις κομματι χωρις ανταλλαγμα.

 

Πριν λιγες σελιδες δεν εβαλα το παραδειγμα του Anand που εστησε κομματι και εχασε στην 6 κινηση? :)

 

Αν και η αληθεια ειναι,για να ειμαι απολυτα ειλικρινης οτι παμπολλες φορες σε blitz  5αλεπτα παραιτηθηκα σε κερδισμενες θεσεις σε κατωτερους αντιπαλους,γιατι ειχα κανει παραγγελια για φαγητο και χτυπουσε το κουδουνι στην εξωπορτα. Δεν το ειχα καταλαβει οτι ειναι τοσο αυστηροι στο chess.com οπως ειπα εγω παιζω για το κεφι μου και μαλιστα θεωρω αυτον τον κανονισμο γεροντοκοριστικο. Δηλαδη υπονοουν οτι πρεπει παντα να κερδιζω εναν κατωτερο αντιπαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα (fotis_13 απο chess.com),

 

Κριμα για τον benign. Μακάρι να τον επαναφέρουν.

 

Έχασα και γω το ένα παιχνίδι με τον lanike απο χρονο, ήμουν στο φαράγγι στη Σαμάρια στη Κρήτη και δεν ειχα καθόλου σημα και το ειχα ξεχάσει πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα (fotis_13 απο chess.com),

 

Κριμα για τον benign. Μακάρι να τον επαναφέρουν.

 

Έχασα και γω το ένα παιχνίδι με τον lanike απο χρονο, ήμουν στο φαράγγι στη Σαμάρια στη Κρήτη και δεν ειχα καθόλου σημα και το ειχα ξεχάσει πριν.

Thanks Barca. :)

 

Δυστυχως την πατησα επειδη εφτιαξα δευτερο account. Οταν ειχα εγγραφει, στο πρωτο μου λογαριασμο,το ειχα κανει με ενα email απο τον server Lavabit. Δυστυχως πριν ενα χρονο αυτοι επαψαν να υπαρχουν και ο μονος τροπος να πιστοποιησουν απο το chess.com την εγγραφη μου ηταν να μου στειλουν email. Πως ομως οταν δεν υπηρχε πλεον ο server της Lavabit?

 

Αλλος τροπος δεν υπηρχε και αναγκαστηκα να φτιαξω δευτερο account.Δεν πειραζει ,υπαρχουν και αλλα καλα chess sites.

 

Καλη συνεχεια με τους αγωνες σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση: γίνεται ένας απλός παίκτης σαν και μένα χωρίς κάποια ιδιαίτερη ικανότητα στο σκάκι να βελτιωθεί; Ας πούμε σε ένα από τα γνωστά site έχω βαθμολογία 1450 και παίζω περιστασιακά παιχνίδια του ενός λεπτού. Βλέπω ελάχιστη βελτίωση που δεν αξίζει να αναφερθεί. Κάθε παιχνίδι που παίζω είναι σχεδόν σαν να παίζω πρώτη φορά.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Έχω μια ερώτηση: γίνεται ένας απλός παίκτης σαν και μένα χωρίς κάποια ιδιαίτερη ικανότητα στο σκάκι να βελτιωθεί; Ας πούμε σε ένα από τα γνωστά site έχω βαθμολογία 1450 και παίζω περιστασιακά παιχνίδια του ενός λεπτού. Βλέπω ελάχιστη βελτίωση που δεν αξίζει να αναφερθεί. Κάθε παιχνίδι που παίζω είναι σχεδόν σαν να παίζω πρώτη φορά.   

 

Όσο "ανίκανος" και να είσαι, μέχρι το 2000 πραγματικό ELO, μπορείς να φτάσεις.

Από κει και πέρα ξεχωρίζουν τα ταλέντα.

Βρες κάποιες ιστοσελίδες με ασκήσεις,βασικές αρχές σκακιού, πχ κεντροποίηση βασίλισσας,άνοιγμα χωρίς λάθη,αξιωματικοί και άλογα να μπουν γρήγορα στο παιχνίδι, ροκέ για προστασία,πύργοι σε ανοιχτές στήλες κλπ.

Επίσης προσπάθησε να παίζεις παιχνίδια όχι γρήγορα, πχ σκέψη 30' για κάθε παίχτη κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίος γύρος τουρνουά. Το γκρουπ απαρτίζεται απο τους εξείς παίκτες:

 

Assasin13

Insomnian

Fotis_13

Lanike

 

Καλή επιτυχία και καλά παιχνίδια να έχετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

G1iDszK.jpg

Μετα απο 1 λεπτο περιπου:

Βασιλισσα στο δ6!!

What if 0-0-0?

F@ck! It's one of these retrograde shit problems! I love them!!!!!!! :-D

 

Πρεπει να μετρησεις κινησεις και ποσες ανταλλαγες εγιναν και ποιες και πως μπορει να πηγε το μαυρο πιονι στο η2 κλπ κλπ και αν τελικα εχει δικαιωμα ο μαυρος για μεγαλο ροκε ή οχι.

 

 

Τελικά υπάρχει ματ σε 2? μόνο σε 3 έχω βρεί.... :P

 

 

Υπαρχει. Αλλά δεν θελεις να δεις την λυση του. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να εχουμε τον τιτλο του βιβλιου? Ειναι μεγαλο challenge τα προβληματα του.

 

Ειναι απο τον ανυπερβλητο σε προβληματα λογικης Raymond Smullyan. Τωρα το βιβλιο λεγεται τα μυστηρια του Σερλκοκ Χολμς αν δεν κανω λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απο τον ανυπερβλητο σε προβληματα λογικης Raymond Smullyan.

+1 για τον Raymond, ο ορισμός της λογικής σκέψης.

 

Για όσους θέλουν να ξεφύγουν από τα σκακιστικά προβλήματα, αλλά να παραμείνουν στα λογικής, προτείνω ανεπιφύλακτα το παρακάτω:

 

http://www.amazon.co.uk/Satan-Cantor-Infinity-Mind-Boggling-Recreational/dp/0486470369/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1407063781&sr=1-1&keywords=Satan%2C+Cantor%2C+and+Infinity

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...