Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι το θεμα να τα βαλω να μαλωσουν, απλα μου κανει εντυπωση πως με τετοιο πλεονεκτημα χανεται το game... δλδ ενας GM στη θεση του θα εχανε παλι? 3 πιονια επιπλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ας κάνω μια δεύτερη προσπάθεια για ένα τουρνουά. Πόσοι θέλετε να παίξετε σε τουρνούα μεταξύ των μελών του insomnia; Βασικά είναι δύο επιλογές.

 

Η πρώτη είναι turn-based και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ότι μας προσφέρει το chess.com μιας και έχει τέτοια δυνατότητα. Για κάθε κίνηση ο κάθε πάκτης έχει χρόνο απο 1 μέρα μέχρι 14. Στο προηγούμενο είχαμε μια μέρα για κάθε κίνηση. 2-3 μέρες είναι καλύτερα γιατί ορισμένοι είχαν προβλήματα σύνδεσης και χαθηκαν παρτίδες για αυτό το λόγο.

 

Η δεύτερη είναι live game στον server του chess.com. Εκεί συνδέονται οι δυο παίκτες και παίζουν μια παρτίδα με χρόνο π.χ. 1 ώρα για τον καθένα. Υπάρχει λογισμικό το vega chess που αυτοματοποιεί την όλη διαδικασία αλλά θα πρέπει να γίνεται συνενόηση για το ποτε θα παικτεί η παρτίδα. Μπορεί να γίνει τουρνουα σε στυλ πρωταθλήματος ή τουρνουά με λίγους γύρους.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι, για οποιον θέλει να πάρει μέρος, ένας λογαριασμός στο chess.com που είναι δωρεάν. Όποιος θέλει να πάρει μέρος ας απαντήσει σε εμένα σε πμ ή στο νήμα για να δούμε πόσοι θέλουν να παίξουν και τι ακριβώς.

 

Θα στείλω το μήνυμα και σε πμ σε αρκετούς που έχουν ποσταρει στο νήμα γιατί θα χαθεί στο μπλα-μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η δεύτερη είναι live game στον server του chess.com. Εκεί συνδέονται οι δυο παίκτες και παίζουν μια παρτίδα με χρόνο π.χ. 1 ώρα για τον καθένα. Υπάρχει λογισμικό το vega chess που αυτοματοποιεί την όλη διαδικασία αλλά θα πρέπει να γίνεται συνενόηση για το ποτε θα παικτεί η παρτίδα. Μπορεί να γίνει τουρνουα σε στυλ πρωταθλήματος ή τουρνουά με λίγους γύρους.

 

 

 

 

Μεσα.

 

Αλλα με τον πιο πανω τροπο , οχι να φαμε ενα μηνα γιατην καθε παρτιδα (και στο τελος να ξεχαστουμε κιολας και να χασουμε την παρτιδα τζαμπα οπως την πατησα εγω  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα.

 

Αλλα με τον πιο πανω τροπο , οχι να φαμε ενα μηνα γιατην καθε παρτιδα (και στο τελος να ξεχαστουμε κιολας και να χασουμε την παρτιδα τζαμπα οπως την πατησα εγω  :P )

 

Και εγώ αυτό προτιμώ για να τελειώνουμε πιο γρήγορα. Ελπίζω να απαντήσουν και οι υπόλοιποι.

 

Παρεπιπτωντος όποιος έχει όρεξη για μια παρτίδα αυρίο Κυριακή ας μου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ το turn-based. Βασικά είναι και ο μόνος λόγος που είμαι γραμμένος στο chess.com. Παίζω πάντα πολύ γρήγορα και αν βρεθώ online μαζί με τον αντίπαλο θα τελειώσουμε την παρτίδα κανονικά αλλά αν προκύψει κάτι και πρέπει να φύγω τότε θα συνεχίσω άλλη ώρα χωρίς να χάσω την παρτίδα. Αν κάποιος φοβάται να μν το ξεχάσει μπορεί να βάλει τη σελίδα του αγώνα ως home page και να του ανοίγει μαζί με τις υπόλοιπες καρτέλες κάθε φορά που ανοίγει τον browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θα συμμετέχω όπως και στο πρώτο τουρνουά.

 

Δεν με πειράζει πολύ ο τρόπος που θα παίζουμε. Η αλήθεια είναι ότι έχασα δύο ματς στο 1ο τουρνουά γιατί έλειπα σε διακοπές σε απομακρυσμένη περιοχή χωρίς σύνδεση.

Βέβαια το καλύτερο για μένα είναι 2-3 μέρες η κάθε κίνηση, αλλά όταν βρεθεί χρονος πχ ΣαββατοΚύριακα να τελειώνει το παιχνίδι ή τουλάχιστον να παίζονται καμιά 10ρια κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Τώρα που το σκέφτομαι δεν υπάρχει λόγος να μην γίνουν και τα δυο. Για τα live games θα κάνουμε ένα δοκιμαστικό τουρνουά των 2-3 γύρων για να δουμε αν μπορούμε να συννενοηθούμε και προκύψουν παρατράγουδα. Πιστεύω ότι καμια δεκαριά άτομα θα μαζευτούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίξει πότε g6;

το σαχ να παίξει βασιλιά στο η6. Τοτε μαλλον πιονι ζ4

αν λεμε για 3 μερες η κίνηση είμαι κ εγω μέσα. Η/Υ και chess engine θα χρησιμοποιούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα και εγώ!!!Πιστεύω πως τα live games είναι το πιο σωστό!!!

 

Τι όνομα χρήστη έχεις στο chess.com; Φτιάχνω ένα group και στέλνω προσκλήσεις για να είναι λίγο πιο οργανωμένα τα πράγματα. Προς το παρών είναι κενό αλλά λογικά με την πάροδο του χρόνου θα έχει έστω και λίγη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαχ να παίξει βασιλιά στο η6. Τοτε μαλλον πιονι ζ4

αν λεμε για 3 μερες η κίνηση είμαι κ εγω μέσα. Η/Υ και chess engine θα χρησιμοποιούμε?

:fear:

 

 

Τι ακριβώς εννοείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαχ να παίξει βασιλιά στο η6. Τοτε μαλλον πιονι ζ4

αν λεμε για 3 μερες η κίνηση είμαι κ εγω μέσα. Η/Υ και chess engine θα χρησιμοποιούμε?

 

Τι όνομα χρήστη έχεις στο chess.com; Τα παιχνίδια θα γίνονται χωρίς chess engine. Απαγορεύεται έτσι και αλλιώς απο το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...