Προς το περιεχόμενο

Υχεία για διάδρομο γραφείου 20 μέτρων


Kill_bill2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για φτηνά ηχεία (τουλάχιστον 5-6 υχεία) για σύνδεση με κάρτα ύχου H/Υ με 6 εξόδους. Τα θέλω για διάδρομο γραφείου 15-20 μέτρα να παίζει χαμηλά απαλή κλάσική μουσική οπότε δεν με ενδιαφέρει ποιότητα.

Έχω βρει αυτά. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809280&sid=1 Και θα τα διασπύρω σε όλο τον διάδρομο μαζί με το sub.

Έχω ερωτήσεις. 

1) Θα παίζουν όλα τα μικρά υχεία (χωρίς το μπάσο) την ίδια μουσική; Γιατί θέλω το κάθε μικρό υχείο να παίζει αυτόνομα και όχι με surround.

2) Θα τα ανοίξω και θα αντικαταστήσω το καλώδιο με μεγαλύτερο RCA για να καλύψω μεγαλύτερη απόσταση. Κανένα πρόβλημα;

3)Θα τα στηρίξω με δικιά μου κατασκευή με μικρές σιδερένιες γωνίες τοίχου κοντά στο ταβάνι του διαδρόμου.

4) Καμιά καλύτερη λύση σε ηχεία (στα ίδια λεφτά 30 ευρώ το μέγιστο); Σκεύτομαι κάτι λάθος σε όσα λέω να κάνω;

 

ΥΓ.    Κυρίως με νοιάζει η απάντηση στο 1)

Επεξ/σία από Kill_bill2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, σε ολα.

 

Καταρχάς μέσα στο sub (μπάσο οπως λες) ειναι ο ενισχυτής τους. Εαν τον κατάργησης δεν θα παίζουν καθως η κάρτα ηχου δεν εχει ενισχυτή ικανό για αυτα.

 

Ισοδύναμα δεν θα έπαιζαν ετσι και αλλιώς καθως η λογική του 5,1 ειναι για τις ταινίες. Στην μουσική έχοντας μονο 2 κανάλια R και L παίζει μονο το εμπρός ζεύγος. Έκτος εαν έβρισκες κάποιο player που να έκανε virtual 5,1 η 6 channel stereo οπως κάνουν μερικοί AV ενισχυτές.

 

Άρα με λιγα λόγια με αυτα τα λεφτα δεν μπορεις. Θες κάποιο ενισχυτή η micro ολοκληρωμένο υχοσύστημα, ενα speaker selector να μοιράζει τις ωμικές αντιστάσεις των μεγάφωνων, και τα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...