Προς το περιεχόμενο

Σε άνοδο το μερίδιο αγοράς των Windows Phone στην Ευρώπη


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Αν δεν υπήρχαν και τα "σκουπίδια" που λες, να δεις που θα ήταν οι τιμές.</p>

 

Δεν νομίζω... Είναι εκεί που ήταν (και παραπάνω) πριν βγουν τα κινεζικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τέλοσπάντων, όπως και να χει κρίμα για τους αγοραστές τους και η ζωή συνεχίζεται.

Γιατί κρίμα για τους αγοραστές τους; Μια χαρά λειτουργικό είναι, ελαφρύ γρήγορο και δεν κολλάει καθόλου. Τώρα φυσικά δεν έχει το app market 10.000 εφαρμογές με χαρτιά τουαλέτας και lightsabers αλλά υπομονη...
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κρίμα για τους αγοραστές τους; Μια χαρά λειτουργικό είναι, ελαφρύ γρήγορο και δεν κολλάει καθόλου. Τώρα φυσικά δεν έχει το app market 10.000 εφαρμογές με χαρτιά τουαλέτας και lightsabers αλλά υπομονη...

Και βαρετό αλλά είναι προσωπική άποψη μιας και βαριέμαι να βλέπω ιδια εικονίδια και τα αλλάζω κάθε 10-15 μέρες. Το app market προς το παρόν είναι απαράδεκτο και εφαρμογές που βρίσκεις δωρεάν στο android πρεπει να πληρώσεις στο windows market. Μακάρι να εξελιχτεί και να γίνει ένα δυναμικό λειτουργικό που θα έχει λόγο ύπαρξης για να περιοριστούν οι δύο πόλοι ωστε να νιωσουν μια απειλή και να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βαρετό αλλά είναι προσωπική άποψη μιας και βαριέμαι να βλέπω ιδια εικονίδια και τα αλλάζω κάθε 10-15 μέρες. Το app market προς το παρόν είναι απαράδεκτο και εφαρμογές που βρίσκεις δωρεάν στο android πρεπει να πληρώσεις στο windows market. Μακάρι να εξελιχτεί και να γίνει ένα δυναμικό λειτουργικό που θα έχει λόγο ύπαρξης για να περιοριστούν οι δύο πόλοι ωστε να νιωσουν μια απειλή και να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο.

Ποιες είναι εφαρμογές που είναι δωρεαν στο android και πρέπει να πληρώσεις στα windows phone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες είναι εφαρμογές που είναι δωρεαν στο android και πρέπει να πληρώσεις στα windows phone?

Αρκετα παιχνιδακια (που μαλιστα ειναι απο τις δημοφιλεστερες εφαρμογες) ειναι δωρεαν σε  android , αλλα σε windows phone ειναι επι πληρωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το γυρίσαμε στα παιχνίδια? Υποθέτω ότι μιλάς για τα angry birds. Όταν μιλάμε δωρεάν βέβαια στο android εννοούμε ότι έχει ads.  Προσωπικά σιχαίνομαι τις διαφημίσεις και ευχαρίστως θα δώσω το τρομακτικο ποσό του ενός ευρώ που κοστίζει το angry birds στα Windows Phones για να μην τις ξαναδώ. Και φυσικα να έχω και το extra πλεονέκτημα των achievements. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το γυρίσαμε στα παιχνίδια? Υποθέτω ότι μιλάς για τα angry birds. Όταν μιλάμε δωρεάν βέβαια στο android εννοούμε ότι έχει ads.  Προσωπικά σιχαίνομαι τις διαφημίσεις και ευχαρίστως θα δώσω το τρομακτικο ποσό του ενός ευρώ που κοστίζει το angry birds στα Windows Phones για να μην τις ξαναδώ. Και φυσικα να έχω και το extra πλεονέκτημα των achievements. 

Τι εννοεις τωρα το γυρισαμε στα παιχνιδια?

Τα παιχνιδια ειναι απο τις δημοφιλεστερες εφαρμογες κινητων τηλεφωνων.

 

Επισης, τα παιχνιδια σε windows phone ειναι μια χαρα port σε αντιθεση με αλλες εφαρμογες που εχουν μειωμενη λειτουργικοτητα (σε συγκριση με τις ανταγωνιστικες πλατφορμες) λογω περιορισμων του λειτουργικου ή βαρεμαρας του developer λογω χαμηλου market share.

 

Οσον αφορα τις διαφημισεις και το δωρεαν λογισμικο, επιλογες ειναι αυτα.

Απλα σε windows phone συνηθως δεν εχεις την επιλογη: πρεπει υποχρεωτικα να πληρωσεις και το εχεις χωρις διαφημισεις.(τι μιλαμε για το angry birds, τι για το fruit ninja, τι για το cut the rope κλπ)

Σε android εχεις επιλογες: ή το πληρωνεις και το εχεις χωρις διαφημισεις ή δεν το πληρωνεις και εχεις την πληρη εκδοση δωρεαν με διαφημισεις.

 

 

Ακομα, συχνα διαφορα δημοφιλη παιχνιδια ακομα και στην εκδοση που ειναι επι πληρωμη χωρις διαφημισεις, σε android ειναι φθηνοτερα απο οτι σε windows phone (doodle jump 0.75€ vs 2.99€, Plants vs. Zombies 2.83€ vs 4.99€ κλπ)

 

 

Εσενα μπορει να σου αρεσει να μην εχεις επιλογες, δεκτον.

Στον περισσοτερο κοσμο ομως του αρεσει που εχει επιλογες και συνηθως προτιμαει την δωρεαν εκδοση ενος παιχνιδιου οταν εχει την επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις τωρα το γυρισαμε στα παιχνιδια?

Τα παιχνιδια ειναι απο τις δημοφιλεστερες εφαρμογες κινητων τηλεφωνων.

 

Επισης, τα παιχνιδια σε windows phone ειναι μια χαρα port σε αντιθεση με αλλες εφαρμογες που εχουν μειωμενη λειτουργικοτητα (σε συγκριση με τις ανταγωνιστικες πλατφορμες) λογω περιορισμων του λειτουργικου η βαρεμαρας του developer λογω χαμηλου market share.

 

Οσον αφορα τις διαφημισεις και το δωρεαν λογισμικο, επιλογες ειναι αυτα.

Απλα σε windows phone δεν εχεις την επιλογη: πρεπει υποχρεωτικα να πληρωσεις.

Σε android εχεις επιλογες: η το πληρωνεις και το εχεις χωρις διαφημισεις η δεν το πληρωνεις και το εχεις με διαφημισεις.

Εσενα μπορει να σου αρεσει να μην εχεις επιλογες, δεκτον.

Πολλές εφαρμογές στα windows έχουν την επιλογή try και σε αρκετές περιοτωσεις η εφαρμογή είναι πλήρης,αλλά με κάποιες διαφημίσεις!

Γι'αυτο μη τσακωνεστε,για μ@λ@κιες!

Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τις δωρεάν εφαρμογές που έχω στα WP και δε νιώθω ότι μου λείπει κάτι που είχα στο android!Και ας είναι dual boot με jb,το κινητό μου,δεν έχω κάτι που να με κάνει να το γρυριζω σε android!

Γούστα και ανάγκες του καθενός!

Τα android είναι πιο πλήρες σα λογισμικό,απ'τα πιο νεαρά WP,αλλά δε διαλέγουμε πάντα μ'αυτο το κριτήριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το γυρίσαμε στα παιχνίδια? Υποθέτω ότι μιλάς για τα angry birds. Όταν μιλάμε δωρεάν βέβαια στο android εννοούμε ότι έχει ads.  Προσωπικά σιχαίνομαι τις διαφημίσεις και ευχαρίστως θα δώσω το τρομακτικο ποσό του ενός ευρώ που κοστίζει το angry birds στα Windows Phones για να μην τις ξαναδώ. Και φυσικα να έχω και το extra πλεονέκτημα των achievements. 

 

Καλά το ότι σε ενοχλούν οι διαφημίσεις δεν αλλάζει το γεγονός που αναφέρθηκε πριν.

 

Εγώ πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα ανέβει το λειτουργικό. Προσωπικά μου αρέσει αρκετά. Λιγότερο από το Android αλλά περισσότερο από το iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάς για εφαρμογές το πρώτο πράγμα που μου πηγαίνει στο μυαλό σίγουρα δεν είναι τα παιχνίδια. Για αυτό εξάλλου λέγονται παιχνίδια. Είναι δικιά τους κατηγορία. Whatever though.

 

Υποχρεωτικά πάντως το να πρέπει να πληρώσεις δεν ισχύει ούτε στα Windows Phone εκτός και αν τα μόνα παιχνίδα που έχει ειναι τα XBOX Live......not :P

Τα οποία βέβαια έχουν κάποια standards ένα εκ των οποίων είναι no ads.

 

Κοιτάζοντας βέβαια τα σχόλια στο Google Play για το angry birds η επιλογή του να μην το πληρώσεις στο android μοιάζει ως η χειρότερη δυνατή για την ψυχική σου υγεία :lol:

 

fun game but too many ads. New ad every other game almost. Each time an ad shows up the game lags. Makes game unbearable to play

 

Now they have forced 15 second ads every 3-4 turns. They're already making money hand over fist. Should change the name to Greedy Birds!

 
Rovio is turning into Google. Ads, ads, and more ads. Annoying and distracting! They really want to take their company public at any cost, so I paid the 99 cents to go ad-free. Yay!
 
Ok, i like the app and i realize i am not paying for it but SERIOUSLY!!!!! I am getting stopped about every other retry for a full page ad, and just now an ad FROZE MY PHONE!!!!! Not just stopped and shut down the app, total freeze, non-responsive, HAD TO PULL MY BATTERY. I am rating it down so maybe someone actually at rovio will see this and make some kind of change. It is hard to have fun when you need to stop having fun every five seconds
 
 


Πολλές εφαρμογές στα windows έχουν την επιλογή try και σε αρκετές περιοτωσεις η εφαρμογή είναι πλήρης,αλλά με κάποιες διαφημίσεις!
Γι'αυτο μη τσακωνεστε,για μ@λ@κιες!
Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τις δωρεάν εφαρμογές που έχω στα WP και δε νιώθω ότι μου λείπει κάτι που είχα στο android!Και ας είναι dual boot με jb,το κινητό μου,δεν έχω κάτι που να με κάνει να το γρυριζω σε android!
Γούστα και ανάγκες του καθενός!
Τα android είναι πιο πλήρες σα λογισμικό,απ'τα πιο νεαρά WP,αλλά δε διαλέγουμε πάντα μ'αυτο το κριτήριο!

Τα Windows Phone έχουν περισσότερες free εφαρμογές αναλογικά αν τα συγκρίνεις με αυτές του android.

 

Αν βρώ το συγκριτικό θα το ποστάρω. Για την ώρα σύμφωνα με το διάγραμμα του AAWP μόνο το 22% είναι paid. Το ποσοστό του android είναι λίγο μεγαλύτερο.

 

marketplace-price-oct-12.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε κριτικες για το angry birds στις 2 πλατφορμες.

Σημειωτεον στο android διαλεξα την δωρεαν εκδοση.

 

Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rovio.angrybirds#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLnJvdmlvLmFuZ3J5YmlyZHMiXQ..

4.6 stars στα 5

 

Windows Phone

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/angry-birds/e4571a02-0b87-e011-986b-78e7d1fa76f8

3 stars στα 5

 

 

Και σχολια(τα αρνητικα που μου εμφανιζει στην πρωτη σελιδα) για την επι πληρωμη εφαρμογη σε windows phone:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/angry-birds/e4571a02-0b87-e011-986b-78e7d1fa76f8

 

Make it FREEEEEEEEE

 

Angry at the price

 

Favourite game at a price, while others can have it for free?? NO THANK YOU!

 

Σοβαρά μιλάτε τώρα; Σώπα ρε ζώα που θέλετε να το αγοράσουμε κιόλας! Ξεφτίλες! Τόσο καιρό που είχα το xperia, μου το έχετε δωρεαν εκεί και τώρα στο Nokia lumia μου θελετε και λεφτά. ΖΩΑ !

 

0.99€ nice job microhard

 

 

 

--------------------------

 

 

Οπως ειδες παντα θα υπαρχουν οι δυσαρεστημενοι, βεβαια τυγχανει για το παιχνιδι που διαλεξες οι δυσαρεστημενοι να ειναι περισσοτεροι ποσοστιαια στην επι πληρωμη εφαρμογη windows phone απο οτι στην δωρεαν του android.

 

Μαλιστα στο android εχεις την επιλογη αν σε ενοχλουν οι διαφημισεις, να παρεις την επι πληρωμη εφαρμογη (που μερικες φορες ειναι φθηνοτερη απο του windows phone, πχ asphalt 7 android 0.89€  vs 2.99€ του παλιοτερου asphalt 5 σε windows phone).

Εσυ προτιμας να μην εχεις την επιλογη και μερικες φορες να πληρωνεις παραπανω για τα ιδια ή παλιοτερα παιχνιδια, δεκτον. Σε καποιον αλλον μπορει να του αρεσει να φοραει παρωπιδες, γουστα ειναι αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε κριτικες για το angry birds στις 2 πλατφορμες.

Σημειωτεον στο android διαλεξα την δωρεαν εκδοση.

 

Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rovio.angrybirds#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLnJvdmlvLmFuZ3J5YmlyZHMiXQ..

4.6 stars στα 5

 

Windows Phone

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/angry-birds/e4571a02-0b87-e011-986b-78e7d1fa76f8

3 stars στα 5

 

 

Και σχολια(τα αρνητικα που μου εμφανιζει στην πρωτη σελιδα) για την επι πληρωμη εφαρμογη σε windows phone:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/angry-birds/e4571a02-0b87-e011-986b-78e7d1fa76f8

 

Make it FREEEEEEEEE

 

Angry at the price

 

Favourite game at a price, while others can have it for free?? NO THANK YOU!

 

Σοβαρά μιλάτε τώρα; Σώπα ρε ζώα που θέλετε να το αγοράσουμε κιόλας! Ξεφτίλες! Τόσο καιρό που είχα το xperia, μου το έχετε δωρεαν εκεί και τώρα στο Nokia lumia μου θελετε και λεφτά. ΖΩΑ !

 

0.99€ nice job microhard

 

 

 

--------------------------

 

 

Οπως ειδες παντα θα υπαρχουν οι δυσαρεστημενοι, βεβαια τυγχανει για το παιχνιδια που διαλεξες οι δυσαρεστημενοι να ειναι περισσοτεροι ποσοστιαια στην επι πληρωμη εφαρμογη windows phone απο οτι σητν δωρεαν του android.

 

Μαλιστα στο android εχεις την επιλογη αν σε ενοχλουν οι διαφημισεις, να παρεις την επι πληρωμη(που μερικες φορες ειναι φθηνοτερη απο του windows phone).

Εσυ προτιμας να μην εχεις την επιλογη, δεκτον.

Πάλι λες ανακρίβειες.

Που είπα εγώ ότι προτιμάω να μην εχω επιλογή?

 

Επίσης βλέπω τώρα ανέφερες το PvZ. Το έχεις παίξει στο Android? Στα Windows Phone υπόψιν είναι η full έκδοση. Απο όσο ξέρω στο IOS αν θες να το εχεις ολόκληρο πρέπει να πληρώσεις extra με in app purchases. Υποθέτω το ίδιο ισχύει και στο android.

 

I enjoyed adventure mode but the main reason I bought this app was for the zen garden and mini games. However they are non existent on androids. Please add zen garden and mini games in next update.

 

Επίσης είχε βγεί και σε DOTW στα 3Euro για όποιον ενδιαφερόταν να το πάρει φτηνότερα. Έτσι το πήρα εγώ.

Το ότι αρκετά XBOX Live (το τονίζω γιατί μερικοί θα νομίζουν πως μόνο αυτά υπάρχουν) είναι πιο ακριβά δεν διαφωνώ. Ισχύει και υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι. Η κατάσταση βέβαια έχει βελτιωθεί δραματικά με πολλές μειώσεις αλλά και χάρη στα εβδομαδιαία DOTW. Πιστεύω πως στα Windows Phone 8 που υποστηρίζουν native coding θα εξομαλυνθούν οι διαφορές.

 

Βέβαια εσείς μιλήσατε για εφαρμογές που είναι δωρεαν στο android και πρέπει να πληρώσεις στα Windows Phones. Οπότε αν είναι να μου παραθέτεις τέτοιες τουλάχιστον βρες κάτι άλλο εκτός του angry birds. Και δεν λέω ότι δεν μπορεί να υπάρχουν απλώς θέλω να μάθω για ποιές μιλάμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...