Προς το περιεχόμενο

Καινούριο laptop δεν bootαρει!


Zugzwang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, παιδιά. Τα Χριστούγεννα πήρα ένα Sony Vaio SV-E1512E1E/SI με προεγκατεστημένα τα 8αρια. Μέχρι σήμερα το απόγευμα δούλευε κανονικά ώσπου του αφαίρεσα την μπαταρία, γιατί είχε φορτίσει πλήρως, και δούλευε μόνο με ρεύμα (κυρίως με ρεύμα το χρησιμοποιώ για να μη χαλάσει η μπαταρία).

Όταν την αφαίρεσα λοιπόν μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι η μπαταρία δεν αναγνωρίζεται ή δεν είναι συμβατή. Πάτησα ΟΚ και μπήκε σε κάτι σαν αδράνεια. Λέω "κάτι" γιατί δεν έβγαινε από την αδράνεια και πάτησα το κουμπί ενεργοποίησης/ απενεργοποίησης για να κλείσω το laptop.

Το άνοιξα ξανά, μπήκε κανονικά στα windows, μου ξαναεμφάνισε το μήνυμα για την μπαταρία και μου έβγαλε μια ειδοποίηση κάτω δεξιά ότι πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για διόρθωση σφαλμάτων στο δίσκο. Έκανα επανεκκίνηση, έγινε μπλε η οθόνη, εμφάνισε ένα θλιμμένο smiley με ένα μήνυμα σφάλματος το οποίο δεν πρόλαβα να διαβάσω γιατί ήμουν μακριά απ' την οθόνη (το έχω ξαναπετύχει σ' αυτό το laptop) και από τότε... dead.

Όχι dead-dead αλλά δεν μπαίνει καθόλου στα windows. Ανοίγουν όλα τα λαμπάκια, ανταποκρίνεται στα caps lock κτλ, δείχνει το σήμα του vaio στην εκκίνηση όπως και πριν το πρόβλημα, μαυρίζει η οθόνη και μετά τίποτα. Ο δείκτης του ποντικιού πάντως κινείται κανονικά στο μαύρο φόντο. Προσπάθησα να μπω στα bios αλλά δεν είδα αποτέλεσμα με όποιο κουμπί και να πάτησα (όλα τα f και το del). 

Τι λέτε να φταίει; Το λογισμικό ή είναι κάτι σοβαρότερο; Αν είναι το λογισμικό και κάνω format, θα χάσω τη διετή εγγύηση του laptop;

 

Περιέγραψα το πρόβλημα όσο πιο λεπτομερώς μπορούσα, 

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άνοιξα ξανά τώρα και το βελάκι έχει εξαφανιστεί. Μετά το σήμα του vaio δηλαδή μαυρίζει η οθόνη και μένει εκεί. Πάτησα alt+ctrl+del και δεν έγινε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με format δεν χάνεις την εγγύηση, γιατί η Sony δεν καλύπτει μέσα στην εγγύηση της και το λειτουργικό. Είχα ρωτήσει την αντιπροσωπεία για το συγκεκριμένο θέμα, όταν σκεφτόμουν να αγοράσω ένα Sony που ήθελα από την αρχή να του αλλάξω λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα με την μπαταρια πανω ή την εχεις ακομα εκτος. Πριν το χρησιμοποιουσες παλι χωρις μπαταρια χωρις προβλημα; Την μπαταρια την εβαζες εβγαζες ενω το laptop ηταν σε λειτουργια; Εγινε καμια διακοπη ρευματος ενω δεν ειχε την μπαταρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βιος τον βλεπει τον δισκο? με safemode δοκιμασε?

Στα bios δεν μπορώ να μπω...

 

ολα αυτα με την μπαταρια πανω ή την εχεις ακομα εκτος. Πριν το χρησιμοποιουσες παλι χωρις μπαταρια χωρις προβλημα; Την μπαταρια την εβαζες εβγαζες ενω το laptop ηταν σε λειτουργια; Εγινε καμια διακοπη ρευματος ενω δεν ειχε την μπαταρια;

Τα δοκίμασα όλα. Μόνο με το ρεύμα, μόνο με την μπαταρία και μαζί το ρεύμα και την μπαταρία. Τζίφος. 

 

Σήμερα το πρωί όμως που το ξαναάνοιξα, στην οθόνη που δείχνει το σήμα του vaio στο κάτω μέρος έγραφε "περιμένετε", που δεν υπήρχε χθες. Μετά από λίγο μου εμφανίστηκε ένα μήνυμα που έγραφε πάνω-κάτω ότι τα windows δε φορτώνουν σωστά και αν θέλω να κάνω επανεκκίνηση μήπως φτιάξει το πρόβλημα ή να μου εμφανιστούν κάποιες επιλογές για προχωρημένους. Μη ξέροντας τι να επιλέξω, είπα να πάρω το τεχνικό τμήμα του καταστήματος που αγόρασα το laptop και ο τύπος μου είπε "ε κάνε μια επανεκκίνηση να δούμε" και ύστερα επέστρεψε η γνωστή μαυρίλα...

Να μην τα πολυλογώ, πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών της sony και μου είπαν, ενώ ο υπολογιστής είναι κλειστός, να χρησιμοποιήσω το κουμπί assist που έχουν στο πληκτρολόγιο όλοι οι υπολογιστές της εταιρίας. Απ' το μενού που εμφανίζεται μου είπαν να κάνω ένα διαγνωστικό έλεγχο για να τσεκάρουμε σκληρό κτλ. Αν όλα είναι εντάξει, κατά 90% φτιάχνεται με μια απλή αποκατάσταση που θα επαναφέρει το laptop στην κατάσταση που το παρέλαβα, με το λειτουργικό φορεμένο κανονικά. Ο διαγνωστικός έλεγχος δε μου εμφάνισε κανένα πρόβλημα οπότε θα προχωρήσω τώρα στην αποκατάσταση.

(τα έγραψα όλα αυτά κυρίως για την περίπτωση που κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα)

 

 

Παιδιά, ισχύει αυτό που μου είπε ο τεχνικός της sony ότι όταν φτάσει το 100% η μπαταρία, δε φορτίζει άλλο και δεν χαλάει; Εγώ την έβγαζα για να μη χαλάσει όπως έγινε με το προηγούμενό μου laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρια ειναι για να μενει πανω, αλλιως δεν εχεις laptop. Σταματαει να φορτιζει ναι. Γενικα δεν αξιζει να την προσεχεις οπως ειπες καθως ειδες τι επαθες πιθανον να το εγινε απο το βαλε βγαλε, ακομα και αν με την προσοχη διατηρηθει σε καλυτερη κατασταση για μεγαλυτερο διαστημα. Αν δεν την εχεις επανω δεν την εχεις καθολου αρα τι να το κανεις, ασε που δεν ειναι και πρακτικο το βαλε βγαλε, δε θα χαρεις laptop ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...