Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αθορυβου τροφοδοτικου


blackkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά  σας έχω πρήξει με αυτό το θέμα αλλά πραγματικά έχω απελπιστεί καθώς είναι η 2η φορά που την πατάω  Ας απαντήσουν πραγματικά όσοι είναι γνώστες και όσοι είναι κάτοχοι συγκεκριμένων τροφοδοτικών.. Είχα ένα τροφοδοτικό CM GX 550 το οποίο έκανε απίστευτο θόρυβο και έτσι από την πρώτη μέρα που το αγόρασα άλλαξα τον ανεμιστήρα του με έναν αθόρυβο (και έτσι έγινε τελείως αθόρυβο) ο οποίος φυσικά πρόσφερε πολύ μικρή ποσότητα αέρα μέσα με αποτέλεσμα μετά από 2 χρόνια gaming να αρχίσει να πεθαίνει. 

 

Διαβάστε σχετικό θέμα εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/470271-%CF%80%CE%B5%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

 

Εν συνεχεία  μετά από συζήτηση εδώ στο φόρουμ  πολύ κακώς κατέληξα στο XFX ProSeries 750W XXX Edition. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό μου το παρουσιασανε εδώ στο φόρουμ ως "αθόρυβο" και "ποιοτικό" και μεταξύ άλλων προτάσεων δυστυχώς κατέληξα σε αυτό ... Όμως πάρα πολύ από τον όρο "αθόρυβο",ο ανεμιστήρας δουλεύει συνέχεια κ αρκετά γρήγορα και βουίζει αρκετά. τα αποσπομενα καλώδια ειναι κοντά και πάρα πολύ σκληρά, και δεν φαίνονται και τόσο ποιοτικά με αποτέλεσμα να φάω ξενερα και να το αφαιρέσω στο 1ο δεκάλεπτο  Το πακεταρισα όπως ήταν ακριβώς και επιστρέφει αύριο στο visiostudioμε την προϋπόθεση να μου στείλουν ένα άλλο. Και για όποιον ενδιαφέρετε έχω σχετική αγγελία εδω : http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/overclocking/123896-xfx-power-supply-750w-atx-24-pin-pro-series-xxx-edition/

 

Το σύστημα μου αποτελείται από το Fractal Design Define R4, Intel® Core™ i5 750 - MSI GTX 660 Ti Power Edition OC 2G - Kingston + Corsair 8GB 1333MHz και 2 σκληρους.

 

Θέλω ένα τροφοδοτικό να είναι τουλάχιστον σε κατάσταση ηρεμίας ΑΘΟΡΥΒΟ - SILENT - ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΠΤ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΑΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΑΦΤΙ ΣΟΥ.  Επίσης, το τροφοδοτικό να μου παρέχει πλήρως τα καταληλα watt στο σύστημα μου δίχως να υπάρχει κανένα θέμα στο να ζοριστεί  και επίσης να είναι ποιοτικό, και να έχει μια Α εγγύηση. Μια θεωρία λέει πως όσο περισσότερα watt είναι ένα τροφοδοτικό τόσο περισσότερη ανάγκη για ψύξη χρειάζεται, και τόσο περισσότερο θορυβώδες είναι. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά αν με καλύπτουν τα 550 watt η τα 600, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάω 750-80 watt.

 

 

Τελειώνοντας, ο φιλος MoviemakerGR moy πρότεινε το TX650M. Ποια η γνώμη σας??

Τιμη μεχρι 100 euro απο visiostudio.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

[...]

Τελειώνοντας, ο φιλος MoviemakerGR moy πρότεινε το TX650M. Ποια η γνώμη σας??

[...]

 

Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό έχω απ το καλοκαίρι κι είναι εξαιρετικά ήσυχο. Δηλ. σε κανονικές συνθήκες, την ημέρα και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος ambient θόρυβος, πρέπει να στήσω αυτί για ν ακούσω το pc και δεν είναι βέβαιο πως θα τα καταφέρω, συνήθως κοιτάω το λαμπάκι του power όταν είναι κλειστή η οθόνη (και τα υπόλοιπα κομμάτια είναι επίσης αρκετά αθόρυβα). Τώρα επειδή δεν ξέρω πόσο ψείρας είσαι με το θέμα, γνωρίζω πως υπάρχουν άλλα corsair (κι όχι μόνο) στα οποία το fan δε λειτουργεί από κάποιο φορτίο και κάτω. Ίσως να προτιμούσες κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το αντίστοιχο της Corsair στα 750 watts σε ένα φίλο και επιβεβαιώνω ότι αυτή η σειρά είναι πολύ αθόρυβη.

ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο είναι και αυτό που έχω εγώ και φαίνεται και στην υπογραφή μου. Δουλεύει στις 1200 στροφές και ότι και να κάνω ποτέ δεν πάει παραπάνω. Επίσης, ακόμα και μετά από ώρες gaming αν το ακουμπήσω είναι σχεδόν κρύο!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε που έχεις αραδιάσει τα topics και κάνεις σαν να μην πω τι... (γιατί θα φάμε και κανα ban).

 

Αυτό είναι το PSU σου στο 650αρι:

http://www.hardwaresecrets.com/article/XFX-PRO-650-W-XXX-Edition-Power-Supply-Review/1604/11

 

Αν ψάξεις να βρεις reviews για το Seasonic M12-ii θα βρεις πολλά περισσότερα μιας που είναι πανομοιότυπο (το original). Το έχω κι εγώ στα 750W μάλιστα (το Seasonic) και σε διαβεβαιώ πως δεν ακούγεται τίποτα. Σε προκαλώ να έρθεις σπίτι και αν ακούσεις ΚΙΧ θα στο χαρίσω. Κάνε μια βόλτα στην γύρα (Google is your friend) και δεις τι σημαίνει Seasonic+Noise.

 

Ξέρεις όλα τα πράγματα ενίοτε βγαίνουν και προβληματικά. Ένας φίλος αγόρασε SLK και έσκασε +40 χιλιάρικα για να πάρει τα έξτρα, και για έξι μήνες ήταν στα συνεργεία. Όταν αποφάσισε να τα κάνει π...α του δώσαν άλλη τελικά. Αν έχεις προβληματικό προϊόν και δεν είναι από αλλού ο θόρυβος (σου είπα και αλλού βάλε ένα μολύβι να σταματήσεις τον ανεμιστήρα να καταλάβεις αν είναι από εκεί) να το γυρίσεις πίσω να στο αλλάξουν.

 

Τα καλά Corsair η Seasonic τα έφτιαχνε και έκανε το όνομά της (και λέω έφτιαχνε γιατί πλέον τα κάνει η CWT). Πλέον κατασκευάζει μόνο την κορυφαία της σειρά την AX (όχι την AXi).

 

Ψάξε και για τα εξαιρετικά κατά τα άλλα Corsair ΤΧ με θέμα το coil whine να δεις πόσα results Θα βγάλεις (ενδεικτικά πάνε μετά το 13ο δευτερόλεπτο). Είναι να μην σου κάτσει. Και coil-whine μπορεί να σου κάτσει και σε τροφοδοτικό των 300 ευρώ. Οι σοβαρές εταιρίες τα αλλάζουν όμως. Και οι Corsair/XFX είναι από αυτές.

 

Αν είσαι τόσο ψυχωτικός με τον θόρυβο, πάνε στα Seeasonic-X (δεν τα έχει το VS). Και τα BeQuiet φημίζονται το ότι είναι αθόρυβα (αυτά τα έχει το VS). Επίσης η CM Silent PRO που αναφέρθηκε παραπάνω.

 

Πάρε και μια ιδέα από εδώ:

http://www.tomshardware.com/reviews/power-supply-silent-passive,3189.html

 

Θα βρεις και κάποια fanless, όπερ και σημαίνει 0db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Seasonic S12 Energy Plus 650w ουτε θυμαμαι ποσα χρονια, ισως να ειναι ο 6ος χρονος και δουλευει απροβληματιστα και ο ανεμιστηρας του ειναι σαν να μην υπαρχει απο θεμα θορυβου. 

Λογω παλαιοτητας ειμαι αναμεσα στο δικο σου xfx η στο x-850 Seasonic.

Αν μπορεις κανε ενα κοπο και βαλε το τροφοδοτικο να ξεκινησει μονο του για να εισαι σιγουρος οτι ειναι απο εκει. http://www.instructables.com/id/How-to-power-up-an-ATX-Power-Supply-without-a-PC/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω επιστρέψει πισω. Το τροφοδοτικο εβαλα και μολυβι και το δουλεψα και εκτως και κανει θορυβο. Εξαλου σε ξενα φορουμ / review που διαβασα τα αντιστοιχα "seasonic" της xfx και ποιο συγκεκριμενα αυτο το xfx κανει πολυ παραπανω θορυβο απο το ιδιο της seasonic. Δεν αντιλεγω πως εινα πολυ ποιοτικο, απο θεμα θορυβου παντως τον καταλαβαινεις καλα. Σκεφτομαι για αντικατάσταση με το TX650M. Τι λετε..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες Goth και συμφωνώ μαζί σου 100%. Μπορεί όμως να έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι και να του έβγαζε θόρυβο (όπως λες και εσύ). Μπορεί να ήταν και coil whine (σαν το video που έβαλα παραπάνω).

 

Από κατασκευής δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομύριο το 650Μ να είναι πιο αθόρυβο από το XFX που πήρες. Αλλά όπως σου είπα μπορεί και να είχες πέσει σε προβληματικό. Οπότε μπορείς να "δοκιμάσεις". Μάλιστα η νέα γενιά Corsair έχει βγάλει πολλά προβλήματα στους ανεμιστήρες (τα οποία έχουν διορθωθεί πρόσφατα με νέες εκδόσεις) και καλό είναι να την αποφύγεις γιατί δεν ξέρεις σε τι παρτίδα θα πέσεις.

 

Στο ξαναείπα και παραπάνω. Η BeQuiet φημίζεται για τον ήχο (όνομα και πράμα). Δεν είναι το ίδιο καλά (όχι ότι δεν είναι καλά) αλλά αφού βάζεις ως πρώτιστο μέλημα τον θόρυβο, πάνε προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια. προς Θεου, δεν αμφισβιτισα την ποιοτιτα της XFX, μπορει οντως να ειχε καποιο θεμα, αφου κ ο πατερας μου οταν το εβαλα μου λεει "αυτο θα κανει τοσο θορυβο απο εδω και περα"..... Γτ το pc απλα ειναι τελειως αθορυβο σε αποσταση πανς απο ενα μετρο δεν  το ακους καν. Γενικα ο θορυβος ειναι το πρωτο που με απασχολει. Οποτε να παω σε Be Quiet...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες λίγο ποια είναι τα ζητούμενα. Είπες το γύρισες πίσω (VS αν θυμάμαι καλά?). Πήρες πιστωτικό οπότε αναγκαστικά από εκεί αγοράζεις? Και το budget ~100? Και Modular οπωσδήποτε?

 

(αν ισχύουν όλα τα παραπάνω κομματάκι χλωμό για BQ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω στειλει πισω το XFX ProSeries 750W XXX Edition στην VisioStudio. Σημερα το παραλαβανε, και θα μου βγαλουν πιστοτικο. Οποτε ναι θα το αγορασω απο εκει. Το budget καπου εκει. Οχι οποσδηποτε modular, δεν εχω θεμα οτι και να ειναι. Απλα να ειναι αθορυβο :P

 

ΥΓ: και 600-650 watt με καλύπτουν πολύ άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον βρήκαμε ένα που τα έχει όλα. Δες αυτό:

PurePower L8-630 CM

Review (πάνε εκει που λέει KitGuru Noise level)

 

The power supply is extremely quiet and only becomes slightly audible at around 80% of the rated output. Up to 280W output it doesn’t register on our test equipment, measuring around 28dBa. Even at full load, it is quiet, peaking at just over 31 dBa. Fantastic results and ideal for a media center system build.

 

(κάτσε να δω και τα δύο μη modular που έχει εκεί κοντά και είναι 700αρια και σου λέω σε λίγο)

EDIT

Από πλευράς θορύβου οι πιο "κάτω σειρές" είναι χειρότερες. Οπότε μάλλον σε αυτό πρέπει να μείνεις. Ενδεικτικά σου λέω πως η BQ για το παραπάνω δίνει 25db στο 100% load (αν ισχύει σημαίνει εντελώς αθόρυβο αφού μέχρι αυτά τα db δεν τα πιάνει το αυτί μας), ενώ για το επόμενο (πιο κάτω σειρά) μοντέλο δίνει 32:

System Power S7-700

 

Θα μπορούσες βέβαια να πας στην πιο πάνω σειρά ρίχνοντας κι άλλο τα W (θα σε καλύψει ούτως ή άλλως ανετότατα) δίνοντας επιπλέον χρήματα:

Straight Power E9-600W

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26497&cat=17&sub=0&pmanuf=978&sort=3&step=undefined

όπου τα db από 25 γίνονται 21... Έχει και GOLD efficiency

 

Τώρα κάτι γίνεται με τις εγγυήσεις όμως. Για τα δύο μοντέλα που σου έβαλα, το VS δίνει 2&3 αντίστοιχα ενώ η ίδια η BQ στο site της λέει 3&5, αλλά λέει manufacturer's warranty. Πολύ πιθανόν αφού τελειώσει η retailer's εγγύηση, αναλαμβάνει η ίδια για την επιπλέον. Ίσως να το ξεκαθάριζες αυτό με ένα email στο support της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα επώνυμα τροφοδοτικά τα τελευταία τρία χρόνια η Corsair έχει πουλήσει σχεδόν τα μισά.

Λογικό είναι να έχει παράγει και ελαττωματικά .

Τα ίδια ακούγαμε και για τα toughpower μέχρι που αποδείχτηκε ότι έχουμε αλλάξει όλοι από ένα.

Η Γνώμη μου είναι να μην ξαναρισκαρεις κ να πας να πάρεις το TX που σου πρότεινα από την πρώτη στιγμή κ που αν με είχες ακούσει (εμένα κ άλλους 5 που το έχουμε) δεν θα έμπαινες καν σε αυτή την διαδικασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...