Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αθορυβου τροφοδοτικου


blackkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα... Η λογική του: "Το δικό μας είναι και το καλύτερο..." B)

 

Κι αυτό με τις πωλήσεις πως ακριβώς το είπαμε το ξέρεις? Γιατί Corsair με το τσουβάλι μόνο στο Insomnia προτείνονται... Παντού για Seasonic διαβάζω εν λόγου μου...

 

Και θα επαναλάβω προς αποφυγήν κάθε παρεξηγήσεως, το TX είναι ένα εξαιρετικό τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι είναι η λογική να προτείνουμε ότι εμείς έχουμε αγοράσει μετά από πολύ ψάξιμο,το έχουμε δοκιμάσει κιόλας και ξέρουμε.

Το ίδιο νομίζω έκανες κ εσύ με XFX αλλά διαψεύστηκες.. To ίδιο δε και με τα toughpower.

Γι'αυτο μην το κάνεις προσωπικό εγώ απευθύνθηκα στον ενδιαφερόμενο.

και όπως αποδείχτηκε καλό είναι να τον αφήνουμε να επιλέξει χωρίς να μετράμε το μπόι μας εδώ μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, στο ΤΧ υπάρχει η ανοχή του "ελαττωματικού" κομματιού (σε παρακαλώ μην με κάνεις να βάλω link από Google με το λύμα: "Corsair noisy (ή faulty) fan, γιατί θα ρίξουμε πολύ το επίπεδο...) αλλά για το XFX όχι. Εκεί πρέπει να είναι όλα αυστηρά και τέλεια ;)

 

Και πραγματικά επειδή σε είδα και αλλού να πετάς την μπηχτή σου. Πραγματικά έχεις να πεις κάτι για τα Toughpower?! :confused:  ΔΛΔ τόσοι και τόσοι εκεί έξω που ξέρουν πέντε πραγματάκια παραπάνω από εμάς λάθος κάνουν? Γιατί για το αντίθετο δεν πρόκειται να διαβάσεις πάντως...

 

Τεσπά εγώ απλά το ξαναγράφω. ΚΑΙ ΤΟ ΤΧ είναι εξαιρετικό τροφοδοτικό (τα μικρότερα Corsair δεν αξίζουν). Το Μ το θεωρώ χαζή αγορά γιατί πραγματικά είναι semi-modular, και δεν αξίζει τα παραπάνω €. Θα πήγαινα στο απλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τότε πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αφού σε κάθε σου ποστ επισημαίνεις πόσο καλό τροφοδοτικό είναι έφτασες να προτείνεις μέχρι και BeQuiet.το θεωρείς καλύτερο ?

Αυτό είναι full modular ? > http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26174&cat=17&sub=0&pmanuf=978&sort=3&step=undefined   Any way έχει όλα τα στοιχεία κ τις προτάσεις ας επιλέξει δεν μπλέκω σε κυκεώνα αντεγκλήσεων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΡΕ συ ΜΜ, όταν μιλάω τουλάχιστον για τα PSU ξέρω πολύ καλά τι λέω. Διάβασε όλα τα posts που έγραψα:

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες Goth και συμφωνώ μαζί σου 100%. Μπορεί όμως να έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι και να του έβγαζε θόρυβο (όπως λες και εσύ). Μπορεί να ήταν και coil whine (σαν το video που έβαλα παραπάνω).

 

Από κατασκευής δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομύριο το 650Μ να είναι πιο αθόρυβο από το XFX που πήρες. Αλλά όπως σου είπα μπορεί και να είχες πέσει σε προβληματικό. Οπότε μπορείς να "δοκιμάσεις". Μάλιστα η νέα γενιά Corsair έχει βγάλει πολλά προβλήματα στους ανεμιστήρες (τα οποία έχουν διορθωθεί πρόσφατα με νέες εκδόσεις) και καλό είναι να την αποφύγεις γιατί δεν ξέρεις σε τι παρτίδα θα πέσεις.

 

Στο ξαναείπα και παραπάνω. Η BeQuiet φημίζεται για τον ήχο (όνομα και πράμα). Δεν είναι το ίδιο καλά (όχι ότι δεν είναι καλά) αλλά αφού βάζεις ως πρώτιστο μέλημα τον θόρυβο, πάνε προς τα εκεί.

Και αν θες την προσωπική μου άποψη, μου την δίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που κοστολογούν την ΗΣΥΧΙΑ τόσο ακριβά επειδή βγάζουν λίγα db παρακάτω και προσωπικά δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ ένα τέτοιο. Το γιατί του το πρότεινα, νομίζω το δικαιολόγησα επαρκώς παραπάνω...

 

Και με έχεις δει ποτέ (σε οποιοδήποτε topic) να ισχυρίζομαι πως το ΤΧ δεν είναι καλό? Απλά μεταξύ καλών, στο ίδιο budget, πρέπει να διαλέξουμε το καλύτερο. Ε πως να το κάνουμε δλδ το παραπάνω XFX είναι αρκετά καλύτερο από το ΤΧ-650Μ. Τώρα αν η TS ήταν άτυχος και έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι, τι να πω. Σε όλους μας συμβαίνει. Κι εγώ σταμάτησα σήμερα 2 λεπτά να πάρω ένα φάρμακο σε γωνία δρόμου αλλά μέσα στο στενό (κανονικά όχι διπλοπαρκαρισμένος), και έφαγα 80 ευρώ κλήση... Ninja κρυμμένος πρέπει να ήταν αυτός που με έγραψε, που 80 μέρες "κόψιμο στο WC" να έχει :mad:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αφού σε κάθε σου ποστ επισημαίνεις πόσο καλό τροφοδοτικό είναι έφτασες να προτείνεις μέχρι και BeQuiet.το θεωρείς καλύτερο ?

 

Aυτό το "μέχρι και BeQuiet" μου χτύπησε κάπως. Λες και πρότεινε turbo-x το πέταξες. :P

 

Πολύ καλά τροφοδοτικά είναι τα BQ, το αν υπάρχουν συμφερότερες επιλογές είναι άλλο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ζητώ συγνώμη από τον TS για το εντελώς off-topic...

 

Τώρα που ανέφερες τα TurboX αυτοί εκεί χάζεψαν εντελώς?!!! Αντί να στρώσουν λίγο τις τιμές του για τους κουβάδες με πηνία που έχουν, φέρανε και καινούρια σειρά και την πουλάνε για Enermax?

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko/Turbo-X-850W-Real-Series-SL-8850EPS.htm

 

Πάνε καλά?.. :blink:

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω και εγω την εμπειρια μου.Εχω ενα thermaltake 650 thoughtpower qfan εδω και 3-4 χρονια και ακομα το εχω αλλα το εβαλα σε αλλο υπολογιστη θηριο και εντελος αθορυβο δεν ακουγετε τπτ.Πηρα ενα corsair tx750 το οποιο ηταν προβληματικο εκανε θορυβο ο ανεμηστηρας και το αλαξα και πηρα το corsair hx750 gold ef να ιξερα να μην το επερνα τοσα λεφτα και μωλις ανεβασω φορτιο κανει ενα πολυ λιγο θορυβο δεν ειναι καθολου ενοχλητικος αλλα τα 150ε που εσκασα ειμαι απογοητευμενος που ενα τροφοδοτικο 3-4 χρονων να τους βαζει τα γυαλια ακομα μεχρι τωρα το οποιο ηταν πολυ φ8ηνο με σιγκρυση με το hx.Αμα παραγγειλεις κανε τον σταυρο σου τι 8α σου ερθει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ninos και εξωγήινο τέρας 51 με ποιο δικαίωμά κάνετέ αντίλογο στην αντικειμενικότητα της προσωπικής εμπειρίας του mm. Σαν δεν ντρέπεστε... αφού το έχουμε πει ότι περνει ο mm είναι βάση νομού του Κράτους ότι καλύτερο κυκλοφορεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ξεφυγει το θεμα λολ,

 

channel well ---> corsair tx650

seasonic --->corsair tx650v2 xfx

hec----> be quiet το οποιο προταθηκε παραπανω

hec----> thermaltake berlin (germany series)

 

το θεμα ηχου μετα ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απο το αυτι του καθενος.

 

οπως επισης και αν καποιος ειναι γκαντεμης και πεσει σε ελατωματικο προιον..

το μονο σιγουρο για την corsair πχ ειναι οτι εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

για ολα τα αλλα εχεις να κανεις καθαρα και μονο με το καταστημα αγορας του εκαστοτε τροφοδοτικου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α) @Area51 Το ερώτημα ήταν σαφές και συγκεκριμένο το οποίο δεν απαντήθηκε.

Β) @Georsev  Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου αλλά υπάρχει ολόκληρο τοπικ που αποδείκνυε ότι 5-6 άτομα έχουμε αντικαταστήσει τα toughpower.

D) @sobi1984 Σωστά αυτά που γράφεις αλλά ο καθένας από αυτούς βάζει τα δικά του standar οι κατασκευάστριες δεν λειτουργούν ερήμην.

E) @Nino ελπίζω εσύ να είδες το Like.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sobi, δεν σε πολυ κατάλαβα :/

τα τροφοδοτικα ναι μεν ειναι corsair xfx coolermaster thermaltake  αλλα τα κατασκευαζουν αλλες εταιρειες..

οπως αυτες που ανεφερα παραπανω...

 

για αυτο παιζει ρολο η σειρα που θα διαλεξεις απο την καθε εταιρεια ...

 

το δικο σου για παραδειγμα ειναι λογικα υλοποιηση της enhance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα ένα Toughpower το οποίο μετά από 3 χρόνια άρχισε να κάνει πολύ θόρυβο ειδικά όταν ήταν υπό μεγάλο φορτίο. Θόρυβο που σε κάποιο σημείο γινόταν ιδιαίτερα ανυπόφορος. Από τότε έγινα "αλλεργικός" στο θόρυβο!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...