Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αθορυβου τροφοδοτικου


blackkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

E) @Nino ελπίζω εσύ να είδες το Like.

Ναι ρε. ΚΙ εγώ σε πείραξα. Sorry αν δεν έγινα αντιληπτός :)

 

Κι όσον αφορά το παρακάτω

Α) @Area51 Το ερώτημα ήταν σαφές και συγκεκριμένο το οποίο δεν απαντήθηκε.

 

το οποίο αναφέρεται φαντάζομαι σε αυτό που με ρώτησες:

Τότε πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αφού σε κάθε σου ποστ επισημαίνεις πόσο καλό τροφοδοτικό είναι έφτασες να προτείνεις μέχρι και BeQuiet.το θεωρείς καλύτερο ?

 

 Είσαι σίγουρος πως δεν σου απάντησα δις? Το ξαναβάζω λοιπόν:

Στο ξαναείπα και παραπάνω. Η BeQuiet φημίζεται για τον ήχο (όνομα και πράμα). Δεν είναι το ίδιο καλά (όχι ότι δεν είναι καλά) αλλά αφού βάζεις ως πρώτιστο μέλημα τον θόρυβο, πάνε προς τα εκεί.

 

Αν η ερώτηση όμως πήγαινε καθαρά στα επίπεδα του θορύβου και όχι στην συνολική αξία του τροφοδοτικού, ΝΑΙ φυσικά και τα θεωρώ καλύτερα. Όλο το marketing και οι προδιαγραφές των προϊόντων της BeQuiet εκεί βασίζονται. Στον θόρυβο γιαυτό και επιλέγονται εξαιρετικά αθόρυβοι και ακριβοί ανεμιστήρες. Είπαμε όνομα και πράμα :) Be Quiet.

 

Β) @Georsev  Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου αλλά υπάρχει ολόκληρο τοπικ που αποδείκνυε ότι 5-6 άτομα έχουμε αντικαταστήσει τα toughpower.

D) @sobi1984 Σωστά αυτά που γράφεις αλλά ο καθένας από αυτούς βάζει τα δικά του standar οι κατασκευάστριες δεν λειτουργούν ερήμην.

 

Κι όσον αφορά αυτά τα δύο:

B ) Θες να ρωτήσουμε πόσοι έχουν αντικαταστήσει και τα Corsair? Ή μήπως τα Enermax? (βέβαια Seasonic δεν θα βρεις ..) ;)  Τα Toughpower κάποτε ήταν το "ζεστό ψωμί" στην αγορά των PSUs. Ήταν πάρα πολύ καλά για τα χρήματα που κόστιζαν. Άρα πούλησαν πολύ. Οπότε δεν είναι περίεργο να βρεθούνε και 5-6 προβληματικά σε ένα forum που έχει δεκάδες χιλιάδες χρήστες

 

D) Όχι ακριβώς. Η κάθε κατασκευάστρια έχει μια γκάμα προϊόντων από την οποία διαλέγει η Retailer ποια θα εμπορευθεί. Στο casing και στον αριθμό των καλωδίων ναι μπορεί να παίξει. Αλλά όχι στις προδιαγραφές. Θα ήταν πολύ ακριβό εξάλλου αν γινόταν έτσι. Ίσως σε κάποιες πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις και σε high-end μοντέλα. Όχι στην low-mid range που συζητάμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ψάχνεις την χρυσή τομή σε ότι αγοράζεις,με αυτον τον γνώμονα πια και συνεχώς ενημερωμένο απο ολες τις πήγες κάνεις κ τις προτάσεις.. και για αυτή την εποχη πραγματικά δεν βρίσκω κατι καλύτερο να σκεφτώ.σε αυτα τα χρήματα και με τις εγγυήσεις που παρέχει.

Τα toughpower μας διέψευσαν όλους πρόσφατα μαζι με αυτούς και εγώ όπως προείπα.. αρα δεν διεκδικώ το αλάθητο.

Το casing οπως και τα Fans ειναι το μονο σιγουρο οτι ειναι καθαρά επιλογη του μεταπωλητή απο εκει και περα ομως εκει παίζεται και ολο το κερδος που θα εχει απο την διαφορα κόστους - πωλησης και στα mid range που αυτα απευθύνονται στο ευρύ κοινό και αυτά κάνουν τις πωλήσεις εχω αντίθετη αποψη.. δηλαδη οτι σε ενα μεταπωλητή κανουν πολλα χατηρια κ τον αφηνουν να παρέμβει μιας και αυτος εκτίθεται..  άρα ο κατασκευαστής περιορίζεται στην τεχνογνωσία του που φυσικά δεν ειναι καθόλου μικρη ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν τα Toughpower.Συμφωνώ με τον nino στο συγκεκριμένο.Επειδή βγήκαν σε κάποιους αστοχίες υλικού δε πάει να πει πως δεν ήταν καλή σειρά,απεναντίας ήταν πολύ καλά για τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ποιος είναι ο TS ?? Με έχετε βάλει σε πολλά διλήμματα. Διαβάζω παντού ότι το ΤΧ για αθόρυβα και ποιοτικά  αλλά αν γράψεις στο youtube η στο google tx750 noise h cx h hx h ax corsair γενικά  μαύρο φίδι που σε έφαγε  Πέφτεις απο τα σύννεφα  Και αν κρίνω από τα σχόλια των βίντεο το 90% των κατόχων corsair έχει θέματα με tic tic, coil wine, και πολύ θόρυβο. Και δω στο φόρουμ αν γράψεις corsair τάδε πρόβλημα βγάζει πολλά αποτελέσματα και υπάρχουν και πολλά προς πώληση στης αγγελίες.  Όλα αυτά δίχως να αμφισβητώ την ποιότητα και την εγγύηση της corsair. Με την διαδικασία αντικατάστασης RMA όλα οκ μετά.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=corsair+tx650+noise&oq=corsair+tx650+noise&gs_l=youtube.3..0.666.18269.0.18467.34.17.11.6.8.0.211.1854.4j12j1.17.0...0.0...1ac.1.IsF6OIKMnuE

 

Από την άλλη ωμός τα be quiet που φάνηκαν "κάπως" σε παραπάνω σχόλια, διαβάζω σε ξένα forum και review και αποσπούν πολύ καλές κριτικές. Και γενικά παρουσιάζονται ως καλά τροφοδοτικά. Δίχως βεβαία να συγκρίνονται με enermax, seasonic κτλ, κ όσο και αν έψαξα  από θέμα θορύβου δεν βρήκα κανένα. Αντιθέτως όσα noise test και αν έψαξα μου φαίνονται τελείως αθόρυβα. Να επισημάνω πως τα πιο "αθόρυβα" τροφοδοτικά είναι τα ocz ocz silencer mk με βάση τα ξένα φόρουμ τα οποία παράγουν 20+ db. Οπότε το be quiet με 21 db πρέπει να είναι αθόρυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, να το πάρουμε ανάποδα λοιπόν ..

Υπάρχει τροφοδοτικό που να βάλεις xx model issue και να μην βγάλει αποτέλεσμα το Google ?

Υπάρχει περίπτωση να αποκλείσεις μια αστοχία υλικού σε όλες τις εταιρίες την στιγμή που κάνεις παραγγελία ?

Άρα τι κάνεις ? Επιλέγεις.. στην συγκεκριμένη επέλεξες το xfx,και είχαμε μια αστοχία.

Η επόμενη κίνηση πια είναι αφού δεν μπορείς να αποκλείσεις κ μια δεύτερη ?

Πας στο επόμενο συνολικά καλύτερο η δοκιμάζεις κάτι άλλο που διαβάζεις η σου προτείνουν.

Υπάρχει και μια τρίτη λύση που πάλι δεν αποκλείει την αστοχία αλλά μειώνει τις πιθανότητες και ανεβάζεις το κόστος απόκτησης.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ναι πάρε αυτό και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα η θόρυβο για 20 χρόνια.

Αυτό που μπορώ εγώ να σου εγγυηθώ είναι οτι έχω το ΤΧ550Μ 40 εκατοστά απο το αυτί μου και δεν καταλαβαίνω αν και ποιες στιγμές δουλεύει το φουρφουρι του ξεκινάει - σταματάει αν δεν το βλέπω.

Οπότε νομίζω ότι το θέμα έχει υπερ αναλυθεί,και το μόνο που μένει είναι η απόφαση σου.

Το σίγουρο είναι ότι αν φανείς πάλι άτυχος άλλες εταιρίες θα σε διευκολύνουν σε αυτό άλλες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την άλλη ωμός τα be quiet που φάνηκαν "κάπως" σε παραπάνω σχόλια, διαβάζω σε ξένα forum και review και αποσπούν πολύ καλές κριτικές. Και γενικά παρουσιάζονται ως καλά τροφοδοτικά. Δίχως βεβαία να συγκρίνονται με enermax, seasonic κτλ, κ όσο και αν έψαξα  από θέμα θορύβου δεν βρήκα κανένα. Αντιθέτως όσα noise test και αν έψαξα μου φαίνονται τελείως αθόρυβα. Να επισημάνω πως τα πιο "αθόρυβα" τροφοδοτικά είναι τα ocz ocz silencer mk με βάση τα ξένα φόρουμ τα οποία παράγουν 20+ db. Οπότε το be quiet με 21 db πρέπει να είναι αθόρυβα.

 

Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λες εδώ. Δεν είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά της αγοράς, αλλά είναι πολύ καλά. Και από θόρυβο δεν παίζονται. Έχει και μοντέλα με κάτω από 20db (αυτό ας πούμε δίνει 17.5db). Αλλά όπως σου είπα κάτω από 30db είναι άριστα και κάτω από 25 απλά δεν τα πιάνει το αυτί σου.

 

Και για έναν λόγο που δεν έχω καταλάβει αν γράψεις Silencer MK στο google σε βγάζει πολλά λήμματα ότι είναι OCZ (όπως έγραψες κι εσύ παραπάνω). Τα Silencer είναι της φοβερής και τρομερής PC Power&Cooling* (που αν μπεις στα παραπάνω Links το βλέπεις με την μία), η οποία σχεδιάζει ΜΟΝΗ της τα τροφοδοτικά και δίνει να της τα κατασκευάσουν μία εκ των Seasonic (MK, ΜΚΙΙΙ-400/500/600), Sirtec (MKII) ή Superflower (MKIII-750/850/1200). Οι καλύτεροι δλδ (μαζί με την Enermax). Απλά η εταιρία πλέον έχει εξαγοραστεί από την OCZ, αλλά συνεχίζει να έχει ανεξάρτητο τμήμα retail.

 

* Και αυτήν την στιγμή δουλεύω σε ένα PC φίλου που έχει ένα MKI-750 (από Seasonic) χάρμα ειδέσθε ένα πράγμα :wub:  Οι φώτο εδώ το αδικούν πολύ:

http://enthusiast.hardocp.com/article/2007/08/03/pc_power_cooling_silencer_750_quad_crossfire_edition/3

http://www.overclock3d.net/reviews/power_supply/pc_power_cooling_silencer_750w_crossfire_edition_atx_psu/2

Μετά από τόσα χρόνια (~5) CF 6870 και ούτε κιχ δεν κάνει. Νομίζεις ότι δεν δουλεύει.

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, μετα απο τοτε που το εστειλα στην Visiostudio το XFX με ενημερωσαν απο το servise πως το στειλανε στην αντιπροσωπεια, δεν εχει απολυτως τπτ, και τα επιπεδα θορυβου του βρισκονται στα επιπεδα του κατασκευαστη. Και διστυχως τωρα ειδα πως το "αθορυβο" και καλα XFX ο κατασκευαστης του δινει εως 2500 rpm  :shock: .Δεν μου δινουν πιστοτικο, το μονο που μπορουν ειναι να μου το στειλουν, η να μου επιστρεψουν το 70% της αξιας του. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση...??? Μου φενετε πως τα παει για πουλημα με το καλο οταν ερθει..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν υπάρχει υπαναχώρηση ? Φυσικά κ υπάρχει.. παίρνεις όμως την προστασία καταναλωτή κ μαθαίνεις τα δικαιώματα σου με ακρίβεια αν συμπίπτουν με αυτά που σου λέει το κατάστημα ότι είναι .. αν δεν συμπίπτουν κανε κ μια καταγγελία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολλις μηλισα με την γενικη γραματεια καταναλωτη, τους περιεγραψα ακριβως το τι εγινε, υπαρχει υπαναχώρηση κανονικά εφόσον επιστράφηκε εντός 14 ημερών. Δικαιουμαι πλήρως το ποσό αγοράς μου πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες ? πάρε τώρα ένα τηλέφωνο αυτόν που μίλησες κ ρώτα.. θέλετε με το καλό ? Η θέλετε να μιλήσετε μαζί τους και τα χρήματα μου μετρητά !?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιρα τηλεφωνο ξανα στο visiostudio και ο υπευθηνος service μου πε να κανω ελευθερα καταγκελια, δεν προκειτε να αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok it's up to you.. εγώ θα ακολουθούσα  την συμβουλή του και δεν θα δεχόμουν πιστωτικό αλλά τα χρήματα μου μετρητά πίσω. Σου είπε δηλαδή ότι η Γενική γραμματεία καταναλωτή κάνει λάθος η άπλα ότι την έχουν χ@σμ@η ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε απλα πως "Βεβαιως μπορειτε να κανετε σχετικη καταγγελια στην ΓΓΚ αλλα δεν προκειτε να αλλαξει κατι." Αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...