Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αθορυβου τροφοδοτικου


blackkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ακούστε τι έγινε!!! Πριν μισή ώρα επικοινώνησα με το κατάστημα και τους ρώτησα να μου πουν τα στοιχειά που χρειάζομαι ώστε να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΓΓΚ. Το όνομα του κατόχου/διευθυντή του καταστήματος  του υπεύθυνου servise, το πότε έκανα την παραγγελία μου ακριβώς και το πότε έφυγε απο το κατάστημα τους. Και μου τα έδωσαν δίχως κανένα πρόβλημα. Αφού κλείνω το τηλ δεν περνάνε 10 λεπτά και με παίρνει ο ιδιος ο διευθυντής του καταστήματος απο το κινητό του στο κινητό μου, πολύ ευγενικά ο άνθρωπος  μου ζήτησε συγνώμη, ο οποίος ενημερώθηκε εκείνη την στιγμή για το θέμα μου από το service. Αφού ειχα κάνει τα περίεργα τηλεφωνήματα νωρίτερα μάλλον αναγκάστηκαν να του τα πούνε  Και μου λεει ο άνθρωπος στα ίσια  πως τώρα ενημερώθηκε, μου ζήτησε η να του δώσω αριθμό τραπέζης ώστε να μου καταθέσουν ολόκληρο το ποσό  είτε δα μου δώσουν την αξία του ποσού σε πιστωτικό να πάρω κάποιο άλλο. Επειδή το τροφοδοτικό μου εχει θέμα και κακος ρισκάρω που το δουλεύω ετσι τοσο καιρο παράγγειλα πλέων το Be Quiet Power Supply 630W ATX 24 pin Pure Power L8 BN182 και περιμένω να έρθει  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή τώρα αυτόν του Servis που σου έδωσε λάθος πληροφορίες και ήθελε να υφαρπάξει υπέρ της επιχείρησης το υπόλοιπο ποσοστό θα τον απολύσει ?

 

Τέλος καλό όλα καλά.. Προς γνώση κ συμμόρφωση όλων μας No 2.

 

Έψαξα τα Be Quiet και έχει μια σειρά με Silver 80+ μπορεί να δοκιμάσω κ εγώ ένα στο επόμενο Build μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο άγιος φοβέρα θέλει. Μακάρι να βρεις την ησυχία που αναζητάς ;)

 

@MM. H ΒQ έχει και 3 gold σειρές, Efficient-Straight και Dark Pro. Έχουν και ένα Platinum της Dark Pro σειράς από Seasonic: http://www.bequiet.com/en/powersupply/301

(just FYI)

 

Όπως προείπα όμως, κατά την γνώμη μου υπερκοστολογούν την "ησυχία". Είναι λίγο ακριβά τροφοδοτικά, κι εγώ θα προτιμούσα με τα ίδια χρήματα να πάω κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το DARK POWER PRO 10 | 650W

 

post-246301-0-55495900-1360082057_thumb.jpg

 

Δεν παίζετε σε θόρυβο!!! True Silent. Αν ήταν κανένα 20αρι φθηνότερο θα το σκεφτόμουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, επανέρχομαι στο θέμα μας, περί αθόρυβου τροφοδοτικού. Σήμερα παρέλαβα την αντικατάσταση απο visiostudio το Be Quie! Pure Power 630. Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο που τράβηξα:

 

 

Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω. Το τροφοδοτικό απλά δεν υπάρχει σε θέμα θορύβου! Η Be Quie! φαίνεται να τον παίρνει στα σοβαρά τον ορο "silent".  Αυτο το τροφοδοτικό παραείναι αθόρυβο ακομα και για μενα που είμαι ψείρας σε θέματα θορύβου.  Μπορεί να είναι πιο ακριβό συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, αλλά η ησυχία που πληρώνεις ειναι εγγυημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυλακώσεις/κύματα κάνουν τήν δουλεια τούς για very low noise στο fan του.
Καλόριζικο και καλόδουλευτο φίλος.
5 χρόνια εγγύηση δέν έχει;
ποιά εταiρία το κάνει κατασκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα και εγώ το System Power 7 της ίδιας εταιρίας .. σημερινή παραλαβή.Για να πούμε όμως την αλήθεια δεν έχει την ποιότητα της Corsair στα καλώδια του.. άναψα τον υπολογιστή με κατσαβίδι μιας και τους στήνω πρώτα έξω από το κουτί και νόμιζα ότι δεν ανάβει.. και είχα και την Ximatek Loki επάνω..

3 χρόνια εγγύηση έχει το δικό μου που είναι Silver 80+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποια εταιρια το κανει κατασκευή. To γράφει πουθενά  Εχει 2 χρονια εγγύηση αν δεν κανω λαθος, μήπως αυξάνεται ομως με κανένα register on site...??? Τα καλώδια του τα βρίσκω πολυ ποιοτικά  πολυ ποιο ποιοτικά απο του XFX, το μονο παράπονο  οτι τα καλώδια της κάρτας γραφικών και της φισας που κουμπώνει στην μητρική ειναι αρκετα δυσλύγιστα .. Σαν τροφοδοτικό η κατασκευή του αρκετά ποιοτική. Ειναι 80+ Bronze Και γω σε καποιες φασεις εξω απο το κουτι που το δοκίμαζα νόμιζα πως δεν δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pure Power L7/L8 είναι από την HEC με δύο χρόνια εγγύηση το L7 και τρία χρόνια το L8 (το CM). Bronze 80Plus

 

Straight Power S7 από την FSP με τρία χρόνια εγγύηση και Silver 80Plus από το 450 και πάνω, ενώ από εκεί και κάτω Bronze

 

@blackkiller, εσύ το L8 δεν πήρες? (cable management). Άρα τρία έχει (από manufacturer). Μπορεί να έχεις τα δύο από VS και το τρίτο απ' ευθείας από BQ.

 

EDIT

Και η λίστα με τις εγγυήσεις:

http://www.bequiet.com/en/service/warranty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το L8. Πολύ σωστή η παρατήρησή σου.

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26174&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=4

 

Πως θα ξεκαθαρίσω ομως το τι παίζει, αν εχω 2 η 3.......??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Blackkiller, ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου. Ήμουν και εγώ έτοιμος να πάρω το ίδιο XFX και με γλίτωσες πολύ κόπο. Σου έχει παρουσίασει κανά πρόβλημα; Υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος που προτίμησες την modular έκδοση; Με την εγγύηση τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...