Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα κανονικά από ebay πριν από λίγο μέσω Paypal, με χρήση χρεωστικής κάρτας Πειραιώς. Η πιστωτική που δοκίμασα δεν λειτουργεί και απ' ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας στα φόρα, όσοι κατάφεραν να κάνουν αγορές χρησιμοποίησαν χρεωστική εν΄ψ είχαν πρόβλημα με την πιστωτική.

Καλησπέρα φίλε μου. Έγινε η αγορά με Paypal χωρίς την πατέντα με το Request money; Όπως γινόταν πριν τα Capital Controls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορές πάντως γίνονται κανονικα με παυπαλ εφόσον τα λεφτά στα εχει βαλει κάποιος από το εξωτερικό στην κάρτα...Το θέμα είναι αν γίνεται να πάω στην τράπεζα και να βάλω λεφτά στην κάρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά από το Αγγλικό κατάστημα της Apple. Οι τρόποι πληρωμής είναι είτε κατευθείαν με την κάρτα(έχω προπληρωμένη και χρεωστική Πειραιώς και προπληρωμένη Eurobank) είτε με Paypal. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Γίνεται να πληρώσω με κάποια από τις παραπάνω μεθόδους σύμφωνα με την τωρινή κατάσταση των Capital Controls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου. Έγινε η αγορά με Paypal χωρίς την πατέντα με το Request money; Όπως γινόταν πριν τα Capital Controls;

 

Υπήρχε ήδη μέσα το 95% του ποσού (με send money προ εβδομάδων) και το υπόλοιπο 5% το τράβηξε από την χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ήδη μέσα το 95% του ποσού (με send money προ εβδομάδων) και το υπόλοιπο 5% το τράβηξε από την χρεωστική.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία γιατί μόλις τώρα δοκίμασα να κάνω αγορά κατευθείαν με Paypal από eBay και έφαγα άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε. Σας γράφω τη δικιά μου ιστορία, για το πως έγινε ο εκτελωνισμός μου στη Θεσσαλονίκη.

 

Παρήγγειλα από Χονγκ Κονγκ, μέσω ebay, μέσω paypal προϊόν αξίας 121€, με DHL (μέγα λάθος η DHL).

Έφτασε σε 5 μέρες το δέμα στο τελωνείο του Ελ. Βενιζέλος και μόλις είδα στην παρακολούθηση αποστολής ότι κόλλησε στο τελωνείο, πήρα τηλέφωνο να ενημερωθώ τι γίνεται. Μου είπαν από την DHL, ότι το δέμα πρέπει να εκτελωνιστεί. Μου δώσανε δύο επιλογές:
1. Να το εκτελωνίσουν αυτοί, με κόστος 101€, συν  τον φόρο που θα έδινα για το προϊόν μου (ΦΠΑ - 23%).
2. Να το εκτελωνίσω εγώ στο Ελ. Βενιζέλος ή στο τελωνείο του αεροδρομίου Μακεδονίας, δίνοντας τους 33€, για τη διατακτική, συν κάποια έξοδα που έπρεπε να κάνω στο τελωνείο για τα εργατικά, συν το ΦΠΑ (23%) πάλι.

 

Διαλέγω τη δεύτερη επιλογή.
Πήρα μαζί μου ταυτότητα, ΑΦΜ και απόδειξη paypal και πήγα στο τελωνείο. Πλήρωσα στη DHL 33€ (διατακτική) και πήρα τα χαρτιά μου. Πήγα πάνω στους ελεγκτές, όπου μου είπαν ότι το έντυπο διασάφησης που πρέπει να συμπληρώσω, πλέον γίνεται μόνο ηλεκτρονικά στο "gsis". Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στην Αθήνα.
Το έντυπο όμως, έχει πάρα πολλά πεδία (το είδα ο ίδιος, όταν συνδέθηκα στην σελίδα) και δε μπορείς να τα συμπληρώσεις μόνος σου, οπότε αναγκαστικά ζητάς βοήθεια εκτελωνιστή.
Οι τιμές ήταν πολύ καλές. Έχει ένα γραφείο μέσα στο τελωνείο, δίπλα στην DHL με τρεις εκτελωνιστές, που σου κάνουν τη δουλειά με 20€ μόνο. Σε σχέση με τα 100€ που ακούω, ήταν μέλι. Οπότε και του ζήτησα να με βοηθήσει. Είχα ξεμπερδέψει σε μισή ώρα. Ο εκτελωνιστής (Φώτης, αν θυμάμαι καλά) ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Δεν ήταν όσο άσχημα είχα διαβάσει στο ίντερνετ.

 

Συνολικό κόστος:
33€ (DHL - διατακτική) + 20€ (εκτελωνιστής) + 28€ (ΦΠΑ) + 5€ (εργατικά στην αποθήκη) + 4€ (εισιτήρια λεωφορείου) = 90€

 

Όποιος μπορεί να το εκτελωνίσει μόνος του στην Αθήνα, ας το κάνει.
Στη Θεσσαλονίκη, το έντυπο συμπληρώνεται μόνο ηλεκτρονικά και ο εκτελωνιστής σου ζητάει 20€, για να σου κάνει όλη τη δουλειά μέσα σε μισή ώρα.

Το ΦΠΑ και τα εργατικά, είναι έξοδα προς το τελωνείο και τις αποθήκες, τα οποία θα έδινες έτσι κι αλλιώς.

 

Συμβουλή μου:
Μη χρησιμοποιείτε εταιρίες courier (DHL, UPS, FedEx κλπ). Από 45€ και πάνω, σας το στέλνουν τελωνείο σίγουρα. Αν αναγκαστείτε να χρησιμοποιήσετε, μην επιλέξετε DHL, γιατί απ'ότι έμαθα η διατακτική στις άλλες είναι γύρω στα 16€, τα μισά δηλαδή.

 

Αυτά. Το τελωνείο είναι στις αποθήκες, στρίβοντας αριστερά στο σταυροδρόμι της αστυνομίας ,πηγαίνοντας προς το αεροδρόμιο. 

 

Edit: Μόλις βρήκα την ιστοσελίδα του εκτελωνιστή που με βοήθησε (είναι τρεις στο ίδιο όνομα). Όποιος θέλει επιβεβαίωση ή συγκεκριμένες πληροφορίες, ας ψάξει εδώ.

Επεξ/σία από Makaros1994
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστε κατευθειαν με τις καρτες , το paypal δεν λειτουργει σιγουρα και μπορεις να βαλεις λεφτα μονο με την παντεντα του request

εγω παντως εδω και 3 μερες δοκιμαζοντας το κολπο "request money" τρωω ακυρο απο Paypal,

κατευθειαν αγορες απο 2 καρτες(Εθνικη χρεωστικη go+Eurobank χρεωστικη master και οι 2) μια απο τα ιδια,

για αγορα xiaomi redmi note 2 απο Geekbuying,Cooli,Gearbest....

 

αν παρω τηλεφωνο την Eurobank που εχω λογ/σμο και χρηματα στην καρτα,θα φαω πορτα για μεταφορα

στο balance του Paypal???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Makaros1994

 

Χαίρομαι που τελείωσε σχετικά καλά η υπόθεσή σου και, το κυριότερο, ότι 1) αναγνώρισες το λάθος επιλογής της αποστολής του δέματος με courier και μάλιστα με την DHL και 2) είσαι ικανοποιημένος με όλη τη διαδικασία που ακολούθησες.

 

Οι εμπειρίες γίνονται μαθήματα για τις μελλοντικές αγορές και η απόφασή σου να μοιραστείς μαζί μας τη δική σου, και μάλιστα, με όλες τις λεπτομέρειες, για τα ποσά που πλήρωσες, δίνει την ευκαιρία στα μέλη του forum να μάθουν πως γίνεται στη Θεσ/νίκη ο εκτελωνισμός δεμάτων που εισάγονται στη χώρα με courier.

 

Να χαρείς αυτό που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που πρέπει να συμπληρώσεις το έντυπο μέσω gsis τί έίναι;

 

Λέγεται "διασάφηση εισαγωγών". Συμπληρώνεται για να ελέγχει το κράτος τις εισαγωγές της χώρας (απ'ότι κατάλαβα). 

Για να μπεις στο gsis, χρειάζεσαι λογαριασμό στο taxisnet. Ο εκτελωνιστής μόνο το ΑΦΜ μου ήθελε, δεν ζήτησε το λογαριασμό του taxisnet.

Επεξ/σία από Makaros1994
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις αν μπορω να κανω μεταφορα χρηματων απο καρτα χρεωστικη master eurobank

σε PayPal Balance η θα φαω ακυρο???

γίνεται και εγώ έτσι το κάνω με την συγκεκριμένη κάρτα της eurobank 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έκανα δυο αγορές πρόσφατα και θέλω να ρωτήσω εάν θεωρείτε ότι θα περάσω τελωνείο!

Το πρώτο πακέτο (παπούτσια) το παρήγγειλα από γερμανία με ups. Το κόστος του ήταν 140 ευρώ.

Το δεύτερο πακέτο (παπούτσια και πάλι) έρχεται απο λιθουανία με απλό ταχυδρομείο και το κόστος του ήταν 137 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...