Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδες λιγο τα φωτα σας..προσπαθω να κανω πληρωμη για μια αγορα απο ebay και δεν μου την δεχεται το paypal μου την κανει deny...εχω κανει με αυτη τη συγκεκριμενη χρεωστικη της πειραιως πανω απο 100 αγορες χωρις κανενα προβλημα μεχρι τωρα...δοκιμασα και μια προπληρωμενη mastercard εικονικη που σου δινει η πειραιως για αγορες και παλι μου κανει deny...γιατι ολα αυτα?υπαρχει κατι που δεν κανω σωστα η εχει αλλαξει κατι στις συνναλαγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες λιγο τα φωτα σας..προσπαθω να κανω πληρωμη για μια αγορα απο ebay και δεν μου την δεχεται το paypal μου την κανει deny...εχω κανει με αυτη τη συγκεκριμενη χρεωστικη της πειραιως πανω απο 100 αγορες χωρις κανενα προβλημα μεχρι τωρα...δοκιμασα και μια προπληρωμενη mastercard εικονικη που σου δινει η πειραιως για αγορες και παλι μου κανει deny...γιατι ολα αυτα?υπαρχει κατι που δεν κανω σωστα η εχει αλλαξει κατι στις συνναλαγες?

Την τελευταία αγορά πότε την έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηταω και εγω τα φωτα σας. Θελω να αγορασω απο το Amazon (.de) προϊον αξιας 120€. Θα δεχτουν την Prepaid απο Πειραιως? την καρτα την εχω ηδη μεσα στο συστημα, αλλα δεν εχει χρηματα μεςα για να ολοκληρωσω την παραγγελια. Θα παω αυριο να βαλω, αλλα αν ξερει καποιος οτι δεν θα μου επιτρεψει η Πειραιως να πληρωσω το Amazon τοτε να μην βαλω καν λεφτα και να ψαξω αλλους τροπους.

 

Επισης, το amazon.de δεν δεχεται καν την maestro καρτα μου (που τραβαω λεφτα) ενω το amazon.co.uk την δεχεται στο συστημα αλλα δεν δοκιμασα να κανω την παραγγελια μιας και απο .de βγαινει 10€ φτηνοτερα. Λετε το .co.uk να δεχτει την Prepaid η τη Maestro αν αποτυχω με το .de?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηταω και εγω τα φωτα σας. Θελω να αγορασω απο το Amazon (.de) προϊον αξιας 120€. Θα δεχτουν την Prepaid απο Πειραιως? την καρτα την εχω ηδη μεσα στο συστημα, αλλα δεν εχει χρηματα μεςα για να ολοκληρωσω την παραγγελια. Θα παω αυριο να βαλω, αλλα αν ξερει καποιος οτι δεν θα μου επιτρεψει η Πειραιως να πληρωσω το Amazon τοτε να μην βαλω καν λεφτα και να ψαξω αλλους τροπους.

 

Επισης, το amazon.de δεν δεχεται καν την maestro καρτα μου (που τραβαω λεφτα) ενω το amazon.co.uk την δεχεται στο συστημα αλλα δεν δοκιμασα να κανω την παραγγελια μιας και απο .de βγαινει 10€ φτηνοτερα. Λετε το .co.uk να δεχτει την Prepaid η τη Maestro αν αποτυχω με το .de?

Δοκιμασε με την prepaid της Πειραιώς! Την maestro την ξεχνάς αφού δεν κάνει για ηλεκτρονικές αγορές μέσω διαδικτύου! Πας σε ένα κατάστημα της εθνικής και την αλλάζεις σε Mastercard ! Πριν από λίγους μήνες βγήκε αυτή! Έτσι με αυτή θα μπορείς να κάνεις αγορές από παντού! Απλώς λόγω των capital control μπορεί πάλι να μην περάσει η αγορά από το εξωτερικό!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω για αγορα απο ebay μεσω προπληρωμενης καρτα Πειραιως (την εξεδωσα απο το ιντερνετ) με το γνωστο κολπακι του paypal. Απευθειας δε δουλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με την prepaid της Πειραιώς! Την maestro την ξεχνάς αφού δεν κάνει για ηλεκτρονικές αγορές μέσω διαδικτύου! Πας σε ένα κατάστημα της εθνικής και την αλλάζεις σε Mastercard ! Πριν από λίγους μήνες βγήκε αυτή! Έτσι με αυτή θα μπορείς να κάνεις αγορές από παντού! Απλώς λόγω των capital control μπορεί πάλι να μην περάσει η αγορά από το εξωτερικό!

Ευχαριστώ πολύ! Ξενέρωσα γιατί ανακάλυψα ότι πλέον δεν γίνεται φόρτιση της κάρτας μέσω των ATM (παλιά στην Τράπεζα Κύπρου γινόταν...) και αναγκαστικά θα περάσω αύριο από κατάστημα να βάλω τα χρήματα και θα ελπίζω το Amazon να δεχτεί τη συναλλαγή (αλλιώς χάνω το express delivery :-D). Θα σας ενημερώσω αύριο μόλις κάνω/αποτύχω με την παραγγελία.

 

Όσο για την maestro-mastercard. Έχω κάνει στο παρελθόν μερικές online πληρωμές με τη maestro μου, και κάποιες φορές δούλευε και άλλες έβγαζε error το κάθε site, αρκετά ενοχλητικό, (κυρίως για αεροπορικά εισητήρια). Η κάρτα μου δεν είναι πιστωτική, είναι απλά κανονική χρεωστική. Η mastercard είναι και αυτή χρεωστική? Και είναι δωρεάν η διαδικασία? Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την maestro-mastercard. Έχω κάνει στο παρελθόν μερικές online πληρωμές με τη maestro μου, και κάποιες φορές δούλευε και άλλες έβγαζε error το κάθε site, αρκετά ενοχλητικό, (κυρίως για αεροπορικά εισητήρια). Η κάρτα μου δεν είναι πιστωτική, είναι απλά κανονική χρεωστική. Η mastercard είναι και αυτή χρεωστική? Και είναι δωρεάν η διαδικασία? Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Σε σχέση με τη MasterCard, η Maestro γίνεται αποδεκτή από λιγότερα καταστήματα, ειδικά αν είναι online ή και μη-Ευρωπαϊκά. Τα τελευταία χρόνια οι Ελληνικές τράπεζες έχουν αρχίσει να αποσύρουν τις χρεωστικές Maestro για τις Mastercard.

 

Η Mastercard της Εθνικής για την οποία μιλάς είναι χρεωστική και αντικαθιστά την παλιά Maestro. Η υπηρεσία είναι (λογικά) δωρεάν και μπορείς να κάνεις αίτηση είτε σε ένα υποκατάστημα της Εθνικής με την ταυτότητά σου, είτε μέσω internet Banking. Θα παραλάβεις την κάρτα μετά από λίγες μέρες μαζί με οδηγίες για το PIN της (σύμφωνα με την ιστοσελίδα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνονται πλέον αγορές απο το εξωτερικό με paypal η απευθείας απο prepaid κάρτα! Είχα δοκιμάσει πριν 1 μήνα στο ebay αλλα έβγαζε μήνυμα απο το paypal οτι δεν έχει επαληθευτεί η κάρτα πράγμα που έχει γίνει και είναι valid ,επιπλέον δεν χρησιμοποιώ το balance στο paypal είναι όλα στην κάρτα μου που παρεμπιπτόντως είναι prepaid πειραιός ! Μπορεί να μου πείτε πως να αγοράσω με paypal η χωρίς (απευθείας απο την κάρτα)? Μπορει καπου να απαντησατε σε αυτες τις ερωτησεις που εκανα αλλα δεν μπορω να διαβασω ολα τα πόστ σας μιας και ειναι πολλά, ευχαριστω εκ των προτερων. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά δοκίμασα από amazon uk  με την κάρτα mastercard της Εθνικής για αγορά Gift Certificate και το δέχτηκε κανονικά.

Έπειτα έβαλα το gift certificate στο λογαριασμό μου και το δέχτηκε κανονικά.

 

Οπότε θεωρώ λύνεται το πρόβλημα με amazon uk.

 

* με eurobank mastercard δεν το δέχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνονται πλέον αγορές απο το εξωτερικό με paypal η απευθείας απο prepaid κάρτα! Είχα δοκιμάσει πριν 1 μήνα στο ebay αλλα έβγαζε μήνυμα απο το paypal οτι δεν έχει επαληθευτεί η κάρτα πράγμα που έχει γίνει και είναι valid ,επιπλέον δεν χρησιμοποιώ το balance στο paypal είναι όλα στην κάρτα μου που παρεμπιπτόντως είναι prepaid πειραιός ! Μπορεί να μου πείτε πως να αγοράσω με paypal η χωρίς (απευθείας απο την κάρτα)? Μπορει καπου να απαντησατε σε αυτες τις ερωτησεις που εκανα αλλα δεν μπορω να διαβασω ολα τα πόστ σας μιας και ειναι πολλά, ευχαριστω εκ των προτερων. :-D

 

 

Έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις, τελευταία, με αγορές απ' ευθείας μέσω paypal, χωρίς να έχουν balance. Είναι θέμα τύχης, κάρτας και timing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις, τελευταία, με αγορές απ' ευθείας μέσω paypal, χωρίς να έχουν balance. Είναι θέμα τύχης, κάρτας και timing.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...