Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όλη η δουλειά θέλει μία καρτα σωστά;

ναι αλλά δεν ξέρω ποιες τράπεζες είναι πλήρως συμβατές ας πούμε έμενα η Πειραιώς δεν έπαιξε ποτέ με αυτό τον τρόπο ούτε η χρεωστική ούτε η prepaid αλλά μια την eurobank (χρεωστική) πριμ μερικές μέρες δοκίμασα μια χρεωστική Πειραιώς ενός φίλου και την πήρε κανονικά την δικιά μου δεν την έπαιρνε δοκίμασε 

καλή επιτυχία !! και ότι απορίες έχεις ρωτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω αγορά ρουχισμού από το εξωτερικό (www.sportsdirect.com). Πριν τα cc έβαζα την κάρτα και έκανα τις αγορές. Τώρα δεν μπορώ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να κάνω αγορά; Μέσω paypal θα είναι εφικτό; Έχω χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσω Paypal μπορεις,

απλα πρεπει να κανεις μια διαδικασια για να προσθεσεις χρηματα στο balance, το οποιο εχει μια Α προμηθεια.

για πληροφοριες κοιταξε στην ενοτητα Internet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να κανω μια παραγγελεια απο sportsdirect μεσω PayPal και δεν μπορυοσε να ολοκληρωθει ο λογος μου ειπαν οτι ειναι ο ρουχισμος και η ενδυση βαση νομοθετικου περιεχομενου δεν γινεται απο τα capital controls.υπαρχει αλλος τροπος να ολοκληρωσω την παραγγελεια μου ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκδόθηκε σήμερα το νέο δελτίο τύπου (1.10.2015) της ΕΕΤ, στο οποίο περιλαμβάνονται οι τελευταίες μεταβολές και, ειδικά, το θέμα της μεταφοράς έως 500€ στο εξωτερικό ανά μήνα και ανά Customer ID.


 


Στην ερώτηση 19 αναφέρονται όλες οι περιπτώσεις μεταφοράς και υπάρχουν links για τις αποφάσεις των Επιτροπών που δημοσιεύτηκαν χθες 30.9.2015 σε ΦΕΚ. Σύμφωνα με την απόφαση 770/30.9.2015, ορίστηκε το μηνιαίο όριο των 40 εκατ. € για όλες τις τράπεζες το οποίο κατανεμήθηκε για κάθε τράπεζα όπως φαίνεται στην απόφαση, με τη μερίδα του λέοντος (9,46 εκατ) στις 4 συστημικές.


 


Οι τράπεζες υποχρεούνται να ενημερώνουν την Επιτροπή, κάθε μήνα, για το συνολικό αριθμό και τα συγκεντρωτικά ποσά των εξερχομένων εντολών.


 


Το συμπέρασμα από τα παραπάνω στοιχεία, είναι ότι, σε κάθε (συστημική) τράπεζα, μόνο (9460/0,5 =) 18920 πελάτες μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό έως 500€/ανά μήνα, από σήμερα.


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το συμπέρασμα από τα παραπάνω στοιχεία, είναι ότι, σε κάθε (συστημική) τράπεζα, μόνο (9460/0,5 =) 18920 πελάτες μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό έως 500€/ανά μήνα, από σήμερα.

 

Δεν είμαι σίγουρος για το τι σημαίνει αυτό το "μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό". Αναφέρεται σε μεταφορές/αποστολές χρημάτων με διατραπεζικά εμβάσματα ή και σε αγορές μέσω paypal (που υπό την ευρεία έννοια και αυτές είναι εμβάσματα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος για το τι σημαίνει αυτό το "μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό". Αναφέρεται σε μεταφορές/αποστολές χρημάτων με διατραπεζικά εμβάσματα ή και σε αγορές μέσω paypal (που υπό την ευρεία έννοια και αυτές είναι εμβάσματα)?

Διατραπεζικά εμβάσματα. Το PayPal ούτως ή άλλως είναι αμερικανική εταιρεία, άρα δεν επηρεάζεται η λειτουργία της από την ελληνική κυβέρνηση και τους ελληνικούς νόμους.

 

Εκτός και αν εννοείς αγορές με κάρτα μέσω PayPal, που αυτές δεν μετράνε ως έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκδόθηκε σήμερα το νέο δελτίο τύπου (1.10.2015) της ΕΕΤ, στο οποίο περιλαμβάνονται οι τελευταίες μεταβολές και, ειδικά, το θέμα της μεταφοράς έως 500€ στο εξωτερικό ανά μήνα και ανά Customer ID.

 

Στην ερώτηση 19 αναφέρονται όλες οι περιπτώσεις μεταφοράς και υπάρχουν links για τις αποφάσεις των Επιτροπών που δημοσιεύτηκαν χθες 30.9.2015 σε ΦΕΚ. Σύμφωνα με την απόφαση 770/30.9.2015, ορίστηκε το μηνιαίο όριο των 40 εκατ. € για όλες τις τράπεζες το οποίο κατανεμήθηκε για κάθε τράπεζα όπως φαίνεται στην απόφαση, με τη μερίδα του λέοντος (9,46 εκατ) στις 4 συστημικές.

 

Οι τράπεζες υποχρεούνται να ενημερώνουν την Επιτροπή, κάθε μήνα, για το συνολικό αριθμό και τα συγκεντρωτικά ποσά των εξερχομένων εντολών.

 

Το συμπέρασμα από τα παραπάνω στοιχεία, είναι ότι, σε κάθε (συστημική) τράπεζα, μόνο (9460/0,5 =) 18920 πελάτες μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό έως 500€/ανά μήνα, από σήμερα.

 

 

Άρα αν π.χ. μπω τώρα στο e-banking κάποιας ελληνικής τράπεζας και στείλω 200Ε σε έναν λογαριασμό κάποιου μαγαζιού στην Γερμανία υπάρχει περίπτωση όντως να φτάσουν τα λεφτά εκεί; Πρέπει να εγκρίνει το αίτημά μου η Επιτροπή της τράπεζας; Και αν ναι, με ποια κριτήρια γίνεται αυτό και πόσο καιρό διαρκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνίζω κανονικά από τις 19 Σεπτεμβρίου στο αγγλικό eBay, έχω κάνει 11 αγορές μέσω Paypal με συνδεδεμένες μια πιστωτική Alpha Bank American Express και μια πιστωτική Alpha Bank Bonus Visa με μέγιστο ποσό συναλλαγής μέχρι τώρα 30 λίρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...