Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορά κινητού από merimobiles.

 

Το status του Singapore Post λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα από τις 9/10.

 

http://www.17track.net/m/en/result/post-details.shtml?pt=0&cm=0&cc=0&nums=RP323114534SG

 

 

Το status των ΕΛΤΑ λέει:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-10-2015 12:40 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Τι παίζει να έχει γίνει;

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω με ενα ρολοι απο Μαλαισια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαβασα καπου οτι αν το δεμα ειναι μικρο τοτε δεν περναει καθολου απο τελωνειο, ισχυει καθολου αυτο;

 

Τι γινεται οταν ενα δεμα φτασει πρωτα σε μια αλλη ευρωπαικη χωρα και στην συνεχεια ερχεται Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς μικρό σε μέγεθος, όχι, δεν ισχύει αφού δεν υπάρχει σχετικός κανόνας.

Με δεδομένο ότι όλα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται, βασικό ρόλο στο να σταματήσει ένα δέμα στο τελωνείο, παίζει η δηλωμένη αξία και η ... διλαθεση του υπαλλήλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα με αγορά από aliexpress όπου παρά την ενημέρωση προς τον πωλητή το δέμα να φύγει με απλό ταχυδρομείο και ενώ υπάρχει η σχετική αλληλογραφία μας, αυτός τελικά έστειλε με dhl. Με πήρανε τηλέφωνο ότι το δέμα έφτασε στην Ελλάδα και ζητάνε στοιχεία για τον εκτελωνισμό.

Ο πωλητής όταν του εξήγησε το θέμα, αρχικά συμφώνησε να αναλάβει το κόστος. Γνωρίζετε περίπου πόσο θα είναι για δασμούς και εκτελωνισμό ηλεκτρονικού ενισχυτή αξίας 130 ευρώ; Η DHL θα δώσει στοιχεία αυτά αν τα ζητήσω ή θα προχωρήσει κατευθείαν στον εκτελωνισμό; Περιμένει από εμένα να τους στείλω αποδεικτικό αγοράς για το ποσό του εκτελωνισμού πριν προχωρήσει..

Προσπάθησα να κάνω dispute στο aliexpress αλλά μου έβγαλε ειδοποίηση ότι το χρονικό περιθώριο για να το κάνω είναι μόλις 5 μέρες από την ημέρα της αγοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η DHL περιμένει από εσένα την εξουσιοδότηση για να αναλάβει τη διαδικασία, για την οποία θα πληρώσεις 70€ περίπου ως αμοιβή εκτελωνιστή (σηκώνει και παζάρι αλλά δεν θα πέσει κάτω από 50€). Μπορείς, όμως, να την κάνεις μόνος σου και να γλυτώσεις την αμοιβή.

 

Για 130€ αξία θα πληρώσεις ΦΠΑ, αποθήκευτρα (κάθε μέρα που περνάει χρεώνεσαι) και άλλα μικροέξοδα. Η απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας ζητιέται για την επιβεβαίωση της δηλωμένης αξίας πάνω στο αυτοκόλλητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μου απάντησε ο πωλητής ότι θα ακυρώσει την παραγγελία και θα ζητήσει επιστροφή του προϊόντος με δικά του έξοδα. Θα χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ, να ενημερώσω την dhl;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να υπάρχει στο νήμα, για να δούμε και τί ποσά χρεώνει η DHL, ο πωλητής προτίμησε τελικά από τις εναλλακτικές που είχε να αναλάβει να μου πληρώσει ο ίδιος τα έξοδα εκτελωνισμού της DHL ή να ζητήσει επιστροφή του μηχανήματος και επαναποστολή με ταχυδρομείο, να 'πετάξει' στα αζήτητα το προϊόν (να μη ζητήσει δηλαδή επιστροφή του) και να μου στείλει καινούριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω παραγγείλει 2 κινητά φέτος από το μαγαζί χωρίς πρόβλημα, αφού ξέρουν τη δουλειά τους και τι πρέπει να κάνουν για τον έλληνα αγοραστή. Το μόνο πρόβλημα είναι πως θα πληρώσεις.

 

Για τα συγκεκριμένα κινητά δεν έχω άποψη γιατί καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...