Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ελφαρώς off topic ερώτηση. Θέλω να αγοράσω-κάνω κράτηση μέσω ιντερνετ αεροπορικο εισητίριο για Ευρώπη.

 

Θα πρέπει αφού πληρώσω να κάνω εκτύπωση το εισιτήριο ή μπορώ με τα στοιχεία που έχω δόσει να πάω στο αεροδρόμι κ να τους πω πως εχω κάνει κράτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους , θελω να κανω μια παραγγελία απο Amazon ή eBay μια πλακέτα σκληρού δίσκου με αξία 49$, η ερώτηση μου ειναι αν θα έχω πρόβλημα με τελωνείο και αν θα χρειαστεί να πληρώσω κάτι , επίσης μου δίνει free economy shipping αλλά δεν καταλαβαίνω αν αυτο σημαινει συστημένο κι αν εχει tracking number, να επιλέξω κάτι άλλο? αν τελικά πάρω καινούργιο σκληρό εκει εχει διάφορα στο τελωνείο απο την σκέτη πλακέτα? ευχαριστω !

Επεξ/σία από tzim_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ελφαρώς off topic ερώτηση. Θέλω να αγοράσω-κάνω κράτηση μέσω ιντερνετ αεροπορικο εισητίριο για Ευρώπη.

 

Θα πρέπει αφού πληρώσω να κάνω εκτύπωση το εισιτήριο ή μπορώ με τα στοιχεία που έχω δόσει να πάω στο αεροδρόμι κ να τους πω πως εχω κάνει κράτηση?

Μπορείς να το πάρεις στο κινητό ή να το τυπώσεις απο κάτι μηχανήματα που έχει στο αεροδρόμιο.

Πρέπει να το έχεις πάντως μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ γενική η περιγραφή που κάνεις.

Δώσε links, εάν θέλεις, για να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε.

 

Δές λιγο τα links και πες μου αν μπορεις τη γνώμη σου

 

http://www.ebay.com/itm/DT01ACA100-0J21896-TS0077-HDKPC03A0A02-S-AA10-750-Toshiba-SATA-3-5-PCB-Se-/161859258745?hash=item25af904979:g:VF0AAOSwYHxWIBOE

 

http://www.ebay.com/itm/DT01ACA100-AA10-750-HDKPC03A0A02-S-Toshiba-1TB-SATA-3-5-Hard-Drive-/151649052204?hash=item234efce62c:g:tdYAAOSwBLlVOBTg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατ' αρχάς, τα 2 links που ανέβασες αφορούν σε αγορές από ebay και όχι από amazon, όπως γράφεις στο προηγούμενο.

 

Ο πωλητής της πλακέτας έχει λεπτομέρειες (Importan details) που μπορείς να διαβάσεις. Επίσης, έχει πληροφορίες για την αποστολή και λέει ότι τη στέλνει με ταχυδρομείο, χωρίς μεταφορικά και χωρίς tracking #. Επιπλέον, λέει ότι δεν είναι αξιόπιστος αυτός ο τρόπος αποστολής (!!!) και συνιστά να τον αποφεύγει ο αγοραστής και ότι δεν επιστρέφει χρήματα εάν χαθεί το αντικείμενο (!!!).

 

Ομολογώ ότι πρώτη φορά, στα τόσα χρόνια αγορών από το εξωτερικό διαβάζω τόσο αντικρουόμενες προτάσεις. Προσωπικά, δεν θα αγόραζα από αυτόν.

 

Ο ίδιος πωλητής πουλάει και το δίσκο 1ΤΒ που έχεις στο 2ο link με τιμή $98.90 και μεταφορικά $55 με Fedex, δηλαδή courier, που σημαίνει σίγουρη στάση στο τελωνείο. Πέρα απ' αυτά, στην Ελλάδα μπορείς να αγοράσεις δίσκους 1ΤΒ πολύ πιο φτηνά από τα $98.90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει από merimobiles, στις 14/10 ένα power bank της xiaomi. Μέχρι και σήμερα δεν έχω παραλάβει. Επίσης δεν έβρισκα πουθενά τον κωδικό για να κάνω tracking. 

19/11 μου ήρθε ένα email που έλεγε πως η παραγγελία μου, ολοκληρώθηκε.

Στέλνω στο support του merimobile, και μου απαντάει μια Angela πως, επιβεβαίωσε ότι το πακέτο μου έφυγε και μου έστειλε και το λινκ για να κάνω tracking. 

 

0Hh1VeA.jpg

 

Στην φωτογραφία από το tracking site, φαίνεται καθαρά πως το πακέτο οδεύει προς Κροατία μεριά..

 

Ρώτησα την Angela, για ποιόν λόγο και μου απαντάει(προφανώς αυτοματοποιημένα) πως μπορώ να ελέγξω που πάει το πακέτο μου από το παρακάτω λινκ, και μου στέλνει το λινκ από το tracking site.

 

Τι μπορώ να κάνω για να σώσω τα χρήματά μου τουλάχιστον ? btw έχω πληρώσει με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ότι έχεις την κάλυψη του paypal.

Φυσικά, κρατάς τα στοιχεία που σου δίνει το trackitonline σαν αποδεικτικά.

Δοκίμασε να ορίσεις εσύ country of destination.

Εναλλακτικά, παρακολουθείς και με 17track.net, aftership κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, τα 2 links που ανέβασες αφορούν σε αγορές από ebay και όχι από amazon, όπως γράφεις στο προηγούμενο.

 

Ο πωλητής της πλακέτας έχει λεπτομέρειες (Importan details) που μπορείς να διαβάσεις. Επίσης, έχει πληροφορίες για την αποστολή και λέει ότι τη στέλνει με ταχυδρομείο, χωρίς μεταφορικά και χωρίς tracking #. Επιπλέον, λέει ότι δεν είναι αξιόπιστος αυτός ο τρόπος αποστολής (!!!) και συνιστά να τον αποφεύγει ο αγοραστής και ότι δεν επιστρέφει χρήματα εάν χαθεί το αντικείμενο (!!!).

 

Ομολογώ ότι πρώτη φορά, στα τόσα χρόνια αγορών από το εξωτερικό διαβάζω τόσο αντικρουόμενες προτάσεις. Προσωπικά, δεν θα αγόραζα από αυτόν.

 

Ο ίδιος πωλητής πουλάει και το δίσκο 1ΤΒ που έχεις στο 2ο link με τιμή $98.90 και μεταφορικά $55 με Fedex, δηλαδή courier, που σημαίνει σίγουρη στάση στο τελωνείο. Πέρα απ' αυτά, στην Ελλάδα μπορείς να αγοράσεις δίσκους 1ΤΒ πολύ πιο φτηνά από τα $98.90

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , απλα καιγομαι για το συγκεκριμενο μοντελο γιατι μου καηκε η πλακετα απο τον δικο μου.

Παρολα αυτα αν βρω απο αλλον πωλητη αυτα που σου εδειξα, περνανε τελωνειο? Ή μηπως γνωριζεις σε ευρωπη καποιον που να πουλαει τετοιες πλακετες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πιο φτηνά θα σου κοστίσει η αγορά νέου δίσκου μεγαλύτερης χωρητικότητας, εκτός αν έχεις αρχεία που τα χρειάζεσαι.

Πρέπει να ψάξεις για να βρεις αυτό που θέλεις.

Φυσικά, από ΕΕ δεν θα έχεις πρόβλημα για την πλακέτα, ενώ από τρίτη χώρα υπάρχει, θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σκοπεύω να αγοράσω τώρα από Vickmall το Xiaomi Redmi Note 2 με paypal. Όπως συστήνεται στο πρώτο post συμφέρει να αλλάξω το τρόπο μετατροπής για να το αναλάβει η VISA μου? Γιατί το paypal μου μετατρέπει τα 159$ ως 157€. Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει τον τη μετατροπή του συναλλάγματος από το paypal αφού η ισοτιμία του είναι χειρότερη από εκείνη των οργανισμών Visa/MasterCard που χρησιμοποιεί η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Ερώτηση ems δέμα απο Κίνα δηλαδη ΕΛΤΑ! Στάθμευσε στο τελωνείο με πήραν τηλ έστειλα PayPal απόδειξη!!! Ευγενικοτατος ο άνθρωπος. Και μου ειπε οτι δεν κανω κατι αλλη παραμονο περιμένω να έρθει με το ελτα κουριερ, ωπου και θα πληρώσω ! Καταρχήν ποσο λέτε να πληρώσω για αξία 100 ευρω μαζι με τα μεταφορικα ? αυτος ειπε 23% ΦΠΑ! Ετςι απλα αυτο?? και σε πόσες μερες λέτε να το εχω το δέμα ?? ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...