Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η EMS είναι κινέζικη courier που εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Η διαδικασία εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι διαφορετική αφού ο τελωνειακός κόβει το κοστούμι και στέλνει το δέμα στο γραφείο της περιοχής από όπου παραλαμβάνεις αφού πληρώσεις.

 

Για αξία μέχρι 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και κάποια τέλη για τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΦΠΑ της αγοράς που πληρώσα η μήπως ΦΠΑ του κόστους που θεωρούν αυτοί? καθως ειναι κατι ρολογια τύπου μάρκας καλής που εδω κοστιζουν 140 το ενα? οποτε ΦΠΑ ελπίζω στα 100 ευρω και οχι στα 140 το ενα σωστα? και σε περίπου πόσες μερες θα το παραλάβω? ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο τελωνειακός αμφισβητήσει τη δηλωμένη αξία πάνω στο αυτοκόλλητο, ζητάει απόδειξη paypal ή κάρτας, όπως ζήτησε και από εσένα.

 

Θεωρητικά, βέβαια, μπορεί να αμφισβητήσει και αυτή την απόδειξη αλλά αφού τον χαρακτήρισες "ευγενικό" σημαίνει ότι μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Θελω να αγορασω μια ταμπλετα απο amazon Αμερικης, αξιας 299$.

 

Ποια εταιρεια forward να χρησιμοποιησω και αν γινεται να μην εχω μπλεξιματα με τελωνειο.

 

Η shopandship ειναι καλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία αυτή (είχα γραφτεί πριν από καιρό με μια δωρεάν συνδρομή αλλά δεν προχώρησα) και, όπως γράφω στον (επικαιροποιημένο) οδηγό, από σχόλια άλλων είναι αξιόπιστη. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει εφάπαξ συνδρομή και αν δεν τη χρησιμοποιήσεις άλλη φορά δεν ξέρω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τράπεζες δεν εφαρμόζουν δική τους ισοτιμία για τη μετατροπή συναλλάγματος στις περιπτώσεις αγορών από το εξωτερικό, αλλά τις ισοτιμίες των δύο οργανισμών (Visa/Mastercard) που εκδίδουν τις κάρτες.

 

Μερικές προσθέτουν επιπλέον και προμήθεια στις αγορές αυτές.

Περισσότερα θα διαβάσεις στο αντίστοιχο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες θα μπει το ποσό από μια παραγγελία που μου έγινε full refund σήμερα από AliExpress ; Με τη Revolut αγόρασα.

 

Σε μένα απ ότι θυμάμαι σε ακριβώς ίδια περίπτωση έκανε 4-5 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να πληρώσω σε μια δημοπρασία ιδιώτη στο ebay.co.uk και δεν έχω αρκετό balance στο paypal.

Αυτό το "θέμα τύχης, κάρτας και timing" είναι πολύ αόριστο.

Η κάρτα δεδομένη , mastercard eurobank.

Για το timing μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό από το amazon.fr αλλά δεν μου δέχεται την κάρτα. 

Έχω δοκιμάσει με την ίδια κάρτα αγορά από amazon.de και μου έχει γίνει αποδεκτή.

Κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση καθώς δεν βρήκα κάποια παρόμοια απορία : Αν παραγγείλω κάτι από το Gearbest - EU warehouse, περνάει τελωνείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...