Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μια ερώτηση καθώς δεν βρήκα κάποια παρόμοια απορία : Αν παραγγείλω κάτι από το Gearbest - EU warehouse, περνάει τελωνείο ?

όχι είναι ευρωπαϊκή αποθήκη αυτό σημαίνει κάπου θα γράφει και την χώρα που αποστέλλονται τα πακέτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αλλάξω τη μετατροπή συναλλάγματος στο Paypal. Τώρα έχω τη μετατροπή που κάνει το Paypal και για χρέωση 240$ μου πήρε 237€. Πως μπορώ να επιλέξω να το κάνει η τράπεζα μου ώστε να υπάρχει μικρότερη προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αλλάξω τη μετατροπή συναλλάγματος στο Paypal. Τώρα έχω τη μετατροπή που κάνει το Paypal και για χρέωση 240$ μου πήρε 237€. Πως μπορώ να επιλέξω να το κάνει η τράπεζα μου ώστε να υπάρχει μικρότερη προμήθεια;

Profile=>My Money=>My Preapproved Payments=>Update=>Set Available Funding Sources και στην κάρτα σου επιλέγεις Conversion Options και την επιλογή “Bill me in the currency listed on the seller's invoice” και τέλος επιλέγεις Submit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Profile=>My Money=>My Preapproved Payments=>Update=>Set Available Funding Sources και στην κάρτα σου επιλέγεις Conversion Options και την επιλογή “Bill me in the currency listed on the seller's invoice” και τέλος επιλέγεις Submit.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα πρόσφατα παραγγελία από Amazon Γερμανίας. Έκανε 10+ ημέρες και ήρθε στο ταχυδρομίο της περιοχής μου. Παρότι τους έδειξα στο κινητό το μήνυμα που μου στείλανε για παραλαβή του δέματος ζητήσανε και ταυτότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  μια απορια εχω παραγγελειεσ απο το εξωτερικο με τα καπιταλ πωσ κανεται εσεις ? προσπαθω απο ebay  gearbest kai aliexpress  να παρραγειλω κινητα η  tablet και μου αποριπτη την προπληρωμενη που εχω συνεδεμενει με  pay pal. Εστειλα σε δευτερο λογαριασμο paypal  χρηματα οπου ειχα συνδεδεμενει διαφορετικη  προπληρωμενη καρτα και καταφερα να αγορασω απο εξωτερικο πλεον ομωσ δεν με αφηνει να στειλω χρηματα απο paypal σε pay pal εσεισ πωσ καταφερνεται να κανεται αγορεσ? συγνωμη αν σας κουρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές από το εξωτερικό με κάρτες είναι λαχείο. Άλλοτε θέλει πολλές προσπάθειες στον ίδιο πωλητή, άλλες σε διαφορετικούς πωλητές.

Επειδή, όμως, οι αγορές με κάρτες δεν είναι ότι καλλίτερο, οι περισσότεροι έχουν στραφεί σε άλλες λύσεις, όπως πχ top up στο paypal με προσθήκη λογαριασμού, κάρτα revolut κλπ.

 

Για τις μεθόδους αυτές μπορείς να διαβάσεις εδώ, εδώ, αλλά και σ' αυτό το νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα γενικό σχόλιο, λόγω της κρίσης, της ανασφάλειας και των capital controls μπορείτε να παρατηρήσετε οτι έχουν αυξηθεί σαν μανιτάρια οι λεγόμενες άυλες διακτυακές τράπεζες και χρηματοοικονομικες  επιχειρήσεις που προσφέρουν κάρτες εξωτερικού για παράκαμψη των cc  :mad: και αγορές απο εξωτερικό, καποιες προσφέρουν και υψηλά επιτόκια 3-4% και να διαφημίζονται ηθελημένα, ή όχι απο άτομα στα διάφορα φόρουμ οικονομικού ενδιαφέροντος ελληνικά και ξένα (insomnia.gr, tsig.gr, bitcointalk.org κ.λ.π).  Περιέργο έτσι;   Αλλά όσο υπάρχει ζήτηση "για λύσεις" υπάρχει και προσφορά. Οι καιροί είναι πονηροί. Εγω προσωπικά λόγω ανάγκης σποραδικών αγορών απο κινεζομάγαζα και εξαρτημάτων απο ευρώπη για service αυτοκινητων χρησιμοποιώ κάποιες απο τις λύσεις που έχουν προταθεί, ή βρίσκομαι σε διαδικασία να τις χρησιμοποιήσω.   Ποτέ όμως με μεγάλα ποσά και οτι ποσό βγαίνει έξω ... να ξοδεύεται άμεσα σε αγορές.  Μην γεμίζετε το καλάθι των εταιρειών αυτών με μεγάλα ποσά για μεγάλη διάρκεια, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκεφτομαι να κανω μια αγορα απο Massdrop και δεν αναγραφεται ουτε ο τροπος αποστολης ουτε προκαταβαλλονται τα "import fees" του τυπου οπως στο amazon - ebay , εχει κανεις ιδεα αν περνανε τελωνειο δεματα απο Massdrop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες μερες κανει για να εμφανιστει στο ελληνικο συστημα κατι που εχουμε αγορασει απο κινα? Με βαση το tracking number που εχω, 27/11 γραφει arrival at destination post (country GR).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέει ότι έφτασε το δέμα στην Ελλάδα αλλά εάν δεν ανοιχτεί ο σάκος στα ΕΛΤΑ για να σκαναριστούν τα δέματα, δεν θα δεις στοιχεία στα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ...μια βοήθεια απο τους έμπειρους ....

Αυτό τι σημαίνει? The item is on transport to the country of destination

Το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα?

Και για το αν περνάει τελωνείο, σε πόσες μέρες φαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...