Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντε καλη υπομονη τοτε..τι να πω ..εχω κανει αρκετες αγορες απ εξω αλλα στο μηνα τις ειχα...αυτη αργησε λιγο..ευχαριστω για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν στείλω ένα item με απλό επιστολικό, Α προτεραιότητας και όχι express στην Γερμανία σε πόσες μέρες θα φτάσει?

Μια φορά που χρειάστηκε να στείλω έκανε ακριβώς μια εβδομάδα.

τώρα όμως, με τα επεισόδια που γίνονται στα σύνορα (εκτός αν πηγαίνει αεροπορικώς), μπορεί να πάρει παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου δεμα φαινοταν στο 17track ότι έφτασε ελλάδα 1-12-2015 - πριν απο λιγο φανηκε στο site των ελτα !


ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-11-2015 16:26 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-12-2015 09:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 11-12-2015 12:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 11-12-2015 14:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η paypal παιρνει χρηματα σε περιπτωση που αλλαξω διευθυνση?Μου πηρε χθες 2 δολαρια χωρις να ξερω το λογο το μονο που θυμαμαι ειναι οτι αλλαξα διευθυνση 2 φορες γιατι εκανα ενα λαθος τη πρωτη φορα και μια ανεπιτυχη αγορα μεσο fasttech denied.

 

Μολις τωρα εντοπισα το νημα του paypal και εκανα εκει την ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου δεμα φαινοταν στο 17track ότι έφτασε ελλάδα 1-12-2015 - πριν απο λιγο φανηκε στο site των ελτα !

 

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-11-2015 16:26 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-12-2015 09:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 11-12-2015 12:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 11-12-2015 14:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Γενικά υπάρχει μια καθυστέρηση, ίσως λόγω Χριστουγέννων;  Το δικό μου έχει φτάσει την Παρακευή Ελλάδα και ακόμη το περιμένω, στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ακόμη http://prntscr.com/9d19am

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω απο εξωτερικό κάποια πράγματα (ioffer/aliexpress Κλπ). Ασχολούμαι πολλά χρόνια με ebay αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω. Και τα 2 προηγούμενα καταστήματα δεν δέχονται paypal, ενώ τρώω άκυρο όποια κάρτα μου και αν χρησιμοποιήσω. Διάβασα και τον οδηγό περι revolut αλλά δεν έχω ios/android για να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή. 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να καταφέρω να πάρω τα πράγματα που θέλω απο τα ioffer/aliexpress?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω απο εξωτερικό κάποια πράγματα (ioffer/aliexpress Κλπ). Ασχολούμαι πολλά χρόνια με ebay αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω. Και τα 2 προηγούμενα καταστήματα δεν δέχονται paypal, ενώ τρώω άκυρο όποια κάρτα μου και αν χρησιμοποιήσω. Διάβασα και τον οδηγό περι revolut αλλά δεν έχω ios/android για να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή. 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να καταφέρω να πάρω τα πράγματα που θέλω απο τα ioffer/aliexpress?

Λύση πρώτη, βρίσκεις τα πράγματα που θέλεις σε άλλο ιστότοπο που δέχεται paypal. Λύση δεύτερη, ενημερώσου για τις εναλλακτικές της Revolut, LeuPay και Number26 (υπάρχουν σχόλια στο φόρουμ και οδηγίες).  Και τα δύο όμως αργούν χρονικά στη διαδικασία ταυτοποίησης και θα σου ζητήσουν αναλόγως νέου τύπου ταυτότητα, αποδεικτικό κατοικίας, δοκιμαστική κατάθεση με τραπεζικό έμβασμα, ή κάρτα (αν περάσει), ακόμη και  live video με διαβατήριο ανα χείρας  :-( Ενημερώσου και αποφάσισε....αν βρεις άλλο τρόπο....πες μας  :-D 

Βέβαια "παίζει" και το σενάριο, πάω μια βόλτα στις γιορτές που έρχονται στις διπλανές χώρες και ανοίγω ενα λογαριασμό εκεί, παίρνω κάρτα εξωτερικού και Capital Controls ---> Game Over  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι το κατάλληλο νήμα να ρωτήσω.

Έκανα αγορά από banggood και εδώ και 2 μέρες  είναι στο ready to process Κια απότι βλέπω είναι στάδιο πριν το shipped και μετά το payment confirmed. Είναι οκ φαντάζομαι απλά καθυστερεί το shipped?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ είναι. Δεν καθυστερεί τίποτα. Οι 2 μέρες δεν θεωρούνται καθυστέρηση. Μόνο τις 8 ώρες διαφορά που έχουμε Κίνα αν υπολογίσεις έφυγε μάνι μάνι η μία μέρα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, τι κάνουμε στη περίπτωση ή πως παίρνουμε τα χρήματα μας πίσω στο PayPal για μια αγορά που ενώ πέρασαν 40 μέρες δεν έφτασε ποτε στο σπίτι?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου θα περίμενα καμιά 10αριά μέρες ακόμη, αφού καθυστερούν τον τελευταίο καιρό οι αποστολές (και επίσης επειδή αν ανοίξεις case τώρα για μη παραλαβή, μέχρι να λυθεί το case - σε καμιά 15αριά μέρες πχ- μπορεί να έχεις παραλάβει και σε αυτήν την περίπτωση δε θα μπορείς για το ίδιο αντικείμενο να ανοίξεις άλλο case αν δεν είναι το επιθυμητό το αντικείμενο που αναμένεις).

Αν περάσουν καμιά 50αριά-55 μέρες, ανοίγεις case στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...