Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να αγορασω κατι απο το e-bay  μπορω να κανω αγορα :;;  η απλα ακομα δεν  γινετε να κανουμε  αγορες μεσο paypal  και ε-bay΄;;;

λογο των capital  controls;;

 

απλα θελω να  ξερω αν  μπορω αυτον τον καιρο να κανω μια  αγορα  μεσο   e-bay

 

περα απο αυτο  επειδη δεν εχω κανει αλλες φορες αγορα

 

εινε η πρωτη μου φορα

 

βασικα θελω να  αγορασω ενα  Fighting Stick Controller PS4/PS3/PC XInput

 

βρηκα εναν  top seller  αλλα δεν εχω ιδεα  αν  μπορω να τον εμπιστευτο

 

http://www.ebay.com/itm/NEW-Hori-Real-Arcade-Pro-V-HAYABUSA-Fighting-Stick-Controller-PS4-PS3-PC-XInput-/121832479672?hash=item1c5dc81bb8:g:EgkAAOSwHQ9WWmT-#shpCntId

 

τωρα αυτος εινε απο την ιαπωνια

εχω και το  λινκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν σου έγραψα να διαβάσεις σχετικά νήματα, δεν εννοούσα αυτό, αν και έχει αρκετό υλικό, αλλά τα ειδικά νήματα όπως αυτό, ή αυτό ή αυτό και άλλα σχετικά.

 

Ανάλογα με τι έχεις (paypal, κάρτες κλπ) και τι και από που θέλεις να αγοράσεις υπάρχουν απαντήσεις, που δεν μπορούν να ξαναγραφτούν.

 

Διάβασε λίγες σελίδες από τα νήματα αυτά και σε συνδυασμό με τα δεδομένα σου (κάρτα, paypal) αποφασίζεις ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαττωμματικό ανταλλακτικό από το Aliexpress

 

Το story

 

Έχω ένα κινητό Lenovo K3 Note με ραγισμένη οθόνη, που δούλευε παρά το ράγισμα αλλά είπα να την διορθώσω για να μην χειροτερέψει.

 

Παρήγγειλα αυτό το ανταλλακτικό από το Aliexpress.
(Ήταν 2η απόπειρα παραγγελίας μετά από περιπέτεια στην πρώτη παραγγελία από προφανώς άλλον πωλητή)

 

Ήρθε χθες. Το πήγα σήμερα νωρίς το πρωί σε τεχνικό, το πέρασε αλλά το ανταλλακτικό ήταν ελαττωματικό.

Το αποτέλεσμα ήταν να μην έχω κινητό καθώς ούτε το παλιό μπορούσε πλέον να μπει καθώς χάλασε κατά την εξαγωγή του (ήταν κολλημένο).

 

Η μοναδική λύση ήταν να πάρω καινούριο κινητό (πράγμα που έκανα ήδη) και να παραγγείλω εκ νέου ανταλλακτικό.

 

Οι προβληματισμοί

 

Προφανώς και θα ανοίξω case αλλά έχω διάφορους προβληματισμούς που θα ήθελα να ρωτήσω μήπως και αποφύγω κάποιο λάθος από την πλευρά μου:

  1. Πώς θα αποδείξω πως είναι ελαττωματικό αν ο αγοραστής το αμφισβητήσει? Προφανώς δεν γίνεται να βάλω τον τεχνικό να τραβήξει βίντεο, είναι γελοίο.
  2. Αν για να το αποδείξω ζητήσει να το στείλω πίσω να το δει, θα πρέπει να περιμένω να φτάσει, να το δει αυτός και μετά να μου στείλει άλλο? Δηλαδή κανα 3μηνο αναμονή?
  3. Θα πρέπει να ζητήσω άμεσο refund και να μου στείλει άλλο που θα ξαναπληρώσω (ώστε να έχει ασφάλεια alipay) ή καλύπτομαι αν ζητήσω κατευθείαν καινούριο λόγω του case? (ρωτάω για να μην καθυστερούμε ακόμα περισσότερο και με τα refunds)
  4. Με τα μεταφορικά αν μου ζητήσει να το στείλω πίσω να το ελέγξει τί γίνεται? Αυτό το πράμα κάνει 20 ευρώ και τα μεταφορικά θα στοιχίσουν 10 και δεν είναι συναλλαγή με paypal αλλά με alipay.
  5. Αν ζητήσει να το στείλω να το ελέγξει πώς ξέρω πως δεν θα προφασιστεί πως δουλεύει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω αν έχεις κάποιος εμπειρία  με το  eglobalcentral.eu  

 εχει συχνά κάποιες καλές προσφορές αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο ,συγνώμη αν εχει απαντηθεί αλλα δεν βρήκα κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω αν έχεις κάποιος εμπειρία  με το  eglobalcentral.eu  

 εχει συχνά κάποιες καλές προσφορές αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο ,συγνώμη αν εχει απαντηθεί αλλα δεν βρήκα κατι .

Aπο οτι βλέπω στο scamadviser εχει καλές κριτικές (αν και αυτο δεν είναι 100% σίγουρο).  Τωρα για τελωνείο αφου είναι Κινα το ρισκάρεις με απλό ταχυδρομείο (σε καμια περίπτωση courier !!!) και αν το δέμα είναι μικρό σε διαστάσεις και γράψουν πάνω καμιά μικρή τιμή 20$ και οτι ειναι δωράκι λογικά θα περάσει  :-D

Προσωπικά τουλάχιστον για κάτι κινητά και μικρο γκατζετ που έχω πάρει κατα καιρούς τα δυο τελευταία χρόνια απο Κινα μέσω Singapore Post --> EΛTA, τελωνείο δεν έχω πληρώσει B) .  Πάντως οι τιμές στο συγκεκριμένο site  δεν μπορω να πω οτι με ενθουσίασαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οτι βλέπω στο scamadviser εχει καλές κριτικές (αν και αυτο δεν είναι 100% σίγουρο).  Τωρα για τελωνείο αφου είναι Κινα το ρισκάρεις με απλό ταχυδρομείο (σε καμια περίπτωση courier !!!) και αν το δέμα είναι μικρό σε διαστάσεις και γράψουν πάνω καμιά μικρή τιμή 20$ και οτι ειναι δωράκι λογικά θα περάσει  :-D

Προσωπικά τουλάχιστον για κάτι κινητά και μικρο γκατζετ που έχω πάρει κατα καιρούς τα δυο τελευταία χρόνια απο Κινα μέσω Singapore Post --> EΛTA, τελωνείο δεν έχω πληρώσει B) .  Πάντως οι τιμές στο συγκεκριμένο site  δεν μπορω να πω οτι με ενθουσίασαν.

Ειδα το mi4c που με ενδιαφερει και ειναι κανα 20ευρω ακριβοτερο απο αλλα κινεζομαγαζα, αλλα εχει ενα συν ομως (αν ισχυει) - With our Free Economy Express Shipping service, orders are normally delivered within 6 to 8 working days.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Express Shipping= courier και, επομένως, εάν το στέλνει από Κίνα, γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι έχεις να πληρώσεις επιπλέον τόσο ΦΠΑ και δασμό όσο και τα έξοδα εκτελωνισμού (αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Εκανα μια αγορα απο amazon.de και μου ηρθε το email επιβεβαιωσης της παραγγελιας αλλα το ποσο στην καρτα δε δεσμευτηκε.ειναι νορμαλ αυτο;πχ σε αγορες απο κινα φαινεται αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πήρες την επιβεβαίωση της παραγγελίας, μην ανησυχείς.

Εάν δεν περάσει η κάρτα, θα σου έρθει μήνυμα για εναλλακτικό τρόπο πληρωμής οπότε δοκιμάζεις με άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οτι βλέπω στο scamadviser εχει καλές κριτικές (αν και αυτο δεν είναι 100% σίγουρο).  Τωρα για τελωνείο αφου είναι Κινα το ρισκάρεις με απλό ταχυδρομείο (σε καμια περίπτωση courier !!!) και αν το δέμα είναι μικρό σε διαστάσεις και γράψουν πάνω καμιά μικρή τιμή 20$ και οτι ειναι δωράκι λογικά θα περάσει  :-D

Προσωπικά τουλάχιστον για κάτι κινητά και μικρο γκατζετ που έχω πάρει κατα καιρούς τα δυο τελευταία χρόνια απο Κινα μέσω Singapore Post --> EΛTA, τελωνείο δεν έχω πληρώσει B) .  Πάντως οι τιμές στο συγκεκριμένο site  δεν μπορω να πω οτι με ενθουσίασαν.

Ευχαριστώ για την απάντηση ,κάποιο παιδί σε ενα άλλο forum διάβαζα οτι τους ειχε στείλει μήνυμα για το αν επιβαρυνθεί  τελωνείο και όλα αυτά και η απάντηση που του έδωσαν ήταν  .

 

Thank you for your message.

 

With regard to your query, we would like to confirm that orders placed on our site, are shipped out from our Hong Kong Warehouse as we are a Hong Kong Based company. The invoice we send is based only on the price of the item, any tax or vat amount will not be indicated on the invoice

 

However, we ship our orders with special logistics arrangement and therefore all you will need to pay is the prices on website, no VAT, import fees nor hidden charges involved for the customer on any order. Any VAT or customs duties incurred will be settled by eGlobaL. The price you see on the website is the final price you pay for the product.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση περιλαμβάνει, κατά τη γνώμη μου, τη διαδικασία αποστολής του δέματος από το ΗΚ και όχι την εισαγωγή του σε άλλη χώρα, όπως πχ στην Ελλάδα και γενικά, σε χώρες της Ευρώπης που έχουν νομοθεσία για εισαγωγές από τρίτες χώρες.

 

Σε όσες περιπτώσεις στην τιμή αγοράς περιλαμβάνονται και τα έξοδα εκτελωνισμού, ο πωλητής, όπως πχ η αμερικάνικη αμαζόνα, υπολογίζει το ανάλογο κόστος και το προσθέτει στο συνολικό ποσό που θα πληρώσεις για την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα κατα την δίκη σου άποψη το να πληρώσω τελωνείο απο το συγκεκριμένο site είναι σχεδόν σίγουρο .

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο αν επιλέξεις ή έχει αποστολή με courier ως μοναδικό τρόπο.

Και όχι μόνο έξοδα εκτελωνισμού αλλά και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

Είναι κανόνας ότι οποιοδήποτε δέμα εισάγεται με courier από τρίτη χώρα, κάνει στάση οπωσδήποτε στο τελωνείο.

Τα δέματα που εισάγονται με το ταχυδρομείο ακολουθούν διαφορετική διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Εκανα μια αγορα απο amazon.de και μου ηρθε το email επιβεβαιωσης της παραγγελιας αλλα το ποσο στην καρτα δε δεσμευτηκε.ειναι νορμαλ αυτο;πχ σε αγορες απο κινα φαινεται αμεσως

 

συνηθως αν δεν περασει η συναλλαγη δεν ερχεται αμεσα αλλα σε μερικες ωρες την ιδια μερα μαιλ/μηνυμα για να βαλεις αλλο τροπο πληρωμης. Αν περασε το 24ωρο λογικα θα σου φανει και η χρεωση. (ισως δεν φαινεται επειδη ειναι Σ/Κ) Το αμαζον (αγγλικο-γερμανικο) παντως δουλευε με τις ελληνικες καρτες χωρις προβληματα τις περισσοτερες φορες με ελαχιστα προβληματα κυριως το αγγλικο παλιοτερα το καλοκαιρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ήρθε το πακέτο, Merry Christmas  :-D.

Τέτοια καθυστέρηση πρωτη φορά βλέπω, το πακέτο έφυγε απο Κίνα με Singapore post 27-11-2015 έφτασε Ελλάδα στο αεροδρόμιο στις 4-12-2015 (7 ημέρες!) και μετά....το δράμα. Το πακέτο "κάθεται" 14 ημέρες !!! αεροδρόμιο μέχρι να εμφανιστεί  στις 18-12-2015 στο κέντρο διαλογής Αττικής και μετά να έρθει επαρχία τελικά στις 21-12-2015. Αθάνατα ΕΛΤΑ, πάλι καλά που ήρθε τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...