Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Θέλω να παραγγείλω από amazon.uk ένα blackberry p9981 porsche design, το οποίο βρίσκω μόνο σαν μεταχειρισμένο από πωλητή, ο οποίος όμως γράφει dispatch από Hong Kong.

Έχω κάνει άπειρες αγορές από amazon.uk, αλλά δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση.

Θα πληρώσω τελωνείο; Η το προϊόν θα περάσει το αγγλικό τελωνείο και θα μου έρθει εμένα σαν αποστολή από Αγγλία και άρα δεν θα μου το κρατήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με δεδομένο ότι πριν από 15 χρόνια περίπου το ΗΚ ήταν αγγλική αποικία, πολλές εταιρείες και καταστήματα έχουν κάποιου είδους "πάτημα" στην Αγγλία και μ' αυτό προσελκύουν πελάτες.

 

Αφού το δέμα έρχεται από τρίτη χώρα, χάνεις την ατέλεια που είχες αν ερχόταν από Αγγλία.

Εάν προχωρήσεις πρέπει 1) να προσέξεις να μην το στείλει με courier και 2) να γράψει χαμηλή αξία (γύρω στα $30) πάνω στο αυτοκόλλητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τι ειναι το Ust.ID η αλλιως Sales Tax ID Number ?   θελω να αγορασω ενα laptop απο το www.notebooksbilliger.de το9 οποιο στελνει ελλαδα αλλα πρεπει να κανεις εγγγραφη ως επιχειρηση για να στειλει.εγω δεν εχω επιχειρηση, θ βαλω κατι τυχαιο

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια γρήγορη ματιά στο site τους φαίνεται ότι δεν πουλάνε σε ιδιώτες εκτός Γερμανίας και Αυστρίας.

επισημα ναι, αλλα πολλα παιδια απο εδω εχουν αγορασει σαν ιδιωτες απλα φανταζομαι βαζουν ψευτικα στοιχεια, μπορω να βαλω οτι να ναι για κωδικο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από ένα ευρωπαϊκό site και έχει καθυστερήσει αρκετά. Το δέμα θα έρθει μέσω dhl Γερμανίας και ενώ το tracking number δουλεύει κανονικά στο γερμανικό site, στο αντίστοιχο ελληνικό που με παραπέμπει δεν εμφανίζει κάτι(δεν έχει φτάσει Ελλάδα άραγε?) Να δικαιολογήσω την καθυστέρηση λόγω των γιορτών;

Tracking number:961408991849

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισημα ναι, αλλα πολλα παιδια απο εδω εχουν αγορασει σαν ιδιωτες απλα φανταζομαι βαζουν ψευτικα στοιχεια, μπορω να βαλω οτι να ναι για κωδικο ? 

 

 

Δεν ξέρω πως έχουν παραγγείλει αλλά δεν νομίζω ότι με ψεύτικα στοιχεία θα είσαι σίγουρος για τα χρήματα που θα δώσεις.

 

Ενδεχομένως, θα μπορούσες να αγοράσεις μέσω site που σου δίνει διεύθυνση Γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο από Deutsche Post (με tracking number που δείχνει μόνο αναχώρηση) , έχει καθυστερήσει (δεν θέλω να πω αγνοείται) . Θα το λάβω και με ποιόν τρόπο ? (ΕΛΤΑ βλέπω συνεργάζονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από ένα ευρωπαϊκό site και έχει καθυστερήσει αρκετά. Το δέμα θα έρθει μέσω dhl Γερμανίας και ενώ το tracking number δουλεύει κανονικά στο γερμανικό site, στο αντίστοιχο ελληνικό που με παραπέμπει δεν εμφανίζει κάτι(δεν έχει φτάσει Ελλάδα άραγε?) Να δικαιολογήσω την καθυστέρηση λόγω των γιορτών;

Tracking number:961408991849

 

 

Πακέτο από Deutsche Post (με tracking number που δείχνει μόνο αναχώρηση) , έχει καθυστερήσει (δεν θέλω να πω αγνοείται) . Θα το λάβω και με ποιόν τρόπο ? (ΕΛΤΑ βλέπω συνεργάζονται).

Θα τα λάβετε με ΕΛΤΑ όταν φτάσουν εδώ στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κάνει μια παραγγελία από ένα ευρωπαϊκό site και έχει καθυστερήσει αρκετά. Το δέμα θα έρθει μέσω dhl Γερμανίας και ενώ το tracking number δουλεύει κανονικά στο γερμανικό site, στο αντίστοιχο ελληνικό που με παραπέμπει δεν εμφανίζει κάτι(δεν έχει φτάσει Ελλάδα άραγε?) Να δικαιολογήσω την καθυστέρηση λόγω των γιορτών;

Tracking number:961408991849

 

Παρακολουθώντας την πορεία του δέματος στο 17track.net βλέπω ότι πέρασε από από διάφορες πόλεις (Greven, Feucht) και θα παραδοθεί από την ελληνική dhl.

 

Υπομονή, λοιπόν, και από αύριο νεώτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετές αγορές απο bangood με paypal ...μέχρι κ πρίν 15 ημέρες.

Σήμερα προσπάθησα κι όλο λέει payment pending.

Έχει κανεις πρόβλημα στο bangood με paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...