Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί δεν τους ρωτάς;

Έχουν πολλούς συνδέσμους επικοινωνίας.

 

Δεν γράφεις την κάρτα αλλά όταν δεν περνάει  σου στέλνει μήνυμα να πληρώσεις με άλλο τρόπο και μπορείς να αλλάξεις κάρτα, αν έχεις.

Ήταν mastercard της eurobank με την οποία ψωνίζω πάντα από αμαζον. Μου ήρθε το email και δοκίμασα και μια visa της alpha bank η οποία δεν μου δούλευε πάντα για Online αγορές και δεν την δέχτηκε. Ακύρωσα την παραγγελία και δοκίμασα από αμαζον γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το αφαιρεσαν απο το store. 

Πηρα τηλεφωνο στο τοπικο ελτα κυριως απο φοβο μηπως χαθηκε, μου ειπαν οτι δεν εχουν το δεμα και αν εχω το barcode (του ειπα οτι δεν εχει tracking number) να παρω τηλεφωνο σε εναν αλλο αριθμο που μου εδωσε για να ρωτησω. Τι barcode εννοουσε;

 

Το ξανα εβαλαν στο καταστημα κατι μερες μετα. Μου εστειλαν αλλο (χωρις να με ξανα χρεωσουν) και εφυγε εχθες απο αγγλια. Μεχρι τις 20/1 υποτιθεται οτι πρεπει να εχει φτασει. Σε ενα απο τα email παραπονων μου, ειχαν γραψει 4 sorry σε κειμενο 50 λεξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με εγγύση:

 

Αγόρασα πριν 6 μήνες και κάτι ένα κινητό Elephone P5000 από aliexpress.

Τόσους μήνες ήταν οκ αλλά εδώ και μερικές μέρες έχει παρουσιάσει πρόβλημα.

Επικοινώνησα με τον πωλητή για επισκευή μέσω εγγύησης και μου είπε πως έχει 6 μήνες εγγύση και όχι ένα χρόνο.

Εγώ ξέρω πως η Elephone δίνει 1 χρόνο.

 

Τί να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με εγγύση:

 

Αγόρασα πριν 6 μήνες και κάτι ένα κινητό Elephone P5000 από aliexpress.

Τόσους μήνες ήταν οκ αλλά εδώ και μερικές μέρες έχει παρουσιάσει πρόβλημα.

Επικοινώνησα με τον πωλητή για επισκευή μέσω εγγύησης και μου είπε πως έχει 6 μήνες εγγύση και όχι ένα χρόνο.

Εγώ ξέρω πως η Elephone δίνει 1 χρόνο.

 

Τί να κάνω?

 

αν μπορεις ψαξε την (παλια) δημοσιευση στο aliexpress κ δες τι εγραφε απο κατω τους ορους εγγυησης αν το ειχε αναφερει-γραψει για 6 μηνες ειναι καλλυμενος, αν εγραφε κατι συγκεκριμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις ψαξε την (παλια) δημοσιευση στο aliexpress κ δες τι εγραφε απο κατω τους ορους εγγυησης αν το ειχε αναφερει-γραψει για 6 μηνες ειναι καλλυμενος, αν εγραφε κατι συγκεκριμενα. 

 

Η παλιά δημοσίευση, δηλαδή το transaction screenshot είναι αυτό.

Δεν βρίσκω τίποτα σχετικό με την εγγύηση εκτός από το Frequenly Asked Questions όπου λέει ότι παρέχει 6 ή 12 μήνες. Το λέει όμως γενικά και δεν διευκρινίζει για το συγκεκριμένο προϊόν.

 

post-123340-0-57590900-1452620497_thumb.jpg

 

Στο support της Elephone λέει ότι παρέχουν ένα χρόνο εγγύηση:

 

post-123340-0-92664700-1452620566_thumb.jpg

 

Ο πωλητής όμως μου είπε αυτό:

 

post-123340-0-70606200-1452620645_thumb.jpg

 

Τί κάνω τώρα εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλιά δημοσίευση, δηλαδή το transaction screenshot είναι αυτό.

Δεν βρίσκω τίποτα σχετικό με την εγγύηση εκτός από το Frequenly Asked Questions όπου λέει ότι παρέχει 6 ή 12 μήνες. Το λέει όμως γενικά και δεν διευκρινίζει για το συγκεκριμένο προϊόν.

 

attachicon.gifP5000 warranty.JPG

 

Στο support της Elephone λέει ότι παρέχουν ένα χρόνο εγγύηση:

 

attachicon.gifElephone 1 year warranty.JPG

 

Ο πωλητής όμως μου είπε αυτό:

 

attachicon.gifwendy he.JPG

 

Τί κάνω τώρα εγώ?

 

ειναι πολυ "φλου" η διευκρινιση αυτη που εχει βαλει στο FAQ της παλιας δημοσιευσης δεν εχω ιδεα μιας και το aliexpress δεν το προτιμώ. καλυτερα βρες ποιο ανταλλακτικο ειναι κ παρτο απο ebay κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποίησα την κάρτα Revolut έβαλα χρήματα και αποφάσισα να κάνω αγορά από AliExpress. Αφαιρεθηκαν κανονικά και αμέσως τα αντίστοιχα χρήματα από την κάρτα και μέσα σε λίγα λεπτά έκανα ακύρωση της μίας εκ των 2 αγορών. Ενώ στο AliExpress φαίνεται να έχει ακυρωθεί η αγορά και να μην έχει αποσταλεί το προϊόν τα χρήματα δεν φαίνονται πουθενά.

Εκεί κάνεις ιδέα τι μπορεί να έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ "φλου" η διευκρινιση αυτη που εχει βαλει στο FAQ της παλιας δημοσιευσης δεν εχω ιδεα μιας και το aliexpress δεν το προτιμώ. καλυτερα βρες ποιο ανταλλακτικο ειναι κ παρτο απο ebay κλπ

Μα δεν ξέρω το ακριβές πρόβλημα ώστε να πάρω ανταλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερα εταιρία μεσολάβησης για να αγοράσει για μένα ένα αντικείμενο που πωλητής δεν στέλνει στην Ελλάδα? Το αντικείμενο είναι από Αμερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ξέρω το ακριβές πρόβλημα ώστε να πάρω ανταλλακτικό.

 

Δυστυχως αυτο ειναι το ρισκο των απομακρυσμενων παραγγελιων γενικοτερα.

 

Η elephone πρεπει να εχει σερβις εδω ή καλυτερα πηγαινε το σε κανενα συνοικιακο σερβις για εκτίμηση βλαβης αν υποστηριζει το συγκεκριμενο brand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αυτο ειναι το ρισκο των απομακρυσμενων παραγγελιων γενικοτερα.

 

Η elephone πρεπει να εχει σερβις εδω ή καλυτερα πηγαινε το σε κανενα συνοικιακο σερβις για εκτίμηση βλαβης αν υποστηριζει το συγκεκριμενο brand.

 

Απ όσο ξέρω δεν έχει εδώ.

Σε ένα συνοικιακό που ρώτησα είπαν πως δεν μπορούν να αναλάβουν το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανα εβαλαν στο καταστημα κατι μερες μετα. Μου εστειλαν αλλο (χωρις να με ξανα χρεωσουν) και εφυγε εχθες απο αγγλια. Μεχρι τις 20/1 υποτιθεται οτι πρεπει να εχει φτασει. Σε ενα απο τα email παραπονων μου, ειχαν γραψει 4 sorry σε κειμενο 50 λεξεων.

 

Οχι οτι ενδιαφερεται κανεις αμεσα αλλα γενικα σαν εμπειρια απο το καταστημα

 

Ηρθε σημερα το πακετο. Το αρχικο ή η αντικατασταση, δεν ειμαι σιγουρος. Ειναι σε τελεια κατασταση, καθολου ταλαιπωρημενο πακετο. Γραφει priority post nl στο κουτι αλλα ακομα και tracking να εβαλαν σε αυτο της αντικαταστασης, τρεις μερες που φαινονται υπερβολικα λιγες για Αγγλια-Ελλαδα.

Το support τους ειναι σε καλο επιπεδο παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...