Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@makfil

Αν μπορεις στον εκπληκτικο οδηγο σου μαζι με τις χωρες τις Ε.Ε βαλε και τις Ισλανδια Νορβηγια Ελβετια Λιχενσταιν

(δεν ανηκουν στην Ευρωπαικη ενωση αλλα υπαγονται στην ΕΑΑ -Ευρωπαικη Οικονομικη Περιοχη και συνεπως και στην ενδοκοινοτικη αγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια εκανα μια παραγγελεια κατι μπλουζακια απο ebay raplh lauren http://www.ebay.com/itm/Mens-New-Polo-Ralph-Lauren-Custom-Fit-Crew-Neck-Short-Sleeve-T-Shirts-/172214612561?var=471044868859&hash=item2818ca7251:g:6H0AAOSwU1FXQFFv

και δεν εχουν καμια σχεση με την περιγραφη και την εικονα τι μπορω να κανω παρηγγειλα δυο αλλα οχι μαζι με διαφορετικα μεταφορικα το ενα εφτασε σημερα  εστειλα μνμ στο paypal για το τι συναιβει τι μπορω να κανω παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑ

 

Αυτό που σου έγραψαν κάνεις. Από εκεί και πέρα, στο ebay τα -καινούργια τουλάχιστον- ρούχα τα βρίσκεις γενικά στις ίδιες αν όχι και υψηλότερες τιμές από τις φθηνότερες στην Ελλάδα. Στην καλύτερη περίπτωση να βρεις κάτι σε τιμή "Ελληνική" μείον τον ΦΠΑ. Δεν αξίζει. Επίσης είναι κανόνας να μην πλησιάζουμε πωλητή με "98% Positive feedback" όπως αυτός που ψώνισες. Εμπειρικά θα σου πω ότι το 98% είναι πολύ χαμηλό ποσοστό αξιοπιστίας στο ebay (για κάποιους λόγους). 99,5%+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δέματα χωρίς tracking πρέπει -προφανώς- να αποδείξει ο αποστολέας ότι το έλαβες και όχι εσύ ότι δεν το έλαβες. Πριν 2 εβδομάδες έκανα claim στο ebay για ένα USB flash που είχε αποσταλλεί χωρίς tracking, 3-4 μέρες μετά την λήξη της προθεσμίας παράδοσης που έδινε το ebay. Την επομένη το πρωί είχε κάνει refund ο πωλητής. 2-3 μέρες μετά το refund βρήκα στο γραμματοκιβώτιο το αντικείμενο (φυσικά είχε σταλλεί χωρίς tracking). Είχα παραγγείλει 128GB και έλαβα 8GB, άρα ήταν ξεκάθαρα απατεώνας ο πωλητής, παρ'όλα αυτά το refund το έκανε άμεσα προφανώς γιατί δεν τον έπαιρνε να μπλέξει με το Paypal. Από το ολότελα, βρέθηκα τουλάχιστον με ένα ακόμα 8άρι φλασάκι τσάμπα...

 

Τελικα τα ΕΛΤΑ τον επαιξαν ασχημα. Το δεμα υπηρχε εκει απο 6 Ιουνιου και σημερα ενημερωσαν.. Παρολο που ο φιλος μου πηγαινε σχεδον καθε ημερα και ρωτουσε.. Ελεεινοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα ΕΛΤΑ τον επαιξαν ασχημα. Το δεμα υπηρχε εκει απο 6 Ιουνιου και σημερα ενημερωσαν.. Παρολο που ο φιλος μου πηγαινε σχεδον καθε ημερα και ρωτουσε.. Ελεεινοι..

 

Αφού το έλαβες πάλι καλά. Τα ΕΛΤΑ μια χαρά είναι πάντως. Τα απαράδεκτα Ελληνικά "κούριερ" μπορούν να κλείσουν αύριο το πρωί όλα; Με πρώτη από όλους το ΜΠΑΧΑΛΟ την ACS. 10 φορές καλύτερα δουλεύουν τα ΕΛΤΑ σε σχέση με την καλύτερη courier (που δεν έχω βρει ακόμα ποιά είναι καθώς "συναγωνίζονται" σε κακή εξυπηρέτηση η μια την άλλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια χαρα ειναι τα ΕΛΤΑ. Πηγαινει ο φιλος μου και ρωτουσε για το δεμα και ενω βρισκοταν εδω και 20 ημερες εκει, ελεγαν πως δε το εβρισκαν. Τυφλοι ειναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αφου ειδα και αποειδα που δεν φερνει κανενας στην ελλαδα την παρακατω καρτα ειπα να παραγγειλω την asus strix 1070 απτο Mindfactory.de αλλα επειδη ειμαι πρωταρης με τα εμβασματα εχω μερικες ερωτησεις.Λοιπον εκανα την παραγγελια και μου στειλαν το ΙΒΑΝ τους, εγω τωρα θα παω ας πουμε στη eurbank και θα τους πω καντε μου εμβασμα σε αυτο το ΙΒΑΝ, υστερα εγω τι ενεργειες πρεπει να κανω?Πρεπει να στειλω κατι σε email στο Mindfactory?Eκει που θα ειμαι στη τραπεζα πρεπει να γραψω καποιο σχολιο στην αποστολη των χρηματων πχ το ονομα του account που εκανα τη παραγγελια,αριθμο παραγγελιας? Η τραπεζα κανει αμεσως τη μεταφορα?Τα φωτα σας παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αφου ειδα και αποειδα που δεν φερνει κανενας στην ελλαδα την παρακατω καρτα ειπα να παραγγειλω την asus strix 1070 απτο Mindfactory.de αλλα επειδη ειμαι πρωταρης με τα εμβασματα εχω μερικες ερωτησεις.Λοιπον εκανα την παραγγελια και μου στειλαν το ΙΒΑΝ τους, εγω τωρα θα παω ας πουμε στη eurbank και θα τους πω καντε μου εμβασμα σε αυτο το ΙΒΑΝ, υστερα εγω τι ενεργειες πρεπει να κανω?Πρεπει να στειλω κατι σε email στο Mindfactory?Eκει που θα ειμαι στη τραπεζα πρεπει να γραψω καποιο σχολιο στην αποστολη των χρηματων πχ το ονομα του account που εκανα τη παραγγελια,αριθμο παραγγελιας? Η τραπεζα κανει αμεσως τη μεταφορα?Τα φωτα σας παρακαλω.

 

Δεν θα πας σε καμία τράπεζα! Θα σε σκίσουν στην προμήθεια. Μέσω e-banking θα κάνεις το έμβασμα με 1€ προμήθεια. Όσο για τα υπόλοιπα ερωτήματα, δεν είναι αρμόδιος κανείς εδώ στο forum να; σου απαντήσει, παρά μόνο ο αποδέκτης της πληρωμής (το μαγαζί). Μόνο αυτοί ξέρουν τι αιτιολογία θέλουν για να συνδέσουν την πληρωμή σου με την παραγγελία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα παιδιά, έκανα μία παραγγελία κάτι βιβλία από το αγγλικό αμαζον με προπληρωμένη της τράπεζας Αττικής.Εγινε χρέωση ενός ευρώ και εδώ και 4 ημέρες που έγινε η παραγγελία μου τα έχει σαν not yet dispatched.Έστειλα ημειλ κι ένας ινδός μου απάντησε συγγνώμη και τα σχετικά για την καθυστέρηση κι ότι η αποστολή θα γίνει κανονικά.Φαινονται όλα τα βιβλία διαθέσιμα στο αμαζον ενώ τηλεφωνικά από την τράπεζα μου είπαν ότι έγινε η χρέωση-κράτηση ενός ευρώ και δεν έγινε προσπάθεια ακόμα χρέωσης της συνολικής παραγγελίας. Να περνά η παραγγελία ή θα κοπεί λόγω ελέγχου κεφαλαίων; Τα βιβλία είναι αναγκαία και κρίσιμα για την δουλειά .Συγχαρητήρια στην πιο ικανή ελληνική κυβέρνηση της μεταπολίτευσης για τα Καπιταλ κοντρολς, που τελείωσαν όχι στον ένα χρόνο όπως υποσχέθηκαν, αλλά πρόπερσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι σχέση έχουν τα CC και η όποια Κυβέρνηση, από την στιγμή που έγινε η δέσμευση του ποσού και καθυστερεί η ολοκλήρωση από τον πωλητή;

Που την είδες τη δέσμευση;

Δεν είναι ενδεικτικό το 1€ ότι θα περάσει η παραγγελία, όταν θα γίνει προσπάθεια για charge όταν γίνει το dispatch του αντικειμένου, η κάρτα μπορεί να φει απόρριψη. Άρα προφανώς και φταίνε τα cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία δεν είναι ανάμεσα στα απαγορευμένα είδη για αγορές από το εξωτερικό και ούτως ή άλλως οι Ελληνικές κάρτες περνάνε για οτιδήποτε στο Αγγλικό Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που την είδες τη δέσμευση;

Δεν είναι ενδεικτικό το 1€ ότι θα περάσει η παραγγελία, όταν θα γίνει προσπάθεια για charge όταν γίνει το dispatch του αντικειμένου, η κάρτα μπορεί να φει απόρριψη. Άρα προφανώς και φταίνε τα cc.

Για να γίνει χρέωση του 1€ έχει γίνει σίγουρα λογιστική δέσμευση του ποσού αγοράς. Με απλά λόγια η αγορά εγκρίθηκε.

Το πότε θα τα ζητήσει ο πωλητής και πότε θα στείλει το εμπόρευμα, είναι άλλο πράγμα. Αν δεν εγκριθεί η αγορά λόγω CC, δεν υπάρχει καμία χρέωση 1€.

 

Τα άλλα που έγραψε τι του απάντησαν από την τράπεζα και από το Amazon, τα προσπέρασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

Αν μπορεις στον εκπληκτικο οδηγο σου μαζι με τις χωρες τις Ε.Ε βαλε και τις Ισλανδια Νορβηγια Ελβετια Λιχενσταιν

(δεν ανηκουν στην Ευρωπαικη ενωση αλλα υπαγονται στην ΕΑΑ -Ευρωπαικη Οικονομικη Περιοχη και συνεπως και στην ενδοκοινοτικη αγορα)

 

Μετά από μικρή καθυστέρηση, συμπληρώθηκε η πρώτη παρ. του επικαιροποιημένου οδηγού με τις 4 χώρες της ΕΖΕΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...