Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μια αγορά με αυτό το tracking number..  SYLMY07622323

Απο 1/07 λέει το δέμα είναι Αθήνα κι έκτοτε καμία ενημέρωση.

Ρίξτε μια ματιά οι πιο έμπειροι κ πείτε μου τη γνώμη σας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα κυριοι, (χρήστη @maklif), σκοπεύω να κάνω μια αγορά ύψους 350 ευρώ από Ιαπωνία και  κάνοντας έρευνα περί κόστος τελωνείου έπεσε το μάτι μου σε αυτό το φόρουμ. Βλέπωντας πως υπάρχουν πολλά άτομα με γνώση στο τομέα αυτό, θα ηθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να με συμβουλέψετε!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια αγορά με αυτό το tracking number..  SYLMY07622323

Απο 1/07 λέει το δέμα είναι Αθήνα κι έκτοτε καμία ενημέρωση.

Ρίξτε μια ματιά οι πιο έμπειροι κ πείτε μου τη γνώμη σας ...

Μαλαισιανο ταχυδρομειο. Δε μπορει να ανιχνευτει περισσότερο. Απλα περιμένεις  να σου έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@john_shadow είναι σύνολο 8 προϊόντα (2 ακριβά μέρη, τα οποία είναι out of stock σε όλη την Ευρώπη+ 5 μικροπράγματα  χαμηλής αξίας 0,50 ευρώ - 5 ευρώ καθεστώς ). Η σελίδα είναι 100% feedback χρόνια στο χώρο ως πωλητής ανταλλακτικών για άτομα τρίτων χωρών μόνο. Πληρωμή μόνο με PayPal, το ποσό των προϊόντων ανέρχεται στα 37,858 JPY (338,53 ευρώ), στα οποία θα επικοινωνησουν για πρόσθεση τιμής για τα μεταφορικά μόλις γίνει το "Place order ". Αποστολή με EMS. Άξιο αναφοράς είναι ότι στη σελίδα αναφέρεται το εξής "Common Question"

We can't discount price of INVOICE and can't ship items seperately. 

 

Περισσότερες πληροφορίες με εικονες και άλλα σχετικά στοιχεία θα βρείτε σε αυτό το λινκ (με συνγχωρείτε αν δεν επιτρέπονται τα λινκ είναι το πρώτο μου ποστ, πείτε και θα το διαγράψω άμεσα!)

 

http://www.x-fire.org/specified_commercial_tran.html

 

Μιας και τα προϊόντα είναι ανταλλακτικά αεροβόλου τύπου αιρσοφτ, έχω ρωτήσει στην ασφάλεια και δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο έγγραφο μιας και είναι όλα ελεύθερης κατοχής! (τα συγκεκριμένα κομμάτια είναι όλα μόνο μεταλλικά ανταλλακτικά μέρη κανένα από αυτά δεν φέρνει σε μη πυροβόλο όπλο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@john_shadow είναι σύνολο 8 προϊόντα (2 ακριβά μέρη, τα οποία είναι out of stock σε όλη την Ευρώπη+ 5 μικροπράγματα χαμηλής αξίας 0,50 ευρώ - 5 ευρώ καθεστώς ). Η σελίδα είναι 100% feedback χρόνια στο χώρο ως πωλητής ανταλλακτικών για άτομα τρίτων χωρών μόνο. Πληρωμή μόνο με PayPal, το ποσό των προϊόντων ανέρχεται στα 37,858 JPY (338,53 ευρώ), στα οποία θα επικοινωνησουν για πρόσθεση τιμής για τα μεταφορικά μόλις γίνει το "Place order ". Αποστολή με EMS. Άξιο αναφοράς είναι ότι στη σελίδα αναφέρεται το εξής "Common Question"

We can't discount price of INVOICE and can't ship items seperately.

 

Περισσότερες πληροφορίες με εικονες και άλλα σχετικά στοιχεία θα βρείτε σε αυτό το λινκ (με συνγχωρείτε αν δεν επιτρέπονται τα λινκ είναι το πρώτο μου ποστ, πείτε και θα το διαγράψω άμεσα!)

 

http://www.x-fire.org/specified_commercial_tran.html

 

Μιας και τα προϊόντα είναι ανταλλακτικά αεροβόλου τύπου αιρσοφτ, έχω ρωτήσει στην ασφάλεια και δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο έγγραφο μιας και είναι όλα ελεύθερης κατοχής! (τα συγκεκριμένα κομμάτια είναι όλα μόνο μεταλλικά ανταλλακτικά μέρη κανένα από αυτά δεν φέρνει σε μη πυροβόλο όπλο!)

Σίγουρα θα περάσει, αλλά η EMS εκτελωνιζεται από τα ΕΛΤΑ, οπότε θα ππητωσεις λιγότερα από ότι με άλλα κουριετ π.χ DHL και βέβαια δεν θα χρειάζεται να τρέχεις στο αεροδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να επιστρεψω σε εναν πωλητη στην Αγγλια κατι που αγορασα,λεει return 14 days.Θα μου επιστρεψει και τα χρηματα απο τα μεταφορικα;με paypal πληρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασε κανεις απο κινα γυρω στις 20 ιουνιου?

 

σαν να κολλησε λιγο το δικο μου για αυτο ρωταω

 

η αγορα εγινε 20 ιουνιου

 

 

2016-06-30 09:45 The item is on transport to the country of destination

2016-06-29 13:24 The item is at the PostNL sorting center
2016-06-23 06:08 The item is pre-advised
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ποσό να περιμένω περίπου, γίνετε να το υπολογίσουμε;

 

Όπως σου είπε η basketballfan, η EMS είναι courier αλλά εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ που έχουν διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού και υπάρχει πιθανότητα να περάσει το δέμα χωρίς να πληρώσεις.

 

Στην (πιο πιθανή) περίπτωση που θα σταματήσει το δέμα στον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ, τα έξοδα εκτελωνισμού θα υπολογιστούν με βάση την αξία CIF, δηλαδή τη δηλωμένη αξία και τα μεταφορικά, που δεν είναι γνωστά πριν κάνεις την παραγγελία. Πάνω στην αξία CIF θα υπολογιστεί ο ΦΠΑ 24% και, ενδεχομένως, δασμός ανάλογα με τη δασμολογική κλάση του περιεχομένου του δέματος. Τέλος, μπορεί να υπολογιστεί και τέλος υπέρ ΕΛΤΑ (12€).

 

Σ' αυτή την περίπτωση, ο τελωνειακός υπολογίζει τα έξοδα και προωθεί το δέμα στο γραφείο της περιοχής σου, όπου θα πληρώσεις για να το παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να επιστρεψω σε εναν πωλητη στην Αγγλια κατι που αγορασα,λεει return 14 days.Θα μου επιστρεψει και τα χρηματα απο τα μεταφορικα;με paypal πληρωσα.

γνωριζει καποιος?ειναι αναγκη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα μεταξωτό μαντήλι τσέπης . Ξέρει κανείς κάποιο Site (ελληνικό η ξένο); Πώς μπορώ να κάνω την αγορά τώρα με τα Capital Control; Ευχαριστώ.  

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αγορασε κανεις απο κινα γυρω στις 20 ιουνιου?

 

σαν να κολλησε λιγο το δικο μου για αυτο ρωταω

 

η αγορα εγινε 20 ιουνιου

 

 

2016-06-30 09:45 The item is on transport to the country of destination

2016-06-29 13:24 The item is at the PostNL sorting center
2016-06-23 06:08 The item is pre-advised

 

 

Δεν έχει κολλήσει. Νωρίς είναι ακόμα. 7 μέρες μόλις πέρασαν από την αποστολή. Αργεί η PostNL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...