Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε θα φτιαξω καμια καρτα. Σημερα ειπαν οτι προσεχως ανοιγουν οι αγορες απο εξωτερικο οποτε θα περιμενω λιγο...!

 

Με αυτό το πλευρό κοιμήσου. Μην αλλάξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο νήμα,αλλα να πω την εμπειρία μου και να εκφράσω την έντονη δυσαρέσκεια και οργή μου για τα ΕΛΤΑ διότι σε αγορά απο eBay αξίας 220 ευρω μαζί με τα μεταφορικά που πλήρωσα με αποστολή σε Αμερική(πρώτη φορά μου στέλνω σε αγορά απο eBay για επιστροφή και πρώτη φορά σε Αμερική) το πακέτο δεν έφτασε ποτε στο προορισμό του,ουτε εχει επιστροφή σε εμένα και όλα αυτά απο τις 18 Ιουνίου οπου έδωσε σημείο ζωής στην Νεα Υόρκη και έκτοτε τίποτε.

 

Δυστυχώς εξαιτίας του οτι ουδέποτε παρέλαβε ο πωλητής δεν μπορει να μου γίνει refund ουτε απο eBay ουτε απο PayPal.

 

Η αποστολή έγινε με συστημένο με tracking number εννοείται αλλα χάθηκε η πιθανώς να το βούτηξε κάποιους απο Αμερική πλευρά.

 

Απλα τραγικοί στα ΕΛΤΑ οπου το μόνο που μπορώ να διεκδικήσω ειναι 36 ευρω αποζημίωση και τίποτα αλλο.

 

Στο κατάστημα της Βάρκιζας έγινε η δουλειά.

 

Απο Amazon εχω επιστρέψει πολλές φορές αλλα Ευρώπη αποκλειστικά και ουδέποτε χάθηκε οτιδήποτε και έτυχε μια μοναδική φορά σε eBay και Αμερική και έγινε η στραβή.

 

Που να το φανταζόμουν θα το είχα ασφαλίσει διαφορετικά.

 

220 ευρω απλα πετάχθηκαν στα σκουπίδια.

 

Αγορά απο Αμερική τέρμα για εμένα και ειδικότερα αξίας και απο eBay ειδικότερα που σε περίπτωση χαθεί στην μεταφορά δεν σε καλύπτουν ουτε σεντς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το δέμα σου πήγε στη Ν. Υόρκη και το βλέπεις και έχει κολλήσει -για όποιους λόγους- εκεί, τα ΕΛΤΑ τι σου φταίνε; Απευθύνσου στα Αμερικάνικα ταχυδρομεία για να βρεις τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα Υόρκη λένε οτι εχει φτάσει κι κολλησει εκει απο ΕΛΤΑ, αλλα στο tracking λέει οτι ακόμα απλα ειναι σε διαδικαςια να φύγει απο αεροδρόμιο εδω.
Μου είπαν επίσης οτι δεν εχει σκαναριστεί το δέμα,τι σημαινει αυτο δεν το γνωρίζω.

 

Αμερικανικά ταχυδρομεία δεν με αφηνει να επικοινωνήσω το συστήμα τους μέσα απο τη φόρμα τους,μου ζητάει διεύθυνση αποστολέα και παραλήπτη μόνο για κατοίκους ΗΠΑ.

 

και στα ΕΛΤΑ που ρώτησα μου λένε οτι επικοινωνία προς αναζήτησή δέματος γίνεται αυστηρά μεταξύ των 2 υπηρεσιών και οχι μεταξύ πελάτη και υπηρεσία ξένου κράτους.

 

Απλα περιμένω τώρα αν βρεθεί άκρη απο την επικοινωνίας των ΕΛΤΑ ε USPS μπας και επιστραφεί πίσω ο δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα Υόρκη λένε οτι εχει φτάσει κι κολλησει εκει απο ΕΛΤΑ, αλλα στο tracking λέει οτι ακόμα απλα ειναι σε διαδικαςια να φύγει απο αεροδρόμιο εδω.

Μου είπαν επίσης οτι δεν εχει σκαναριστεί το δέμα,τι σημαινει αυτο δεν το γνωρίζω.

 

http://www.trackitonline.ru/

http://www.17track.net/en

 

Δοκίμασε το tracking number στα παραπάνω και δες τι σου βγάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια μου βγάζουν οπως και με ΕΛΤΑ η USPS tracking.

 

 

Οτι απλα ειναι να φύγει είτε έφυγε πρώτες πρωινές ώρες της 18 Ιουνιου απο αεροδρόμιο εδω και ουδεμία εξέλιξη απο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημενο θα φτασει. Απλα εχει καθυστερησει. Ελεγξέ το καθημερινα στο site του elta και θα δεις ποτε θα παραληφθει ή θα γινει προσπάθεια επίδοσης. Μου εχει συμβει κι εμενα παλι με δεμα στην αμερικη. Εκανε περιπου 1 μηνα να φτασει. Δυστυχως μολις φυγει απο ελλαδα για αμερικη δεν παρακολουθειται ουτε απο το συστημα της USPS ουτε απο ΕΛΤΑ. Ομως, οταν το παραλαβει θα φανει το συστημα του ΕΛΤΑ. Πες στον αγοραστη να περιμενει, εξηγωντας του οτι το δεμα θα ερθει. μπορεις να του πεις να κοιταξει εδω https://about.usps.com/postal-bulletin/2015/pb22424/html/info_002.htm οπου απο το 2015 δεν σκαναρεται το συστημενο στους ενδιαμεσους σταθμους.

Πριν τον μηνα μην δινεις refund. Οταν περασει μηνας μπορεις να του δωσεις με την προυποθεση οτι αν παραλαβει να σε πληρωσει παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα παιδιά! Έκανα μια παραγγελία απο το EU Warehouse του banggood στις 5 Ιουλίου μέ B2C, αλλα δεν έχω λάβει ακόμα το πακέτο. Η επιλογή αποστολής με B2C, γράφει ότι το δέμα παραδίδεται σε χώρες της Ευρώπης (εκτός Αγγλίας), σε 5-7 εργάσιμες, ενώ το banggood 7-10 εργάσιμες. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει περαιτέρω καθυστέρηση; Καμμία φορά δεν έχει καθυστερήσει τόσο πολύ δέμα απο Αγγλία ( αγοράζω χρόνια απο ebay.co.uk και Asos).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα παιδιά! Έκανα μια παραγγελία απο το EU Warehouse του banggood στις 5 Ιουλίου μέ B2C, αλλα δεν έχω λάβει ακόμα το πακέτο. Η επιλογή αποστολής με B2C, γράφει ότι το δέμα παραδίδεται σε χώρες της Ευρώπης (εκτός Αγγλίας), σε 5-7 εργάσιμες, ενώ το banggood 7-10 εργάσιμες. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει περαιτέρω καθυστέρηση; Καμμία φορά δεν έχει καθυστερήσει τόσο πολύ δέμα απο Αγγλία ( αγοράζω χρόνια απο ebay.co.uk και Asos).

 

Ας λένε ό,τι θέλουν. 15-20 μέρες από την ημερομηνία που σου το έστειλαν τουλάχιστον... Το μόνο όφελος που έχουν τα "EU warehouses" είναι ότι γλυτώνουμε σίγουρα το τελωνείο. Δεν έχουν -στις περισσότερες περιπτώσεις- μικρότερο χρόνο παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bangood βάζουμε insurance+tracking... ή να αρκεστώ στην ασφάλεια του paypal;

Σε καλυβει το paypal αμα γινει καμια χοντρη στραβη.Τωρα αν θες να παραγγειλεις κατι πολυ ακριβο και θες το κεφαλι σου ησυχο και ειναι 2$ η ασφαλεια και θες να τα δωσεις δωστα.Αλλα για μενα απο τη στιγμη που σε καλυβει το paypal δε χρειαζετε.ΕΙναι ενα τρικ των μαγαζιων να σου τσιμπησουν χρημα απο τη στιγμη που κανεις τη συναλαγη με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παράγγειλα το xiaomi redmi note pro στις 5 ιουλίου από vickmall. Στο trakcing number μου δείχνει αυτό: (2016-07-08 08:19


The item is pre-advised) ξέρετε τη σημαίνει; και πότε περίπου θα έρθει; Ευχαριστώ


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι ειδοποιήθηκε η μεταφορική για την παραλαβή του δέματος από τον πωλητή.

Όταν το παραλάβει και αρχίσει το ταξίδι του, θα δεις τις φάσεις της διαδρομής του.

Δεν γράφεις τη μεταφορική αλλά, με το ταχυδρομείο, πρέπει να υπολογίζεις τις 3 βδομάδες περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι ειδοποιήθηκε η μεταφορική για την παραλαβή του δέματος από τον πωλητή.

Όταν το παραλάβει και αρχίσει το ταξίδι του, θα δεις τις φάσεις της διαδρομής του.

Δεν γράφεις τη μεταφορική αλλά, με το ταχυδρομείο, πρέπει να υπολογίζεις τις 3 βδομάδες περίπου.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. nlpost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...