Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει βγει από προχθες, εχουν ήδη ανοίξει και τα ΑΤΜ, αλλά μέχρι εκεί, δηλαδή κανενός είδους χαλάρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο κύριος στόχος αυτής της απόφασης είναι η επιστροφή χρημάτων στις τράπεζες, και κάποιες μεμονωμένες βελτιώσεις σε επί μέρους ζητήματα.

 

Ο κύριος σκοπός αυτής της απόφασης είναι κατά τη γνώμη μου να αρχίσουν να απορροφούν τις ζημιές που αναπόφευκτα θα έχουν οι τράπεζες από τα δάνεια. Δηλαδή να αρχίσουν να εξοφλούνται αυτά έστω και με τα "υποτιμημένα" χαμηλότερης αξίας πλέον σε σχέση με τα υπόλοιπα ελεύθερα Ευρωπαϊκά Ευρώ που έχουν εγκλωβιστεί στους τραπεζικούς λογαριασμούς μας. Να γυρίσουν λεφτά από τα στρώματα με τέτοιους όρους, είναι πολύ δύσκολο, να γυρίσουν λεφτά από το εξωτερικό το θεωρώ εντελώς απίθανο (με αυτό τον αστείο όρο περί της δυνατότητας ανάληψης μόλις του 30%). Βρωμάει από χιλιόμετρα η κατάσταση: κούρεμα σε όσα καταστεί δυνατό να επιστρέψουν ώστε να δημιουργηθεί ένα στοιχειώδες συναλλαγματικό απόθεμα και έξοδος από το Ευρώ στη συνέχεια... Μακάρι να βγω ψεύτης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Πριν λίγες μέρες παράγγειλα από το gearbest ένα Χiaomi MI5 και έβαλα Expedited Shipping γιατί ξέμεινα από κινητο και το έχω ανάγκη για την δουλειά μου, ωστόσο δεν σκέφτηκα το τελωνείο ...

Μαζί με τα λεφτά για την μεταφορά πλήρωσαν 310€

Τι γίνεται τώρα?? Θα το πληρώσω ακριβά το κινητό;;

Παίζει να την γλιτώσω ;

Ευχαριστώ Πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Πριν λίγες μέρες παράγγειλα από το gearbest ένα Χiaomi MI5 και έβαλα Expedited Shipping γιατί ξέμεινα από κινητο και το έχω ανάγκη για την δουλειά μου, ωστόσο δεν σκέφτηκα το τελωνείο ...

 

Μαζί με τα λεφτά για την μεταφορά πλήρωσαν 310€

 

Τι γίνεται τώρα?? Θα το πληρώσω ακριβά το κινητό;;

 

Παίζει να την γλιτώσω ;

 

Ευχαριστώ Πολύ

 

Το Gearbest στέλνει με DHL τα δέματα με Expedited Shipping και είναι μια από τις πιο ακριβές courier στα έξοδα εκτελωνισμού, τα οποία αποκλείεται να γλυτώσεις.

 

Η αμοιβή του εκτελωνιστή ξεκινάει από 60-70€ και αν αποφασίσεις να το εκτελωνίσεις εσύ, θα πληρώσεις γύρω στα 40€ για να σου δώσει τη διατακτική. Επιπλέον, θα πληρώσεις ΦΠΑ, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν υπάρχει κάτι χειρότερο από τον αποθησαυρισμό...

 

Καλά, εντάξει... Κάτι τέτοιες "κορεκτίλες" αράδιαζα κι εγώ στον μεγάλης ηλικίας πατέρα μου (παλιό οικονομολόγο και τραπεζικό) τα προηγούμενα χρόνια 2010-2014. Περί "ασφάλειας τραπεζικού συστήματος", "τραπεζικής πίστης", "εγγύησης καταθέσεων" κλπ. παπάτζες. Και μετά ήρθαν οι ουρές στα ΑΤΜ για τα 60 τη μέρα...

Και φυσικά ο γέρος δικαιώθηκε πανηγυρικά καθώς δεν χρειάστηκε να στηθούμε σε καμία ουρά σε ΑΤΜ εκείνο το καλοκαίρι του '15. Και συνεχίζει να δικαιώνεται με κάθε νέα τροποποίηση της ΠνΠ (βλέπε: "κάναμε τα 420/εβδομάδα, 840/2βδόμαδο"). Άστο κοπελιά... Το έχουν ξαναδεί το έργο οι παλιοί... Και δεδομένου ότι κάποια πράγματα (δεινά στην προκειμένη) γίνονται πάντα με τον ίδιο ή παρόμοιους τρόπους όσα χρόνια κι αν περάσουν και όσο κι αν αλλάξουν οι εποχές, καλό είναι να τους λαμβάνουμε υπόψη μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι ανοιξαν οι αγορες με εξωτερικο, σημερα δοκιμασα κατι απο hong kong με paypal αλλα τζιφος.

Ξερει κανεις ποτε και πρακτικα μπορουμε να παραγγελνουμε απο ebay εστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι ανοιξαν οι αγορες με εξωτερικο, σημερα δοκιμασα κατι απο hong kong με paypal αλλα τζιφος.

Ξερει κανεις ποτε και πρακτικα μπορουμε να παραγγελνουμε απο ebay εστω?

 

Δεν υπάρχει ούτε "πρακτικά" ούτε "θεωρητικά". Δεν υλοποιήθηκαν οι φήμες που κυκλοφορούσαν τις προηγούμενες μέρες και αφορούσαν τις αγορές από εξωτερικό.

http://www.ert.gr/wp-content/uploads/2016/07/%CE%A6%CE%95%CE%9A_2282_capital_control.pdf

Εδώ είναι το ΦΕΚ με όποιες αλλαγές ισχύουν και δεν υπάρχει καμία αλλαγή στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα παιδιά! Στις 5/7 έκανα μια παραγγελία απο το EU Warehouse του Banggood. Μου απέστειλαν το δέμα με B2C, και είναι untracked. Στην σελίδα του προϊόντος έγραφε 5-7 ημέρες μέχρι να παραδοθεί, ενώ το costumer service, αναφέρει 7-10. Μιας και έχουν περάσει και οι 2 διορίες, μήπως πρέπει να αρχίσω να "ανυσηχώ" για το πακετάκι;

Ίδια περίπτωση και με μένα.Δυστυχός ήταν φτηνό και δεν έβαλα tracking number.Το ακόμα πιο περίεργο είναι πως μου ήρθε ειδοποιητίριο σπίτι για ένα δεμα χωρίς tracking n. αλλά στα Ελτά που πήγα μου λέει ο υπάλληλος πως έχω παραλάβει το εν λόγω δέμα....Δεν ξέρω τι έχει γίνει...

 

Άσχετο τώρα γνωρίζει κανείς καλό και φτηνό κατάστημα απο Ευρώπη για αγορά pc hardware.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...