Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

 

 

 

Καλά, εντάξει... Κάτι τέτοιες "κορεκτίλες" αράδιαζα κι εγώ στον μεγάλης ηλικίας πατέρα μου (παλιό οικονομολόγο και τραπεζικό) τα προηγούμενα χρόνια 2010-2014. Περί "ασφάλειας τραπεζικού συστήματος", "τραπεζικής πίστης", "εγγύησης καταθέσεων" κλπ. παπάτζες. Και μετά ήρθαν οι ουρές στα ΑΤΜ για τα 60 τη μέρα...

Και φυσικά ο γέρος δικαιώθηκε πανηγυρικά καθώς δεν χρειάστηκε να στηθούμε σε καμία ουρά σε ΑΤΜ εκείνο το καλοκαίρι του '15. Και συνεχίζει να δικαιώνεται με κάθε νέα τροποποίηση της ΠνΠ (βλέπε: "κάναμε τα 420/εβδομάδα, 840/2βδόμαδο"). Άστο κοπελιά... Το έχουν ξαναδεί το έργο οι παλιοί... Και δεδομένου ότι κάποια πράγματα (δεινά στην προκειμένη) γίνονται πάντα με τον ίδιο ή παρόμοιους τρόπους όσα χρόνια κι αν περάσουν και όσο κι αν αλλάξουν οι εποχές, καλό είναι να τους λαμβάνουμε υπόψη μας.

 

 

 

1) το κοπελιά κομμένο.

2) Με όσους οικονομολόγους το έχω συζητήσει το θέμα, δεν έχω βρει ούτε έναν που να είναι υπέρ...

Ο καθένας βέβαια κάνει ό,τι θέλει. Δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν επειδή έχει τα λεφτά στο σπίτι του, αλλά όπως εχω πιει και πιο πριν μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να σε κλέψουν από το να γίνει κούρεμα ακόμη και με αυτές τις συνθήκες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

 


1) το κοπελιά κομμένο.
2) Με όσους οικονομολόγους το έχω συζητήσει το θέμα, δεν έχω βρει ούτε έναν που να είναι υπέρ...
Ο καθένας βέβαια κάνει ό,τι θέλει. Δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν επειδή έχει τα λεφτά στο σπίτι του, αλλά όπως εχω πιει και πιο πριν μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να σε κλέψουν από το να γίνει κούρεμα ακόμη και με αυτές τις συνθήκες.

 

1) Τίποτα δεν απαιτείται σε αυτή τη ζωή σου ξαναλέω. Τα πάντα κερδίζονται. Αν μου κάνεις για "κοπελιά", έτσι θα σε αποκαλώ. Αν και δεν βλέπω το λόγο να θίγεσαι.

2) Μάλλον δεν έχεις μιλήσει με αρκετά καλούς οικονομολόγους. Αυτοί από κάτι ιδιωτικά "κολλέγια" της 3τούς φοίτησης, επιστήμονες -όσο επιστήμη είναι τα οικονομικά τέλος πάντων- δεν πολυείναι... Σε κάθε περίπτωση, όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος και των γεγονότων. Και τα γεγονότα άλλα έδειξαν...

3) Έχεις κολλήσει αξεκόλλητα με το "κούρεμα". Ακόμα κι αν δεν συμβεί το επίσημο και το μεγάλο, κούρεμα σου έκαναν ήδη σου λέω. Όταν τα λεφτάκια που έχεις στον τραπεζικό λογαριασμό σου κατάντησαν απλές λογιστικές εγγραφές, με τις οποίες απλά πληρώνεις φόρους (δεν μπορούσες καν μέχρι πρόσφατα να αποπληρώσεις τα δάνειά σου!) ή αγοράζεις εύκολα μονό από το μεγάλο σούπερ μάρκετ ή το Hondos, δεν μπορείς να ψωνίσεις ελεύθερα από το εξωτερικό, και παίζει να μην τα δέχεται το χασάπικο της γειτονιάς γιατί δεν έχει -και δεν θέλει να βάλει- POS ή ο επαγγελματίας σε χρεώνει 30% παραπάνω σε σχέση με το να τον πλήρωνες με μετρητά -αν είχες βέβαια-, τα λεφτά σου έχουν υποτιμηθεί. Πολύ. Σε σχέση με τα μετρητά Ευρώ που έχει στο χέρι του ο διπλανός σου και ακόμα περισσότερο σε σχέση με τα Ευρώ -είτε σε μετρητά είτε στους τρ. λογαριασμούς τους- του Γερμανού, του Ιταλού ή και του Έλληνα που πρόλαβε και τα έβγαλε στο εξωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι ανοιξαν οι αγορες με εξωτερικο, σημερα δοκιμασα κατι απο hong kong με paypal αλλα τζιφος.

Ξερει κανεις ποτε και πρακτικα μπορουμε να παραγγελνουμε απο ebay εστω?

Υπομονη, μετα το 2020 θα μπορείς σιγουρα να ψωνίσεις, δεν ξερω ομως αν μεχρι τοτε θα εχεις ακομα ευρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μια κουρευτικη μηχανη επαναφορτιζομενω απο το αμαζον μπορω να αγοράσω;; Γιατι κατι διαβασα οτι υπαρχει θεμα με τις μπαταριες απο το αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μια κουρευτικη μηχανη επαναφορτιζομενω απο το αμαζον μπορω να αγοράσω;; Γιατι κατι διαβασα οτι υπαρχει θεμα με τις μπαταριες απο το αμαζον

 

Θέμα έχει να περάσει η αγορά, όχι οι μπαταρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε αντικειμενικοί, η απόφαση υπογράφεται από τον αρμόδιο υπουργό της κυβέρνησης (Τσακαλώτος) και όχι από τον κεντρικό τραπεζίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε αντικειμενικοί, η απόφαση υπογράφεται από τον αρμόδιο υπουργό της κυβέρνησης (Τσακαλώτος) και όχι από τον κεντρικό τραπεζίτη.

Ναι ποιος διατυμπανιζε το τι θα αλλαξει ομως... πρωτη μουρη ηταν ο Στουρνος να ανακοινωσει χαλαρωση και τελικα η 1 βδομαδα εγιναν 2Χ420, σιγα τα αυγα. Μονο οι γεροι απο τα χωρια να κατεβαινουν μια φορα πολη αντι για 2. Ολα τα αλλα ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω ότι πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί.

Ο Στουρνάρας είναι υπεύθυνος για το τι εισηγήθηκε στην ευρωπαική κεντρική τράπεζα.

Δεν ξέρουμε αν η ΕΚΤ ενέκρινε όλες τις προτάσεις του Στουρνάρα (όλα τα ελληνικά δημοσιεύματα έλεγαν ότι εγκρίθηκαν) αλλά ξέρουμε την απόφαση του Τσακαλώτου που δεν περιλαμβάνει αυτό που μας ενδιαφέρει.

 

ΥΓ

Δεν υπερασπίζομαι τον Στουρνάρα αλλά την αντικειμενική θεώρηση του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ποιος διατυμπανιζε το τι θα αλλαξει ομως... πρωτη μουρη ηταν ο Στουρνος να ανακοινωσει χαλαρωση και τελικα η 1 βδομαδα εγιναν 2Χ420, σιγα τα αυγα. Μονο οι γεροι απο τα χωρια να κατεβαινουν μια φορα πολη αντι για 2. Ολα τα αλλα ιδια.

 

Δεν φταίει ο Στουρνάρας. Φταις εσύ που τον πίστεψες. Και γιατί δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι είμαστε αποικία και άλλοι αποφασίζουν για τα πάντα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χρόνος μετά και Καμμία απολύτος Χαλάρωση απο όσες μας έλεγαν ! Ούτε για τα μάτια του κόσμου ρε αδερφέ,να πούνε οτι να το κάναμε 480 η 500 απο 420 ! Απλά αν δεν πάρεις την 1 εβδομάδα να παρεις την επόμενη 2 δόσεις.. μας έχουνε κάνει να κοιτάμε αν και πότε θα πάρουμε τις δόσεις μας σαν τα πρεζάκια !

Τραγικά απαράδεκτοι κλπ για να μην πω τους χαρακτηρισμούς που σκέφτομαι και που σκεφτονται και οι περισσότεροι εδω μέσα και διαφραφεί το πόστ..

Το ίδιο όμως τραγικός είναι και ο κόσμος (δεν λέω οτι εγω είμαι καλύτερος..)που δεν τους έχει πάρει με τις πέτρες όπου τους δει.

Θα επισημάνω και κάτι επίκαιρο με την ευκαιρία,για αυτή την κατάσταση: Δεν έχει σηκωθεί o Ελληνας απο τον "καναπέ" τόσο καιρό που τον κλέβουν,αλλα σηκώνεται για να πάει πιάσει Pockemon !  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη αν εχει αναφερθει αλλα μ ειναι δυσκολο να διαβασω ολες τις σελιδες του θεματος.Παω να βαλω λεφτα σε καινουργιο λογαριασμο paypal μεσω της "προσκλησης" αλλα δεν μ δεχεται ουτε την visa debit της πειραως ουτε την mastercard debit της Εθνικης, Υπαρχει καποια αλλη λυση για να βαλω χρηματα στο paypal? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Απο βδομάδα θα αγοράσω ένα κινητό απο banggood.Το θέμα είναι πως και άλλος ένας φίλος μου θέλει το ίδιο κινητό και έτσι θα τα πάρουμε και τα 2 απο το δικό μου λογαριασμό.

Οπότε αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερο να τα πάρω και τα δύο σε μία παραγγελία ή αν θα ήταν πιο ασφαλές όσον αφορά τελωνεία κλπ να το σπάσω σε δύο ξεχωριστές παραγγελίες.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Απο βδομάδα θα αγοράσω ένα κινητό απο banggood.Το θέμα είναι πως και άλλος ένας φίλος μου θέλει το ίδιο κινητό και έτσι θα τα πάρουμε και τα 2 απο το δικό μου λογαριασμό.

Οπότε αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερο να τα πάρω και τα δύο σε μία παραγγελία ή αν θα ήταν πιο ασφαλές όσον αφορά τελωνεία κλπ να το σπάσω σε δύο ξεχωριστές παραγγελίες.?

 

Εννοείται ότι θα τα σπάσεις σε 2 ξεχωριστές παραγγελίες. Και ο φίλος σου να ανοίξει δικό του λογαριασμό και να πληρώσει με δική του κάρτα σου συνιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...