Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η Τράπεζα Πειραιώς αναφέρει στη χρεωστική κάρτα Debit ότι:

Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

 

Edit (31.1.2013)

Μετά από σημερινή επικοινωνία με υπάλληλο της Τράπεζας, σε απάντηση γραπτού ερωτήματος που κατέθεσα, διευκρινίστηκε ότι:

- Η χρέωση του 2%, με ανώτατο όριο τα 6 ευρώ, γίνεται ΜΟΝΟ στις περιπτώσεις που αγοράζουμε προϊόντα σε φυσικό κατάστημα του εξωτερικού και σε ξένο νόμισμα, δηλαδή όποτε περνάει η κάρτα από μηχάνημα.

- Στις περιπτώσεις αγορών μέσω ίντερνετ, ΔΕΝ επιβάλλεται η προμήθεια που αναφέρεται στο site.

η Τράπεζα Πειραιώς αναφέρει στη χρεωστική κάρτα Debit ότι:

Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

 

Edit (31.1.2013)

Μετά από σημερινή επικοινωνία με υπάλληλο της Τράπεζας, σε απάντηση γραπτού ερωτήματος που κατέθεσα, διευκρινίστηκε ότι:

- Η χρέωση του 2%, με ανώτατο όριο τα 6 ευρώ, γίνεται ΜΟΝΟ στις περιπτώσεις που αγοράζουμε προϊόντα σε φυσικό κατάστημα του εξωτερικού και σε ξένο νόμισμα, δηλαδή όποτε περνάει η κάρτα από μηχάνημα.

- Στις περιπτώσεις αγορών μέσω ίντερνετ, ΔΕΝ επιβάλλεται η προμήθεια που αναφέρεται στο site.

 

 

 

Δεν ισχύει αυτό δυστυχώς.Έκανα αγορά μέσω ιντερνετ (ανανέωση membership ήταν από USA) στις 29/1/13 και χρέωσε κανονικά το 2%(στα 37.5ευρω χρέωσε σαν προμήθεια 0,75ευρ)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει γίνει αρκετή κουβέντα για το θέμα της Χρεωστικής της Πειραιώς και, ειδικά, για τις αγορές από το αγγλικό Amazon.

Πολλοί υποστηρίζουν ότι στις αγορές τους αυτές δεν χρεώνει η τράπεζα προμήθεια.

 

Με αφορμή τη δική σου περίπτωση, είναι προφανές ότι, αυτό που μου είπαν, ως γενικό κανόνα, δεν είναι απολύτως σωστό, εκτός αν θεωρήθηκε ότι χρησιμοποιήθηκε μηχάνημα για τη χρέωση.

 

Είναι καλό, όμως, που καταγράφονται παραδείγματα χρεώσεων και θα πρότεινα, από όλες τις τράπεζες, ώστε να διαμορφώσουμε, τελικά, ένα σωσό συμπέρασμα για τις χρεώσεις αυτού του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη χρεωστική της Πειραιώς τα πράγματα είναι πολύ απλά και έχουν αναφερθεί πολλάκις.Εσύ makfil,σε κάθε ποστ που αναφέρει κάποιος κάτι για το συγκεκριμένο θέμα απομονώνεις μόνο ότι θες και μπερδεύεις το συλλογισμό σου.

 

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω,αυτό που σου απαντήσανε γραπτώς απο την τράπεζα δεν είναι σωστό και το έχουμε αναφέρει επίσης πολλές φορές.Για να δεις ότι δεν υποστηρίζω και την τράπεζα,μιας και αυτό που σου είπαν εσένα,εμένα με σύμφερε.

 

Δύο είναι λοιπόν οι περιπτώσεις,ακόμα και μικρό παιδί μπορεί να τις εμπεδώσει

1.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμία προμήθεια σε αγορές με λίρες από amazon,ότι λέει η ισοτιμία της visa την προηγούμενη ημέρα.

2.ΥΠΑΡΧΕΙ προμήθεια 2% σε όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές σε ξένο νόμισμα(paypal,ebay κτλ),η οποία εμφανίζεται σαν ξεχωριστή εγγραφή.

 

'Οτι και να σου λένε από την τράπεζα(λες και δεν έχεις ξαναπετύχει υπάλληλους που δεν ξέρουν καλά τη δουλειά τους) νομίζω το θέμα αφορά τι πληρώνουμε τελικά εμείς.Και μη νομίζεις πως είναι τυχαίο ότι κανένας χρήστης μέχρι τώρα δεν έχει διαψεύσει κάποια από τις 2 παραπάνω περιπτώσεις που αναφέρω εκτός από σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγραψα ένα οδηγό 22 σελίδων Α4 περίπου, για τις Αγορές από το εξωτερικό, που αποτελείται από εισαγωγή και οκτώ κεφάλαια, διαφορετικού περιεχομένου, με τα οποία (ΟΛΑ μαζί, και ίσως περισσότερα ακόμη) επιχειρώ να προσεγγίσω το πολύπλοκο και πολύπλευρο αυτό θέμα, προκειμένου να συγκεντρωθεί σε ένα ενιαίο κείμενο όσο το δυνατόν περισσότερη χρηστική πληροφορία, εμπειρία και πρακτική, για να ενημερωθούν, όσο γίνεται πιο σωστά, εμπεριστατωμένα και τεκμηριωμένα, αυτοί που ξεκινούν τη διαδικασία των αγορών αυτού του είδους και είτε δεν τη γνωρίζουν είτε γνωρίζουν πολύ λίγα γι’ αυτήν.

 

Κάθε καλόπιστος συμφορουμίτης που διαβάζει ένα άρθρο που αναλύει πολλά επί μέρους θέματα  ή ένα μεγάλο κείμενο, όπως πχ ο οδηγός “Αγορών από το εξωτερικό” με την εισαγωγή και τα οκτώ κεφάλαια διαφορετικού  περιεχομένου, συμμετέχει συνειδητά στην προσπάθεια του συντάκτη, και εάν θέλει, με τον εύστοχο και καλόπιστο σχολιασμό και κριτική, είτε προσθέτει στοιχεία, είτε προτείνει  συμπληρώσεις και διορθώσεις αλλά και νέα πεδία διερεύνησης που έχουν σχέση με το βασικό αντικείμενο των αγορών. Με τον τρόπο αυτό βοηθάει ώστε να βελτιωθεί το αρχικό κείμενο προς όφελος όλων αυτών που ενδιαφέρονται για το θέμα.

 

Μ’ αυτό το πλαίσιο πιστεύω ότι σχολίασαν όχι μόνο οι 18 συμφορουμίτες που δήλωσαν, μέχρι σήμερα, ότι “τους αρέσει” ο οδηγός, και όσοι έγραψαν προτάσεις, συμπληρώσεις, και, γενικά, ιδέες, μερικές από τις οποίες ενσωματώθηκαν στο κείμενο αλλά και οι άλλοι 18 συμφορουμίτες που δήλωσαν ότι τους αρέσει το κείμενο για τα Τελωνεία που είχα γράψει πριν από τον οδηγό.

 

Όπως είναι φυσικό και αναμενόμενο, υπάρχει και η άλλη κατηγορία, ευτυχώς ελάχιστων, μελών του forum, οι οποίοι προσπαθούν, για άγνωστους λόγους, να απαξιώσουν όλη αυτή την προσπάθεια, επικεντρώνοντας, με τα σχόλιά τους, ένα πολύ μικρό τμήμα από ένα κεφάλαιο, από το σύνολο του κειμένου, που αφορά στη χρέωση ή μη, με έξοδα συναλλάγματος (προμήθεια), της Χρεωστικής κάρτας μιας συγκεκριμένης τράπεζας, για αγορές από το αγγλικό Amazon και μόνο,  και παρά το γεγονός ότι στο post #17 έγραψα, σε απάντηση προηγούμενου σχολίου, ότι “Έχει γίνει αρκετή κουβέντα για το θέμα της Χρεωστικής της Πειραιώς και, ειδικά, για τις αγορές από το αγγλικό Amazon. Πολλοί υποστηρίζουν ότι στις αγορές τους αυτές δεν χρεώνει η τράπεζα προμήθεια”, δεδομένου ότι το σύστημα δεν επέτρεπε, πλέον, να συμπληρώσω αντίστοιχα το αρχικό κείμενο του οδηγού.

 

Όπως εύκολα γίνεται αντιληπτό, για το συγκεκριμένο αυτό ζήτημα, από το σύνολο των διαφορετικών θεμάτων που αναλύονται στον οδηγό, έχουν αναφερθεί όλα τα σχετικά στοιχεία, και κάθε καλόπιστος αναγνώστης μπορεί να το διαπιστώσει. Προσωπικά, δηλώνω ότι θα συνεχίσω την προσπάθεια συμπλήρωσης και βελτίωσης αυτού του οδηγού και, γενικότερα, της ενημέρωσης  των συμφορουμιτών σε θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος, παρά τις αντιδράσεις και τα σχόλια των λίγων.

 

(χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης)

Επεξ/σία από makfil
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το θέμα (και η όλη δουλειά του δημιουργού κατ' επέκταση) αδικείται που δεν έχει γίνει ακόμη sticky, ακόμη κι αν ήταν κλειδωμένο, χωρίς απαντήσεις, ως σημείο αναφοράς.

 

Όπως και να έχει, έτσι για την ιστορία, δύο πρόσφατες παραγγελίες από Αμερική, αξίας $65 και $100, στάλθηκαν με USPS Priority Mail (περίπου $40 επιπλέον τα έξοδα αποστολής, βαριά αντικείμενα σχετικά), ήρθαν εντός 5-7 εργάσιμων χωρίς να πληρώσω τίποτα (ούτε το τυπικό 3Ε - το οποίο btw δεν έχω πληρώσει ποτέ). Τέλος, μου είχαν δώσει tracking code το οποίο ήταν trackable ουσιαστικά μέχρι να φύγει από US και αφότου έφτασε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο στο παιδι που καθησε και εγραψε αυτον τον αναλυτικοτατο οδηγο!!!! θα βοηθησει πολλους που κανουν αγορες απο εξωτερικο.. προσωπικα θεωρω οτι ειναι ο καλυτερος οδηγος που εχω διαβασει απο πολλους αλλους σε διαφορα sait .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις ποσταρε το άρθρο αυτό και στο Shopforum.gr  :-)

 

Ευχαριστώ για τη δημόσια πρόσκληση.

 

Βλέπω με ικανοποίηση την αποδοχή των insomniacs για τον οδηγό αυτό και σκέφτομαι να περιμένω λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος

μπραβο σου και σε ευχαριστω πολυ για τον οδηγο αυτο.

εχει χρησιμοποιησει καποιος τους μεσαζοντες για Αγορές από χώρες που δεν στέλνουν εμπορεύματα στην Ελλάδα

στα πεδια  3.1 3.2 3.3 3.4 με επιτυχια ? μπορω να παραγγειλω απο newegg.com και να κανω δουλεια ? και αν τυχω σε προβληματικο κομματι τι κανω ?

ευχαριστω και παλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και πολύ περισσότερο εάν ο οδηγός φάνηκε χρήσιμος και σ' εσένα.

 

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν έχω προσωπική εμπειρία και προ ημερών, όταν έλαβα μήνυμα από το PayPal για εγγραφή στο ShopAndShip με έκπτωση 50% στη συνδρομή των $45, άνοιξα σχετικό topic για να το εκμεταλλευτούν όσοι θέλουν και γράφτηκα αλλά τελικά, όταν έφτασα στο τελευταίο στάδιο και είδα ότι η συνδρομή παρέμενε στα $45, σταματησα.

 

Έγραψα στο PayPal και απάντησαν ότι πρέπει να επικοινωνήσω με αυτούς. Έστειλα σχετικό μήνυμα, αφού μίλησα και με τον εδώ αντιπρόσωπο (ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ) αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ακόμη.

 

Πιστεύω ότι το PayPal μπέρδεψε τις χώρες, αφού η προσφορά ήταν για αλλες χώρες εκτός της Ελλάδας.

 

Πάντως, αυτά που έχω γράψει, για το θέμα αυτό, προέρχονται από σχετικές αναφορές που διάβασα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ξαναπει και παντα θα το λεω 

ευτυχως που υπαρχουν τα φορουμ ΚΑΙ ανθρωποι οπου θελουν και μπορουν να μοιραζονται πληροφοριες αλλιως θα ημασταν χαμενοι 

ΚΑΙ οπως λεει και ο τεσσαρων χρονων υιος μου

''ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...