Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά τι έγινε ''χάλασε'' και το amazon ;  Ενω πριν τα δέματα ερχόταν μέσω DHL σήμερα βλέπω ενα email απο μια εταιρεία iss ??? οτι παραλήφθηκε το δέμα απο το αμαζον Αγγλίας και σήμερα προωθήθηκε το δέμα στα ΕΛΤΑ για να παραλάβω (Θεσσαλία) απο Δευτέρα.  

 

Εχει γούστο να είναι καμιά ιδιωτική εταιρεία εκτελωνισμού και να θέλουν να πάρουν τα ΕΛΤΑ και το πρόστιμο νταβατζιλίκι των 3 ευρώ για δέμα απο χώρα εντός ΕΕ (Αγγλία). Θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια στα ΕΛΤΑ  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Δεν υπάρχει τελωνείο από χώρα της Ευρώπης.

Στη θεωρια δεν εχει , δεμα απο γερμανια το πηγαν βολτα στο τελωνειο και μου ζητανε τα 3 ευρω

 

δες στο διπλανο θεμα για παραπανω λεπτομεριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mad: Δεν υπάρχει τελωνείο από χώρα της Ευρώπης.

Το ξέρω αγαπητέ μου αλλά αν διαβάσεις σε άλλα σχόλια έχουν ήδη αρχίσει να ζητάνε 3 ευρα τα ΕΛΤΑ για τέλος παρουσίασης (ελέγχου για απαγορευμένα αντικείμενα, ουσίες) ακόμη και απο δέματα απο χώρες της ΕΕ :shock: παρόλο που δεν εκτελωνίζονται (η νομοθεσία δυστυχώς το προβλέπει ως διαδικασία).

Αλλά αυτό το ρημάδι το 3ευρω για ότι δέμα μπει Ελλάδα ποιός και πότε το ψήφισε;  :mad:  :mad:  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ξέρω αγαπητέ μου αλλά αν διαβάσεις σε άλλα σχόλια έχουν ήδη αρχίσει να ζητάνε 3 ευρα τα ΕΛΤΑ για τέλος παρουσίασης (ελέγχου για απαγορευμένα αντικείμενα, ουσίες) ακόμη και απο δέματα απο χώρες της ΕΕ :shock: παρόλο που δεν εκτελωνίζονται (η νομοθεσία δυστυχώς το προβλέπει ως διαδικασία).

Αλλά αυτό το ρημάδι το 3ευρω για ότι δέμα μπει Ελλάδα ποιός και πότε το ψήφισε;  :mad:  :mad:  :mad:

Δεν το ψηφισε κανεις νταβατζιλικι τον ελτα ειναι εχει γινει εισηγηση απο την εεττ γιατι θεωρειται παρανομο στο διπλανο θεμα καπου εβαλαν και το λινκ προς το παρων μονο καταγγελιες στην εεττ και αβερτα ενοχληση στα ελτα

 

Επειδη μαλλον μπλεξαν ιδιωτες εκτελωνιστες τους στελνουν αβερτα δουλεια για να δικαιωλογισουν τα λεφτα που τους δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση για το ημερησιο σε χρεωστικη οτι πρεπει να ειναι καπου στα 600 ευρω (μπορεις να τα μεταβαλεις).

Για τα cc δεν το θυμαμαι αλλα ξερω οτι υπαρχει οριο...

 

Όρια Συναλλαγών Χρεωστικών Καρτών

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/debit-cards/oria-xrisis-xrewstikis-kartas-idiwtes

τελικά είχες δίκιο είναι 600 ευρώ.

Για 10 ευρώ μας έριχναν άκυρο  :cry:  :-D  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος ανησυχίας για δέματα 20 ημέρες+ κολλημένα στο αεροδρόμιο?

Σταλμένα με NL post μικρής αξίας (8-9€).

Δεν βλέπω κίνηση πολλές ημέρες τώρα.

Έχετε κι άλλοι τόσο μεγάλες καθυστερήσεις?

Ναι είμαι κολλημένος κι εγώ... πφφφ και εμένα είναι και αξίας ~45 ευρώ και αγχώνομαι. Εντομεταξυ εχω παραλαβει ποσα δεματα απο china post και hong kong πολυ γρηγορα ενδιαμεσα σε αυτη την αναμονη. Μαλλον το εχουν απο Ολλανδια το θεμα.....

 

Βεβαια ο πωλητής δεν απαντάει, το αντικείμενο σβήστηκε από το ebay γιατί ήταν ολίγον "παράνομο" οπότε με τέτοια καθυστέρηση παρακαλάω στο τέλος να μην έρθει για να πάρω τα λεφτά πίσω. Προτιμότερο από το να έρθει και να μου ζητάνε λεφτά για τελωνείο. 

Έστειλα email στα ΕΛΤΑ και μου λενε:

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι μέχρι σήμερα 06.07.2017, δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης του εν λόγω αντικειμένου στην Ελλάδα  ακόμα. 

 
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου και την επίδοση του, σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και το Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους Καταναλωτές θα πρέπει, ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης σε ταχυδρομείο της χώρας καταγωγής του ταχυδρομικού αντικειμένου, εντός 6 μηνών από την ημερομηνία αποστολής, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.
 
Σας ενημερώνουμε ότι τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, δεν φέρουν καμία ευθύνη για όποιες καταχωρήσεις σε ιστοσελίδες ξένων ταχυδρομικών υπηρεσιών, αναφορικά με την διαχείριση ταχυδρομικών αντικειμένων.

 

Ορθή και γρήγορη απάντηση αλλά σωθήκαμε τώρα... :P

 

 

Αυτά τα 3 ευρώ είναι παράνομο να τα ζητήσουν μόνο από Ευρωπαϊκής προέλευσης δέματα; Ή γενικώς;

 

Επίσης εμένα από Αγγλία μέσω Royal και μετα σε GLS παρέλαβα από ACS... Τι συμβαίνει και παρέλαβε άλλος με speedex? Δε θα ξερουμε που  να βρουμε το δεμα μας γιατι αλλαζουν και τα tracking numbers οταν αλλαζει η εταιρια... Ρε τον μπελα μας με τις συμβασεις που κανουν...

post-121105-0-69729200-1499569855_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω 2 δέματα με NL και 5-6 με china παραγγελίες τέλος Μαίου και δεν έχω παραλάβει τίποτα.

Τα NL τα βλέπω κολλημένα στην ''άφιξη στο αεροδρόμιο'' 22 ημέρες τώρα κι αγχώνομαι.

Υπάρχει πιθανότητα να χαθούν?

Γιατί τόσο σημαντική καθυστέρηση? Πρώτη φορά.

Να πάρω κάπου τηλέφωνο? πόσο να περιμένω ακόμη?

20-25 ημέρες να μην έχει ανοιχτεί ο σάκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δέμα που στάλθηκε απο Κίνα με συστημένο το οποίο έφυγε 20/5 και σκαναρίστηκε Αθήνα στις 7/7. Δηλαδή 47 μέρες μετα. Αυτο για όσους ανησυχουν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, περιμένω 3 αποστολές από bangood(τι μαλακία που σπάει τις παραγγελίες ανάλογα το warehouse, πλήρωσα 3 διαφορετικά μεταφορικά). Ως τρόπο αποστολής έχω βάλει priority air mail. Το banggood λέει οτι έχουν γίνει shipped οι παραγγελίες, το θέμα είναι που τις κάνω track τώρα και ποιο είναι το tracking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα απο GEARBEST στις 27 ΜΑΙΟΥ 2017.
Το στελνουν 31/5/2017 και μετά το tracking παει ως εξής :

  • 2017-06-02 07:30:00The item is pre-advised
  • 2017-06-07 16:22:00The item is at the PostNL sorting center
  • 2017-06-08 08:38:00The item is on transport to the country of destination
  • 2017-06-13 14:52:00The item has arrived in the country of destination

Απο 13/6/2017 ΚΑΜΜΙΑ ΕΙΔΗΣΗ, ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ.
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ GEARBEST και τους ειπα οτι παμε για refund αμα κλεισουμε το διμηνο.
Τι να πω για τα ΕΛΤΑ και το αθανατο ελληνικο δημοσιο εν μεσω θερους. !!!!!
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ;;;;
Εχω κι αλλες δυό παραγγελίες απο κινα που κολλησαν στο αεροδρομιο αλλα στη περιπτωση του ΜΙ6 το εχουν παρατραβηξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν έχεις διαβάσει προηγούμενες σελίδες και δεν γνωρίζεις ότι μπορεί να λέει το tracking site ότι έφτασε το δέμα στην Ελλάδα αλλά εάν δεν ανοίξουν τα ΕΛΤΑ το σάκο και δεν σκανάρουν τα δέματα που έχει μέσα δεν θα δεις πρόοδο στο site των ΕΛΤΑ.

 

Χρειάζεται υπομονή και να εύχεσαι να μην μπει το δέμα στο τελωνείο (μάλλον πρόκειται για κινητό), οπότε θα έχεις και άλλους μπελάδες και άγχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν έχεις διαβάσει προηγούμενες σελίδες και δεν γνωρίζεις ότι μπορεί να λέει το tracking site ότι έφτασε το δέμα στην Ελλάδα αλλά εάν δεν ανοίξουν τα ΕΛΤΑ το σάκο και δεν σκανάρουν τα δέματα που έχει μέσα δεν θα δεις πρόοδο στο site των ΕΛΤΑ.

 

Χρειάζεται υπομονή και να εύχεσαι να μην μπει το δέμα στο τελωνείο (μάλλον πρόκειται για κινητό), οπότε θα έχεις και άλλους μπελάδες και άγχη.

Διαβασα πολλες απο τις προηγουμενες σελιδες και νομιζω πως ξερω πολυ καλα τη διαδικασια.

Δεν ειναι η πρωτη μου παραγγελια αυτη.

Αναφερω εδω το περιστατικο επειδη ειναι η πρωτη φορα που συναντω τετοια καθυστερηση και θελω να μαθω αν κανεις ξερει κατι παραπανω απο μενα γι‘αυτη τη καθυστερηση.

Αν τελικα το προβλημα ειναι στην ελλειψη προσωπικου και στις καλοκαιρινες αδειες των υπαλληλων των ΕΛΤΑ, το βρισκω λιγο απιθανο με τους σωρους των δεματων που εχουν μποτιλιαριστει εκει, να τα προωθουν κιολας για τελωνειο εν μεσω θερους.

Αλλα παλι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος στη μπανανια που ζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχες διαβάσει προηγούμενες σελίδες και σχετικά νήματα θα είχες ενημερωθεί από τα posts συμφορουμιτών ότι τα ΕΛΤΑ καθυστερούν και μήνα να ανοίξουν σάκους και να σκανάρουν τα δέματα που περιέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχες διαβάσει προηγούμενες σελίδες και σχετικά νήματα θα είχες ενημερωθεί από τα posts συμφορουμιτών ότι τα ΕΛΤΑ καθυστερούν και μήνα να ανοίξουν σάκους και να σκανάρουν τα δέματα που περιέχει.

 

Παραγγελνω μικροπράγματα, κυρίως απο κινα εδω και 15 περιπου μηνες, με μεσο χρονο παράδοσης απο 21 εως 26 μέρες.

Ειναι η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ που ταυτόχρονα 3 παραγγελίες μου καθυστερουν τοσο πολυ, 45 μερες η μία και περιπου 30-35 οι αλλες δυο.

Αν εχεις καποια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ΚΑΙ ΟΧΙ τις υπολοιπες, με τοσο μεγαλες καθυστερησεις, σε παρακαλω να μας την πεις.

Αν παλι δεν γνωριζεις κατι συγκεκριμενο για την δεδομενη χρονικη στιγμη, τα ηδη γνωστα και γενικολογα συμπερασματα δεν βοηθανε ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...