Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν υπάρχει κάτι νεότερο από αυτό που σου απάντησε.

Αν τώρα εσένα δε σε καλύπτει,άλλα πράγμα.

 

Κι ομως υπαρχει κατι νεώτερο που τουλαχιστον εγω δεν το ηξερα.

Δες εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-)/page447

και ιδιαίτερα το μηνυμα #6694

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θέμα της καθυστέρησης ανοίγματος του σάκου δεμάτων που έρχεται από τρίτες χώρες είναι τελείως διαφορετικό από αυτό του τέλους παρουσίασης (3€) και καλό είναι να μην τα μπερδεύειες, έστω και αν κάνεις αγορές από Κίνα τους τελευταίους 15 μήνες.

 

Το τέλος παρουσίασης (3€) είναι παλιό αλλά από τον προηγούμενο μήνα, που ενεργοποιήθηκε η σύμβαση των ΕΛΤΑ για την ανάθεση του έργου εκτελωνισμού των δεμάτων σε ιδιώτη, άρχισαν να χρεώνονται σχεδόν όλα τα δέματα με το τέλος αυτό.

 

Όσο γερνάει κανείς ... μαθαίνει ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο μικρες αποριες.

1. Το priority line στο gear best εξασφαλιζει 100% τι δεν θα περασει τελωνειο; Νομιζα οτι ειναι μονο για μεγαλα δεματα αλλα ειδα οτι ειναι και για τα κινητα.

 

2. Στο bang good τι σημαινει η επιλογη priority direct mail που εχει για Ελλαδα με καποια χρεωση; Μηπως οτι και το priority line για το gearbest;

 

καποιος να απαντησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

έχω κανει μια παραγγελία απο gearbest τελική τιμή 37 ευρώ. Έχω βάλει DHL shipping (3-7 business days) γιατί το βιάζομαι.

 

Κάτω των 40 ευρώ υπάρχει φόρος στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα,

 

έχω κανει μια παραγγελία απο gearbest τελική τιμή 37 ευρώ. Έχω βάλει DHL shipping (3-7 business days) γιατί το βιάζομαι.

 

Κάτω των 40 ευρώ υπάρχει φόρος στο τελωνείο;

Με DHL την πάτησες γιατί πληρώνεις και τον εκτελωνιστη τους και τα πάντα, μην απορησεις αν δεις κανένα κουστούμι πάνω από την αξία του προϊόντος (αμοιβή μόνο του εκτελωνιστη είναι 35-40 ευρώ +ΦΠΑ +τα ψιλό λόγια που χρεώνουν θα φτάσεις κάνα 60 αρι

 

Κανονικά πακέτα κάτω από 22 ευρώ (μαζί με μεταφορικά) δεν πληρώνουν φόρο

Μετά πακέτα έως 150 επιβαρυνονται με ΦΠΑ, και από εκεί και πάνω μπαίνει και δασμος 2,5%

 

 

Στη περιπτωση σου αν ζητήσεις να κάνεις μόνος τον εκτελωνισμό ίσως σου βγει κανένα 10 πιο φτηνά από ότι θα ζητάει η dhl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με DHL την πάτησες γιατί πληρώνεις και τον εκτελωνιστη τους και τα πάντα, μην απορησεις αν δεις κανένα κουστούμι πάνω από την αξία του προϊόντος (αμοιβή μόνο του εκτελωνιστη είναι 35-40 ευρώ +ΦΠΑ +τα ψιλό λόγια που χρεώνουν θα φτάσεις κάνα 60 αρι

 

Κανονικά πακέτα κάτω από 22 ευρώ (μαζί με μεταφορικά) δεν πληρώνουν φόρο

Μετά πακέτα έως 150 επιβαρυνονται με ΦΠΑ, και από εκεί και πάνω μπαίνει και δασμος 2,5%

 

 

Στη περιπτωση σου αν ζητήσεις να κάνεις μόνος τον εκτελωνισμό ίσως σου βγει κανένα 10 πιο φτηνά από ότι θα ζητάει η dhl

 

Ευτυχώς το gearbest πριν στείλει την παραγγελία με ρώτησε αν θέλω να την προχωρήσουν λόγω των δασμών.

 

Την ακύρωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3ευρω τελικά είναι παράνομο; Πως αντιμετωπίζουμε την κατάσταση αν μας το ζητάνε; Απο που κι ως που λογω μιας σφραγιδας που λεει απλά ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ πρέπει να πληρώσεις 3 ευρω; Σε ποια νομοθεσία αναφέρεται κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το τέλος αυτο είναι ότι τα ΕΛΤΑ δε σου δίνουν το πακέτο αν δεν το πληρώσεις. Τη νομιμότητα του ή όχι δυστυχως την κρίνει το δικαστήριο. Οπότε μόνο μια μαζική προσφυγη με την υποστήριξη κάποιας ένωσης καταναλωτών (π.χ. ΕΚΠΟΙΖΟ) θα μπορούσε πιθανά να έχει αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 ευρώ νταβατζιλικι που παίρνουν τα ΕΛΤΑ θυμίζει λίγο το εισιτήριο των 5 ευρώ στα νοσοκομεία που είχαν βάλει παλιότερα στα νοσοκομεία. Οπότε το βλέπω να γίνεται καθολικό και φοβάμαι μην το εφαρμόσουν και στα πακέτα εντός της Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα δύο πακέτα από Κίνα (Aliexpress) με china post,συστημένα.Το ένα αξίας 32€ μεγάλούτσικο το άλλο ένα τροφοδοτικό για laptop αξίας 13€.Δεν μου ζητήθηκε τίποτα. Ευτυχώς γιατί περιμένω άλλα 9 πακέτα με μικροπράγματα τα οποία έχουν καθυστερήσει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευή μου ήρθε πακέτο αξίας 6 ευρώ και με βαλαν να πληρώσω 3ευρω. Περιμένω άλλα 4 πακέτα μεγαλύτερης αξίας αλλά όχι πάνω από 30 ευρώ και προβλέπω μεγαλή πίκρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...