Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.Αλλού χρεώνουν το 3ευρο κι αλλού όχι;

Είναι αυτό το κλασικό του έλληνα "οτι αρπάξουμε" έτσι δουλεύει η Ελλάδα απο ιδρύσεως της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με τα υπερκαθυστερημένα δέματα τι κάνουμε; Ανοίγουμε πχ case στο ebay? Παρολο που το πρόβλημα εντοπίζεται εδώ Ελλάδα; Τι προτείνετε;

Αν εσυ πουλούσες στο ebay Κάτι σε ένα Αγγλο ας πούμε και το αγγλικό ταχυδρομείο καθυστερούσε να το παραδόσει πως θα ένιωθες αν άνοιγε αυτος case?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα μια αγορα απο το amzon.de και μου κλειδωσανε το λογαριασμο μεχρι να στειλω με fax αυτα ta στοιχεια που μου ζητανε σε αυτο το email που μου στηλανε.εχει τυχει σε καποιον αλλον;τι πρεπει να ακνω;η καρτα που εχω δηλωσει ειναι της πειραιως χρεωστικη visa

 

''Καλή σας μέρα,

 

για να δώσετε την παραγγελία σας θα συνεχίσουν τη διαδικασία, χρειαζόμαστε τη βοήθειά align σας στοιχεία πληρωμής σας. Πρόσβαση στο λογαριασμό σας είναι προσωρινά μη διαθέσιμη κατά τη διάρκεια αυτής της δοκιμής. Παρακαλούμε να μην ανοίξετε ένα νέο λογαριασμό μέχρι την ολοκλήρωση της επανεξέτασης.

 

Η παραγγελία σας θα διατηρηθούν για 3 ημέρες για το συγχρονισμό των δεδομένων. Μετά την περίοδο αυτή, η τρέχουσα παραγγελία σας θα ακυρωθεί αυτόματα.

 

Παρακαλούμε να μας στείλετε μια πρόσφατη δήλωση πιστωτικών καρτών αναφέρει τα εξής:

 

- ο κάτοχος της κάρτας

- ο αριθμός της πιστωτικής κάρτας

- η αποθηκευμένη διεύθυνση χρέωσης

 

Παρακαλώ εισάγετε τον αριθμό της παραγγελίας σας και τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, προκειμένου να διασφαλιστεί επεξεργασία μέσα σε 24 ώρες.

 

αριθμό φαξ μας μπορείτε να βρείτε στη σελίδα βοήθειας από Amazon.de:

Αν δεν έχετε πρόσβαση σε ένα μηχάνημα φαξ, ώστε να μπορείτε να μας στείλετε το λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας με το ταχυδρομείο στην ακόλουθη διεύθυνση:

 

Amazon.de GmbH

Επιβεβαίωση Διεύθυνση: Τμήμα

Business Park D55

D-93059 Regensburg

 

Μετά την αναθεώρηση, θα σας ενημερώσουμε μέσω e-mail.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στατιστικους λόγους:

 

Παραγγελία tvbox απο gearbest με postnl συστημενο, priority line. Πάνω στο αυτοκόλλητο γράφει postnl, return σε μια θυρίδα στην Ολλανδία, το είδος γενικά (και σε αρκετά χαμηλότερη τιμή) και κάπου σε ένα κουτάκι ενα μικρό "china". Πουθενα δεν φαίνεται gearbest ή κάτι αλλο. Μέσα στο κουτί υπήρχε το είδος και ενα χαρτί με την παραγγελία με τα είδη, χωρίς τιμές και πάνω πανω gearbest.

 

Το δέμα έκανε περιπου 1,5 μηνες να φτάσει με τη μεγαλύτερη καθυστέρηση να ανοιχτεί ο σάκος και να σκαναριστεί το είδος. Απο το track ειδα οτι δεν μπήκε στην ειδική υπηρεσία εκτελωνισμου.

 

To δέματάκι ανοιχτηκε, κοψιμο στο πλάι, δε βγήκε απο το πακέτο (το κόψιμο ήταν μικρό) ΑΛΛΑ σίγουρα βγήκε το χαρτάκι της παραγγελίας (φαίνεται απο τον τρόπο που μπήκε πάλι, καθώς ειχε φάει και κόψιμο με τη φαλτετα που άνοιξε το πακέτο). Σφραγίστηκε το δέμα, βάλανε το χαρτάκι με τη σφραγίδα (Ελεγε κατι του στυλ Ελ Βενιζελος απλοιποιηση διαδικασίας) και έφτασε στα χέρια μου.

 

ΔΕΝ χρεώθηκα κάτι παραπάνω, ΔΕΝ χρεώθηκα το 3ευρω (δεν εγραφε τιποτα για χρέωση). Μιλάμε για παραλαβή απο ΝΟΤΙΑ Ελλάδα.

 

Δεν ξέρω αν ανοιχτηκε επειδή η συσκευασία "εμοιαζε" με κουτί κινητου, ουτε αν ανοιχτηκε για δειγματολεπτικό έλεγχο. 

 

Εχω την απορία αν κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα δέματα απο banggood οπου χρησιμοποιούν priority mail. Αν παρέλαβε κάποιος με banggood μετά την 1η Ιουλίου ας μοιραστεί αναλογα στοιχεία (τι λεει το χαρτί απεξω, αν ειχε παραγγελία μεσα στο πακέτο, αν ανοιχτηκε, κόστος, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσυ πουλούσες στο ebay Κάτι σε ένα Αγγλο ας πούμε και το αγγλικό ταχυδρομείο καθυστερούσε να το παραδόσει πως θα ένιωθες αν άνοιγε αυτος case?

Γι αυτό φίλε μου μοιράζομαι τις απορίες μου εδώ για να πάρω τις απόψεις σας.

Φυσικά και δεν το βρίσκω σωστό εφόσον ξέρω πως βάση track πάντα, τα δέματα έχουν σταλεί αλλα καθυστερούν εδω.

Ο προβληματισμός μου είναι επειδη τα δεματακια που περιμενω ειναι αρκετα, με το πέρασμα των ημερων φοβάμαι μη χάσω τα χρήματα. Γι αυτό ακριβώς ρωτώ την αποψή σας και τι προτείνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εκανα μια αγορα απο το amzon.de και μου κλειδωσανε το λογαριασμο μεχρι να στειλω με fax αυτα ta στοιχεια που μου ζητανε σε αυτο το email που μου στηλανε.εχει τυχει σε καποιον αλλον;τι πρεπει να ακνω;η καρτα που εχω δηλωσει ειναι της πειραιως χρεωστικη visa
 
''Καλή σας μέρα,
 
για να δώσετε την παραγγελία σας θα συνεχίσουν τη διαδικασία, χρειαζόμαστε τη βοήθειά align σας στοιχεία πληρωμής σας. Πρόσβαση στο λογαριασμό σας είναι προσωρινά μη διαθέσιμη κατά τη διάρκεια αυτής της δοκιμής. Παρακαλούμε να μην ανοίξετε ένα νέο λογαριασμό μέχρι την ολοκλήρωση της επανεξέτασης.
 
Η παραγγελία σας θα διατηρηθούν για 3 ημέρες για το συγχρονισμό των δεδομένων. Μετά την περίοδο αυτή, η τρέχουσα παραγγελία σας θα ακυρωθεί αυτόματα.
 
Παρακαλούμε να μας στείλετε μια πρόσφατη δήλωση πιστωτικών καρτών αναφέρει τα εξής:
 
- ο κάτοχος της κάρτας
- ο αριθμός της πιστωτικής κάρτας
- η αποθηκευμένη διεύθυνση χρέωσης
 
Παρακαλώ εισάγετε τον αριθμό της παραγγελίας σας και τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, προκειμένου να διασφαλιστεί επεξεργασία μέσα σε 24 ώρες.
 
αριθμό φαξ μας μπορείτε να βρείτε στη σελίδα βοήθειας από Amazon.de:
Αν δεν έχετε πρόσβαση σε ένα μηχάνημα φαξ, ώστε να μπορείτε να μας στείλετε το λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας με το ταχυδρομείο στην ακόλουθη διεύθυνση:
 
Amazon.de GmbH
Επιβεβαίωση Διεύθυνση: Τμήμα
Business Park D55
D-93059 Regensburg
 
Μετά την αναθεώρηση, θα σας ενημερώσουμε μέσω e-mail.''

 

εμ.. φιλε βγαζει ματι οτι ειναι phising scam

 

ελπιζω να μην εστειλες τιποτα. αν ναι, ξεκινα τα τηλεφωνα...

 

εκτος κ αν ειναι απο translator το παραπανω κειμενο και αποστολεας οντως το γερμανικο amazon, οποτε πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ.. φιλε βγαζει ματι οτι ειναι phising scam

 

ελπιζω να μην εστειλες τιποτα. αν ναι, ξεκινα τα τηλεφωνα...

 

εκτος κ αν ειναι απο translator το παραπανω κειμενο και αποστολεας οντως το γερμανικο amazon, οποτε πασο

εγω εκανα translate,ειναι απο το γερμανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσυ πουλούσες στο ebay Κάτι σε ένα Αγγλο ας πούμε και το αγγλικό ταχυδρομείο καθυστερούσε να το παραδόσει πως θα ένιωθες αν άνοιγε αυτος case?

Κοίτα να δεις, αναλόγως. Έχω κι εγώ ένα δέμα κολλημένο από Κίνα>Ολλανδία, αλλά οπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ το item έχει σβηστεί από ebay και δε μπορώ να στείλω μήνυμα στον πωλητή μέσω του item, αλλά μόνο σκέτο μήνυμα στα οποία δεν απαντάει! Έχω ήδη στείλει 2. Σε αυτή την περίπτωση τι να κάνω δηλαδή; Όταν τον ρωτάω τι συμβαίνει που σβήστηκε το item? Και τσέκαρε το tracking σε παρακαλω να δεις κι εσυ τι γινεται και με εχει γραψει στα τετοια του, εγω τι θα πρεπει να κανω οταν στο ebay λεει οτι θα φτασει μεχρι 27 Ιουλίου; Ε προφανως θα ανοιξω case γιατί εκτός του ότι κόλλησε στην Ελλάδα το δέμα, δε μπορώ να εμπιστευτώ τέτοιον πωλητή. Θα μπορούσε κάλλιστα το δέμα να μην έχει καν αυτό που αγόρασα, αν κρίνω από την αδιαφορία του.

Σας φαίνεται παράλογο αυτό; Τι θα κάνατε εσείς;

Να σημειώσω ότι πριν το αγοράσω απαντούσε μια χαρά, και το αντικείμενο σβήστηκε από το ebay αρκετές μέρες αφού το είχε στείλει. Εξακολουθεί και το βάζει το αντικείμενο αυτό αλλά μόνο μέσω bidding μαλλον για να μην προλαβαινει να το δει κανεις του ebay :P

 

Edit: το ebay 90 μερες δεν δινει απο την ημερομηνια αγορας; Στο paypal καπου ειδα 180 ή ήταν η ιδέα μου;  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ή κ@λόφαρδος είμαι ή τα ΕΛΤΑ της Βέροιας πετάνε αετό. Αυτά τα 3 και 12 ευρώ τα ακούω και διαβάζω εδώ και μήνες αλλά δεν έχω χρεωθεί ποτέ τίποτα. Και έχω και γαμάτο ταχυδρόμο. Μου παραδίδει όλα τα συστημένα και δεν χρειάζεται να πάω από τα ΕΛΤΑ. Τελευταία φορά κουβαλούσε μαζί του ένα αμορτισέρ 2,5 κιλών για την βέσπα μου, αντί να μου αφήσει χαρτί να πάω να το πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου χρεώσαν κι εμένα τα 3 ευρώ.

 

Απ' όσο κατάλαβα κάθε δέμα που μπαίνει στο τελωνείο (όσα μπουν δειγματοληπτικά) εκτιμάται η αξία του κι αν είναι κάτω των 22 ευρώ, τότε χρεώνουν 3 ευρώ. Διαφορετικά είναι 12 ευρώ συν άλλες χρεώσεις.

 

Βρήκαι κι αυτό από ΕΕΤΤ που φαίνεται να τους διασφαλίζει

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...