Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά, περιμένω 3 αποστολές από bangood(τι μαλακία που σπάει τις παραγγελίες ανάλογα το warehouse, πλήρωσα 3 διαφορετικά μεταφορικά). Ως τρόπο αποστολής έχω βάλει priority air mail. Το banggood λέει οτι έχουν γίνει shipped οι παραγγελίες, το θέμα είναι που τις κάνω track τώρα και ποιο είναι το tracking?

κάποιος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα μου χρεώσαν κι εμένα τα 3 ευρώ.

 

Απ' όσο κατάλαβα κάθε δέμα που μπαίνει στο τελωνείο (όσα μπουν δειγματοληπτικά) εκτιμάται η αξία του κι αν είναι κάτω των 22 ευρώ, τότε χρεώνουν 3 ευρώ. Διαφορετικά είναι 12 ευρώ συν άλλες χρεώσεις.

 

Βρήκαι κι αυτό από ΕΕΤΤ που φαίνεται να τους διασφαλίζει

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf 

Μαλλον δεν τους ενδιαφέρει ποσο κοστιζει... Δεν υπαρχει λογικη. Εγω αν μου ζητήσουν 3 ευρω για τα δεματα που συνήθως παίρνω τα οποια κοστιζουν απο μερικα cents εως λίγα ευρω, θα γινει ο κακος χαμος στο ταχυδρομειο.

post-121105-0-97696200-1500058342_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειχα γραψει πριν λιγες μερες.εκανα μια αγορα απο amazon και την αλλη μερα μου κλειδωσανε τον λογαριασμο.μου εστειλαν ενα email να στειλω καποια στοιχεια μου για επιβεβαιωση( το εμαιλ deν ηταν fishing,το εχουν κανει και σε αλους οπως διαβασα εδω https://www.amazon.com/forum/amazon/ref=cm_cd_et_jump/144-5941190-7217310?_encoding=UTF8&cdForum=Fx1UE1R6VSVMXK7&cdMessage=Mx1XPMKF6CPWYJO&cdPage=18&cdThread=Tx3G29U0UN0HVJG#CustomerDiscussionsLPIT).τα εστειλα.δεν μου απαντησε κανενας.εχω στειλει 10 email απο τοτε και δεν μου απανταει κανεις.το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενεργοποιηση το prime trial to οποιο ανανεονεται αυτοματα.τι πρεπει να κανω τωρα στη τραπεζα μου για να μπλοκαρω ολες τις συναλαγες με το amazon, αφου δεν εχω καποια κινιση στο λογαριασμο μου μαζι τους ωστε να φαινονται τα στοιχεια τους και να τους μπλοκαρει η τραπεζα.απλα λεω μπλοκαρεται το amazon;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειχα γραψει πριν λιγες μερες.εκανα μια αγορα απο amazon και την αλλη μερα μου κλειδωσανε τον λογαριασμο.μου εστειλαν ενα email να στειλω καποια στοιχεια μου για επιβεβαιωση( το εμαιλ deν ηταν fishing,το εχουν κανει και σε αλους οπως διαβασα εδω https://www.amazon.com/forum/amazon/ref=cm_cd_et_jump/144-5941190-7217310?_encoding=UTF8&cdForum=Fx1UE1R6VSVMXK7&cdMessage=Mx1XPMKF6CPWYJO&cdPage=18&cdThread=Tx3G29U0UN0HVJG#CustomerDiscussionsLPIT).τα εστειλα.δεν μου απαντησε κανενας.εχω στειλει 10 email απο τοτε και δεν μου απανταει κανεις.το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενεργοποιηση το prime trial to οποιο ανανεονεται αυτοματα.τι πρεπει να κανω τωρα στη τραπεζα μου για να μπλοκαρω ολες τις συναλαγες με το amazon, αφου δεν εχω καποια κινιση στο λογαριασμο μου μαζι τους ωστε να φαινονται τα στοιχεια τους και να τους μπλοκαρει η τραπεζα.απλα λεω μπλοκαρεται το amazon;

Αν δεν σε αφήνει το Amazon να ακυρώσεις την συνδρομή απλά ακύρωσε την κάρτα που χρησιμοποίησες και ζήτα από την τράπεζα να σου εκδώσει νέα με άλλο αριθμό. Η ακύρωση κάρτας είναι standart διαδικασία που γίνεται συνέχεια ,γιατί να μπλέξεις με την εξυπηρέτηση ψάχνοντας διαδικασία να μπλοκάρεις αποκλειστικά το amazon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη ειναι η τελευταια μου λυση, γιατι αμα αλλαξω καρτα μετα πρεπει να τη δηλωσω σε ενα σωρο υπηρεσιες που τη χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω απο e-shop αμερικης, που όμως ΔΕΝ στέλνει Ελλάδα.

Εχετε να προτεινετε καποια υπηρεσία την οποία χρησιμοποιήσατε και μείνατε ικανοποιημένοι?

το κοστος των προιόντων ειναι γυρω στα 20$

Το καταστημα στέλνει USA και Canada

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω απο e-shop αμερικης, που όμως ΔΕΝ στέλνει Ελλάδα.

Εχετε να προτεινετε καποια υπηρεσία την οποία χρησιμοποιήσατε και μείνατε ικανοποιημένοι?

το κοστος των προιόντων ειναι γυρω στα 20$

Το καταστημα στέλνει USA και Canada

Shipito από τις ποιο οικονομικές και αξιόπιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, αναλόγως. Έχω κι εγώ ένα δέμα κολλημένο από Κίνα>Ολλανδία, αλλά οπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ το item έχει σβηστεί από ebay και δε μπορώ να στείλω μήνυμα στον πωλητή μέσω του item, αλλά μόνο σκέτο μήνυμα στα οποία δεν απαντάει! Έχω ήδη στείλει 2. Σε αυτή την περίπτωση τι να κάνω δηλαδή; Όταν τον ρωτάω τι συμβαίνει που σβήστηκε το item? Και τσέκαρε το tracking σε παρακαλω να δεις κι εσυ τι γινεται και με εχει γραψει στα τετοια του, εγω τι θα πρεπει να κανω οταν στο ebay λεει οτι θα φτασει μεχρι 27 Ιουλίου; Ε προφανως θα ανοιξω case γιατί εκτός του ότι κόλλησε στην Ελλάδα το δέμα, δε μπορώ να εμπιστευτώ τέτοιον πωλητή. Θα μπορούσε κάλλιστα το δέμα να μην έχει καν αυτό που αγόρασα, αν κρίνω από την αδιαφορία του.

Σας φαίνεται παράλογο αυτό; Τι θα κάνατε εσείς;

Να σημειώσω ότι πριν το αγοράσω απαντούσε μια χαρά, και το αντικείμενο σβήστηκε από το ebay αρκετές μέρες αφού το είχε στείλει. Εξακολουθεί και το βάζει το αντικείμενο αυτό αλλά μόνο μέσω bidding μαλλον για να μην προλαβαινει να το δει κανεις του ebay :P

 

Edit: το ebay 90 μερες δεν δινει απο την ημερομηνια αγορας; Στο paypal καπου ειδα 180 ή ήταν η ιδέα μου;  :blink:

 

 

ναι το paypal έχει ανεβάσει το όριο.

 

Μα ίδια εταιρεία είναι πρακτικά (δλδ ίδιος όμιλος αν μπορω να το θεσω ετσι). Τι ισχυει τελικά? Γιατί το ebay σου δίνει customer protection μεχρι και 30 μέρες από την τελευταία εκτιμώμενη μέρα παράδοσης.

 

Τουλάχιστον έτσι γράφει στο δικό μου ebay customer protection και μάλιστα σε αντικείμενα πολυ μικρης αξιας που δεν έχουν έρθει και έχει παρέλθει το 30ημερο από την εκτιμώμενη ημερομηνια παραδοσης, το ebay δεν μου δίνει τη δυνατότητα dispute ή open case, δεν υπαρχει η αντιστοιχη επιλογη.

 

Το ξερω γιατι προσφατα εκανα dispute στο ebay για ενα πραγματακι που δεν ηρθε ποτε και προλαβα οριακα τις ημερομηνιες, παρολο που ο πωλητης με παρακαλαγε να περιμενω και αλλο (αλλα θα εχανα το dispute period) και τελικα ετσι και αλλιως το πακετο δεν εχει ερθει ακομα και εχουν περασει τωρα 2+ μηνες απο την εκτιμωμενη ημερομηνια αφιξης.

 

Σε φιλικό προσωπο για αλλο αντικειμενο που δεν ελαβε και το ειχε ξεχασει και εδινε εκτιμωμενη ημερομηνια αφιξης τελη Απριλη, οταν πηγαμε αρχες Ιουνη να κανουμε dispute και open case (resolution center) στο ebay, δεν υπηρχε η αντιστοιχη επιλογη και δυνατοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια απο Banggood με priority direct mail, action camera απο κινεζικη αποθηκη, συνολο 47 ευρω. Παραγγελια 26/06 - Παραδοση σημερα. Δεν περασε καν τελωνειο. Το δεμα ηταν τυλιγμενο με γκρι σακουλα και ειχε απεξω κολλημενη ετικετα απο nl post, καμια αναφορα για banggood κτλ. (Αθηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια απο Banggood με priority direct mail, action camera απο κινεζικη αποθηκη, συνολο 47 ευρω. Παραγγελια 26/06 - Παραδοση σημερα. Δεν περασε καν τελωνειο. Το δεμα ηταν τυλιγμενο με γκρι σακουλα και ειχε απεξω κολλημενη ετικετα απο nl post, καμια αναφορα για banggood κτλ. (Αθηνα)

 

Mπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το priority direct mail του bangood;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στατιστικους λόγους:

 

Παραγγελία tvbox απο gearbest με postnl συστημενο, priority line. Πάνω στο αυτοκόλλητο γράφει postnl, return σε μια θυρίδα στην Ολλανδία, το είδος γενικά (και σε αρκετά χαμηλότερη τιμή) και κάπου σε ένα κουτάκι ενα μικρό "china". Πουθενα δεν φαίνεται gearbest ή κάτι αλλο. Μέσα στο κουτί υπήρχε το είδος και ενα χαρτί με την παραγγελία με τα είδη, χωρίς τιμές και πάνω πανω gearbest.

 

Το δέμα έκανε περιπου 1,5 μηνες να φτάσει με τη μεγαλύτερη καθυστέρηση να ανοιχτεί ο σάκος και να σκαναριστεί το είδος. Απο το track ειδα οτι δεν μπήκε στην ειδική υπηρεσία εκτελωνισμου.

 

To δέματάκι ανοιχτηκε, κοψιμο στο πλάι, δε βγήκε απο το πακέτο (το κόψιμο ήταν μικρό) ΑΛΛΑ σίγουρα βγήκε το χαρτάκι της παραγγελίας (φαίνεται απο τον τρόπο που μπήκε πάλι, καθώς ειχε φάει και κόψιμο με τη φαλτετα που άνοιξε το πακέτο). Σφραγίστηκε το δέμα, βάλανε το χαρτάκι με τη σφραγίδα (Ελεγε κατι του στυλ Ελ Βενιζελος απλοιποιηση διαδικασίας) και έφτασε στα χέρια μου.

 

ΔΕΝ χρεώθηκα κάτι παραπάνω, ΔΕΝ χρεώθηκα το 3ευρω (δεν εγραφε τιποτα για χρέωση). Μιλάμε για παραλαβή απο ΝΟΤΙΑ Ελλάδα.

 

Δεν ξέρω αν ανοιχτηκε επειδή η συσκευασία "εμοιαζε" με κουτί κινητου, ουτε αν ανοιχτηκε για δειγματολεπτικό έλεγχο. 

 

Εχω την απορία αν κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα δέματα απο banggood οπου χρησιμοποιούν priority mail. Αν παρέλαβε κάποιος με banggood μετά την 1η Ιουλίου ας μοιραστεί αναλογα στοιχεία (τι λεει το χαρτί απεξω, αν ειχε παραγγελία μεσα στο πακέτο, αν ανοιχτηκε, κόστος, κλπ)

 

Μα τα priority line (eu express δεν το λεει??) του Gearbest δεν υποτιθεται οτι στελνει σε ευρωπαϊκη διευθυνση/αποθηκη πρωτα και μετα απο εκει φευγει για εσενα. Αρα φαινεται σαν αποστολη εντος ΕΕ αρα δεν μπορει να σταματησει για τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα priority line (eu express δεν το λεει??) του Gearbest δεν υποτιθεται οτι στελνει σε ευρωπαϊκη διευθυνση/αποθηκη πρωτα και μετα απο εκει φευγει για εσενα. Αρα φαινεται σαν αποστολη εντος ΕΕ αρα δεν μπορει να σταματησει για τελωνειο.

Ολες τις τελευταίες παραγγελίες τις εχω κάνει με επιλογή Registered Air Mail και εκτός απο μια μου εβγαζε επιλογή για postnl (nederlands registered). Τη μια φορά μου ειχε βγάλει κάποια υπηρεσία απο Ταιβαν (δε θυμάμαι όνομα). Αυτες λοιπον που ήρθαν με postnl πάνω στο κολλημένο χαρτί έγραφαν Priority Line, καμία δεν ειχε προσθετη χρέωση και μονο μια ανοιχτηκε το κουτί (μαλλον έψαχναν για κινητό). Δεν θυμάμαι αν ειχε επιλογή για eu express αλλά για να μην την εχω χρησιμοποιήσει, τοτε ειτε δεν ειχε ή ειχε πολύ ακριβά μεταφορικά. Αυτά με παραγγελίες που εγιναν μεχρι πριν απο 1,5 μήνα (δεν εχω παραγγελία απο τότε).

 

Μπήκα τώρα να κάνω μια εικονική παραγγελία και βλέπω

Registered Mail - Nederlands registered - 2,22

Priority Line - EU Express - 26,44

και οι δυο εχουν παραδοση 10-25 business days

 

Πρακτικά λοιπον η διαφορά στα μεταφορικά ειναι μεγάλη οποτε ο αγοραστης πρεπει να ζυγιζει αν συμφέρει. Αν ειναι να παραγγείλω κάτι που στο τελωνείο θα μου ρίξει αλλα 30+ ευρω, θα σκεφτώ το eu express αλλά για μικρότερα ποσά δε κρίνω οτι αξίζει τα παραπάνω χρήματα (πάνω κάτω μου ερχεται στα ίδια απο Ελλάδα και θα το εχω και πιο γρήγορα). 

 

Αλλο παραδειγμα για τη βοήθεια της συζήτησης. Εβαλα εικονική παραγγελία 2 κινητά κάπου στα 270 ευρω (πριν ειχα βάλει ενα bt ηχείο). Με postnl 0 ευρω, με eu express 19,66 ευρω. Δεδομένου οτι κυνηγάνε κινητά, αμα σταματήσει τελωνείο θα ειναι ταρίφα τουλάχιστον 65 ευρω το ΦΠΑ, οποτε εδω καρασυμφέρει να δώσω αλλα 20 ευρω και να μειώσω πολύ τις πιθανότητες του τελωνείου γιατί εγω δεν εχω πειστεί οτι η λύση ευτή ειναι 100% trouble free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 100% trouble free και ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι οτι ειναι προπληρωμενο το τελωνειο εφοσον επιλεξεις Priority Line

Ολες τις τελευταίες παραγγελίες τις εχω κάνει με επιλογή Registered Air Mail και εκτός απο μια μου εβγαζε επιλογή για postnl (nederlands registered). Τη μια φορά μου ειχε βγάλει κάποια υπηρεσία απο Ταιβαν (δε θυμάμαι όνομα). Αυτες λοιπον που ήρθαν με postnl πάνω στο κολλημένο χαρτί έγραφαν Priority Line, καμία δεν ειχε προσθετη χρέωση και μονο μια ανοιχτηκε το κουτί (μαλλον έψαχναν για κινητό). Δεν θυμάμαι αν ειχε επιλογή για eu express αλλά για να μην την εχω χρησιμοποιήσει, τοτε ειτε δεν ειχε ή ειχε πολύ ακριβά μεταφορικά. Αυτά με παραγγελίες που εγιναν μεχρι πριν απο 1,5 μήνα (δεν εχω παραγγελία απο τότε).

 

Μπήκα τώρα να κάνω μια εικονική παραγγελία και βλέπω

Registered Mail - Nederlands registered - 2,22

Priority Line - EU Express - 26,44

και οι δυο εχουν παραδοση 10-25 business days

 

Πρακτικά λοιπον η διαφορά στα μεταφορικά ειναι μεγάλη οποτε ο αγοραστης πρεπει να ζυγιζει αν συμφέρει. Αν ειναι να παραγγείλω κάτι που στο τελωνείο θα μου ρίξει αλλα 30+ ευρω, θα σκεφτώ το eu express αλλά για μικρότερα ποσά δε κρίνω οτι αξίζει τα παραπάνω χρήματα (πάνω κάτω μου ερχεται στα ίδια απο Ελλάδα και θα το εχω και πιο γρήγορα).

 

Αλλο παραδειγμα για τη βοήθεια της συζήτησης. Εβαλα εικονική παραγγελία 2 κινητά κάπου στα 270 ευρω (πριν ειχα βάλει ενα bt ηχείο). Με postnl 0 ευρω, με eu express 19,66 ευρω. Δεδομένου οτι κυνηγάνε κινητά, αμα σταματήσει τελωνείο θα ειναι ταρίφα τουλάχιστον 65 ευρω το ΦΠΑ, οποτε εδω καρασυμφέρει να δώσω αλλα 20 ευρω και να μειώσω πολύ τις πιθανότητες του τελωνείου γιατί εγω δεν εχω πειστεί οτι η λύση ευτή ειναι 100% trouble free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα priority line (eu express δεν το λεει??) του Gearbest δεν υποτιθεται οτι στελνει σε ευρωπαϊκη διευθυνση/αποθηκη πρωτα και μετα απο εκει φευγει για εσενα. Αρα φαινεται σαν αποστολη εντος ΕΕ αρα δεν μπορει να σταματησει για τελωνειο.

Έτσι πίστευα και εγώ!

post-244337-0-68312100-1500586029_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...