Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και, κυρίως, για τη λέξη-κλειδί ''ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ''.

 

Πιστεύω ότι πρέπει όλοι να ακολουθούμε την αρχή ότι η εμπειρία και η γνώση πρέπει μοιράζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ευχαριστήσω τον Makfil για την εξαιρετική του δουλειά. Το θέμα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε sticky...
Έψαχνα πληροφορίες, ιδίως για αγορά και αποστολή προϊόντων από ΗΠΑ και δεν έβρισκα.
Αφού μελέτησα αρκετά, αποφάσισα και εμπιστεύτηκα το PriceUSA για την αγορά ενός Surface PRO 128GB από το Microsoftstore, το οποίο δεν με άφηνε καν να παραγγείλω, και φυσικά δεν στέλνει Ελλάδα.

Χθες το απόγευμα έκανα την παραγγελία από το site τους. 

Άμεσα: Μου έστειλαν οδηγίες και επιβεβαίωση, πλήρωσα τα 800$ για να κάνουν την παραγγελία μέσω Paypal. Αμέσως μου ήρθε η επιβεβαίωση ότι έλαβαν την πληρωμή, επικοινώνησε απ' ευθείας ο εκπρόσωπός τους στις ΗΠΑ για να μου πει πως ό,τι θέλω θα είναι στη διάθεσή του, και μέχρι το βράδυ είχα λάβει επιβεβαίωση ότι το είχαν παραγγείλει.
Το Microsoftstore έχει παράδοση 1/3, οπότε προς το παρόν περιμένω.

Το τελικό κόστος υπολογίζεται στα 1178,78$ (ακριβές ποσό όταν έχουν το δέμα στα χέρια τους, οπότε και θα γνωρίζουν όγκο και βάρος.) Η επιβάρυνση δηλαδή, μαζί με τα έξοδα αποστολής, μέχρι τώρα, είναι στα 162.77$. Το δέμα θα είναι ασφαλισμένο και επιπλέον σε περίπτωση βλάβης θα το επιστρέψω στις ΗΠΑ δωρεάν.
Συνολικά, μέχρι τώρα το κόστος φαίνεται να είναι στα 900 ευρώ + ΦΠΑ (εκπίπτει γιατί είμαι ΕΕ) + εκτελωνισμός (που μπορεί να τον κάνω μόνος μου) + κάτι ψιλά κερατιάτικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω τον Makfil για την εξαιρετική του δουλειά. Το θέμα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε sticky...

Έψαχνα πληροφορίες, ιδίως για αγορά και αποστολή προϊόντων από ΗΠΑ και δεν έβρισκα.

Αφού μελέτησα αρκετά, αποφάσισα και εμπιστεύτηκα το PriceUSA για την αγορά ενός Surface PRO 128GB από το Microsoftstore, το οποίο δεν με άφηνε καν να παραγγείλω, και φυσικά δεν στέλνει Ελλάδα.

Χθες το απόγευμα έκανα την παραγγελία από το site τους. 

Άμεσα: Μου έστειλαν οδηγίες και επιβεβαίωση, πλήρωσα τα 800$ για να κάνουν την παραγγελία μέσω Paypal. Αμέσως μου ήρθε η επιβεβαίωση ότι έλαβαν την πληρωμή, επικοινώνησε απ' ευθείας ο εκπρόσωπός τους στις ΗΠΑ για να μου πει πως ό,τι θέλω θα είναι στη διάθεσή του, και μέχρι το βράδυ είχα λάβει επιβεβαίωση ότι το είχαν παραγγείλει.

Το Microsoftstore έχει παράδοση 1/3, οπότε προς το παρόν περιμένω.

Το τελικό κόστος υπολογίζεται στα 1178,78$ (ακριβές ποσό όταν έχουν το δέμα στα χέρια τους, οπότε και θα γνωρίζουν όγκο και βάρος.) Η επιβάρυνση δηλαδή, μαζί με τα έξοδα αποστολής, μέχρι τώρα, είναι στα 162.77$. Το δέμα θα είναι ασφαλισμένο και επιπλέον σε περίπτωση βλάβης θα το επιστρέψω στις ΗΠΑ δωρεάν.

Συνολικά, μέχρι τώρα το κόστος φαίνεται να είναι στα 900 ευρώ + ΦΠΑ (εκπίπτει γιατί είμαι ΕΕ) + εκτελωνισμός (που μπορεί να τον κάνω μόνος μου) + κάτι ψιλά κερατιάτικα. 

Καλά κάτσε να δεις τί θα γίνει με το τελωνείο γιατί δε σε βλέπω καλά με αυτά τα ποσά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάτσε να δεις τί θα γίνει με το τελωνείο γιατί δε σε βλέπω καλά με αυτά τα ποσά. 

Το έγραψα. ΦΠΑ που εκπίπτει στη δική μου περίπτωση, δασμοί δεν υπάρχουν στους υπολογιστές, αποθήκευτρα και έξοδα εκτελωνιστή  αν δεν το κάνω μόνος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω τον Makfil για την εξαιρετική του δουλειά. Το θέμα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε sticky...

Έψαχνα πληροφορίες, ιδίως για αγορά και αποστολή προϊόντων από ΗΠΑ και δεν έβρισκα.

Αφού μελέτησα αρκετά, αποφάσισα και εμπιστεύτηκα το PriceUSA για την αγορά ενός Surface PRO 128GB από το Microsoftstore, το οποίο δεν με άφηνε καν να παραγγείλω, και φυσικά δεν στέλνει Ελλάδα.

Χθες το απόγευμα έκανα την παραγγελία από το site τους. 

Άμεσα: Μου έστειλαν οδηγίες και επιβεβαίωση, πλήρωσα τα 800$ για να κάνουν την παραγγελία μέσω Paypal. Αμέσως μου ήρθε η επιβεβαίωση ότι έλαβαν την πληρωμή, επικοινώνησε απ' ευθείας ο εκπρόσωπός τους στις ΗΠΑ για να μου πει πως ό,τι θέλω θα είναι στη διάθεσή του, και μέχρι το βράδυ είχα λάβει επιβεβαίωση ότι το είχαν παραγγείλει.

Το Microsoftstore έχει παράδοση 1/3, οπότε προς το παρόν περιμένω.

Το τελικό κόστος υπολογίζεται στα 1178,78$ (ακριβές ποσό όταν έχουν το δέμα στα χέρια τους, οπότε και θα γνωρίζουν όγκο και βάρος.) Η επιβάρυνση δηλαδή, μαζί με τα έξοδα αποστολής, μέχρι τώρα, είναι στα 162.77$. Το δέμα θα είναι ασφαλισμένο και επιπλέον σε περίπτωση βλάβης θα το επιστρέψω στις ΗΠΑ δωρεάν.

Συνολικά, μέχρι τώρα το κόστος φαίνεται να είναι στα 900 ευρώ + ΦΠΑ (εκπίπτει γιατί είμαι ΕΕ) + εκτελωνισμός (που μπορεί να τον κάνω μόνος μου) + κάτι ψιλά κερατιάτικα. 

 

Κατ' αρχάς, σ' ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου, όχι μόνο για τις εντυπώσεις σου και τη χρησιμότητα του οδηγού αλλά και για την πρόθεσή σου να μοιραστείς μαζί μας τη διαδικασία της συγκεκριμένης αγοράς και ελπίζω να μας δώσεις και τη συνέχεια.

 

Στην ουσία τώρα. Μιας και αφενός η αγορά έχει σημαντικό κόστος και, επομένως, αυξημένα έξοδα για τη διαδικασία εκτελωνισμού αφετέρου έχεις τη δυνατότητα να μιλάς με τον "άνθρωπό σου" στην Αμερική, προτείνω να εξετάσεις την περίπτωση του να πληρωθεί από αυτόν ΚΑΙ το κόστος της διαδικασίας εκτελωνισμού, όπως γίνεται στα μεγάλα ιντερνετικά μαγαζιά πχ Amazon.com, γιατί έχει αποδειχθεί ότι το κόστος αυτό δεν είναι μεγάλο και η εταιρεία courier που το αναλαμβάνει είναι υποχρεωμένη να το διεκπεραιώσει μέχρι την παράδοσή του, χωρίς να σε ενοχλήσει καθόλου.

 

Μέχρι να παραδοθεί το δέμα στον "ανθρωπό σου" έχεις περιθώριο να εξετάσεις αυτές τις διαδικασίες και να επιλέξεις την καλλίτερη και, φυσικά, φθηνότερη.

 

Εύχομαι καλή αγορά ...

 

Καλά κάτσε να δεις τί θα γίνει με το τελωνείο γιατί δε σε βλέπω καλά με αυτά τα ποσά. 

 

 

Φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει τον οδηγό ή αν τον έχεις διαβάσει, στα γρήγορα, δεν κράτησες τα ουσιαστικά στοιχεία που δίνουν λύσεις σε πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στις αγορές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω τον Makfil για την εξαιρετική του δουλειά. Το θέμα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε sticky...

Έψαχνα πληροφορίες, ιδίως για αγορά και αποστολή προϊόντων από ΗΠΑ και δεν έβρισκα.

Αφού μελέτησα αρκετά, αποφάσισα και εμπιστεύτηκα το PriceUSA για την αγορά ενός Surface PRO 128GB από το Microsoftstore, το οποίο δεν με άφηνε καν να παραγγείλω, και φυσικά δεν στέλνει Ελλάδα.

Χθες το απόγευμα έκανα την παραγγελία από το site τους. 

Άμεσα: Μου έστειλαν οδηγίες και επιβεβαίωση, πλήρωσα τα 800$ για να κάνουν την παραγγελία μέσω Paypal. Αμέσως μου ήρθε η επιβεβαίωση ότι έλαβαν την πληρωμή, επικοινώνησε απ' ευθείας ο εκπρόσωπός τους στις ΗΠΑ για να μου πει πως ό,τι θέλω θα είναι στη διάθεσή του, και μέχρι το βράδυ είχα λάβει επιβεβαίωση ότι το είχαν παραγγείλει.

Το Microsoftstore έχει παράδοση 1/3, οπότε προς το παρόν περιμένω.

Το τελικό κόστος υπολογίζεται στα 1178,78$ (ακριβές ποσό όταν έχουν το δέμα στα χέρια τους, οπότε και θα γνωρίζουν όγκο και βάρος.) Η επιβάρυνση δηλαδή, μαζί με τα έξοδα αποστολής, μέχρι τώρα, είναι στα 162.77$. Το δέμα θα είναι ασφαλισμένο και επιπλέον σε περίπτωση βλάβης θα το επιστρέψω στις ΗΠΑ δωρεάν.

Συνολικά, μέχρι τώρα το κόστος φαίνεται να είναι στα 900 ευρώ + ΦΠΑ (εκπίπτει γιατί είμαι ΕΕ) + εκτελωνισμός (που μπορεί να τον κάνω μόνος μου) + κάτι ψιλά κερατιάτικα. 

 

Πέρα από την παράδοση που είναι για 1/3, όπως γράφεις, υπάρχουν νεώτερα στην εξέλιξη της παραγγελίας σου;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την παράδοση που είναι για 1/3, όπως γράφεις, υπάρχουν νεώτερα στην εξέλιξη της παραγγελίας σου;

 

Όχι. Απλά μου έστειλαν ένα mail πως δεν τους έχει αποσταλεί τίποτα. Αν σε 5 μέρες από σήμερα δεν έχουν ακόμα παραλάβει, θα επικοινωνήσουν με το Microsoftstore.

Έχω επιλέξει παράδοση στις ΗΠΑ την επόμενη ημέρα. Οπότε Σάββατο (αν παραδίδουν) ή Δευτέρα το αργότερο θα πρέπει να έχω νέα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Μια ερωτηση. Θελω να παρω κατι φακους επαφης και μου λεει ναι μεν οτι μπορουν να μου τους στειλουν με Free Delivery αλλα χωρις Tracking Number ή να πληρωσω 2.50€ και να ειναι Registered δηλαδη με Tracking Number. Προτιμω να πληρωσω 2.50 και να ξερω που ειναι.

 

Η ερωτηση ειναι η εξης. Αν επιλεξω το 1ο απλα μου το αφηνουν κατω στη πορτα σωστα; Ενω αν επιλεξω το 2ο ειναι αναγκασμενοι να μου χτυπησουν και να υπογραψω; Και αν δεν ειμαι να παω να το παραλαβω απο ταχυδρομειο;  Και οι 2 επιλογες εχουν παντως 2-5 μερες παραδοση.

 

Ξεχασα να πω οτι ερχονται απο Αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μωρε σιγα. Απο οτι εμαθα με το συστημενο πρεπει να υπογραψω και να το παραλαβω ο ιδιος αν δεν ειμαι σπιτι απο το ταχυδρομειο, οποτε αφου λειπω αρκετες ωρες καλυτερα να δωσω 2.5€ και να ερθει συστημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαριτηρια για το θέμα. Κρίμα πουδεντο είχα διαβάσει ενα μήνα νωρίτερα. Παραγγελιά απο κίνα αξίας 175€ μέσω ΤΝΤ σταμάτησε στο τελωνείο. Με πήραν τηλέφωνο απο κουριερ να με ενημερωσουν οτι πρέπει να εκτελωνιστει. Δικός τούς άνθρωπος το κάνει με αμοιβή 130ε αλλά μου πρότεινε να έρθω μόνος ναγλιτωσωτιποτα. Πήρα άδεια και πήγα 8 στο αεροδρόμιο. Με το καλημέρα σκάω 30€ στο κουριερ για ενα έγγραφο πουμου έδωσαν. Πάω στο τελωνείο. Το τιμολόγιο έγραφε αξία 80€ δώρο. Τώρα τι δώρο έχει αξία δεν το γνωρίζω. Μου ζήτησαν κατευθειαντην απόδειξη paypal. Τηνεδωσα και άρχισε η διαδικασία. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω τίποτα. Μόνο τα χαρτιαπηγαινα απο γκισε σε γκισε και μετά απο περίπου 10υπογραφες και το πέρασμα των στοιχείων στο σύστημα απο μια υπάλληλο έφτασα στο ταμείο. Πλήρωσα φπα και κάτι ψιλά και μετά πήγα στην αποθήκη 13και κάτι και παρελαβα. Χρόνος συνολικος περίπου 45 λεπτά. Ομολογώ οτι όλοι ήταν πολύ εξυπηρετικοι και μεθοδικοι και έδιναν προτεραιοτητα σε ιδιωτες. Αν κάποιος ξεκινήσει νωρίς δεν θα καθυστερησει.

Συγνώμη για λάθη αλλά το ταμπλέτ με παιδεύει λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολύ χρήσιμες και, οπωσδήποτε, θα βοηθήσουν κάποιους που θα απόφασίσουν να "μάθουν" και τη διαδικασία  εκτελωνισμού. Και, κυρίως, το ότι επιβεβαίωσες το χρόνο της διαδικασίας εκτελωνισμού.

 

Γνώριζα, και το έχω γράψει πολλές φορές, ότι και η άλλη πλευρά ξέρει τα tricks που χρησιμοποιούμε αλλά δεν γνώριζα ότι σου ζητάνε την απόδειξη του Paypal, για να διαπιστώσουν την πραγματική αξία που πλήρωσες. Πάλι καλά που την είχες μαζί σου και γλύτωσες την ταλαιπωρία.

 

Ερώτηση (για να μαθαίνουμε):

Είχε διαφορετική αξία το τιμολόγιο από την απόδειξη του Paypal; και αν ΝΑΙ, ο ΦΠΑ κλπ υπολογίστηκαν με την απόδειξη+τα μεταφορικά;

 

 

ΥΓ Ειναι βέβαιο ότι θα τον είχες διαβάσει έγκαιρα, όπως και πολλοί άλλοι ενδιαφερόμενοι, εάν οι αρμόδιοι είχαν ακούσει όσους εισηγήθηκαν να γίνει sticky ο οδηγός αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΠΑ πλήρωσα επί του πραγματικού συνολικού ποσού μαζί με τα μεταφορικά. Το σύνολο δηλαδή του paypal. Στο τιμολόγιο της συσκευασίας έγραφαν μικρότερη αξία (σχεδόν την μισή) και τον χαρακτηρισμό gift. Μάλλον λόγω της ασυμφωνίας αυτής (αξία και δώρο) ζήτησαν paypal ή το ζητάνε standard. Δεν ξέρω.

Τελικά πιστεύω ότι μάλλον θα με συνέφερε καλύτερα να το παραγγείλω από Ευρώπη. Νομίζω ότι την διαφορά την πλήρωσα στο τελωνείο και έχασα και μια μέρα από το γραφείο.

 

Σαν συμβουλή προτείνω να υπολογίζει κάποιος εκτός από το κόστος, και το πιθανό ΦΠΑ που θα πληρώσει συν τα έξοδα αποθήκευσης και διατακτικής ώστε να ξέρει αν τον συμφέρει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...