Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 20-12-2016, υπάρχει ο νέος κανονισμός για της τελωνειακές διαδικασίες που πρέπει να ακολουθούν τα ΕΛΤΑ.

Πριν ένα μήνα εκδόθηκαν και οι αναλυτικές οδηγίες επί του κανονισμού και βάσει αυτών αναρτήθηκε ο νέος σχετικός τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ και πλέον βάσει αυτών πορευόμαστε.

 

Αν θυμάμαι καλά (δεν το βρίσκω τώρα) τέλος του 2016 η ΕΕ πρότεινε την κατάργηση της ατέλειας για δέματα κάτω των 22€, λόγω διευρυμένης απάτης στον τομέα του ΦΠΑ, που προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει κάτι επίσημο (ή τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου).

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από 20-12-2016, υπάρχει ο νέος κανονισμός για της τελωνειακές διαδικασίες που πρέπει να ακολουθούν τα ΕΛΤΑ.

Πριν ένα μήνα εκδόθηκαν και οι αναλυτικές οδηγίες επί του κανονισμού και βάσει αυτών αναρτήθηκε ο νέος σχετικός τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ και πλέον βάσει αυτών πορευόμαστε.

 

Αν θυμάμαι καλά (δεν το βρίσκω τώρα) τέλος του 2016 η ΕΕ πρότεινε την κατάργηση της ατέλειας για δέματα κάτω των 22€, λόγω διευρυμένης απάτης στον τομέα του ΦΠΑ, που προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει κάτι επίσημο (ή τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου).

 

Πολύ σωστά περιγράφεις τα σχετικά με τον τελευταίο Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας και προσθέτω ότι η ΚΥΑ δημοσιεύτηκε μεν στο ΦΕΚ 4092/Β/20.12.2016 αλλά ισχύει μετά από εξάμηνο, δηλαδή από 20.6.2017, όπως αναφέρεται στο τελευταίο άρθρο (21).

 

Τα 2 πρώτα links οδηγούν στην ίδια ΚΥΑ, ενώ οι οδηγίες της ΑΑΔΕ εκδόθηκαν την 21.6.2017 και το link αναφέρεται στην αρχή αυτών που έχεις παραθέσει.

 

Τέλος, η πρόταση της ΕΕ που αναφέρεις στη 2η παράγραφο βρίσκεται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και δεν θυμάμαι αν έλεγε priority line ή postnl η παραγγελία. Μόνο το Europe registered θυμάμαι.

Από Δευτέρα θα πάω να το παραλάβω και θα δω τι έγραφε αυτό το κ@λ@δεμα.

Νομιζα οτι ήδη ειχες παραλάβει.

Αν δεν εχεις αντίρρηση βγάλε και ανεβασε μια φωτογραφία από το αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα. Εννοείται σβήνεις ονοματεπώνυμο και διευθυνση (γενικά τα προσωπικά σου στοιχεία), αλλά αν θες άφησε περιγραφή και κόστος. Το αυτοκολλητο θα λεει για τροπο αποστολης, κλπ κλπ

Εγώ είμαι στην αναμονή, για ένα πακέτο από Gearbest 18 κιλά παρακαλώ , με EU Express - Priority Line προφανώς πληρώνοντας το έξτρα κόστος (κανά 20άρικο).

Ελπίζω να μην την φάω γιατί το πακετάκι θα είναι πακετάρα ...

 

Πείτε καμιά καλή πρόσφατη ιστορία με την συγκεκριμένη υπηρεσία, να μου φύγει το άγχος :P

Αν θες να βοηθήσεις τη συζήτηση, κάνε και εσύ το ίδιο, οταν το δέμα φτάσει με το καλό (και ελπιζω αέρα), δηλαδή ανεβασε μια φωτογραφία με το αυτοκολλητο, εχοντας σβήσει ονοματεπώνυμο και διευθυνση σου. Ασε αριθμο αποστολής και κόστος προϊόντων (τα ειδη σβήσε τα αν ειναι πολλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά περιγράφεις τα σχετικά με τον τελευταίο Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας και προσθέτω ότι η ΚΥΑ δημοσιεύτηκε μεν στο ΦΕΚ 4092/Β/20.12.2016 αλλά ισχύει μετά από εξάμηνο, δηλαδή από 20.6.2017, όπως αναφέρεται στο τελευταίο άρθρο (21).

 

Τα 2 πρώτα links οδηγούν στην ίδια ΚΥΑ, ενώ οι οδηγίες της ΑΑΔΕ εκδόθηκαν την 21.6.2017 και το link αναφέρεται στην αρχή αυτών που έχεις παραθέσει.

 

Τέλος, η πρόταση της ΕΕ που αναφέρεις στη 2η παράγραφο βρίσκεται εδώ.

Διόρθωσα τον σύνδεσμο προς τις οδηγίες, στο αρχικό μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 20-12-2016, υπάρχει ο νέος κανονισμός για της τελωνειακές διαδικασίες που πρέπει να ακολουθούν τα ΕΛΤΑ.

Πριν ένα μήνα εκδόθηκαν και οι αναλυτικές οδηγίες επί του κανονισμού και βάσει αυτών αναρτήθηκε ο νέος σχετικός τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ και πλέον βάσει αυτών πορευόμαστε.

 

Αν θυμάμαι καλά (δεν το βρίσκω τώρα) τέλος του 2016 η ΕΕ πρότεινε την κατάργηση της ατέλειας για δέματα κάτω των 22€, λόγω διευρυμένης απάτης στον τομέα του ΦΠΑ, που προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει κάτι επίσημο (ή τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου).

 

 

Πολύ σωστά περιγράφεις τα σχετικά με τον τελευταίο Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας και προσθέτω ότι η ΚΥΑ δημοσιεύτηκε μεν στο ΦΕΚ 4092/Β/20.12.2016 αλλά ισχύει μετά από εξάμηνο, δηλαδή από 20.6.2017, όπως αναφέρεται στο τελευταίο άρθρο (21).

 

Τα 2 πρώτα links οδηγούν στην ίδια ΚΥΑ, ενώ οι οδηγίες της ΑΑΔΕ εκδόθηκαν την 21.6.2017 και το link αναφέρεται στην αρχή αυτών που έχεις παραθέσει.

 

Τέλος, η πρόταση της ΕΕ που αναφέρεις στη 2η παράγραφο βρίσκεται εδώ.

Δηλαδή οτιδήποτε με cif έως 50 ευρω θα παίρνει καπέλο 15 ευρω και αν ειναι μεταξύ 22-50 ειναι πολύ πιθανό να πληρωθεί και το ΦΠΑ με βάση την εκτίμηση του εκτελωνιστή. Τα λέω καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οτιδήποτε με cif έως 50 ευρω θα παίρνει καπέλο 15 ευρω και αν ειναι μεταξύ 22-50 ειναι πολύ πιθανό να πληρωθεί και το ΦΠΑ με βάση την εκτίμηση του εκτελωνιστή. Τα λέω καλα;

 

Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, όλο αυτό το σκηνικό με τη χρέωση των νέων τελών σε δέματα κυρίως από Κίνα, οφείλεται στην υποτιμημένη δηλωμένη αξία (γύρω στα 22€) από τους πωλητές, είτε τη ζητάμε είτε τη δηλώνουν μόνοι τους. Σήμερα διάβασα σχόλιο ότι δέμα με δηλωμένη αξία $270 πέρασε χωρίς τελωνείο. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας αλλά ένδειξη ότι αποφάσισαν να χρεώνουν με τέλη όσα έχουν χαμηλή δηλωμένη αξία, ανεξάρτητα αν είναι πραγματική ή όχι.

 

Θα περάσει καιρός μέχρι να καταλαγιάσει και να ξεκαθαρίσει αυτό που ξεκίνησε πριν 1 μήνα.

Χρειάζεται υπομονή και ψυχραιμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι να κάνουμε να τα υπερκοστολουγουμε για να μην περνάνε τελωνείο?

Ένα πακέτο που περιέχει κάτι πολύ μικρής αξιας φαίνεται δεν χρειάζεται να ανοιχτεί και δεν υπάρχει λόγος να μπει ο φόρος του 3ευρου.

Τα ΕΛΤΑ έχουν ελλείψεις προσωπικού και οι υπεύθυνοι δεν έχουν φροντίσει να τις αναπληρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι να κάνουμε να τα υπερκοστολουγουμε για να μην περνάνε τελωνείο?

Ένα πακέτο που περιέχει κάτι πολύ μικρής αξιας φαίνεται δεν χρειάζεται να ανοιχτεί και δεν υπάρχει λόγος να μπει ο φόρος του 3ευρου.

Τα ΕΛΤΑ έχουν ελλείψεις προσωπικού και οι υπεύθυνοι δεν έχουν φροντίσει να τις αναπληρώσουν.

 

Για να σε βοηθήσω στη σκέψη σου, ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ, στο αεροδρόμιο ή την ΥΕΔ, δεν μπορεί να ανοίξει δέμα ή επιστολικό ταχυδρομείο που έρχεται από τρίτη χώρα ενώ ο τελωνειακός μπορεί.

 

Έτσι, για κάθε δέμα που θεωρεί ότι μπορεί να έχει υποτιμημένη δηλωμένη αξία, το στέλνει στον τελωνειακό ώστε αυτός να ξεκαθαρίσει το θέμα. Ταυτόχρονα, όμως, με την κίνηση αυτή το δέμα χρεώνεται με τα νέα τέλη, ανεξάρτητα από το τι θα αποφασίσει ο τελωνειακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω 3 μικρά πακέτα κάτω από 22 ευρώ και ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ θεωρησει ότι είναι μεγαλύτερης αξιας και τα στείλει στο τελωνείο πόσο θα πληρώσω με τα νέα δεδομένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι, σε οτι αφορα δεματα που εχουν ερθει τις τελευταιες μερες..εχουμε τρελες εξελιξεις σε καθε ενα Post(China,Austria,Netherland,Sweden,Hong Kong,Singapore)

  • Δεμα απο Κινα με China Post δηλωμενη αξια 30,99$(Night Vision απο Aliexpress) δεν περναει οχι απλα τελωνειο,δεν παταει ποδι ουτε κεντρο διαλογης και παει απευθειας μοναδα διανομης και ταχυδρομειο. (Eχθες το παρελαβα, ουτε 3 ευρω, ουτε 15ευρω, απολυτος τιποτα)                                                                
  • Δεμα απο Κινα με Singapore Post δηλωμενη αξια 9.40$(Καπελο απο Aliexpress) ερχεται αεροδρομιο και μετα κανονικα Κ.Δ Αττικης,Μοναδα διαλογης και μετα Ελτα.(Χρεωση 3 ευρω με σταμπα τελωνειου, γρηγορου εκτελονισμου)---πριν 4 μερες το παρελαβα                                                                                   
  • Δεμα απο Κινα με PostNL//Netherland Post δηλωμενη αξια 45$(Παπουτσια απο Aliexpress) ερχεται αεροδρομιο και μετα κανονικα Κ.Δ Αττικης,Μοναδα διαλογης και μετα Ελτα.(Απολυτος καμια χρεωση!) ---πριν μια εβδομαδα ακριβως.
  • Δεμα απο Κινα με PostAG\\Austrian Post δηλωμενη αξια --$(Απο Gearbest,Δεν γνωριζω ακομα τιμη, DVR Camera) ηρθε σημερα 00.10 αεροδρομιο και 1:10 μπηκε τελωνειο.(Περιμενω τιμη εκτελωνισμου-δασμοι-φπα-handling)

post-349268-0-06126400-1500659863_thumb.jpg

post-349268-0-58273600-1500660297_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια, αντι να παμε καλυτερα, παμε χειροτερα.

Λεμε για τον Τραμπ που θελει να σηκωσει τειχος στα συνορα με το Μεξικο,

αλλα εδω στην Ευρωπη θελουν -σοβαρα τωρα- να σηκωσουν το γαντι στις εμπορικες συναλλαγες με την Κινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια, αντι να παμε καλυτερα, παμε χειροτερα.

Λεμε για τον Τραμπ που θελει να σηκωσει τειχος στα συνορα με το Μεξικο,

αλλα εδω στην Ευρωπη θελουν -σοβαρα τωρα- να σηκωσουν το γαντι στις εμπορικες συναλλαγες με την Κινα;

καρα-ατοπη απάντηση όπως και ο συσχετισμός. 

 

Η τελωνειακή νομοθεσία υπάρχει πάρα πολλά χρόνια και στην Ελλάδα και σε ολη την ευρώπη. Απλά μέχρι τώρα στην Ελλάδα γίνονταν ψιλομπάχαλο που οδηγουσε σε αθέμιτο ανταγωνισμό και μειωμένα έσοδα. Καιρός ειναι να μπει μια τάξη, αλλά φοβαμαι οτι δεν θα μπει όπως πρεπει οποτε τελικά ουτε εμας να συμφέρει να αγοράσουμε απευθείας απο εκτός ΕΕ, αλλά και οι επαγγελματίες θα συνεχίσουν να εχουν αθέμιτο ανταγωνισμό.

 

Σε άλλες χώρες της ΕΕ ειναι στανταράκι το τελωνείο και με όρους, οχι αναλογα πως ξύπνησε ο τελωνειακός το πρωί (Εξαιρεση κάποιες χώρες όπως πχ η Πορτογαλία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω παραγγείλει κάτι από Ιαπωνία το οποίο ενώ έχει φύγει 18/6/17 από εκεί ακόμα να μου το εμφανίσει στην Ελλάδα. Ο πωλητής του ebay μου έδειξε ότι στο Ιαπωνικό ταχυδρομείο του λέει ότι το δέμα ενδέχεται να καθυστερήσει λόγο απεργίας στην Ελλάδα. Ακόμα και έτσι να είναι δεν έπρεπε στο ΕΛΤΑ να μου λέει τουλάχιστον ότι έφτασε Ελλάδα; Είναι φυσιολογικό αυτό; Παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν δεκτή. Ευχαριστώ. 

post-332748-0-33227300-1500672785_thumb.png

post-332748-0-83519700-1500672898_thumb.jpg

post-332748-0-61100300-1500672899_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω παραγγείλει κάτι από Ιαπωνία το οποίο ενώ έχει φύγει 18/6/17 από εκεί ακόμα να μου το εμφανίσει στην Ελλάδα. Ο πωλητής του ebay μου έδειξε ότι στο Ιαπωνικό ταχυδρομείο του λέει ότι το δέμα ενδέχεται να καθυστερήσει λόγο απεργίας στην Ελλάδα. Ακόμα και έτσι να είναι δεν έπρεπε στο ΕΛΤΑ να μου λέει τουλάχιστον ότι έφτασε Ελλάδα; Είναι φυσιολογικό αυτό; Παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν δεκτή. Ευχαριστώ. 

Δεν υπάρχει αυτό με την απεργία, είναι παλιά ανακοίνωση από το 2011, πάντα εκεί ήταν. Με ποια shipping method το έστειλε; Αν είναι με SAL μπορεί να πάρει και δίμηνο μέχρι να εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ. Έχω δέμα το οποίο εστάλη από Ιαπωνία 5/6 που ακόμα δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα (αν και πιθανώς είναι εδώ απλά ο σάκκος δεν έχει ανοιχτεί) και μου έχει συμβεί το ίδιο αρκετές φορές. Εκτός και αν πλήρωσες γρήγορο shipping, η αναμονή 40-60 μέρες είναι συχνή. Ειδικά αν υπάρχουν καθυστερήσεις επειδή έχουν ενταθεί οι έλεγχοι από ό,τι φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...