Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο gearbest 2 καμερες ip κοστος 60ευρω. Στα ελτα επανω ειχε αυτοκολλητο απο τελωνειο 40ευρω. Δασμοι 9.60 και εκτελωνισμος 3ευρω συνολο 12.60. Μεθοδος αποστολης απλη χωρις track number τπτ. Πρωτη φορα τελωνειο απο gearbest. Το θεμα ειναι πως κοστολογουν οτι κανει 40ευρω αφου συνηθως ο κινεζος βαζει χαμηλοτερες τιμες gift κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο gearbest 2 καμερες ip κοστος 60ευρω. Στα ελτα επανω ειχε αυτοκολλητο απο τελωνειο 40ευρω. Δασμοι 9.60 και εκτελωνισμος 3ευρω συνολο 12.60. Μεθοδος αποστολης απλη χωρις track number τπτ. Πρωτη φορα τελωνειο απο gearbest. Το θεμα ειναι πως κοστολογουν οτι κανει 40ευρω αφου συνηθως ο κινεζος βαζει χαμηλοτερες τιμες gift κλπ.

Αυτά τέλειωσαν φίλε μου....η gearbest κάνει κανονικά declaration. Πήρες κάτι με 100 εύρω - θα δηλωθεί κανονικά από Κίνα 100 εύρω. Πήρες κάτι με 10 θα δηλωθεί 10, η ίδια η gearbest ανακοίνωσε πως δεν κάνει ποια τα κόλπα με μειωμένες αξίες και gifts.

post-349268-0-98697500-1500706765_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τέλειωσαν φίλε μου....η gearbest κάνει κανονικά declaration. Πήρες κάτι με 100 εύρω - θα δηλωθεί κανονικά από Κίνα 100 εύρω. Πήρες κάτι με 10 θα δηλωθεί 10, η ίδια η gearbest ανακοίνωσε πως δεν κάνει ποια τα κόλπα με μειωμένες αξίες και gifts.

Μην το δένεις κορδόνι αυτό. 

Τους τελευταίους 5 μήνες εχω κάνει πάνω απο 6 παραγγελίες. 

Στις 4 που ήταν μεγαλης αξίας (για τελωνείο), τους ζήτησα δηλωση χαμηλότερης τιμής και γενική περιγραφή. 3 στις 4 μου απαντησαν κάτι σαν αυτό που έγραψες και σε μια οτι ΟΚ θα γίνει.

 

Και στις 4 (ναι και στις 4) όταν ήρθε το πακέτο, ειχε δηλωμένο κάτι γενικό (αλλά σωστη κατηγορία - π.χ. media player ή mobile) αλλά η τιμή ήταν αρκετά χαμηλότερη απο αυτή που ειχα πληρώσει. 

 

Βεβαια με τις προσφατες αλλαγές στον εκτελωνισμό, ειναι ανουσιο, γιατί έτσι κι αλλιώς το 15αρι ειναι στο νερό και αν ανοιχτεί, παίζει να μπει και το φπα.

 

Προσωπικά αναμένω να δω τι γίνεται πρακτικά με eu express και αν περνάνε αέρα. Προτιμώ να ξέρω οτι θα δώσω αλλα πχ 20 ευρω και να κάνω το ζυγισμα αν με συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο gearbest 2 καμερες ip κοστος 60ευρω. Στα ελτα επανω ειχε αυτοκολλητο απο τελωνειο 40ευρω. Δασμοι 9.60 και εκτελωνισμος 3ευρω συνολο 12.60. Μεθοδος αποστολης απλη χωρις track number τπτ. Πρωτη φορα τελωνειο απο gearbest. Το θεμα ειναι πως κοστολογουν οτι κανει 40ευρω αφου συνηθως ο κινεζος βαζει χαμηλοτερες τιμες gift κλπ.

 

Πέρα από το γεγονός ότι ο χαρακτηρισμός του δέματος ως δώρο κλπ έχει πάψει να φέρνει αποτελέσματα από καιρό, όταν ένα δέμα μπει στο τελωνείο, για οποιοδήποτε λόγο και πολύ περισσότερο όταν έχει χαμηλή δηλωμένη αξία, ο τελωνειακός την αγνοεί και ψάχνει στο διαδίκτυο (πρώτα στο site του πωλητή) για να βρει την αξία και πάνω σ' αυτή χρεώνει τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις προμήθειες των Τραπεζών για αγορές σε ξένο νόμισμα ξέρετε τι παίζει; Βλέπω ότι η Eurobank με χρεώνει 2.5€ προμήθεια συναλλάγματος για αγορά 13$ powerbank. Απ' ότι κατάλαβα τα 2.5€ προμήθεια είναι το ελάχιστο που χρεώνουν κάθε φορά, δηλαδή άμα πάρω ένα Fidget Spinner των 0,65$ θα πληρώσω 2.5€ προμήθεια;

 

Δεν θυμάμαι τέτοια χρέωση με την Εθνική αλλά πολύ πιθανόν απλά να μην την πρόσεξα. Όποιος ξέρει ας μας πει τι παίζει γιατί ειδικά στα προϊόντα μικρής αξίας είναι τεράστια η προμήθεια των 2.5€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις προμήθειες των Τραπεζών για αγορές σε ξένο νόμισμα ξέρετε τι παίζει; Βλέπω ότι η Eurobank με χρεώνει 2.5€ προμήθεια συναλλάγματος για αγορά 13$ powerbank. Απ' ότι κατάλαβα τα 2.5€ προμήθεια είναι το ελάχιστο που χρεώνουν κάθε φορά, δηλαδή άμα πάρω ένα Fidget Spinner των 0,65$ θα πληρώσω 2.5€ προμήθεια;

 

Δεν θυμάμαι τέτοια χρέωση με την Εθνική αλλά πολύ πιθανόν απλά να μην την πρόσεξα. Όποιος ξέρει ας μας πει τι παίζει γιατί ειδικά στα προϊόντα μικρής αξίας είναι τεράστια η προμήθεια των 2.5€.

ειναι το νεο νταβατζιλικι της eurobank και ειναι φλατ. Πριν καιρο μαλιστα ητανε 2 ευρω, οποτε μπορει του χρονου να το δεις και 3 ευρω.

Φαντασου να κανεις αναληψη απο ΑΤΜ απο καμια πχ Σιγκαπουρη. Πιο φτηνα θα σου ρθει να παρεις καταναλωτικο δανειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το νεο νταβατζιλικι της eurobank και ειναι φλατ. Πριν καιρο μαλιστα ητανε 2 ευρω, οποτε μπορει του χρονου να το δεις και 3 ευρω.

Φαντασου να κανεις αναληψη απο ΑΤΜ απο καμια πχ Σιγκαπουρη. Πιο φτηνα θα σου ρθει να παρεις καταναλωτικο δανειο.

Άρα οι υπόλοιπες τράπεζες δεν έχουν τέτοια φλατ προμήθεια, σωστά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα οι υπόλοιπες τράπεζες δεν έχουν τέτοια φλατ προμήθεια, σωστά;

Η κάθε μία έχει το δικό της τιμολόγιο, η εθνική που είπες πριν νομίζω όντως δεν έχει, η eurobank είναι πράγματι η ακριβότερη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις προμήθειες των Τραπεζών για αγορές σε ξένο νόμισμα ξέρετε τι παίζει; Βλέπω ότι η Eurobank με χρεώνει 2.5€ προμήθεια συναλλάγματος για αγορά 13$ powerbank. Απ' ότι κατάλαβα τα 2.5€ προμήθεια είναι το ελάχιστο που χρεώνουν κάθε φορά, δηλαδή άμα πάρω ένα Fidget Spinner των 0,65$ θα πληρώσω 2.5€ προμήθεια;

 

Δεν θυμάμαι τέτοια χρέωση με την Εθνική αλλά πολύ πιθανόν απλά να μην την πρόσεξα. Όποιος ξέρει ας μας πει τι παίζει γιατί ειδικά στα προϊόντα μικρής αξίας είναι τεράστια η προμήθεια των 2.5€.

 

Η προμήθεια της Eurobank στις αγορές σε συνάλλαγμα ισχύει από πολλά χρόνια.

Μια λύση στο πρόβλημα των αγορών με κάρτες αυτής της τράπεζας, αλλά για μικρά ποσά, είναι να πληρώνεις σε € οπότε δεν χρεώνεσαι την προμήθεια της τράπεζας αλλά τα € σου θα μετατραπούν με τη ισοτιμία του πωλητή που είναι συνήθως χειρότερη αλλά σε μικρά ποσά δεν φαίνεται η διαφορά.

 

Η ΕΤΕ δεν χρεώνει ενώ οι χρεώσεις των υπόλοιπων τραπεζών αναγράφονται στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

Φαντασου να κανεις αναληψη απο ΑΤΜ απο καμια πχ Σιγκαπουρη. Πιο φτηνα θα σου ρθει να παρεις καταναλωτικο δανειο.

 

Η προμήθεια της Eurobank χρεώνεται στις αγορές σε συνάλλαγμα ενώ οι αναλήψεις σε συνάλλαγμα χρησιμοποιούν την αντίστοιχη ισοτιμία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρώση αυτή είναι για τους εμπόρους κι εξόσων γνωρίζω έχει κριθεί παράνομη αν μετακυληθεί στον πελάτη.

Αν υπάρχει χρέωση, οφείλεται στην τράπεζα. Π.χ. στις αντίστοιχες κάρτες της ΕΤΕ δεν υπάρχει κανένα επιπλέον χρέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτό με την απεργία, είναι παλιά ανακοίνωση από το 2011, πάντα εκεί ήταν. Με ποια shipping method το έστειλε; Αν είναι με SAL μπορεί να πάρει και δίμηνο μέχρι να εμφανιστεί στα ΕΛΤΑ. Έχω δέμα το οποίο εστάλη από Ιαπωνία 5/6 που ακόμα δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα (αν και πιθανώς είναι εδώ απλά ο σάκκος δεν έχει ανοιχτεί) και μου έχει συμβεί το ίδιο αρκετές φορές. Εκτός και αν πλήρωσες γρήγορο shipping, η αναμονή 40-60 μέρες είναι συχνή. Ειδικά αν υπάρχουν καθυστερήσεις επειδή έχουν ενταθεί οι έλεγχοι από ό,τι φαίνεται.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ενημέρωση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οχι θα παραγγελνω απο γερμανικα μαγαζια για Ελλαδα.

ΜΑγαζια και πωλητες που στελνουν μονο Γερμανια και Αυστρια οχι Ελλαδα.

Αυτο θελω να κανω.[/quote

 

Mygermany.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου πείτε εάν θεωρείται έγκυρο το παρακάτω site για αγορά από Ελλάδα. Δε βρίσκω πληροφορίες στο internet για το συγκεκριμένο site.

 

http://www.fancyshop.eu/

 

Επικοινωνία έχει μόνο μέσω φόρμας στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...