Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να ανοίγεται κάποιο πακέτο εφόσον φέρει όλα τα απαραίτητα έγγραφα επάνω στο κουτί. Και σε αλλη χώρα θα έλεγα, για εδώ δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά οτι δεν κλέβεται τίποτα. Ξαναλέω εγώ δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι τώρα, ουτε τώρα έχω δηλαδη :P

Παιρνεις ενα ρολοι Tag Heuer που κοστιζει 1200ε και ο Κινεζος το δηλωνει σαν Casio των 20ε......

Αν δεν ανοιχτει το πακετο σου πως μπορει ο τελωνειακος να γνωριζει τι εχει μεσα; Το τυπικο σκαναρισμα που κανουν δειχνει απλα το μεγεθος του προιοντος μεσα στο πακετο, τπτ περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να ανοίγεται κάποιο πακέτο εφόσον φέρει όλα τα απαραίτητα έγγραφα επάνω στο κουτί. Και σε αλλη χώρα θα έλεγα, για εδώ δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά οτι δεν κλέβεται τίποτα. Ξαναλέω εγώ δεν είχα ποτέ θέμα μέχρι τώρα, ουτε τώρα έχω δηλαδη :P

1000 λόγοι υπάρχουν για να ανοιχτεί ενα πακέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος να εξηγήσει το παρακάτω:

Αγόρασε η γυναίκα ένα φόρεμα στα 24.95$ από Κίνα

Και το tracking έχει:

2018-08-27 16:09   Confirmed Shipment. 
2018-08-28 19:23 Hub Export - Shanghai  Shipment For Transit. 
2018-08-28 22:20 Hub Export - Shanghai  Shipment Depart From Hub Scan. 
2018-08-28 22:16 CN.Shanghai Pudong Airport  Arrival Export Airport. 
2018-08-29 09:42 CN.Shanghai Pudong Airport  Released From Export Customs. 
2018-08-29 23:39 CN.Shanghai Pudong Airport  Shipment Depart From Original Country. 
2018-08-30 06:04 AT.Vienna International Airport  Arrival Import Airport. 
2018-08-30 09:26 AT.Vienna International Airport  Process Via Customs. 
2018-08-30 11:48 351AT01005723  Arrived at Post sorting center. 
2018-08-31 10:53   Item on international transport 
2018-08-31 14:49   Item arrived at country of destination 
2018-08-31 15:50:04   Item ready for international transport; Postcode AT 
2018-09-03 07:39   Item received by postal operator in country of destination; Postcode GR 

 

Και στη συνέχεια απο ΕΛΤΑ

/9/2018, 11:52:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
3/9/2018, 05:39:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
31/8/2018, 12:42:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
31/8/2018, 00:50:00 ΑΥΣΤΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
31/8/2018, 00:50:00 ΑΥΣΤΡΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Από τα ΕΛΤΑ ΓΕΤΑ έλαβα SMS απαιτείται εκτελωνισμός.

Μου ζήτησαν Paypal και το έστειλα και τελικά πλήρωσα +21Ε για ΦΠΑ (~5Ε) και Εκτελωνισμό (15Ε)

Το πακέτο έχει αυτοκόλλητο που φαίνεται να έχει αποσταλλεί από Αυστρία.

Τι μπορεί να συνέβει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συνέβη τίποτε περισσότερο από το ότι ήταν ένα δέμα από Κίνα με αξία CIF πάνω από 22€, που ταξίδεψε με το αυστριακό ταχυδρομείο και στην Ελλάδα εκτελωνίστηκε κανονικά.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 12/9/2018 στις 2:05 ΜΜ, makfil είπε

Εάν δεν έχεις ούτε είχες θέμα μέχρι σήμερα, με τα δέματά σου, γιατί ρίχνεις το σπόρο αμφισβήτησης;

Δεν μπορείς να δεχτείς ότι ο τελωνειακός οποιασδήποτε χώρας μπορεί να ανοίξει ένα δέμα επειδή το θεωρεί ύποπτο;

Πρέπει να σε ρωτήσει πρώτα, επειδή έχει το δέμα τα απαραίτητα, κατά την άποψή σου, δηλωτικά (σίγουρα όχι έγγραφα);

Γιατί το οτι εγώ δεν έχω πάθει κάτι δεν σημαίνει οτι κάτι δεν συμβαίνει. Υπάρχουν θέματα με άδεια κουτιά με διαφορετική ζύγιση κατα την αποστολή και μετα τον εκτελωνισμό. Επίσης, όλα οσα συμβαίνουν στα ΕΛΤΑ ειναι πολυ εύκολο να συμβουν και αλλου γιατι η ιδιο νοοτροπια επικρατεί γενικότερα.

Στις 12/9/2018 στις 3:04 ΜΜ, Salvation81 είπε

Παιρνεις ενα ρολοι Tag Heuer που κοστιζει 1200ε και ο Κινεζος το δηλωνει σαν Casio των 20ε......

Αν δεν ανοιχτει το πακετο σου πως μπορει ο τελωνειακος να γνωριζει τι εχει μεσα; Το τυπικο σκαναρισμα που κανουν δειχνει απλα το μεγεθος του προιοντος μεσα στο πακετο, τπτ περισσοτερο.

Δεν νομιζω οτι θα παρεις Tag Heuer απο κινέζο. Επίσης αν εσύ επαίρνεις ρολοι των 1000€ θα σου άρεσε οταν ερχόταν σπίτι να έβλεπες τη συσκευασια ανοιγμένη ή/και χαραγμενη κλπ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν συνέβη τίποτε περισσότερο από το ότι ήταν ένα δέμα από Κίνα με αξία CIF πάνω από 22€, που ταξίδεψε με το αυστριακό ταχυδρομείο και στην Ελλάδα εκτελωνίστηκε κανονικά.

Η ετικέτα του πακέτου επάνω έχει ημερομηνία αποστολής από Αυστρια στις 30/8

και όλα το κλασσικά if undeliverable please return PO BOX 1000 Vienna Austria

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hamil είπε

Η ετικέτα του πακέτου επάνω έχει ημερομηνία αποστολής από Αυστρια στις 30/8

και όλα το κλασσικά if undeliverable please return PO BOX 1000 Vienna Austria

 

22 λεπτά πριν, hamil είπε

...

Αγόρασε η γυναίκα ένα φόρεμα στα 24.95$ από Κίνα....

Το πακέτο έχει αυτοκόλλητο που φαίνεται να έχει αποσταλλεί από Αυστρία.

Τι μπορεί να συνέβει?

Στο συστημα τους φαινεται η χώρα αποστολής, η χώρα εισόδου στην ΕΕ σαν ενδιάμεσο σταθμό (Αυστρία) και η χώρα παραδοσης (Ελλάδα).

Εφοσον δεν εχουν προπληρωθεί τα ευρωπαικά τελωνειακά τέλη, αυτά αυτά χρεώνονται στη χώρα παραδοσης που ειναι η Ελλάδα. Το ιδιο θα γινονταν αν έμπαινε απο οποιαδήπτοε αλλη χώρα της ΕΕ και πηγαινε για παραδοση σε οποιαδηποτε χώρα της ΕΕ.

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, isay είπε

Στο συστημα τους φαινεται η χώρα αποστολής, η χώρα εισόδου στην ΕΕ σαν ενδιάμεσο σταθμό (Αυστρία) και η χώρα παραδοσης (Ελλάδα).

Εφοσον δεν εχουν προπληρωθεί τα ευρωπαικά τελωνειακά τέλη, αυτά αυτά χρεώνονται στη χώρα παραδοσης που ειναι η Ελλάδα. Το ιδιο θα γινονταν αν έμπαινε απο οποιαδήπτοε αλλη χώρα της ΕΕ και πηγαινε για παραδοση σε οποιαδηποτε χώρα της ΕΕ.

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Αυτό είναι το label που φαίνεται σαν το πακέτο να έχει ξεκινήσει από Αυστρία με αποστολή 30/8

IMG_20180914_114333.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Γιατί το οτι εγώ δεν έχω πάθει κάτι δεν σημαίνει οτι κάτι δεν συμβαίνει. Υπάρχουν θέματα με άδεια κουτιά με διαφορετική ζύγιση κατα την αποστολή και μετα τον εκτελωνισμό. Επίσης, όλα οσα συμβαίνουν στα ΕΛΤΑ ειναι πολυ εύκολο να συμβουν και αλλου γιατι η ιδιο νοοτροπια επικρατεί γενικότερα.

Δεν νομιζω οτι θα παρεις Tag Heuer απο κινέζο. Επίσης αν εσύ επαίρνεις ρολοι των 1000€ θα σου άρεσε οταν ερχόταν σπίτι να έβλεπες τη συσκευασια ανοιγμένη ή/και χαραγμενη κλπ?

Υπαρχουν μαγαζια στην κινα που πουλανε TAG σε πολυ καλες τιμες, καποια πουλανε και ROLEX....

Απο εκει και περα το τι θα μου αρεσε ειναι ασχετο και οχι το θεμα μας. Η δουλεια του τελωνειου δεν ειναι να ειναι αρεστο σε εμας αλλα να φορολογει ορθα τα προιοντα που ερχονται Ελλαδα απο χωρες εκτος Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hamil είπε

Αυτό είναι το label που φαίνεται σαν το πακέτο να έχει ξεκινήσει από Αυστρία με αποστολή 30/8

 

Δεν αλλάζει κάτι με αυτό που λεω νωρίτερα. Στο συστημα φαινεται η χώρα αποστολής που ειναι η Κίνα και οχι η Αυστρία, η οποια λογιζεται σαν χώρα εισόδου και ενδιάμεσος σταθμός.

Στο ιδιο γινεται και με αλλα ταχυδρομεια με αντιστοιχες τριγωνικές αποστολές οπως postNL, belgium post, DeutschePost, Sweden Post, κλπ. Αν λοιπον δεν εχουν προπληρωθεί τα τελωνεια έξοδα με καποιο τρόπο ή δεν περάσει χωρίς χρεωση απο το τελωνειο (εξαίρεση, οχι κανονας) τοτε σταματά για κανονικά χρεωση. Π.χ. το banggood στέλνει απο Κίνα με σκετο postnl και με priority line postnl. Τα πρώτα σταματάνε για χρεωση στο 99%, ενω τα δευτερα ΔΕΝ σταματάνε. 

Στο link του οδηγου που σου εγραψα γράφει πιο αναλυτικά τι συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Υπαρχουν μαγαζια στην κινα που πουλανε TAG σε πολυ καλες τιμες, καποια πουλανε και ROLEX....

Απο εκει και περα το τι θα μου αρεσε ειναι ασχετο και οχι το θεμα μας. Η δουλεια του τελωνειου δεν ειναι να ειναι αρεστο σε εμας αλλα να φορολογει ορθα τα προιοντα που ερχονται Ελλαδα απο χωρες εκτος Ε.Ε.

Δεν διαφωνώ ούτε ενίσταμαι ως προς τη φορολόγηση, κάτι που επίσης ήταν λίγο ραντομ, τώρα νομίζω έχει στρώσει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hamil είπε

Αυτό είναι το label που φαίνεται σαν το πακέτο να έχει ξεκινήσει από Αυστρία με αποστολή 30/8

Αλλα οπως γραφει με αφετηρια την ΚΙΝΑ

Qpbv8dl.jpg

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως λιγο ασχετο, αλλα επειδη μου εκανε εντυπωση η διαφορα τιμης, θελω να ρωτησω εαν προκειται για το ιδιο προϊον. Τοσο το gearbest, οσο και το banggood, εχουν αρκετα υψηλη τιμη.

 

https://www.skroutz.gr/s/7788159/Xiaomi-Mi-Smart-Scale.html

 

https://www.gearbest.com/home-gadgets/pp_168281.html

 

Επισης, επειδη εχω να κανω περιπου μισο χρονο παραγγελια, εχει αλλαξει κατι τραγικο, ως προς τις μεταφορικες και τις τιμες; Εξακολουθει το banggood να ειναι το πιο αξιοπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sakisvele είπε

απο alliexpress τελωνείο για 95€ παραγγελία υπάρχει τρόπος να μην περάσει :(

Δεν θα περάσει σίγουρα, μονο αν δεν στο στειλουν καθολου.

Ολα περνάνε απο τελωνειο αλλα σημασία εχει πόσα σταματάνε για χρέωση. Αν είσαι πάρα πολύ τυχερός και ο υπάλληλος σχολάει ή εχουν εντολή να αδειάσουν αποθήκες εκείνη τη μέρα/ώρα ή γενικά γινει κάποια εξαιρεση, θα περάσει τελωνειακός ελευθερο. Γίνεται αλλα το ποσοστό ειναι πολύ μικρο.

Μπορεις να δοκιμάσεις την τύχη σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...